(NIE)porozumienie

Tzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych

 

 

 

JAK 400 RÓWNA SIĘ 226

 

 

 

Wszystkie media poinformowały o podwyżkach dla pielęgniarek i położnych. 4 razy po 400 zł, razem 1 600 zł, brutto, netto, na 4 lata, co 4 lata, przez 4 lata, na rok, co rok... Dodatek, do zasadniczej, do podstawy, z pochodnymi, bez pochodnych ... Nieważne! Dostały!

 

Poniżej cytujemy wypowiedzi w sprawie tzw. wzrostu płac. Komentarz pozostawiamy Czytelnikom gazety.

 

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 11 września 2015 roku

 

Sekretarz stanu w MZ Sławomir Neumann:

„Jeżeli jedna z pielęgniarek otrzyma kwotę niższą, gdyż dyrektor tak uzna, to inna dostanie kwotę wyższą, ponieważ średnio dyrektor otrzyma 300 zł na pielęgniarkę. Środki te muszą trafić do pielęgniarek. Tutaj zgadzam się z panią, że może być tak, iż jedna z pielęgniarek otrzyma 200 zł brutto, a inna 400 zł brutto. Oczywiście tak też może być, ale to dyrektor odpowiada za pensje wszystkich pracowników w szpitalu.”

„Uznaliśmy jednak, że dla systemu ochrony zdrowia grupa zawodowa pielęgniarek i położnych jest niezwykle ważna. Problem wynagrodzeń jest niezwykle widoczny. Sytuacja bardzo nabrzmiała, ponieważ różnica wynagrodzeń szczególnie pomiędzy pielęgniarkami i lekarzami jest mocno widoczna. Powoduje to odchodzenie pielęgniarek od zawodu. Powoduje to duże napięcia w systemie.”
 „Pani poseł, mówimy o podwyżce w wysokości 300 zł brutto na każdą pielęgniarkę zatrudnioną w jednostce. (...) Oczywiście pani poseł Szczypińska ma rację, że jest to 300 zł brutto. Nie mówimy, że to kwota netto. Nigdy nie padło określenie, że jest to kwota netto. Jest to kwota brutto.”

Prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk:

„Fundusz oczywiście nie jest pracodawcą, w związku z czym nie możemy podpisać żadnej umowy. Jak rozumiem, porozumienie pomiędzy przedstawicielami pielęgniarek a dyrektorem szpitala rozwiąże takie sprawy, w tym również tryb przekazywania pieniędzy. Gwoli informacji oczywiście sytuacje są różne. Są pielęgniarki zatrudnione na etatach. Są pielęgniarki, które pracują na etatach w jednym szpitalu, a w drugim na zasadzie zlecenia wykonują świadczenia. One również są uwzględnione w przekazywanych do nas danych. Jeżeli w ramach zlecenia proporcjonalnie jest to równoważnik 0,2 etatu, środki są naliczone proporcjonalnie do tego. Jeżeli pielęgniarki pracują na podstawie umowy kontraktowej, również są tutaj wliczane. W związku z tym forma najprawdopodobniej będzie różnorodna i w każdym szpitalu inna. Nie ingerujemy w porozumienie pomiędzy dyrektorem placówki, podmiotu leczniczego a pracującymi na rzecz owego podmiotu pielęgniarkami, gdyż jako fundusz oczywiście nie mamy takiego tytułu.”

 

Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 24 września 2015 roku

 

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Cezary Cieślukowski:


„Ale jest to tylko jedno z działań, prowadzone równolegle do innych, które de facto mają sprawić, że praca pielęgniarki będzie atrakcyjna, stabilna, a zatrudnienie w tym zawodzie będzie rosło, a nie malało.”
 

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Cezary Cieślukowski w wywiadzie telewizyjnym w dniu 9 września:

„Naprawdę tym razem, pielęgniarki są w awangardzie zawodów, dzięki temu, że znaleźliśmy środki, będą docenione”. Dlaczego? Bo w sanepidzie podwyżki będą o 200 zł, policjanci, strażacy i żołnierze dostaną 150  - 170 zł. A pielęgniarki 300 zł!

 

Mariusz Mielcarek

 

 

 

Powyższy artykuł pochodzi z Ogólnpolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 

 

 

 

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2015.11.08 13:08:57 ~też piel.

Ha ha ha ha Pielęgniarki w awangardzie.Najgorsze,że wszyscy tak myślą !

#2  2015.11.08 14:15:55 ~gaga

Co za durny kraj. brak słów!

#3  2015.11.08 19:15:51 ~mira

Po.bane gogusie! Dramat! Wstyd! Kompromitacja! Jak można dawać takie kwoty? A Koledzy najlepsi się śmieją ha ha ha !

#4  2015.11.08 20:12:27 ~gość

Kilka starych bab doprowadzi niebawem ten zawód do zagłady,a środowisko podkreślające wszechstronne wykształcenie godzi się na to jak baranki prowadzone na rzeź.

