10 pytań do Pani Przewodniczącej

Tzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych

 

 

Przewodnicząca władz związków opowiada przed kamerą o porozumieniu. Redakcja Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych komentuje...

 

Szanowna Pani Przewodnicząca!

1. Nikt nie neguje faktu, że w podpisanym przez Panią porozumieniu są pielęgniarki i położne POZ oraz pielęgniarki szkolne. Są. Ale dlaczego zgodziła się Pani, aby tzw. wzrost płac dla tej grupy pielęgniarek i położnych był nie od bieżącego września, tak jak w szpitalach, tylko od stycznia 2016 roku? Dlaczego nie potrafiła Pani tego wywalczyć? Dlaczego dopuściła Pani do takiej niesprawiedliwości swoim podpisem o godzinie 1.50 w nocy? Do tej kwestii w swojej wypowiedzi Pani się nie odniosła. Dlaczego? Co z pielęgniarkami DPS?

2. Po co Pani opowiada, że nowe porozumienie „wprowadza wszystkie pielęgniarki – te, które należą do związków lub nie”? Dobrze Pani wie, że w starym porozumieniu oraz w obowiązującym rozporządzeniu nie było podziału pielęgniarek i położnych ze względu na przynależność związkową. Z tym nawet trudno polemizować.

3. Dlaczego zgodziła się Pani, aby to minister zdrowia do 10 października wskazał wysokość podwyżek dla pielęgniarek pracujących w instytutach i punktach krwiodawstwa? Jaki będzie miała Pani wpływ na „wskazaną” wysokość podwyżki dla tych grup pielęgniarek? Czy tak powinna wyglądać strategia negocjacyjna związku pip? Dlaczego dopuściła Pani do tej sytuacji poprzez podpis złożony o godzinie 1.50 w nocy?

4. Mówi Pani teraz o kwocie 400 zł. Jest Pani niekonsekwentna. Gdy minister proponował 300 zł, to Pani z ochotą mówiła, że to „tylko 174 zł netto”. I miała Pani rację. Ja mówiłem, że to 1 zł netto na godzinę! Teraz mówi Pani: 400 zł. Zamiast powiedzieć, że to kwota brutto brutto i to jest „tylko 226 zł netto”. Czyli 1,38 zł netto na godzinę. W powyższym kontekście jest Pani niewiarygodna! Czy Pani punkt widzenia zmienił się dlatego, że złożyła Pani podpis pod porozumieniem o godzinie 1.50 w nocy? Teraz to 400 zł? Dlaczego złożyła Pani podpis pod porozumieniem, przyznającym średni wzrost płac pielęgniarkom i położnym w wysokości 1,38 zł netto na godzinę? Czy takiego wzrostu płac oczekiwały polskie pielęgniarki i położne?

5. Po co używa Pani argumentu o możliwych „negocjacjach związków zawodowych na poziomie zakładów pracy o dodatkowe jeszcze kwoty”?Czy Pani nie było w Polsce przez ostatnie 20 lat? Dobrze Pani wie, że gdyby były możliwe skuteczne „negocjacje na poziomie zakładów pracy”, to nie byłoby obecnego ogólnopolskiego protestu. To pielęgniarka i położna nie zarabiałaby przez miesiąc na rękę tyle, ile lekarz za 24 -godzinny dyżur! Podnosząc powyższy argument ubliża Pani zdrowemu rozsądkowi.

6. Dlaczego w trakcie wielomiesięcznych negocjacji nie użyła Pani jako argumentu konieczności zastosowania „rekompensaty” dla pielęgniarek i położnych za lata przepracowane na warunkach płacowych nie odpowiadających profesji naszych zawodów?

7. Dlaczego zgodziła się Pani, aby sprawy norm zatrudnienia nie zostały uregulowane w porozumieniu z dnia 23 września? To Pani niewybaczalny błąd negocjacyjny. Mówimy o OGÓLNOPOLSKIM PROTEŚCIE PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH, a nie konferencji kilku osób w czepkach pielęgniarskich! Dlaczego Pani zbagatelizowała tę kwestię i teraz słyszymy, że normy zatrudnienia nie są wcale dogadane do końca?

