Podsumujmy 7 dzień po podpisaniu porozumienia minister zdrowia - władze związku i izby pip. Przewodnicząca związków pip przebywa obecnie na konferencji w Paryżu.

Tzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych.

 

 

 

 

Strona internetowa władz izby pip milczy - brak publikacji treści porozumienia, projektu nowelizacji rozporządzenia.

Strona internetowa władz związku pip  - brak publikacji treści porozumienia, projektu nowelizacji rozporządzenia - władze informują natomiast, że powyższe dokumenty "zostały przesłane Przewodniczącym Zakładowych, Międzyzakładowych oraz Regionalnych organizacji związkowych OZZPiP. Osoby zainteresowane treścią dokumentów prosimy o zwrócenie się do w/w organizacji."

Zobacz jedyne obecnie miejsce w necie, gdzie związek w ogóle reaguje na oburzenie naszego środowiska zawodowego. Na Facebooku tutaj, na oficjalnym fanpage władz związku pip.

Problem polega na tym, że władze związku pip, uważają prawdopodobnie za swój sukces to, że projekt rozporządzenia "nie wyklucza możliwości wpisania wzrostu płac do podstawy". Przecież dziecko z przedszkola wie, że takie rozwiązanie nie przejdzie w zakładach pracy! Ale związek uważa to za osiągnięcie.

Władze związku poinformowały także, że:

"W dniach 29 września - 2 października br. w Paryżuodbywa się Kongres Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (EKZZ). W delegacji Forum Związków Zawodowych - sygnatariusza EKZZ są: Lucyna Dargiewicz, Przewodnicząca OZZPiP i Longina Kaczmarska - Wiceprzewodnicząca OZZPiP."

Witryna internetowa ministra zdrowia - jako jedyna strona porozumienia, po siedmiu dniach od jego podpisania, oficjalnie opublikowała treść porozumienia. Zobacz tutaj

Treści projektu nowelizacji rozporządzenie nie opublikowano dotychczas na stronach RCL.

Jedyny element potrzebny do całościowej  oceny porozumienia to projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia. Istnieje takowy, ale nie opublikowano jego treści (do wiadomości dostały władze związku i izby pip).

Mariusz Mielcarek

 

  

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2015.09.29 20:29:36 ~jaaaa

Wykopać je na krzywy brzydki ryj! Te postulaty które glosily podczas akcji ostatni dyżur niech włóżą sobie w tłuste, stare d! Na taczki je i wyjazd!

#2  2015.09.29 20:49:54 ~pracownica

Przewertowałam wszystkie możliwe strony na temat naszego porozumienia i śmiem twierdzić, że nie umiem czytać ze zrozumieniem. w dalszym ciągu nie wiem czy skończy się moja comiesięczna zabawa w cyrk, bo żeby przeżyć za moją pensję muszę się gimnastykować jak akrobata.a w Julinku szkoły nie kończyłam!

#3  2015.09.29 21:06:44 ~Gosia

Porozumienie jest dostępne na stronie MZ i co z tego pytam? do podstawy? nie jest zapisane że nie ale też że tak czyli idź negocjować -porażka u nas dziewczyny były jutro idą znowu.dzisiaj nic z tego nie wyszło

#4  2015.09.29 21:13:00 ~goscinnie

To niestety nie dla nas drogie koleżanki, potrzeba nam zrobić mgr i doktoraty i jak kazda juz profesorem zostanie to wszystko zrozumiemy. Ale tych Pan juz nie będzie może nawet wśród nas. Szkoda ze zostanie po nich? Mysle ze dla tych Pan chyba tez nie byl zbyt jasny ten dokument.i nie chodzi o to czy umiescily czy nie ale sam fakt ignorancji jest powalający. To wychodzi z tego ze byla to walka o swoje. Nieudostepniony.przeciez są tam informacje z których większość z nas nie bylaby zadowolna. Np: wywalczone porozumienie w sprawie swoich pozostałych postulatów.Zaplanowana,celowa,na predce podpisana ugoda. Czysta prowokacja. Do nas w naszych środowiskach pracy należy teraz by glosno mówić spoleczenstwu jak sa oklamywani.

