Zobacz wzór recepty pielęgniarki i położnej opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Pielęgniarstwo 2015.

 

 

 

 

Zobacz treść rozporządzenia w sprawie recept wystawianych przez pielęgniarki i położne

 

Zobacz także więcej informacji w sprawie recept pielęgniarek 

 

Zobacz informacje o receptach pielęgniarek w ostatnim wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych nr 6  - nakład 50 tysięcy egzemplarzy!

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2015.11.27 21:26:07 ~mn

Zobaczcie jeszcze przepisy dotyczące kontroli recept. Coś za coś . Więcej uprawnień to więcej odpowiedzialności Nie wiem czy jest się z czego cieszyć! I żadna za to gratyfikacja!

#2  2015.11.28 06:15:48 ~piel

Do 1 . no to nie idz na ten kurs kto ci kaze ! Tylko biadolicie nic wiecej , jak ratownicy dostaja uprawnienia to sie ciesza , a piel jak zwykle. Proste nie chcesz wypisywac i miec uprawnienia do recept nie idz na kurs ! Proponuje kurs sprzatatania bo tu nie ma odpowiedzianosci , skoro sie jej boisz nie idz na kurs i przestan biadolic !

#3  2015.11.28 12:11:43 ~piel

Trudno sprostać dotychczasowym obowiązkom,to po co jeszcze te recepty i w dodatku za darmo.Tylko jakieś zakompleksione rwą się do pisania,że niby to taki zaszczyt.Oj głupie wy głupie i naiwne!

#4  2015.11.28 14:17:17 ~sabinka

Jednak skorzystam z tego kursu. wszystkie gadają a i tak skończą więc ja tez skończe i pójdę za stadem owiec jak mi rzeźnik karze.

#5  2015.11.28 20:08:04 ~ale jaja

Chyba was wszystkie porypało. też mi zaszczyt wyręczanie lekarzy

#6  2015.11.28 20:58:36 ~sabinka

Może kiedy bedziemy wypisywac recepty zaczną nas wszyscy doceniać?

#7  2015.11.28 21:32:47 ~e

Sabinko, obudź się kotuś - dopóki nie będzie osób od mycia, basenów, sprzatnięcia po zabiegu (nie mówię o myciu podłogi! ), przygotowania zestawu do zabiegu itp. i pielęgniarka zostanie z tego wszystkiego oficjalnie wyłączona wtedy zacznie się inna ranga zawodu. Jezeli wzrosną jeszcze pobory do ogólnie akceptowalnych wtedy zaczną nas doceniać i stawiać na piedestale. Jesli to o czym napisałam się nie zmieni - mozesz mieć tytuł na plakietce mgr i dr ale zawsze będziesz TYLKO pielęgniarką od mycia i usługiwania lekarzowi.

#8  2015.11.28 21:44:54 ~HAHAHAHA

HAHAHAHAH,ONI MYSLĄ CI LEKARZE ŻE ONE SA GUPIE,HAHAHAH I SZUKAJA U NICH RAD,HAHAHAHAH,A WIĘC ONI TESZ SA GŁUPKAMI,HAHAHAHA,JAK PIELEGNIARKI POLSKIE,HAHAHAHA,I TO DOCHTORY BNAUKOWE,TE SA,HAHAHAHAH,NAIWNE JAK OPUSZCZONE PSY,HAHAHAHAHA,SZUKAJA KONTAKTU ,HAHAHAHA,PRZECIESZ NIE ROBIMY KURSUF,BYNAJMNIEJ TE KTORE NIE SA GUPIE,HAHAHAHAHA

#9  2015.11.28 23:32:25 ~mimi

Na pewno cię docenią Sabinko, chyba urwałaś się z choinki.

#10  2015.11.29 11:06:06 ~12 MAJA!!!

Witam,zgadzam się w 100% z wyp.#7. Może i wreszcie nasze"naczalstwo" dostrzeże potrzebę zmiany rangi zawodu.Przygotuje ustawę dostosowaną do XXI wieku. Długa droga przed nami,praca nad samą sobą a co za tym idzie zmiana wizerunku i rangi polskiej pielęgniarki w oczach całego społeczeństwa Szkoda tylko że tego nie doczekam:)

#11  2015.12.10 16:52:13 ~dorota

Poniewaz pielegniarka jest zobowiazana do ciągłego rozwoju z pewnościa ogarnę ordynowanie leków za pomoca recept. Mam nadzieję,że w czasie pisania recepty moja koleżanka podczas dyżuru bendzie myła pacjenta,albo oprózniała worek z moczem.

