Porozumienie o 1600 zł brutto brutto w ciągu 4 lat to KATASTROFA. Potrzebna REWOLUCJA. Bo system ochrony zdrowia w zakresie wynagrodzeń, jest patologiczny! A porozumienie je tylko legitymizuje.

Tzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych.

 

 

 

 

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 11 września 2015 roku


Sekretarz stanu w MZ Sławomir Neumann:

 

"Chciałbym zwrócić uwagę na jedną rzecz.  Tak naprawdę jest to działanie ekstraordynaryjne, zupełnie pozasystemowe, ponieważ za wynagrodzenia wszystkich pracowników jednostki odpowiada dyrektor danej jednostki, a nie minister zdrowia. Jak ma ustawioną siatkę płac, ile płaci lekarzom, pielęgniarkom, technikom czy innym zawodom medycznym, jest to decyzja dyrektora jednostki. Uznaliśmy jednak, że dla systemu ochrony zdrowia grupa zawodowa pielęgniarek i położnych jest niezwykle ważna. Problem wynagrodzeń jest niezwykle widoczny. Sytuacja bardzo nabrzmiała, ponieważ różnica wynagrodzeń szczególnie pomiędzy pielęgniarkami i lekarzami jest mocno widoczna. Powoduje to odchodzenie pielęgniarek od zawodu. Powoduje to duże napięcia w systemie. Działanie polegające na tym, że Narodowy Fundusz Zdrowia wprost wykłada pieniądze po to, żeby dołożyć pielęgniarkom, jest działaniem trochę ponadsystemowym. Zdecydowaliśmy się na to, ponieważ uważamy, że dla całego systemu ważne jest, żeby pielęgniarki pozostały w systemie i chciały pracować."

 


 

 

KOMENTARZ REDAKCJI GAZETY I PORTALU

PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH

 

Jeśli w danej miejscowości sieć wodociągowa jest niewydolna i grupa mieszkańców jest bez wody to rozwiązaniem systemowym będzie rozbudowa wodociągów. Natomiast rozwiązaniem, jak to mówi wiceminister zdrowia, "ekstraordynaryjnym - ponadsystemowym" będzie wożenie wody w cysternach.

Niestety władze związku pip cały czas, poprzez postulat 1600 zł promują wożenie wody w cysternach, a nie budowę sieci wodociągowej!

Mało tego, godzą się, aby to one decydowały do kogo i w jakim czasie pojedzie cysterna z wodą (będą dzielić pieniądze w zakładach pracy!). Przez to same podtrzymują tą patologiczną sytuację! 

Nie zadbały o pielęgniarki POZ oraz DPS.

Gadanina o "wpisaniu pielęgniarek i położnych w system", to tak samo jakby rozpatrywać czy woda w cysternach ma być zimna czy podgrzewana? Kiedy czas na rewolucję, nie mówmy o "koszykach".

Podnoszenie argumentu o bezpieczeństwie pacjentów jest tak samo absurdalne jak dyskusja czy kierowcy cystern mają być zatrudnieni na umowę o pracę czy w oparciu o własną działalność gospodarczą.

Podpisując porozumienie w dniu 23 września 2015 roku związek i izba pip opowiedziały się za ... noszeniem wody we wiaderkach! I okazuje się, że związek ma udziały w fabrykach wiaderek. 

Bowiem pani w czepku z władz związku pip została powołana do Rady Dialogu Społecznego na odpłatne stanowisko. Przez prezydenta, który uważa, że "pielęgniarki to eleganckie kobiety". 

Potrzebna jest REWOLUCJA, a nie 1 600 zł brutto brutto. 

Rewolucja, która przyniesie korzyści znacznie większe niż 1 600 zł.

Mariusz Mielcarek   

 

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2015.09.20 10:25:27 ~AniaW.

Właśnie umieszczenie Pielęgniarek i Położnych w systemie jest bdb.rozwiązaniem i musi się odbyć przez świadczenia koszykowe-to będzie wycena naszych procedur.Tak oto np.anestezjolog obecnie za 1głębokiw wkłucie ma 2tys.zł! Taki więc jest główny postulat! Niech PAN Mariusz tego nie wyśmiewa!