#5  2015.09.29 21:20:29 ~gość

Http://www.medexpress.pl/start/prezes-polskiej-federacji-szpitali-nie-ma-gwarancji-podwyzek-dla-pielegniarek-i-poloznych/61613/

#6  2015.09.29 21:27:27 ~ważne

Www.rmf24.pl/fakty/polska/news-pielegniarki-nadal-bez-podwyzek-resort-zdrowia-nie-wywiazal-,nld,1894874

#7  2015.09.29 21:43:53 ~Leg...

Legislacja tego aneksu rozporządzenia potrwa od dziś ze dwa tygodnie. Potem NFZ zajmie się analizą by dać zarządzenie w temacie i już będą wybory parlamentarne! I tak oto mają nas z głowy a kasy ni widu ni słychu! A tu taka kłótnia i awantura o skórę na niedźwiedziu. Koleżanki - nie głosujcie na PO, bo w jajo nas wszystkich zrobili. Niestety! Wiem coś o tym.

#8  2015.09.29 21:53:55 ~...

Związkowcom a nie zwiąskowcom :) razi w oczy

#9  2015.09.29 21:57:03 ~....

Związkowcom a nie zwiąskowcom

#10  2015.09.29 21:58:12 ~Wiem!

Koleżanki, u nas w Izbach w Gdańsku i w OZZPiP u Przewodniczącej Regionu Pom. - ja i moje koleżanki dowiadujemy się wszystkiego na bieżąco. Problem jest jedynie taki,że aneksu do rozporządzenia z 8 września jeszcze nie ma czyli: nie ma jeszcze oficjalnego aktu prawnego-więc konkretów też nie ma. Póki co obowiązuje do realizacji rozporządzenie Zembali z dnia 8 września. Na resztę czekamy . pewnie ze 2-3 tygodnie:-(

#11  2015.09.29 22:03:57 ~gość

Do Wiem - to kpina jakaś.

#12  2015.09.29 22:05:50 ~Wiem!

Nie kpina tylko fakt. Rozporządzenie a właściwie aneks na podstawie porozumienia jest dopiero w legislacji.A to jest proces niestety!

#13  2015.09.29 22:10:01 ~gość

Pani przewodnicząca OZZPIP ma chyba 3 i pół średniej krajowej ! to nie zrozumie co my przeżywamy p. Kaczmarska też nie biedniejsza . Teraz za nasze pieniądze lansują się po Paryżu . Nie miały czasu zająć się porozumieniem ,bo pakoawyły walichy na Paryż . A tak bardzo wszystkie chciałyście , żeby dowodziły organizacją , macie ! A ta pyskata z Olkusza nie w Paryżu ? Na taczki z nimi wszystkimi i na gnój

#14  2015.09.29 22:24:36 ~Tam

Tam pięknie,bogato i kolorowo a u nas łzy i obawy co dalej? U nas to klinikami całymi koleżanki że ZZ się wpisują.Przewodniczącą też uwielbia wyjeżdżać i to z córunią.Wiele się o tym mówi.Ludzie oczy mają.Głupi nie są.Ot podróżniczka "nasze".

#15  2015.09.29 22:26:01 ~sandra

Rząd kolejny raz zakpił pielęgniarkami porozumiewając się tylko z jednym związkiem.Zembala doskonale wiedział jakie będą tego konsekwencje. Albo kierownictwo negocjacyjne jest takie naiwne albo o wszystkim wiedziało i zgodziło się załagodzić sytuację przed wyborami.

#16  2015.09.29 22:37:55 ~Do Sandra

Inne ZZ miały tyle lat na działania i co? I nico nie ugrały! NICO!

#17  2015.09.29 22:46:36 ~Ola

Dziewczyny, zacznijcie myśleć, wulgaryzmami jeszcze nikt niczego nie załatwił! Rozczarowanie nikogo, a zwłaszcza pielęgniarkę nie upoważnia do wypowiadania się w tak prymitywny sposób - mam na myśli pierwszy komentarz. Panie Mariuszu już najwyższy czas na to, aby apelować o konstruktywne komentarze. Może w ten sposób uda się Panu przekonać ludzi, że nie zależy Panu na propagowaniu nienawiści w środowisku pielęgniarskim. Dodam, że jestem pielęgniarką - nie pracuję w Izbach Pielęgniarskich, w wielu kwestiach nie popieram naszych przedstawicielek, ale niezależnie od tego sporo wypowiedzi koleżanek delikatnie mówiąc pozostawia wiele do życzenia. Jest to duży problem - jesteśmy pośmiewiskiem w środowisku medycznym, a z tego sposobu myślenia i mówienia od lat wielu inni czerpią korzyści.

