Informacja ministerstwa zdrowia dla pielęgniarek i położnych w sprawie sposobu postępowania po ukończeniu kursu specjalistycznego z zakresu ordynacji leków i wypisywania recept

Recepty pielęgniarek i położnych.

 

 

 

Informacja dla pielęgniarek i położnych w sprawie sposobu postępowania po ukończeniu kursu specjalistycznego z zakresu ordynacji leków i wypisywania recept

 

Na stronach internetowych poszczególnych Oddziałów Wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia ukazał się Komunikat dla osób uprawnionych do wystawiania recept na leki refundowane, które nie mają umowy z NFZ upoważniającej do wystawiania recept, w którym przedstawiona została procedura postępowania w celu uzyskania uprawnień do pobierania numerów recept dla osób uprawnionych, w tym pielęgniarek i położnych.

Powyższy Komunikat skierowany jest m.in. do pielęgniarek i położnych uprawnionych, z wyłączeniem pielęgniarek i położnych zatrudnionych lub wykonujących zawód u świadczeniodawcy, z którym Fundusz zawarł umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych. W przypadku pielęgniarek i położnych zatrudnionych lub wykonujących zawód u świadczeniodawcy, z którym Fundusz zawarł umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych, uprawnienie to leży po stronie podmiotu leczniczego udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej.

Komunikat dostępny jest na stronach 16 Oddziałów Wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia:

 

Strony Oddziałów

 

Powyższy komunikat zamiesczono na stronie ministerstwa zdrowia w dniu 23 grudnia 2015 roku 

 
 
Zobacz także:
 
 
 

 

 

Zobacz treść rozporządzenia w sprawie recept wystawianych przez pielęgniarki i położne

 

Zobacz także więcej informacji w sprawie recept pielęgniarek 

 

Komunikat mz w sprawie wymogów kwalifikacyjnych dotyczących przystąpienia do kursu specjalistycznego w zakresie ordynowania leków i wypisywania recept przez pielęgniarki i położne

 

Zobacz informacje o receptach pielęgniarek w ostatnim wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych nr 6  - nakład 50 tysięcy egzemplarzy!

 

Zobacz także artykuły z Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 

 

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2016.01.04 21:29:20 ~Lilith

Jaka stawka za dodatkowe kwalifikacje ? proponuję podnieść do min 100 pln za godzinę.

#2  2016.01.05 10:34:05 ~on.niemcy

Polskie pielegniarki nie cenicie sie za grosz, szkoda ze nie mozecie zobaczyc jak cenia sie niemieckie pielegńiarki .

#3  2016.01.05 10:46:39 ~gosia

Na kurs się nie wybiorę jeżeli nie zobaczę zapisu o dodatkowej gratyfikacji dla pielęgniarek. Skończył się wolontariat chcę żyć w takim luksusie jak lekarz.

#4  2016.01.05 13:10:27 ~piel

Jak mozna sie upominac o pieniadze kiedy nie ma sie uprawnien do danych czynnosci? Logicznym jest negocjowanie czegokolwiek kiedy posiada sie okreslone uprawnienia !

#5  2016.01.05 13:17:54 ~gg

Trzeba mówić o pieniądzach teraz, bo potem będzie za późno. Po co ci kurs taka ambitna jesteś? walczmy o swój byt.Ambicje już dawno schowałam do kieszeni.

#6  2016.01.05 17:21:42 ~Ola

Logicznie i uczciwie będzie jeżeli zostanie ustalone wynagrodzenie za dodatkowe obowiązki w zakresie ordynowania leków i wypisywania recept. Następnie po zebraniu opinii na ten temat, w zależności od zainteresowanych uruchomienie kursów specjalistycznych.

#7  2016.01.05 17:24:59 ~gość

Do piel-ale ty naiwna jesteś! Za dotychczasowe czynności i uprawnienia dużo wynegocjowałaś?

#8  2016.01.05 19:12:08 ~Magister

Za darmo piszpanna? Nie

#9  2016.01.06 10:22:35 ~mgr,specj.

