Komunikat mz w sprawie wymogów kwalifikacyjnych dotyczących przystąpienia do kursu specjalistycznego w zakresie ordynowania leków i wypisywania recept przez pielęgniarki i położne

Recepty pielęgniarek i położnych.

 

 

 

W związku z licznymi pytaniami, kierowanymi do Ministerstwa Zdrowia w sprawie wymogów kwalifikacyjnych dotyczących przystąpienia do kursu specjalistycznego Ordynowanie leków i wypisywanie recept, przekazuję następujące wyjaśnienia:

Zgodnie z programem kształcenia kursu specjalistycznego Ordynowanie leków i wypisywanie recept do części I może przystąpić pielęgniarka albo położna, o której mowa w art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2014 r. poz. 1435, z późn. zm.), tj.:

  • pielęgniarka i położna posiadająca dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo (tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa dotyczy również osób, które ukończyły studia jednolite);
  • pielęgniarka i położna posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa.

Natomiast do części II może przystąpić pielęgniarka albo położna, o której mowa w art. 15a ust. 2 powyższej ustawy tj.:

  • pielęgniarka i położna posiadająca dyplom ukończenia studiów, co najmniej pierwszego stopnia, na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo;
  • pielęgniarka i położna posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa.

Warunki przystąpienia pielęgniarki albo położnej do kursu specjalistycznego w zakresie Ordynowania leków i wypisywania recept część I i II nie muszą być spełnione łącznie. To oznacza, że pielęgniarka albo położna posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa nie musi posiadać dyplomu ukończenia studiów wyższych na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo.

Ponadto, zgodnie z art. 72 ust. 2 ww. ustawy, do kursu specjalistycznego mogą przystąpić pielęgniarka lub położna, które:

  • posiadają prawo wykonywania zawodu;
  • zostały dopuszczone do kursu specjalistycznego po przeprowadzeniu postępowania  kwalifikacyjnego.

Powyższy komunikat opublikowano na stronie internetowej mz w dniu 2 grudnia 2015 roku 

 

 


 

 

Zobacz treść rozporządzenia w sprawie recept wystawianych przez pielęgniarki i położne

 

Zobacz także więcej informacji w sprawie recept pielęgniarek 

 

Zobacz informacje o receptach pielęgniarek w ostatnim wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych nr 6  - nakład 50 tysięcy egzemplarzy!

 

Komentarze użytkowników

#1  2015.12.02 21:08:25 ~ELLA

A ja nie chcę wypisywać recept, i tak mam pełne ręce roboty na oddziale.

#2  2015.12.02 22:36:27 ~piel

Ella no to nie iedz na kurs i po temacie siedz tam na tym oddziale i rob to co do tej pory kto ci broni

#3  2015.12.03 07:46:37 ~sara

Ja czegoś nie rozumiem w pierwszej części pisze że do kursu może przystąpić piel po studiach lub po specjalizacji a na końcu komunikatu pisze że do kursu może również przystąpić pielęgniarka która posiada prawo wykonywania zawodu. Więc jak to jest ? to znaczy że wszystkie pielęgniarki mogą przystąpić do kursu i wypisywać recepty ?

#4  2015.12.03 08:00:00 Redakcja Portalu

Racja. Komunikat w tej kwestii jest nieczytelny i różne go można interpretować. Ale takie jest ministerstwo. Należało dopisać w ostatnim akapicie, że dodatkowe wymogi to: prawo wykonywania zawodu i przejście postępowania kwalifikacyjnego. Kilku zdaniowy komunikat a tyle problemów. A mają pisać nowe ustawy. Mariusz Mielcarek

#5  2015.12.03 10:49:41 ~iza

Jeżeli już, to recepty powinny być przypisane pielęgniarkom po studiach z tyt. mgr - wyłącznie. Lekarz musi mieć studia, żeby móc wykonywać swoją pracę, w tym także ordynować lekami. Jak można dopuścić do tej czynności pielęgniarki po LM ze specjalizacją, która trwa -sory ale tak naprawdę 1,5 roku?

#6  2015.12.03 11:51:20 ~piel

Iza i koleżanki mgr piszcie recepty,my po LM nie mamy kompleksów i nie musimy tego robić,naprawdę nie martwcie się że będzie nam z tego powodu przykro,wręcz przeciwnie.