#18  2015.09.29 22:47:53 ~hela

Ludzie skąd w Was tyle nienawiśći.

#19  2015.09.29 22:51:47 ~gość

Jesteśmy pośmiewiskiem w środowisku medycznym - nic dodać, nic ująć.

#20  2015.09.29 23:04:01 ~Do Ola

Tak ten portal robi z nas pośmiewisko! To prawda!

#21  2015.09.29 23:11:28 ~goscinnie

To nie jest nienawiść. To rozgoryczenie, żal, przykrość jaka nam wyrządzono.to lek o lepsze jutro dla naszych dzieci.

#22  2015.09.29 23:40:57 ~Ja.

Wściekła jestem za tę wycieczki związkowe itp.itd.

#23  2015.09.30 00:16:51 ~EWA

.przepis zawarty w porozumieniu wyklucza pielęgniarki świadczące usułgi wysokospecjalistyczne Dyrektor nie może was uwzględnić przy naliczaniu do NFZ ,gdyż zapłaci za was karę. Nie macie prawa do podwyżek.

#24  2015.09.30 00:52:28 ~Bea

Ewa. wyklucza pielęgniarki wysokospecjalistyczne, odwleka podwyżke dla POZ-u, pielęgniarki z DPS-ów, medycyny pracy usuwa w niebyt ale. ale gwarantuje podwyżkę paniom ze zwiąSku! I o to chodziło . "Stanowisko Ministra Zdrowia w sprawie § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. poz. 1400). I. Przekazując tę informację świadczeniodawca uwzględnia, że § 2 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej: (.) 5) obejmuje osoby oddelegowane zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 12 oraz art. 5 ust. 2 pkt 10 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej;"

#25  2015.09.30 01:56:43 ~piel

Https://www.etuc.org/european-trade-union-confederation-13th-congress-etuc15#Agenda pod powyższym adresem można sobie sprawdzić plan/agendę konferencji, na której przebywają obecnie nasze przedstawicielki. Proszę mnie oświecić, który z punktów tego programu jest ważniejszy od tego, aby zostać w tym gorącym okresie w kraju i stawić czoła niezadowoleniu i niedoinformowaniu pielęgniarek, na których koszt żyją te panie.

#26  2015.09.30 02:18:07 ~EWA

Proponuję ,aby w porze największej oglądalności oraz w głównym wydaniu Wiadomości przeprosić pielęgniarki za wprowadzenie w błąd.A na przyszłość ,nie ogłaszajcie wszem i wobec o jakie pieniądze się staramy ,miejcie trochę więcej sprytu! 9nie do podstawy ,nie 400

#27  2015.09.30 07:51:57 ~Tajemnica.

Ja to jest niby tajemnica-jak się dopytywaliśmy. A badały w mediach ,że 1600 a wręcz, że 4x400 do podstawy!

#28  2015.09.30 08:30:07 ~Zuza

Informacja do mediów przez ZZ została podana podła, bo nieprawdziwa! Ludzie są pewni i gratulują mi lub złośliwie dogryzają przekonani,że 1600 otrzymaliśmy i to uważają za pewnik!

#29  2015.09.30 08:35:41 ~MARIUSZU

PANIE MARIUSZU TYLKO OD PANA DOWIADUJEMY SIĘ CO W TRAWIE PISZCZY! Skandaliczne moim zdaniem jest zachowanie ZZ, które wczoraj otrzymało opracowanie wnikliwe prawnika dotyczące porozumienia oraz projektu związanego z nim Rozporządzenia i porozsyłali tylko do "swoich". Co to za działanie? Co to za tajemnice? Niech Pan napisze swoj adres emailowy (pilnie) to może znajdzie się ktoś normalny co nam/Wam to prześle. Pan jest w stanie wszystko zdobyć i wszystkim się podzielić! Bo ZZ to tylko DZIELIĆ nas potrafią.

