(1) Podstawowa sprawa w zakresie treści porozumienia Zembala - władze związków i izby pip.

Tzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych.

 

 

 

 

Pierwsza podstawowa sprawa:

1. Porozumienie mówi o przekazaniu środków finansowych do świadczeniodawców.

Nie do konkretnych pielęgniarek i położnych! 

Dlatego na tym etapie nie ma sensu zadawanie pytania: ile ja dostanę podwyżki? 

Nikt nie zna na nie odpowiedzi! Można tylko gdybać. I odpowiedzieć w przybliżeniu. 

Np. 0 złotych, a może 1000 zł. Obie odpowiedzi są teraz tyle samo warte! 

 

2. Porozumienie reguluje jeszcze jedną ważną kwestię:

Ile środków ma do danego podmiotu leczniczego przekazać NFZ?

Na to pytanie można udzielić dość precyzyjnej odpowiedzi.

Zapisano w porozumieniu:

"U świadczeniodawców posiadających umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, z wyłączeniem umowy w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna, średni wzrost miesięcznego wynagrodzenia wraz ze wszystkimi innymi składnikami i pochodnymi (dodatek stażowy, dodatek za pracę w porze nocnej, dodatek świąteczny, składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy), w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu pielęgniarki i położnej wyniesie:

1) 400,00 zł od dnia 1 września 2015 r. do dnia 31 sierpnia 2016 r.,".

 

Czyli NFZ przekaże środki finansowe według zasady: na każdy cały etat pielęgniarki lub położnej przekaże 400 zł, na pół etatu 200 zł. Co z umowami zlecenia? Tutaj szpital musi przeliczyć godziny i zamienić to na wymiar etatu. Np. 80 godzin zlecania to ok. pół etatu. NFZ przeleje za tą umowę zlecenie około 200 zł. Co z kontraktami? Tak samo. 200 godzin. To fundusz przeleje około 500 zł. 

Uwaga! Nie należy stosować w tej kwestii takiego myślenia. Mam cały etat to szpital dostał na mnie 400 zł. Nie na Ciebie. To idzie do wspólnego worka! Możesz z tej puli dostać 0 zł lub 1000 zł. To będzie zależało od sposobu podziału środków finansowych przez autorów tego porozumienia czyli związki pip w zakładach pracy.

Tutaj pojawia się jeszcze jedna kwestia. Porozumienie reguluje, że w przypadku braku porozumienia pomiędzy dyrekcją a związkami pip w zakresie sposobu podziału przedmiotowych środków finansowych: - "podział tych kwot nastąpi w równej miesięcznej wysokości w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu".

Czyli w takim przypadku pielęgniarka lub położna na całym etacie dostanie 400 zł, na pół etacie 200 zł. Umowa zlecenia i kontrakty zgodnie z przeliczeniem godzin, o którym pisałem powyżej.

Nie wiem, może władze związku pip dadzą wytyczne do komisji zakładowych związku aby nie podpisywały porozumienia z dyrekcjami i wtedy, każda pielęgniarka dostanie wzrost wynagrodzenia - "w równej miesięcznej wysokości w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu." 

Jutro druga część pt. brutto czy netto. Tu zaczynają się cuda! Nawet władze związku pip co innego mówiły jeszcze przed podpisaniem porozumienia, a teraz co innego po jego podpisaniu. 

Ale o tym jutro ...

Pozdrawiam

Mariusz Mielcarek

 

Komentarze użytkowników

#1  2015.09.30 20:44:13 ~Tak!

MM ma rację! Ania z Gdańska

#2  2015.09.30 20:49:27 ~Wiem!

Wiem,że chcą dawać równo czyli po 400zł-co Wy na to? Jamyślę,że okay,bo to zbyt mało by dzielić! Tendencja ZZ i OIPiP jest by równo!

#3  2015.09.30 20:56:29 ~ja

U mnie w szpitalu tez chcą dać po równo i uważam to za sprawiedliwe.Natomiast odnosnie tego brutto,netto to juz kompletnie nie kumam o co w tym wszystkim chodzi,bo padają kwoty 235,226 i nic z tego nie wiem.

#4  2015.09.30 21:00:57 Redakcja Portalu

Ok. Spokojnie. Jutro ten temat rozkminimy! Pozdrawiam Mariusz Mielcarek

#5  2015.09.30 21:05:38 ~Mariusz!

Warto dać równo! Pomorskie tak forsuje bo każda Pielęgniarka i Położna jest równo warta i nie warta podziałôw!

#6  2015.09.30 21:18:29 ~Równo!