#2  2015.09.20 10:31:01 ~Wiem!

Czy się to panu podoba czy nie ale fakt jest taki,że prawidłowe warunki naszej pracy zapewnią nam i pacjentom bezpieczeństwo! Oni jako głównie interesariusze muszą o tym wiedzieć! To silny argument! Po co go PAN Mariusz w sarkazm ubiera? Może lepiej jakieś mądre konkrety zapodać niż te żarciki o cysternach-jak do półgłówków! Poważniej tzn.skuteczniej!

#3  2015.09.20 10:41:49 ~Piglak

Reklamę sobie chłop robi i tyle.Nic dla jedności! Wszystko przeciw! A on zarabia!

#4  2015.09.20 10:46:50 ~boli

Zabolało izbianki w związkówki

#5  2015.09.20 11:46:18 ~Do boli!

Boleć może jedynie brak jedności! Ale jak widać niektórych boli,że determinacja w walce o wspólny cel-połączyła nas! Na manifestacji było nas 12tys.-jak jedną pięść! A PAN Mariusz bał się,że przestanie mu chcieć wyjeżdżać i co wtedy z jego biznesem? Izbiani i Związkówki-dziękuję że walczcie o naszą podwyżkę tu w Polsce! Wiem też,że składki macie wszystkim wkrótce do 15zł.obniżyć! Super! Czas na zmiany!

#6  2015.09.20 14:00:36 ~Piotr

Redakcjo Portalu! Bardzo proszę o wskazanie nam - ciemniakom kierunku rewolucji! Do tej pory zdawało mi się bowiem, że tylko umieszczenie SENSOWNIE OKREŚLONEJ liczby pielęgniarek z konkretnymi specjalizacjami w warunkach kontraktu z płatnikiem spowoduje podniesienie płac. Ale cóż, może zdawało mi się.

#7  2015.09.20 17:02:52 ~Ilona.K

Wyjechać z kraju jedyny kierunek jaki redakcja promuje najlepiej za ich pośrednictwem.

#8  2015.09.20 18:10:47 ~piel

Panie Mariuszu! Tylko intelektualny młot mógł nie pojąć Pana celnych i jakże słusznych porównań.A może to prawda boli?

#9  2015.09.20 18:19:59 ~do Piotr

A pielęgniarki bez specjalizacji to podludzie i gorsza rasa więc mogą tyrać za salowe i miskę ryżu? Ot wymyślił kierunek

#10  2015.09.20 19:21:30 ~mimi

Najpierw wymyślili dyplom - mało ! potem kursy kwalifikacyjne - mało ! licencjat - mało ! specjalizacja - mało ! magister - wciąż za mało ! co jeszcze wymyślą aby pielęgniarka miała potrzebne kwalifikacje i pieniądze ?

#11  2015.09.21 08:22:10 ~inka

Do~ mimi - tak , doskonale przedstawiłaś jak powinien być doceniony system kształcenia pielęgniarek - pokazałaś w skrócie prawidłowa siatkę płac, jeżeli chodzi o kwalifikacje. Niestety, w szpitalach nie wiedzą jak ją ustalić. Pielęgniarki uczą się, pozyskują kolejne dokumenty, które są dowodem tej nauki - a w portfelu posucha - Dyrekcja cierpi wciąż na brak pieniędzy, jest to chroniczny proces! . W efekcie mgr pielęgniarstwa ma taką podstawę jak najstarsza salowa!

#12  2015.09.22 20:20:18 ~Pielęgnia

Bullshit ! No i na czym ma niby polegać wg autora ta "rewolucja" ! To ma właśnie polegać na wdrażaniu etapowych zmian, z których jedną z pierwszych będzie te 1600 zł - co stanowi kosmos wobec teraźniejszości. Autorze zastanów się co za bzdury wypisujesz ! Systemowe zmiany ? Czego Ty się niby spodziewasz ? Że z dnia na dzień będzie jak w Ameryce ? Według Ciebie to lepiej odrzucić te podwyżki, a co tam, czekajmy na rewolucję.