#30  2015.09.30 11:13:15 ~Polecam

Polecam fb KOPiP - ciekawe i aktualne info znalazłam. Jestem z Krakowa a w KOPiP info szukam:-)

#31  2015.09.30 11:55:52 ~ja

Czytam od paru dni komentarze odnośnie podwyżek i nasuwa mi się jedno.Nie wiem,może źle myslę,ale chcę się z Wami tym podzielić.Chodzi mi o to,czy będziemy to 400 mialy do podstawy czy jako dodatek.I,tu rodzi się moje pytanie-czy Minister podpisał,że przyznal nam DODATEK? Nie,podpisał PODWYZKĘ,a to jest znacząca różnica! Dodatek w/g kodeksu pracy,to:dodatek stazowy,za noce,za święta,dodatek funkcyjny,premia,itd.Reasumując,DODATEK,to nie PODWYŻKA.A,przecież wszędzie pisze,że dostalysmy PODWYZKĘ,czyli coś co z samej nazwy MUSI BYĆ WŁĄCZONE DO PODSTAWY WYNAGRODZENIA.Jak myslicie,dobrze to rozumiem?

#32  2015.09.30 12:07:57 ~c.d ja

W 2016 roku ma wzrosnąć minimalna płaca z 1750 na 1850.Zapytam więc,czy ludzie dostaną to 100zl JAKO DODATEK? Nie,włączą im to do podstawy,prawda? Czemu więc z naszą podwyzką są takie wątpliwości? Minister wyraźnie powiedział,że daje nam podwyzkę,a nie dodatek.Rozumiem to tak,że jak do tej pory mialam podstawy 2000,to teraz muszę mieć 2400 i od tego dopiero pochodne.Jesli myslę źle,to proszę,wytlumaczcie mi to.Pozdrawiam wszystkie koleżanki!

#33  2015.09.30 12:12:30 Redakcja Portalu

Dzień Dobry, dziś popołudniu zamieszczę wyjaśnienia w tej sprawie. OK? Pozdrawiam Mariusz Mielcarek

#34  2015.09.30 12:18:08 ~piel

Panie Mariuszu, proszę również o informacje dot. pielęgniarek-absolwentek, które zatrudnione zostaną w przyszłym roku. Z góry dziękuję.

#35  2015.09.30 12:19:42 ~on

Mnie to nie dziwi. Poczekajmy jeszcze troszkę, i to rynek zweryfikuje wszystko. Nie będzie nas na rynku, nie będzie potrzeba strajków, które nie wnoszą nic, bo wszystko to jest i tak poza nami. Ciekawe czy dostane 235zł bo pracuję w nzozie szpitalu. Jak znowu mnie okradną jak z ust. 203 że nie dostaliśmy nic. to na prawdę rynek za chwile spowoduje, że nie pomoże nic.bo nas już tu nie będzie. będziemy w innych krajach.

#36  2015.09.30 12:39:52 Redakcja Portalu

#34. Ok. Pozdrawiam Mariusz Mielcarek

#37  2015.09.30 15:40:40 ~Pis-anka

I wydymali Pielęgniarki

#38  2015.09.30 15:45:16 ~do17Ola

Uważam,że komentarz 1 jest adekwatny do tego jak traktuje się pielęgniarkę w tym kraju i jak nasze sowicie opłacane przedstawicielki dbają o nasze interesy.Większość z nas "dziewczyn" ma po lat 50+ i wie że konstruktywnymi komentarzami to ten zawód sprowadzono na samo dno,może czas na działania,nie komentarze!

#39  2015.09.30 16:06:44 ~MM

Powinien PAN nawiązać kontakt z KOPiP-bo jako jedyni Jesteście konkretni i szczerzy wobec nas! Dziękuję!