#7  2015.12.03 13:16:36 ~HEJ

Do piel. Tu nie chodzi o to, że mgr wręcz walczą o wypisywanie recept, Liczy się wykształcenie i to bardzo i jeżeli już, to powinno się to brać pod uwagę,nie można w tych zwodach to wreszcie ustalić - średnie, licencjat i mgr. W innych zawodach to jest proste- tylko tutaj brak chęci zrozumienia, pozdrawiam

#8  2015.12.03 13:50:54 ~piel

Doklanie nr 7 ma racje dlaczego w naszym zawodzie nie mozna wkoncu tego ustalic ? Tu nie chodzi o ponizanie kogokolwiek poprostu jasna sytuacja kiedys kolezanka powiedziala mi ze lm to tak jak magisterskie studia dzisiaj no to myslalam ze spadne ze stolka , jeszcze gdyby porownala do licencjata bardziej bylabym sklonna ze mozna je zrownac . no ale srednie to srednie , a wyzsze do wyzsze coz . nie obrazajac nikogo i niczyjego doswiadczenia

#9  2015.12.03 14:35:41 ~gość

Żadne studia mgr nie kształcą takiego prostactwa jak pielęgniarstwo-to po prostu żenada.Więcej inteligencji i kultury osobistej prezentują panie salowe

#10  2015.12.03 16:37:57 ~piel

Do gosc a czy ty myslisz ze inteligenja idzie w parze z wyksztalceniem ? Pani salowa moze miec podstawowe wyksztalcenie ale inteligencja przewyzszac profesora ! Durny jestes gosciu jak but !

#11  2015.12.03 17:27:19 ~gabi

Gościowi chyba szło o wilczy pęd magisterek do pisania receptek

#12  2015.12.03 20:11:41 ~też mgr

Wypisywanie recept dotyczy tylko pielęgniarek w POZ a nie z oddziałów więc nie macie się gdzie spieszyć.ja nie mam parcia na recepty jestem mgr i mam to dosłownie w wielkim poważaniu. Niejedna młoda magisterka pielęgniarce po LM do pięt nie dorasta. Jak chcecie to piszcie będziecie miały większy prestiż - za darmo :-)

#13  2015.12.04 11:15:42 ~Magisterka

Mogę wypisywać ,ale NApewno nie zadarmo.

#14  2015.12.04 13:02:52 ~do 13

Ciekawe kto Ci za to zapłaci.

#15  2015.12.04 19:57:02 ~do też mg

Podoba mi się twoje zdanie.Ja też pracuje w POZ i też nie mam parcia do ordynowania i wypisywania recept bo to dodatkowa robota i zero kasy. No i jeszcze dodatkowe koszta bo recepty muszę sobie wydrukować za własną kasę. :-)

#16  2015.12.05 10:49:20 ~do 15

Dzięki :-) Mam wrażenie, że niektóre nasze koleżanki mają niskie poczucie własnej wartości zawodowej i nie tylko co przekłada się na taki owczy pęd do różnych dziwnych pomysłów. Ordynowanie recept - nie podniesie to mojego prestiżu zawodowego tylko dołoży obowiązków niekoniecznie idącego w parze z wynagrodzeniem. Ja osobiście nie jestem zainteresowana i na pewno nie będę tego robić.Przeanalizujcie sobie jeszcze raz listę środków które po kursie możecie ordynować - to jakaś farsa robią z nas debilki a Wy się dajecie w to wkręcać.

#17  2015.12.09 14:40:33 ~do 16

Przeczytaj wszystkie komentarze.nikt z pielęgniarek debilek nie robi, większość taka jest - ŻAL! znam pielęgniarki po studiach i specjalizacjach i nie mają na fartuchu wielkiego napisu mgr albo specjalista.bo mają kulturę! a te biedulki poniżane przez życie robią studia i myślą ze cały rozum zjadły!

#18  2015.12.10 08:54:35 ~gosc

Oj,Kolezanki,zycze powodzenia.Oby to sie zle nie skończyło i sądy nie miały więcej klientów-pielegniarek.Brzydko mi to pachnie.

#19  2015.12.18 14:37:40 ~marta

Od kilku tygodni pracuję jak pielęgniarka w Anglii i dopiero tam zobaczyłam ,że to co pięlęgniarki robią w Polsce to nie jest pielęgniarstwo - to jest wyzysk. Pielęgniarka w Polsce wykonuje pracę; lekarza, pielęgniarki, pomocy pielęgniarskiej, sanitariusza, dietetyka, pracownika socjalnego, sekretarki medycznej i gońca. A teraz jeszcze to! Brak słów!