Równo to jedyne sprawiedliwe rozwiązanie!

#7  2015.09.30 21:21:56 ~Równo!

Naszą Przewodniczącą z Gdańska apeluje z tego co wiem,że to zbyt mała kwota by obierać klucz podziału i proponuję równo po 400zł! Bo jak ktoś dostanie 100 a inny 700;to będzie niesprawiedliwość, płacz i łzy.A po co?

#8  2015.09.30 21:28:27 ~pty

Niech wasza przewodniczaca jedzie do warszawy i załatwia aby te gówniane porozumienie odkręcić a nie pucza. Tera to mądra. A w izba co robiła do tej pory. Sprawiedliwa się zanalazła. Niech sowją pensje nam odda.

#9  2015.09.30 21:49:46 ~Do pty

Oj głupiaś\iś! Podaj jeden przykład co ty dla nas załatwiłaś\eś? Ja tylko propozycję podałam i już! Jak nie równo to jak? Pytam o pomysły vel klucze podziału?

#10  2015.09.30 21:51:45 ~Jej pty!!!

Odkręcić czyli co? Mieć tyle co ratownicy bądź inni? Czyli wolisz kolejne osiem lat zero podwyżek?

#11  2015.10.01 06:20:20 NOWHERE MAN

Witam Ok zgadzam się, że równo, "bo każda Pielęgniarka i Położna jest równo warta i nie warta podziałów", A CO jeśli na starcie NIE SĄ RÓWNO WARTE, np. ten sam oddział, to samo wykształcenie itp. ta sama praca, a pensja brutto różni się o 600 PLN, no i co drogie koleżanki, . dalej po równo ?

#12  2015.10.01 07:17:01 ~piel

Na fb KOPiP jest analiza porozumienia z 23,09 Wyjaśnia komu .Wylicza ile.Mówi kiedy i czy do podstawy czy jako dodatek.Mówcie co chcecie ale dla mnie komentarze pana MM są wyrwane z kontekstu.Musimy poczekać To wszystko musi się przemielić,nabrać mocy prawnej wyliczyć wysłać podzielić I proszę mi nie mówć że jestem za związkami Jestem za zdrowym rozsądkiem W Warszawie też byłam

#13  2015.10.01 07:36:09 ~do12

Weź się zdecyduj. Komitet wylicza i fajnie. Mielcarek pisze nie fajnie. A na końcu mówisz, że trzeba poczekać bo musi nabrać mocy prawnej. To jak jest wkońcu. Trolu.

#14  2015.10.01 08:22:39 ~Eliz

Codziennie bedzie pan rzucał roztrząsane porozumienie a macie pogryzcie się a podumajcie jak mogą was w bamnuko zrobić.Jak pan już na czynniki pierwsze porozkładałeś to opublikuj te swoje wypociny a nie liczysz na wejścia na stronę i zarobek.

#15  2015.10.01 08:25:27 ~igła

To będą kwoty brutto. MZ nie obciąży pracodawców kosztami dodatkowymi (zus, podatek itp.).

#16  2015.10.01 08:49:19 ~Do igła

Tak to będą kwoty brutto brutto. Połecam analizę prawną porozumienia na str.int.OIPiP w Gdańsku w aktualnościach-tam są wyliczenia konkretne ile to jest.Pozdrawiam igiełkę serdecznie.Rafał.

#17  2015.10.01 10:47:00 ~paniusia

jestem ta Warszawska owieczka jestem związkowa jestem wkurzona pielegniarka która od * lat nie miała 1 grosza podwyżki powiem tak KTO CHCE NIECH DO CHOLERY NIECh ODMÓWI PRZYJĘCIA PODWYŻKI! Wy się martwcie czy porozumienie zrealizują ci co przyjdą do władzy. Chcecie nie chcecie? JA CHCE! przeczytajcie stanowisko Episkopatu na Wirtualnej Polsce,czarne sukienki dołączył do chór ,że pielęgniarki nie powinny dostać tylko podwyżek tych GÓWNIANYCH, bo inni ich nie dostaną. Kiedy doktory dostawali kasę to WSZYSCY MILCZELI i nadal milczą. A my zachowujemy się jak przystało na polskie piekiełko na stos ze związkowymi Mielcarek na Ministra zdrowia!

#18  2015.10.01 11:08:04 ~piel

Episkopat przegiął krytykując tzw podwyżki dla nas.Pielęgniarka to nie podnóżek dobrodzieja i wara od nas czarno-sukienkowi.