#40  2015.09.30 16:10:52 ~piel

Na fb jest komunikat KOPiP Bardzo przystępnie wyjaśniona jest treść porozumienia z 23.09

#41  2015.09.30 16:14:57 ~Ja

U mnie w szpitalu dziś jest wypłata za wrzesień i jest bez zmian nie dostałam ani jednej złotówki więcej. Jestem ciekawa czy to wina ministerstwa NFZ czy mojego dyrektora bo to najgorsze uczucie jak obiecali pieniądze a tutaj rozczarowanie przy wypłacie.

#42  2015.09.30 18:14:47 ~Ola

Szanowne Panie - jeżeli uważacie, że komentarz nr 1 jest adekwatny do sytuacji to działajcie w taki sposób może jest to metoda? Tylko co dalej? Bogaci lekarze nie narzekali, rozmawiali ze sobą merytorycznie, wspólnie działali nawet jeśli nie było między nimi porozumienia i zawsze kasę dostawali! U podstaw leży totalny brak solidarności zawodowej - to widać wszędzie, nawet teraz niektóre z koleżanek odsyłają inne pielęgniarki, aby ruszyły d. i wywalczyły sobie podwyżki - (to też ten portal), żenada. 1. Nie należy płacić składek, jeżeli są zastrzeżenia, a przedstawicielki naszego zawodu, nie spełniają oczekiwań środowiska pielęgniarskiego. 2. Przede wszystkim nie należy się zatrudniać za 10 - 15 zł za godzinę pracy. 3. Należy solidarnie (w co osobiście wątpię) zrezygnować chociaż przejściowo z drugiego etatu. 4. Wykonywać zadania wyłącznie pielęgniarskie - same nauczyłyśmy, że jesteśmy od wszystkiego!

#43  2015.09.30 18:16:25 ~Kaśka

Moim zdaniem dla pielęgniarek nie ma innej opcji na dobre zarobki jak programy typu CuraSwiss. w Polsce po prostu NIGDY nie będzie ten zawód doceniany i dobrze opłacany. NIGDY!

#44  2015.09.30 18:48:20 ~do Ola#42

Oczywiście takie działania jak przedstawiłaś z pewnością przyniosłyby pozytywne efekty.Przede wszystkim pozostanie na jednym etacie.Najpierw musimy szanować się same,a nie padać ze zmęczenia i przeklinać zły los.I nie trzeba nawet manifestacji,bo pracodawcy musieliby dać podwyżkę,aby zatrzymać u siebie potrzebną ilość pielęgniarek,a jest nas przecież mało.

#45  2015.09.30 18:57:52 ~krycha

Poprostu przestańmy z naszych głodowych pensji płacić skadki które idą na utrzymanie elity pielęgniarskiej która nie ma pojęcia o pracy przy łóżku pacjenta bądżmy solidarne

#46  2015.09.30 19:08:39 ~ewelka

Czy ktoś orientuje się co do pielęgniarek i położnych będących aktualnie na L4 np z tytułu zagrożonej ciąży lub będących na macierzyńskim od pewnego czasu - czy te podwyżki będą już teraz czy po powrocie ze świadczenia?

#47  2015.09.30 20:00:01 ~KOPiP

Doskonale że MM konkrety przekazuje!

#48  2015.09.30 20:03:18 ~Ja.

Polecam FB KOPiP lub stronę: www.oipip.gda.pl

#49  2015.09.30 20:41:30 ~Czytajcie!

Czytajcie i traktujmy fakty poważnie by pośmiewisko z siebie nie robić!

#50  2015.09.30 20:54:25 ~do Ola #42

ŚWIĘTE SŁOWA, nic dodać, nic ująć - szukałam kiedyś dodatkowej pracy i kwoty jakie mi proponowano to 10zł za godz.(tyle płacą za roznoszenie ulotek), w prywatnej placówce - żenada! właściciel był zdziwiony, gdy roześmiałam się na taką propozycję, ponieważ inne koleżanki na takie kwoty się zgadzają - koleżanki szanujmy się! Wracając do porozumienia, to wszystko jest naprawdę super wyjaśnione na stronie KOPIP - warto przeczytać, zamiast się niepotrzebnie denerwować, oto link: http://www.oipip.gda.pl/images/Aktualnosci/analizaporozumienie2015.pdf

#51  2015.09.30 21:24:30 ~Do 50

Tak trzymać! Ceńmy się! Nactym ma polegać nasza mądrość!