#13  2015.09.22 20:28:28 ~Kosmos

1600 zł w ciągu 4 lat. Czyli tyle ile za dyżur lakarza niedzileny na oddziale. Kosmos. Cztery lata. Puknij się w łep

#14  2015.09.22 20:29:57 ~Wyszków

I porozumienie warte tyle co w wyszkowie

#15  2015.09.22 20:33:44 ~Mariusz!

Mariusz! wywalcz więcej!

#16  2015.09.22 20:38:05 ~a

Szczerze wątpię, że te panie zgodziłyby się na rozciągnięcie na okres 4 lat tak niskich podwyżek gdyby chodziło o ich własne pensje

#17  2015.09.22 20:44:25 ~p

Za kilka miesięcy można sprawdzić, na jakich asystencko-konsultanckich stołkach wylądują nasze pseudo-negocjatorki

#18  2015.09.23 17:25:55 ~Mariusz!

Mariuszu M.- pomysłodawco,twórco super idei-rób zaplanowaną rewolucję a dołączę chętnie!

#19  2015.09.23 22:17:32 ~@@

Do 17 itp.skoro tak myślisz, jak piszesz,pochwal się co takiego TY zrobiłeś w tej kwestii oprócz opluwania.Proponuję-kandyduj do owych izb lub związków i pokaż na co Cię stać. A tak na marginesie do w/w i innych papug.Siedzę na stołku oddziałowej ponad 25lat i otrzymuję na tzw.rękę 2500zł.i jakoś od tego siedzenia nie dostałam hemoroidów.Tu też macie szanse- stań do konkursu i piastuj ten urząd-droga wolna.Powodzenia!

#20  2015.09.23 22:54:03 ~AniaW.

Popieram 19¡! ¡!

#21  2015.11.10 10:30:51 ~gość

Nie ma się co denerwować przecież to chory kraj , a będzie jeszcze gorzej, zobaczycie

#22  2015.11.10 10:49:32 ~piel

Widze ze z 19 beton nie do ruszenia ! I pomyslow panie wogole nie maja bo nawet nie wiedza co mozna zmienic , a jak slysze ze po kolei bo ameryki odrazu nie zbudowano to smiech na sali :))) to ile jeszcze mamy czekac pewnie zadniem owych pan jescze 3 pokolenia ? moze 5 pokolen pielegniarek i poloznych to nie bedzie dla pan za szybko na zmniany dla pielegniarek i poloznych ?

#23  2015.11.10 13:30:31 ~gaga

No tak wszystko sie zgadza - większość oddziałowych tylko ,siedzi na stołkach'':(

#24  2015.11.10 13:52:42 ~On32

BRAWO! ZGADZA SIĘ. ILE I JAK DŁUGO JESZCZE TA P A A T O O O L O G I AAA będzie trwała? Od zawsze po zawsze?

#25  2015.11.10 14:35:22 ~ada

W stanowisko Nr 23 Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 30 września 2015 r.zawarte jest sformułowanie : „podwyżkami zostały objęte tylko pielęgniarki i położne, które wykonują zawód na rzecz świadczeniodawców mających zawarte umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia i kontraktujących samodzielnie” . Niestety nie do końca jest to prawdziwe. Jestem pielęgniarką prowadzącą specjalistyczną praktykę indywidualną praktykę w ramach samodzielnego kontraktu z NFZ ( opieka długoterminowa domowa ) i zgodnie z obowiązującymi aktualnie aktami prawnymi nie jestem objęta podwyżką.

#26  2015.11.10 14:42:37 ~gość11

"Nie zadbały o pielęgniarki POZ oraz DPS". Zapomniały również o pielęgniarkach prowadzących praktyki indywidualne zakontraktowane w NFZ. A kiedyś same namawiały do tego typu samodzielnej działalności,bez pośredników.