#19  2015.10.01 12:20:45 ~Lidia

Czyli pielęgniarki i położne pracujące w POZ nie dostaną wcale podwyżki? Chyba coś źle zrozumiałam? proszę o sprostowanie jeżeli się mylę.

#20  2015.10.01 13:53:57 ~,,,,,,,

Jeśli ktoś zazdrości podwyżek pielęgniarkom/choć jeszcze nic nie wiadomo/to zapraszamy każdą parę rąk do pracy w tym ciężkim zawodzie.Na naukę nigdy nie jest za późno.Nawet 50 letnie pielęgniarki zdobywają tytuły magistrów,i wyżej;dodam,że za własną obecną niską płacę,lub za płacę na kilku etatach. A tej chwili jest nas o wiele za mało.

#21  2015.10.01 15:32:51 ~Jaja!

Słuchajcie jaja są! Chyba nawet sam MM jeszcze o tym nie wie? Popisali nasze nr prawa wyk.zawodu do NFZ w sprawie podwyżek i program komputerowy wywalił vel odrzucił TYSIĄCE (wiem co piszę i mam dowody! ) nas , bo dopiero teraz się nad nami skupiono a do tej pory NIKT nie weryfikował naszych numerów praw bo nikt na nas nie patrzył.Teraz są jaja! Zamiast pięciu cyfr pojawiają się jakieś myślniki lub np. 7 cyfr.ha ha ha.I co teraz?

#22  2015.10.01 15:46:38 ~cd.Jaja!

Pragnę wyjaśnić: nr naszych praw wyk zawodów Pielęgniarki i Położnej to: pierwsze dwie cyfry to "kod" województwa czyli Izby jaka wydała nam nasze prawo , potem powinno być pięć cyfr np. 00140- czyli mamy nr 140 lub 00055 - czyli mamy nr 55 tzn. zerami musi być poprzedzony nasz numer tak aby było 5cyferek następnie A lub P- czyli Położna lub Pielęgniarka. ! Żadnych myślników czy kresek i tym podobnych! bo wywali Was z systemu i nie bedzie podwyżki! Sprawdź zatem co podałeś do kadr!

#23  2015.10.01 17:07:42 ~;;;;

,Byłaś dla mnie wszystkim, co się w życiu liczy, teraz gdy po wszystkim, wszystko jest już niczym,

#24  2015.10.01 17:25:32 ~Czy?

Czy to fraza do Paryżanek?

#25  2015.10.01 19:07:39 ~;;;;;

Oczywiście.Paryżanki,celebrytki.

#26  2015.10.01 20:11:59 ~paniusia

. jak śmiały lecieć do Paryża zamiast słuchać co chcemy im nawtykać, pilnować, warować i słuchać ,że nie CHCEMY KASY! przecież za nasze składki to pielęgniarka jedynie może lecieć do Pacanowa, jakie lecieć, a wozem drabiniastym nie łaska i najlepiej w worku pokutnym, BRAWO WSZYSCY NAM SKACZĄ W SZPITALU do gardeł o te podwyżki, a my zagryziemy się same BRAWO ! Oddajmy te podwyżki tym zawodom "posługującym" jak chce episkopat przecież zawsze przynosiłyśmy kasę dla wszystkich. Przymusu wzięcia kasy nie ma!

#27  2015.10.01 20:20:21 ~wieszcz

W szpitalu w Krośnie (podkarpackie) dyrektor chce pieniądze otrzymane na podwyżki na pip przeznaczyć dla wszystkich pracowników, dając każdemu po 300 zł brutto jako dodatek do pensji. Widać nieprecyzyjne zapisy w rozporządzeniu są dobrym nawozem do kombinacji.

#28  2015.10.02 11:48:16 ~paniusia

."środki o których mowa świadczeniodawca przeznaczy w taki sposób, aby zapewnic pielęgniarkom i położnym średni wzrost miesięcznego wynagrodzenia, w tym dodatek za pracę w porze nocnej i dodatek za pracę w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy taki zapis figuruje w projekcie rozporządzenia MZ jeśli Dyrektor chce obdzielic wszystkich jego prawo tylko nie z tych pieniędzy niestety. Pultanie sie dziś to jak dzielenie skóry na niedżwiedziu jak przyjdzie kasa będziemy dzielic tylko CZY Będzie czy nie będzie po 25 pażdziernika? Oto jest pytanie na miarę Szekspira

#29  2015.10.09 12:48:20 ~keruj

W podwyżkach pominięto pielęgniarki i położne prowadzące praktyki indywidualne w ramach umowy z NFZ. Dlaczego ?