#20  2015.12.18 23:07:40 ~Gosc

.Ludzie nie znacie faktów bo ich nie widzicie, obrażacie te kobiety, a często gdyby nie one wy bylibyście zostawieni samym sobie, niech mi ktoś pokaże lekarza który pomaga przy pacjencie, od tego ręce nie odpadaja! Fartuszek by się ubrudził i pózniej przychodzi taka miernota ze średnia w indeksie trzy.i nawet nie wie jak założyć sondę, wenflon, zaintubowac, zrobić ocż .ale ma na szyi słuchawki w ulubionym kolorze i wiecznie za mało na koncie. a te biedne dziewczyny po ciężkich nocach- bo lekarz śpi przeważnie , lecą do kolejnej pracy żeby zarobić na chleb, a lekarzunio na luksusowe wczasy. Taka jest prawda w USA pielęgniarki nosi się na rękach i traktuje na równi z lekarzem i nikogo to nie dziwi TONIE JEST PERSONEL ŚREDNI to wykształceni ludzie, którzy tam maja luksusowe domy samochody i żyją szcześliwie, a waszym ciemnogrodzie, Bogiem jest lekarz i prawnik nie wiem co bardziej interesowne.

#21  2016.01.01 19:42:35 ~Alice

W odpowiedzi na komentarz 19 Marta, za granicą jest PANI PIELĘGNIARKA a w Polsce tylko pielęgniarka , skomentował w rozmowie ze mną lekarz który często jeżdzi na szkolenia mię dzy innymi do USA

#22  2016.01.02 18:29:12 ~gość

Jak pielęgniarka nie mająca nawet matury tylko skończoną ledwie specjalizację bo do specjalizacji mogła przystapić każda pielęgniarka ma ordynować leki?

#23  2016.01.23 15:14:06 ~mgr piel

Do gość 22 a jak ordynuje leki na oddziałe? tam stoi cały dzień żeby porozkładać leki dla 60 chorychi zna je lepiej niż niejeden młody lekarz łącznie z działaniem ubocznym! i ta bez matury i ta z mgr i jedna i druga tyłki myje i niema różnicy czy ma maturę czy mgr tak jest w szpitalu w warszawie

#24  2016.02.24 00:48:10 ~joanna

Jestem specjalistką ( w trakcie drugiej i studiów mgr jednocześnie). Nie pracuje w POZ tylko w opiece długoterminowej. Kurs zrobię bo jeszcze masa lat pracy przede mną i nie wiem co przyniesie przyszłość.Ale nawet mając kurs nikt mnie nie zmusi abym wypisywała recepty jeśli sama tego nie będę chciała. Jest to nasz przywilej a nie obowiązek.Leki rozkładam codziennie dla 90 pacjentów (razy 3 bo na cały dzień) i wierzcie mi czasem zamykam oczy i je widzę włącznie z odpowiednikami.Więc niech ktoś tu nie gada że "tylko" specjalistka nie zna się na lekach. Co do kultury to obecnie na swoich studiach widzę, że wykształcenie nie jest równoznaczne z kulturą i uprzejmością.Mam "koleżanki" które mają kursów i fakultetów od groma a utopiłyby w łyżce wody.W moim zakładzie pracuje nas tylko 6 pielęgniarek i przynajmniej dwie wywaliłabym z roboty za odzywki do pacjentów czy do siebie nawzajem.

#25  2016.09.08 14:51:53 ~gość1

W ogłoszeniach dot. kursów dających uprawnienia do wypisywania recept pojawia się informacja - wymagana specjalizacja uzyskana po 2001 roku. Czyżby ktoś unieważnił te uzyskane wcześniej ? Jeżeli tak - to proponuję unieważnić również tytuły arystokratyczne ( głównie księcia ) uzyskane przed 2001 rokiem.

#26  2016.09.17 17:32:21 ~piel

Do iza (5) LM trwało 5 lat a specjalizacja 2 lata można to sprawdzić ( a mówicie że jesteście takie uczone ) a wypisywanie recept jak ma wyglądać . Będziesz odwalać robotę za lekarza a może pacjent pójdzie do lekarza a potem do pielęgniarki aby przepisała receptę i jeszcze się pod tym podpisała