#12  2015.12.10 17:14:37 ~Figa

Ale zaraz , zaraz do mycia i pielęgnacji pacjenta to powstał nowy zawód pt. Opiekun medyczny. A oni z kolei narzekają że pielęgniarki ich nie szanują.

#13  2015.12.10 17:30:01 ~DO FIGA

IDX DO ODDZIAŁOWEJ Z TYM PROBLEMEM LUP DO NACZELNEJ,Z PEWNOŚCIĄ BENDZIECIE MIEĆ OPIEKUNKI

#14  2015.12.10 21:53:21 ~:)

A czy pani sabinka wie,że jest zdradzana codziennie z donią od nastu lat,zdrowych świąt alleluja

#15  2015.12.11 11:09:50 ~iza

Na razie nikt się ma kurs nie zgłosił - powiem nawet - brak zainteresowania rzekomo nowymi uprawnieniami he, he, he

#16  2015.12.11 12:48:31 ~piel

Iza _:))) Zyj w tej iluzji , myj tylki a ja ide wypisac recepte :))))

#17  2015.12.11 12:54:59 ~piel

Prosze Ministerstwo Zdrowia o wiecej odpowiedzianych uprawnien dla pielegniarek i poloznych ! Gratuluje pomyslu co do recept mysle ze jesli sie sprawdzimy MZ rozszezy zakres lekow ktory beda wypisywac Pielegniarki i Polozne !

#18  2015.12.11 15:22:23 ~do17

Tok myślenia poddanych w Korei Północnej

#19  2015.12.11 19:43:48 edyta.kedra

Współczesne pielęgniarstwo to pielęgniarstwo dynamicznych zmian, poszerzania odpowiedzialności, zwiększania zakresu działań i posiadanych uprawnień. Z jednej strony profesjonalizacja zawodu, z drugiej obawy, strach i niechęć do nowości. Nasze środowisko przysłowiowymi "rękoma i nogami" broni się przed zmianami. Tak było przy wejściu w życie przepisów dotyczących możliwości tworzenia indywidualnych lub grupowych praktyk pielęgniarskich, tak jest w odniesieniu do wdrażania w naszych realiach klasyfikacji ICNP i tak się dzieje dziś w odniesieniu do rozporządzenia nadającego uprawnienia pielegniarkom/pielegniarzom do wypisywania leków. Sami chyba tak naprawdę nie wiemy, czego chcemy. Z jednej strony chcemy większego poważania, uznania swojej wartości jako pielęgniarki/pielęgniarza, uznania dla posiadanych umiejętności i doświadczenia, które nabywamy w trakcie kształcenia ustawicznego i wykonywania zawodu, ale z drugiej strony boimy się odpowiedzialności która nieodmiennie jest powiązana z czymś co jest nowe, co zmienia zakres naszej działalności. Musimy się pogodzić z tym, że nie da się tkwić w utartych schematach zawodowych, że dzisiejsza rzeczywistość to rzeczywistość zmian, których nie da się uniknąć. Naturalną konsekwencją zmian jest nabywanie nowych możliwości i uprawnień, a tym właśnie jest możliwość wypisywania przez nas recept. Uwierzmy w swoje możliwości, w swoje doświadczenie zawodowe, w to, że przecież nie raz zmuszone/eni jesteśmy do samodzielnego podejmowania decyzji w opiece nad pacjentem I czy są to same złe decyzje? Nie. Tak samo będzie z receptami - to nie jest coś abstrakcyjnego, kosmicznego, nie do opanowania. Oczywiście, trzeba będzie poświęcić nieco więcej uwagi farmakologii, odświeżyć sobie podstawową wiedzę, ukończyć kolejny kurs nadający nam odpowiednie ku temu uprawnienia - ale to przecież nasz rozwój.

#20  2015.12.11 20:22:09 ~Ola

Zawsze byłam , jestem i nadal będę za rozwojem zawodowym. Mam tylko jedno pytanie kiedy adekwatnie do moich umiejętności i doświadczenia popartego wiedzą i zdobytymi kwalifikacjami wzrośnie realnie moje wynagrodzenie wynagrodzenie? Rynek pracy rządzi się swoimi prawami - liczy się tania siła robocza.