8. W porozumieniu zapisano, że minister zdrowia przedstawi Wam projekt nowelizacji rozporządzenia do dnia 25 września 2015 roku. Natomiast nie wpisano do porozumienia daty granicznej terminu wejścia w życie przedmiotowej nowelizacji. Dlaczego dopuściła Pani do takiej sytuacji?

9. Dlaczego dogadała się Pani z ministrem Zembalą w zakresie „nieujawniania” treści podpisanego porozumienia do następnego poniedziałku? Czemu to miało służyć?

10. Dlaczego Pani jeszcze nie ustąpiła z zajmowanej funkcji?

 

Mariusz Mielcarek

 

 

Powyższy artykuł pochodzi z Ogólnpolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 

 

 

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2015.10.29 14:37:02 ~też piel

No właśnie,dlaczego ?

#2  2015.10.29 14:56:32 ~gość

Dlaczego wzrost wynagrodzeń nie obejmuje pielęgniarek prowadzących praktyki indywidualne w ramach kontraktu z NFZ ( póki co dotyczy długoterminówki, od stycznia może okazać się, że również POZ )? Ktoś o nas zapomniał .

#3  2015.10.29 15:40:39 ~poz

Zarządzenie prezesa NFZ (projekt) obejmuje podwyżki dla POZ, poczytaj

#4  2015.10.29 15:53:09 ~barbara

Dostałam już 170 zł 400? i podpisałam iż oddam tą kwotę gdy nie dotra pieniadze z góry!

#5  2015.10.29 16:00:57 ~On32

Na te pytania nie dostaniemy odpowiedzi. Po prostu będzie tak, że będzie jak zwykle, bo znajdzie się wiele szpitali by nie dać nam tego, co się nam należy. Boje się, że zrobią wszystko by nie dać nam nic. Dlatego co raz to bardziej tracę nadzieję, że coś się zmieni na lepsze, w sensie poprawy płac i warunków pracy (nadal 3 pielęgniarki na 40 chorych to trochę mało). Holizm od angielskiego słowa hole-dziura. Dziura pozostanie (w naszych kieszeniach), a holizmu jak nie ma tak nie będzie.

#6  2015.10.29 18:58:14 ~piel

Dyrektorzy zacierają ręce i śmieją sie z nas ,bo nic nie muszą dawać mają wolną reke .A motłoch do roboty!

#7  2015.10.29 18:59:57 ~Do #3

Owszem, porozumienie mówi o pielęgniarkach POZ, ale tylko tych, które zbierają deklaracje. Pielęgniarki "gabinetowe" nie są nigdzie zgłaszane i o nich zapomniano. Pani z infolinii OZPiP przyznała, że trudno jej odpowiedzieć na pytanie, czy te pielęgniarki dostana sławny dodatek. Mam nadzieję, ze do stycznia sprawa się wyjaśni i każda pielęgniarka POZ dostanie ten marny dodatek.

#8  2015.10.29 23:34:14 ~Anna

Największa porażka życiowa i zawodowa to wykonywać zawód pielęgniarki w Polsce. Żenada i upokorzenie .Wstydzę się tego CZYM zawodowo jestem.

#9  2015.10.30 09:38:43 ~ponieważ

Ponieważ ta kobieta, niestety nasza reprezentantka ma ograniczony horyzont myślowy - do tego stopnia, iż nie zdaje sobie sprawy jaka z niej ofiara losu i nie zabrała ze sobą na spotkanie prawnika mimo tego, że z naszych składek stać ją na niego było. Jej egoizm i brak wiedzy bije w nas. Żałosne.

#10  2015.10.30 09:44:18 ~My

Drogie przedstawicielki. Wstydzimy się was. Odejdzcie w niepamięć, bo wstyd się przyznać jaki Zawód wykonyjemy.