#27  2015.11.10 15:39:39 ~Piel

Moim zdaniem. To, że Izby działają nie tak jak oczekuje środowisko to fakt. To, że związki zawodowe nie mają silnego lidera też jest faktem. Ale przekonana jestem ,że działania obu w/w nie są podyktowane by degradować tą grupę zawodową, ale ich niemocą w obecnym systemie ochrony zdrowia. Przekonana też jestem, że działania tego portalu spowodowały zamęt, totalny brak jedności i rozłam naszego środowiska. Panie Mariuszu to co Pan zrobił i nadal robi (szczuje) jest niewybaczalne! Pana osobiste urazy wobec izb przełożyły się na rozpętanie wojny pielęgniarsko-pielęgniarskiej, która zakończyć się może jedynie totalnym upadkiem zawodu. Jestem, też przekonana, że portal powstał tylko i wyłączne w celach komercyjnych, poziomem dorównując pudelkowi, kozaczkowi itp. Największą ilość wejść na takie portale powoduję SENSACJA ! I Pan to doskonale uskutecznia. Robimy sensację i zadymę - będą wejścia na portal. Dużo wejść- dużo kasy z reklam.

#28  2015.11.10 16:50:29 ~do 27

Zarabiać kupę kasy za niemoc spowodowaną sytuacją w służbie zdrowia chciałby każdy,a jakże! Mielcarek trochę otworzył nam oczy,ale niestety niektórym widać nic nie pomoże

#29  2015.11.10 19:08:07 ~piel

I co nam przyszło z tego otworzenia oczu. Jadem ziejemy jedna do drugiej, na oddziale w łyżce wody by potopiły, o 20 zł gotowe pozabijać. Walkę mają w d.e, bo PO CO. I nie niektórym, tylko wszystkim nic już nie pomoże. Tak dalej jątrzcie, a lekarze świętują ,bo wybrali sobie ministra zdrowia, oczywiście lekarza!

#30  2015.11.10 19:16:32 ~wstyd

Lekarze mają kasę i będą mieć jej jeszcze więcej, bo wybrali sobie kolegę na Ministra Zdrowia. Pielęgniarki nie chciały głosować na pielęgniarki to będą zapier.ć za free do końca życia. Lekarze swoje brudy piorą po cichutku na zamkniętych forach, pielęgniarki żrą się publicznie. Lekarze czytają, mają ubaw po pachy.

#31  2015.11.10 19:26:36 ~Ola

Portal jest potrzebny - jest opozycją do tego co się dzieje w zawodzie. Dobrze nie jest o tym wszyscy wiemy. Portal jest wymianą opinii i tylko od nas zależy jak to wykorzystamy. Nikt nikogo nie zmusza do wyrażania swojego zdania. Pielęgniarki są dorosłe i twierdzą, że są mądre. Same decydują co piszą i jak piszą o sobie - fakt, że bywa z tym różnie, ale czy to wina Pana Mielcarka - każdy chce dobrze zarabiać.

#32  2015.11.10 23:33:46 ~as

Niestety, ale to prawda. To próba utrzymania się Samorządówek u sterów Naszej Władzy - nadal blokując zmiany w arcy zaniedbanym Sektorze. To ukłon do nowej Władzy trzymania Nas dalej w niewolniczych ryzach. To sprzedajne dzi. . nie ważne komu. Ale My nie respektujemy dziś uzurpowanych sobie przez nie mandatów. Nie pochodzą od Nas i dziś dajmy temu wyraz. Trzymajæ w łapach od lat Samorząd - Statut dopasowujæc do swych potrzeb. Stop korupcji, Stop zakłamaniu.

#33  2015.11.11 01:27:29 ~dinozaur

Dinozarły wymarły. A nasze przedstawicielki, negocjatorki, samorządówki - relikty Władzy - doprowadziły Nas donikąd. Zmieniły Profesję w Niewolnictwo. Upodliły osoby wykonujące Zawód. Zadrwiły ze Społecznych potrzeb i gwarantu bezpiecznej opieki. Po ponad 20 latach tym relikwiom nie.