#21  2015.12.11 22:54:14 ~dochłopa

Chłopie zrób cos, a nie od 8 lat pierdzielisz na tym forum i narzekassz.pierdzielisz o rozwoju i odpowiedzialnosci więc zapłac tym pielegniarkom za to,chłopie nie każdy jest chory umysłowo i od nastu lat pierdzieli o rozwoju za którymi nie idą żadne pieniadze,przyjdx na oddział i popracuj na odcinkową, a szybko zamkniesz ta głupia gembe.Zrób coś,masz znajomosci,kasę,urzedników w radzie sląskiej chłopie a NIE PINGOLISZ I NIC NIE ZROBIŁEŚ,NIE ZMIENIŁEŚ,NIE ULEPSZYŁES,NIE POMOGŁEŚ PIELEGNIARKOM. nAJWYŻSZY CZAS COŚ DLA NICH ZROBIC A NIE TYLKO GADAĆ.ja tez jestem pielegniarka i mam nadzieje że dzięki twojej pomocy w czynach bedę w końcu zarabiać i nie boje sie odpowiedzialnosci durna pało tak jak ty.weż sie za konkretna robotę!

#22  2015.12.11 23:08:52 ~gaga

No własnie ,trzeba zacząć cos robić a nie tylko gadać! Po co to tak gadać i gadac bez sensu ! Wziąć się do roboty a nie gadać, takie gadanie to na nic,dlatego trzeba wziąć się do roboty bo zgadania to nic nie bedzie. a nie tylko gadanie i gadanie ;)

#23  2015.12.11 23:11:17 ~Eeee...

A do jakiego ,chłopa'' Ty tak? ;) To było do 21.

#24  2015.12.12 10:20:56 ~piel

Ale recepta bez pieczątki ha, ha, ha ! bóg obowiązkowo z pieczątką !

#25  2015.12.12 13:39:47 ~do19

Chyba ty funkcjonujesz w innych realiach,niż polskie.Większość pielęgniarek rozwija się od 30 lat i więcej,niedługo większość pójdzie na emerytury,a młodych pielęgniarek prawie nie ma.Więc nie chrzań głupot o możliwościach,uprawnieniach,poszerzaniu wiedzy i kompetencji oraz innych pierdołach,bo to po prostu utopia.

#26  2015.12.12 15:03:10 ~P.

Popieram 25,a 2 mnie rozsmieszyła. Lekarze na oddziałach będą się wysługiwać pielegniarkami do wypisywania recept, ale to oni biorą grube pensje nie my, my z tego nie będziemy miały nic, zero. Z tego co wiem ma byc to wprowadzone po to, aby odciążyć lekarzy, bo mają zbyt dużo pracy ha ha - żałosne.

#27  2015.12.12 18:35:57 ~Ola

Do 26. Dokładnie o to chodzi, żeby odciążyć lekarzy. Poza tym jak wskazują powyższe komentarze (11 i 16) niektórym się wydaje, że będą panie pielęgniarki, które będą ordynować leki i wypisywać recepty i pielęgniarki, które będą się zajmowały pielęgnacja pacjenta. Co za bzdury! :):)

#28  2015.12.20 06:34:08 ~Marek

Wreszcie pielęgniarstwo w Polsce rozwija sie. Tutaj w USA od ponad 30 Laty pielęgniarki przepisują leki, badania, i nawet od 10 lat samodzielnie lecza pacjentów na poszczególne podstawowe choroby i dolegliwości według prawa. Warto podkreślić ze taka pielęgniarka Zwana "nurse practitioner" musi mieć ukończone magisterium w pielęgniarstwie jak i specjalistyczne przygotowanie i ponad 1000 godzin praktyk ponad podstawowe przygotowanie pielęgniarskie . W Polsce niestety jeszcze wykształcenie pielęgniarek jest trochę antyczne a takie kursy jakie tutaj wspomniano mogą doprowadzić do zagrożenia bezpieczeństwa pacjentów

#29  2015.12.20 11:42:50 ~Agnieszka

Koleżanki nikt nie może narzucić nam pisania recept.Kurs robimy same,a zaświadczenia nie musimy przedstawiać w kadrach.Tylko na na tej podstawie szpital może nam rozszerzyć zakres obowiązków.Wypisywanie recept daje nam większy zakres uprawnień w przypadku własnej działalności np.przedłużenie zlec.na środki opatrunkowe lub przepisywanie leków.Myślę ,że to dobra zmiana.Pomysł na wykorzystanie tego kursu TEŻ.Pozdrawiam.