#11  2015.10.30 10:51:53 ~piel.

Jedyną dziś odpowiedzią ze strony tej pani, jest dymisja. Odejdź. Wstydu sobie i rodzinie oszczędź. Pielęgniarstwo Polskie upadło. Wzory pielęgniarstwa zostały zhańbione. Zawód pielęgniarki i położnej wymaga natychmiastowej reformacji, o co wnioskujemy do nowego Rządu. Prosimy pamiętać, o jednym. Pielęgniarka, czy położna - to istotny członek Zespołu terapeutycznego; ogniwo należytej profilaktyki i Opieki Zdrowotnej.

#12  2015.10.30 12:42:47 ~pielęgni

Ja mam jedno pytanko. Kiedy dymisja tej pani i jej układowych, skorumpowanych - sprzedajnych koleżanek. Samorząd pielęgniarski do wymiany. Stop białemu niewolnictwu. Stop dla pogardy przedstawicieli Władzy wobec nas. Zrobiono z nas żebraków, których na nic nie stać. To zapłata za naszą ciężką i odpowiedzialną pracę.

#13  2015.10.30 17:20:03 ~zero

Nic nie dostałyśmy,zero,zero,zero,żenada.

#14  2015.10.30 19:32:20 ~~ancik

2-3 pielęgniarki na dyżurze? No to zazdroszczę koleżankom! Ja pracuję na SOR-ze dzieci.Tu obsada jest JEDNOOSOBOWA! a pacjentów multum! Każdy z byle głupotą zgłasza się na sor! i jest obsłużony! ,ful wypas! Media wmawiają ludziom,że wszystkim wszystko się należy! Ale to wcale nie tak jest.

#15  2015.10.30 23:00:35 ~jola

Witam.a co z podwyżkami dla pielęgniarek tyrających za grosze w DPS? kiedy MY dostaniemy cokolwiek? w której puli? .terminie? czy w ogóle pamiętacie,ze takowe są w naszym państwie?

#16  2015.10.31 12:43:37 ~piel

Ja mam taką wielką ochotę zaciągnąć Panią LD do Rybnika do strajkujących dziewczyn i powiedzieć: Szanowna Pani, tak wyglądają negocjacje na poziomie zakładów pracy!

#17  2015.10.31 13:20:46 ~Gość

Machacie szabelkami,a żadna nie wie jak wygrać bitwę.Po prostu:bojkot kursów i specjalizacji,praca na jeden etat i wypisanie się ze związków,które tylko szkodzą pielęgniarkom.W krótkim czasie zobaczycie super efekty i to niewielkim kosztem.

#18  2015.10.31 19:54:10 ~gosc

.te podwyzki to zenada.szykujmy sie do strajku generalnego.bracia lekarze malo,ze nas nie szanuja,to wysmiewaja sie z naszej podwyzki,bo oni dostaja tyle za 2 godz swiatecznego dyzuru. Ale mam nadzieje ,ze zorganizujemy totalny strajk.Te podwyzki sa prawie nie zauwazalne i nie poprawily naszej sytuacji finansowej

#19  2015.11.01 22:51:02 ~Maria

Zdziwiona jestem niektórymi problemami szanownych koleżanek, pielęgniarek. Pani Anna niech zmieni zawód, bo jak się siebie tak wstydzi, to bardzo źle, można np. zostać szacownym lekarzem i być dumnym z zarobków. Wszystkim Paniom niezadowolonym z pracy ZZ polecam się wypisać i samemu iść do dyrektorów po podwyżki. Koleżance na kontrakcie polecam rozjaśnienie umysłu, bo skoro była odważna i założyła jednoosobową działalność, podpisała umowę z NFZ to tam niech walczy o lepsze stawki.

#20  2015.11.01 23:58:15 ~do 19

To o przynależności do ZZ to kulą w płot. Bo postawiłyście nas w takiej sytuacji, że zarówno te, które należą do związków jak i te, które nie należą muszą negocjować z dyrekcją, więc jeden kij. Ja nie należę i przynajmniej sobie w brodę nie pluję, że sponsoruję Wam wypady do Paryża.