#34  2015.11.11 01:41:41 ~Aplauz

Aplauz, aplauz, aplauz. , - w końcu zrozumienie tematu. Konieczne - nieodzowne reformy. Oczywiście. Bez dotychczasowych Odwiecznych Przedstawicielek. Ich kredyt zaufania już dawno wygasł.

#35  2015.11.11 06:59:23 ~od kiedy

Do 30: od kiedy to Lekarze wybierają Ministra Zdrowia. Może to jednak rola Premiera ! .

#36  2015.11.11 07:33:12 ~wygodne

Na czym czerpie się najwjęcej - na NIEWOLNIKACH. Niewolnictwo nie zostało zniesione. Dziś w Systemie Opieki Zdrowotnej jest nią pielęgniarka/ położna. Damy ? z Izb zadbały, aby wyrobnicy tej klasy opłacały je 5 - 6 krotnością własnego uposarzenia. Czy zrezygnują z tego, czy będą dążć do utrzymania niewolnictwa ! . Jak długo będziemy im na to pozwalać ! .

#37  2015.11.11 07:51:48 ~położna

Dzisiejszy dzień zosrał uznany Świętem Niepodległości. Ja pytam jakiej ! . Czy to Święto polskiej pielęgniarki, czy położnej - zapewne nie. Przedstawiciele Samorządowi tej grupy Zawodowej - odebrały tej dacie jej rangę. Wykazały w negocjacjach, że nie tylko nie zamierzają dążyć do poprawy Naszej sytuacji. Wykazały, że nadal zamierzają Nas wykorzystywać i Nami łatać luki systemu. Nieudolnego i niewolniczego systemu.

#38  2015.11.11 08:16:41 ~piel.

Czyli, co. Migracja zarobkowa do Krajów z Władzami i przedstawicielstwem rozumnym! . A może. Może Nowy Rząd rozumie powagę Naszej złej sytuacji ! .

#39  2015.11.11 09:35:10 ~do 35

Uzyskał bardzo dużą ilość głosów w wyborach parlamentarnych i został powołany na MZ. Został powołany bo głosowali na niego wyborcy! min.lekarze. "Gratuluję obycia politycznego"

#40  2015.11.11 10:02:16 ~piel

Gdyby oprócz Mielcarka w naszym zawodzie był jeszcze z jeden chłop to zamiast babskiego filozofowania coś ruszyłoby w temacie wyzwolenia nas z niewolnictwa,a to widać same baby.

#41  2015.11.11 12:01:55 ~Ola

Z pierwszych doniesień nowego ministra zdrowia o kierunkach zmian w systemie opieki zdrowotnej wyraźnie wynika, że nic dobrego nas nie czeka. Środowisko pielęgniarek i położnych nie istnieje. Jeżeli w ogóle się o nim mówi to tyko w kontekście kłopotów - liczą się tylko i wyłącznie lekarze. Nasze reprezentantki udają, że nas reprezentują, nie mamy poparcia, nie mamy lobby zawodowego - będzie coraz trudniej.

#42  2015.11.11 13:26:25 ~gość

Babskie biadolenie napewno niczego nie zmieni.Zniewolone siostry potrafią tylko lamentować,więc niech nie oczekują zmian na lepsze.Pracują na kilka etatów i nie mają już nawet pojęcia jak wygląda świat dookoła i jak żyją normalni ludzie.Tak trzymać siostrzyczki-męczennice.

#43  2015.11.11 13:59:00 ~Ola

Nie prowokuj! - ocena sytuacji nie jest lamentem.

#44  2015.11.11 16:03:47 ~Beti

Do 42 . SIOSTRĄ jestem dla mojego jedynego brata . zawodowo PIELĘGNIARKĄ !

#45  2015.11.12 11:13:18 ~piel

No właśnie dla społeczeństwa jesteśmy usłużne siostrzyczki,które za parę groszy będą służyć,bo ich praca to misja i powołanie.Taki nasz wizerunek stworzyły przewodniczące i jeszce mają czelność dalej nas reprezentować?