Będę pisać recepty od chwili,gdy lekarz wykona za mnie toaletę zanieczyszczonego pacjenta oraz ponosi baseny i kaczki-tak jak ja obecnie(z braku personelu pomocniczego w moim szpitalu)

#10  2016.01.06 12:11:51 ~piel

Do 9 ale ty glupia jestes myslisz ze lekarz by to zrobil nawet gdyby pielegniarek i per pomocniczego nie bylo nie robilby tego wezwalby rodzine by zrobili sobie dyzury a wy takie glupie jestescie i to robicie no wlasnie nie szanujemy sie to inni nas tez nie szanuja ! Powinno sie zrobic zebranie w szpitalu i jasno ustalic kryteria zakresu obowiazkow. Czynnosci ktore wykraczaja poza ten zakres nie wykonywac ich tylko znalezc rozwiazanie czyli jesli nie ma zespolow pomocniczych jasno okreslic ze rodzina ma przyjsc i to robic ! Ale wy wolicie baseny myc i kupy sprzatac zamiast wypisywac recepty i to wlasnie jest wasz blad !

#11  2016.01.06 12:15:05 ~gg

Do piel.10 z wpisu domyślam się, że jesteś bardzo młodziutka, jak będziesz miała staż 25 lat to inaczej powiesz.

#12  2016.01.06 13:28:31 ~mgr

Marzenia,marzeniami,ale żyjemy w realnym świecie i jedyne co jeszcze możemy to nie pisać tych cholernych recept

#13  2016.01.06 15:14:01 ~gaga

Do 4- taka jesteś akuratna i praworządna - a nie jesteś Ty przypadkiem izbowa ;))? Chyba nawet nie przypadkiem! Co brakuje wam kasy?

#14  2016.01.06 15:34:22 ~Ola

Wypisywania recept w aktualnych realiach nie powinnyśmy się podjąć i nie jest to "nie, bo nie". Trzeba rozmawiać ze środowiskiem pielęgniarek i położnych, stworzyć ku temu odpowiednie warunki pracy i płacy. Tymczasem obecnie o naszej pracy wiedzą i decydują wszyscy tylko nie pielęgniarki. To również nasza rola, żeby to zmieniać w swoich zakładach pracy. Nie rozumiem argumentacji mgr, specj. - dlaczego nie szanujesz siebie, co więcej utrzymujesz obecny stan rzeczy, w którym pielęgniarka niezależnie od kwalifikacji wykona każdą pracę. W takim razie po co Ci jakiekolwiek kwalifikacje? Pora też przestać definiować młodziutkie pielęgniarki i z wieloletnim stażem pracy. To właśnie pielęgniarki pracujące dłużej powinny kształtować u młodszych koleżanek poczucie godności zawodowej - jak łatwo przychodzi to lekarzom.

#15  2016.01.06 15:58:30 ~piel

Olu-pięknie piszesz,ale to marzenia.Pielęgniarki nie mają w szpitalach nic do powiedzenia,bo są natychmiast boleśnie dyscyplinowane przez władze naczelne,a niestety nie wszystkie mogą z tego szamba wyjechać.A na pojedynczych dyżurach w oddziałach wielołóżkowych nie ma szans na kształtowanie czegokolwiek-godność w tych warunkach to utopia

#16  2016.01.06 17:21:47 ~Ola

Do piel. Nasze marzenia nie mogą pozostać tylko marzeniami i nie o to chodzi, aby jedynym wyjściem były wyjazdy. Mam pełną świadomość tego w jakich warunkach i jak ciężko pracują moje koleżanki. Od lat nie mamy żadnego wsparcia, ale czy same nie jesteśmy temu trochę winne? Teraz jedno jest pewne, że jeżeli nie będziemy siebie i tego co sobą reprezentujemy szanować, same o siebie nie zadbamy to nic się nie zmieni! Godność pielęgniarki nie może być utopią. Jak można się z tym godzić! Należy zacząć działać - solidarnie działać na swoich "podwórkach". Nigdy wcześniej pielęgniarki nie miały tylu asów w rękawie jak obecnie, przecież nas już prawie nie ma - to właśnie pielęgniarki pracujące w szpitalach mają największe "pole do popisu". Wystarczy - jednomyślność, solidarność i konsekwencja w działaniu. Dlaczego innym się udało, bo mieli cel nad cele i nie dzieliły ich drobne sprawy.

#17  2016.01.07 13:16:44 ~iza

Spoko, nikt się tego nie podejmie- dziewczyny z tego co wiem nie odbywają kursów- po prostu, oddajemy Bogu co boskie a cesarzowi co cesarskie- zamieńcie więc te wykropkowane recepty , pielęgniarskie'' na - tak jak było do tej pory - czyli - lekarskie

#18  2016.01.09 17:14:56 ~ela

Recepty nie będę wypisywać. U mnie w szpitalu pielęgniarki muszą liczyć brudną pościel, bo nie mają tego podpisanego w przetargu z firmą sprzątającą .Pielęgniarki wykonują tę czynność bo panie które włączyli procedurę do akredytacji muszą otrzymać kasę.