#21  2015.11.02 07:26:04 ~keruj

~do 3.7 Co oznacza zapis: ".realizujących świadczenia opieki zdrowotnej w formie indywidualnej praktyki pielęgniarskiej WYŁĄCZNIE w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego."? Ustawa z 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej - dalej u.dz.l. w art. 19 wyróżnia trzy zasadnicze rodzaje praktyk pielęgniarskich: 1/ indywidualna praktyka pielęgniarki lub położnej (art. 19 ust. 1 u.dz.l.); 2/ indywidualna praktyka pielęgniarki lub położnej wyłącznie w miejscu wezwania (art. 19 ust. 3 u.dz.l.); 3/ indywidualna praktyka pielęgniarki lub położnej WYŁĄCZNIE w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego na podstawie umowy z tym podmiotem (art. 19 ust. 4 u.dz.l.). Z treści § 2 ust. 1 r.o.w.u. wynika, że prawodawca nakazuje uwzględniać w wyliczeniach jedynie pielęgniarki wykonujące kontrakty tylko w oparciu o ten ostatni rodzaj praktyki. NIE DOTYCZY PRAKTYK INDYWIDUALNYCH REALIZUJĄCYCH UMOWY ZAWARTE Z NFZ>

#22  2015.11.02 20:55:45 ~elama

Dzięki za podwyżki! Mam podpisany kontrakt z NFZetem na opiekę długoterminową. Dostałam aneks finansowy czyli 300zł od łebka, podpisałam i odesłałam. Po 3 dniach dostałam pismo, że jako świadczeniodawcy nie należą mi się te pieniądze. To co ja teraz jestem weterynarz? Pracuję tak samo przy chorym jak koleżanki. A Izby tylko podnoszą składki.

#23  2015.11.02 21:01:52 ~elama

Pani Mario! Pod groźbą wywalenia z pracy podpisałam umowę z NFZetem. Z takim podejściem do ludzi proszę się nie dziwić tylko leczyć

#24  2015.11.03 10:33:10 ~Aga

A co z pielęgniarkami systemu pracującymi w pogotowiu ratunkowym? W 2012 r była reorganizacja Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego,powstały duże rejony operacyjne i tylko w ramach tych rejonów mogą być zawierane umowy z NFZ ,w związku z tym większość mniejszych podmiotów musiała podpisać umowy na podwykonawstwo .Pracuję 30 lat w tym samym szpitalu, jeżdże w ZRM P.i co? G.no, nie należy mi się podwyżka bo mój szpital musiał podpisać umowę na podwykonawstwo ! "Paniusie" już nie miały siły ani chęci wczytać się w ustawę i skorygować ten punkt, mimo,ze był jeszcze na to czas i miały przekazane na ten temat informacje , powiedziały Nie ! Moje koleżanki i koledzy zatrudnieni przez dyrektora pogotowia dostaną podwyżki a my zatrudnieni u podwykonawcy w ramach TEGO SAMEGO KONTRAKTU Z NFZ NIE !

#25  2015.11.03 22:28:24 ~aga

Dostałam na razie tą wielką ,obiecaną podwyżkę w kwocie 255 zł brutto jako dodatek i tylko na rok. wygląda na to , że ktoś po drodze zwinął mi 150, no ale cóż publika wie ,że dostaniemy 4 x 400.

#26  2015.11.03 22:38:50 ~ala

Ja otrzymam 86 zł netto, takie to negocjacje ( mam specjalizację i magisterkę), żenada

#27  2015.11.06 20:01:21 ~piel.

Sa szpitale, w ktorych pielegniarki nic nie dostaly.

#28  2015.11.13 09:18:02 ~jol

No to ruszajmy do ataku. Z panią przewodniczącą czy raczej bez niej. Najgorzej się mają pielęgniarki z DPS-ów. Tutaj nigdy i nic się nie da zrobić.Beznadzieja