#5  2015.11.09 07:42:59 ~idealistka

I niech nas zabraknie,młode dziewczyny niech wyjeżdżają,bo życie im zleci,nie stresuję się,najpierw pacjent,później papier,moje sumienie jest najważniejsze,czasem coś tam dopiszę,czy podbiję na następnym dyżurze,jak mi zwrócą uwagę i co z tego,przed Najwyższym mnie rozliczą z Miłości,nie przybitych pieczątek,gdy doszłam do tych wniosków skończyło się moje wypalenie zawodowe,zróbcie tak jak ja,a ta forma oporu najbardziej dotknie pracodawcę,bo problem z papierami będzie się pogłębiał,no i zwolnijcie się z dodatkowych etatów,tyle na razie wystarczy.

#6  2015.11.09 11:29:09 ~piel

Pielęgniarka w Polsce jest traktowana z szacunkiem godnym taniej k.za pozwoleniem,akceptacją i po wieloletnim usilnym dążeniu do tego naszej kadry kierowniczej i przedstawicielek

#7  2015.11.09 11:32:47 ~ja

A kto dostał podwyżkę ? Piszcie - P.Mielcarek pomysł na super temat !

#8  2015.11.09 12:21:18 ~SAM

Ahaaaah to tylko Polska czego tu się spodziewać uciekać z tego kraju jak najdalej. w szpitalu u mnie podwyżka była dokładnie 174 zł jako dodatek

#9  2015.11.09 17:29:15 ~LILKA

NO I GDZIE TO 400 PLN DZISIAJ DOSTAŁAM ANEKS DO UMOWY 250 PLN BRUTTO JAKO DODATEK DO CZERWCA 2016 ŻENADA

#10  2015.11.09 17:54:28 ~ELA

Z obiecanych 400 zł tylko ok 175 zł ,jak do tej pory i to jako dodatek ,żenada .

#11  2015.11.10 03:34:42 ~gg

żęnada nie dadzą pielęgniarkom bo pracują u podwykonawcy, a co inną robotę robią?

#12  2015.11.10 13:04:29 ~sandra

A w naszym szpitalu nie dostałyśmy nic!

#13  2015.11.10 16:29:09 ~dorka

Koleżanki.mam zapytanie czy któraś z Was otrzymała podwyżkę jako pielęgniarka mająca podpisany kontrakt bezpośrednio z NFZ i świadczy usługi pielęgn,w opiece długoterminowej? Ja jej nie otrzymałam ponieważ NFZ odpowiedziało ki, że jestem stroną w tej umowie a otrzymują te pielęgniarki na kontrakcie w podmiocie leczniczym.Co mam w takim razie zrobić aby otzrymać taką podwyżkę?

#14  2015.11.10 18:03:16 ~keruj

do ~dorka Próbowałam zainteresować tym problemem NIPiP oraz OZZPiP - otrzymałam odpowiedzi. Jeżeli podasz jakiś kontakt prześlę posiadane informacje. NFZ postępuje zgodnie z obowiązującym prawem zaakceptowanym przez nasze przedstawicielki !

#15  2015.11.10 18:47:49 ~dorka

Do~keruj.Byłabym wdzięczna.Ja kontaktowałam się z OZZPiP i zostałam nie mile potraktowana,odesłano mnie do włądz regionalnych.Jeżeli było by możliwe to proszę o przesłanie informacji na adres:dorand@o2.pl.Serdecznie dziękuję.

#16  2015.11.10 19:32:00 ~elama

Mam podpisany kontrakt na długoterminówkę i dostałam 1650 zł na 5 pielęgniarek. Podpisałam aneks i odesłałam. Po 4 dniach dostałam pismo anulujące przyznane pieniądze. A teraz lepszy kwiatek dostałam nowy plan finansowy na 2016 rok. Zabrano nam po 1000zł na pielęgniarkę na miesiąc. Już mi brak słów.

#17  2015.11.12 20:48:37 ~IP

175 zł jako dodatek obok .TO KRADZIEŻ! 1Wszyscy myślą że 400.ŻAL ,ROZGORYCZENIE BRAK SŁÓW .CZUJĘ SIĘ OSZUKANA.

#18  2015.11.17 12:02:48 ~keruj

Do 16 ~elama Próbowałam zainteresować tym problemem NIPiP oraz OZZPiP - otrzymałam odpowiedzi. Jeżeli podasz jakiś kontakt prześlę posiadane informacje. Podwyżki mają być realizowane przez wzrost stawki na osobodzień - decyzja Ministerstwa Zdrowia z 27 października 2015 r.

#19  2015.11.17 13:48:57 ~keruj

16 ~elama www.mz.gov.pl/system-ochrony-zdrowia/kadra-medyczna-i-ksztalcenie/pielegniarki-i-polozne/komunikaty-ws.-podwyzek-dla-pielegniarek-i-poloznych/komunikat-w-sprawie-podwyzek-dla-pielegniarek-w-opiece-dlugoterminowej

#20  2016.08.20 11:55:37 ~rozgoryczn

Żadna podwyżka tylko dodatek w wysokości 175 zł zostałyśmy oszukane a społeczeństwo uważa iż dostałyśmy podwyżkę to nieprawda , nauczyciele policjanci gdy dostaja podwyżki maja wliczone to do podstawy i pensje ich wzrastaja a pielęgniarki jak zwykle zostały wyrolowane gdyż jak skończy się okres wypłat żałosnego dodatku to zostaniemy z niczym a wszyscy krzyczą , że tyle nam dali ale dodatku ludziska tylko dodatku i to podwòjnie opodatkowanego jednym słowem OSZUSTWO !