#46  2015.11.13 11:28:17 ~piel 2

Popieram wypowiedź #27~piel.Działania Pana Mielcarka spowodowały zamęt w głowach i walkę pielęgniarsko-pielęgniarską. Szydzi sobie z naszego środowiska zawodowego.Nie szanuje Pan nas i pogłębił w nas brak wzajemnego szacunku Co Pan zrobił w celu poprawy warunków pracy i płacy poza prowadzeniem portalu i ściąganiem kasy za klikanie? Czy działał pan społecznie na korzyść naszego środowiska? Należy Pan do Związków Zawodowych? Pracuje Pan w jakiejś sekcji, jeździ Pan na zjazdy, konferencje? Zabiera Pan głos publicznie? Odpowiedzi nie znam, ale Pana działanie wygląda jak podsycanie zagubionych pielęgniarek (nie mających pojęcia o tym co się dzieje, nie czytających treści rozporządzeń, nie znających nawet ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, mało tego - nie wiedzących nawet kto jest we władzach NIPiP oraz OIPiP, a często też nie wiedzących kto jest Ministrem Zdrowia)do podburzania naszego środowiska, co jest niebezpieczne, bo budzi nienawiść i wrogość.

#47  2015.11.13 11:34:26 ~piel 2

C.d. Wiem, że tak być nie powinno, ale pogoń za pieniądzem robi wiele złego. Chyba wszyscy zgodzą się ze mną, że zafundowano nam warunki przypominające obóz pracy (no może trochę przesadzam, ale są takie dyżury, o których chciałoby się zapomnieć). Kto jest temu winien? Za czyim poparciem dyrekcja robi z nami co chce? Pan powie, że to panie w czepkach nam to zafundowały. A przecież oprócz nich są jeszcze panie, które też kiedyś nosiły czepki, ale zapomniały już o tym. Czy Departament do spraw pielęgniarstwa przy MZ jest tak przyjazny pielęgniarkom?

#48  2015.11.13 11:36:36 ~piel 2

C.d. Dosyć więc opluwania siebie nawzajem. Pracować trzeba, ale zacznijmy się szanować, bo jeśli w naszej pracy nie będzie szacunku i zaufania, to praca taka nie ma sensu i przyszłości. A w kwestii poprawy warunków pracy i płacy nasuwa mi się taki pomysł. Nie musimy wychodzić na ulice i odchodzić od łóżek pacjentów. Drogie koleżanki i koledzy! Zostawcie na miesiąc swoje dodatkowe miejsca pracy (ale solidarnie)i poczekajcie co się będzie działo. Pesymistyczna wizja tego jest taka, że znajdą się pielęgniarki, które zatrudnią się na miejsce tych, które odejdą. Tak to z nami jest. Lepiej upokarzać się na ulicach z gwizdkami, trąbkami i butelkami zamiast pokazać swoją godność. Na koniec pozdrawiam wszystkie pielęgniarki, które prezentują ten zawód z dumą i wielkim szacunkiem dla siebie i swoich pacjentów.

#49  2015.11.13 14:47:18 ~Ola

Ściąganie kasy za klikanie. czemu nie jeśli w słusznej sprawie. Ja nic nie tracę - moja obecność na portalu nie jest zobligowana obowiązkową składką. Nienawiści też nie widzę, owszem są różnice w postrzeganiu zmian. Jednak spora część koleżanek już dużo wcześniej w swoich wypowiedziach podkreślała, że podstawową sprawą jest godna praca i płaca na jednym etacie - tak więc przysłowiowej Ameryki Pani nie odkryła. Szkoda tylko, że tak nisko ocenia Pani wiedzę pielęgniarek i położnych dzieląc się taką opinią na forum, a pisze Pani o wzajemnym szacunku. W moim odczuciu jest to nieprawdziwe i przyczynia się do niszczenia prestiżu naszego zawodu.

#50  2015.11.13 20:10:59 ~zabawna

Do piel 2: ryjek nie boli od pchania się do korytka ? . Którą Izbę pani reprezentuje ? . Portal ? - nie - Samorząd Izbowy dzieli od lat środowisko, upokarza Je i czyni Zawód beznadziejnie nijakim - niewolniczym.