Reportaż telewizyjny: Opiekunowie medyczni podkreślają, że pragną by ich kompetencje były w pełni wykorzystywane. Jaką przyszłość ma zawód opiekuna medycznego?

 

Zobacz artykuł prasowy: Jaką przyszłość ma zawód opiekuna medycznego?

 

                                                                                                   *kliknij po więcej informacji

 

 

Zobacz także:

"Brak wystarczającej liczby pielęgniarek bezsprzecznie powinien być uzupełniany nowymi kadrami pielęgniarskimi, nie zaś poprzez powierzanie zadań pielęgniarek przedstawicielom innym zawodów medycznych"!

 

(7) Wiceminister zdrowia mówi w sejmie o ... opiekunach medycznych. Ile osób wykształciło się w tym zawodzie, ile zdało egzamin państwowy, a ile rzeczywiście zatrudnionych jest w ochronie zdrowia.

 

Zobacz także artykuły w Ogólnopolskiej Gazecie Pielęgniarek i Położnych. Nakład - 50 tysięcy egzemplarzy.

 

Komentarze użytkowników

#1  2016.02.26 13:33:53 ~Kali

Przy obecnym podejściu pielęgniarek do innych zawodów medycznych kiepsko widzę przyszłość zawodu opiekuna medycznego.

#2  2016.02.26 13:42:33 ~123

Każdy inny zawód niż pielęgniarka jest niemile widziany

#3  2016.02.26 13:48:21 ~0099

Taa, a i same między sobą w przysłowiowej łyżce wody by się potpiły

#4  2016.02.26 13:57:45 ~0099

Miało być potopiły(sory ). Udało mi zaobserwować współpracę pielęgniarek z opiekunami w jednym z warszawskich szpitali, na dosyć ciężkim oddziale. KATASTROFA Moja mama przebywała tam 21 dni.Nawet dało się zaobserwować przejawy dosyć ostrego mobbingu ze strony pielęgniarek.

#5  2016.02.26 14:33:27 ~Pieleg

Widzę ze pielegniarki sa znienawidzone przez ratowników opiekunów moze zawiążą jakaś koalicje przeciwko nam i bedą krzyczeć precz z wami .

#6  2016.02.26 15:15:57 ~gosia

Nie dziwcie się że nie chcemy nikogo mamy wreszcie możliwość powalczenia o swoje

#7  2016.02.26 15:22:50 ~123

I w tym problem.wam chodzi tylko o kasę

#8  2016.02.26 15:31:35 ~0099

Przykre to bardzo, ale przed rokiem moje zdanie o pielęgniarkach było nawet dobre, ale po trzytygodniowym kontakcie z wami i obserwacją waszych zachowań po prostu WAS nie cierpię i mam jak najgorsze o was zdanie.Wiem uogólnianie jest złe, ale tak jest.

#9  2016.02.26 16:00:07 ~pielegnia

Ja jestem pielegniarka. U nas na oddziale mieli być zatrudnieni opiekunowie bo nas jest tak mało ze pracujemy juz na nadgodzinach. Jednak dyrektor stwierdził że to się nie oplaci bo opiekunowie będą zarabiać tyle samo co pielegniarki przy mniejszych kompetencjach.wiec nie zatrudni nikogo. Ja marze o tym żeby u nas opiekunowie pracowali i mam duży szacunek do ich umiejętności.

#10  2016.02.26 18:07:13 ~123

Absolutnie się nie zgadzam z teorią, że opiekun zarabia tyle samo co pielegniarki. Dyrekcja zwyczajnie Wam ściemnia byście dalej robiły robotę za wszystkich. OM zarabia ok 1400-1500 zł na rękę i na tym się kończy.

#11  2016.02.26 20:05:51 ~do 123

A tobie nie chodzi o kasę - Ty pracujesz za darmo co?

#12  2016.02.26 20:07:38 ~gaga

Ha ha ha! Trolle piszą same ze sobą !

#13  2016.02.26 20:39:16 ~Ma-Nick

Do 0099 Bardzo mi przykro ale chyba nie jest prawdą to, że nie cierpisz WSZYSTKICH pielęgniarek bo to niemożliwe. Możliwe jest natomiast to, że nie cierpisz tych pań, z którymi miałaś/ miałeś kontakt w danym szpitalu.Czy mam rację?

#14  2016.02.26 21:11:44 ~do8

Tez nie lubie pielegniarek,pyskate,plotkarki,niemiłe,niezyczliwe,po prostu wredne, a do tego byle jakie z zachowania i wyglądu.

#15  2016.02.26 21:28:13 ~do 14

Ciekawe jest to co piszesz. rozumiem, że poznałaś wszystkie pielęgniarki w Polsce. te w szpitalach, poradniach, hospicjach fundacjach pracujące na wolontariacie przy umierających dzieciach. Tych też nie lubisz - nie lubisz także tych, które wyjechały na misje medyczne i tych które opiekują się bezdomnymi?

#16  2016.02.26 21:40:04 ~do 14

Bulwersujące to co wypisujesz ,życzę Ci abyś w wieku 50 lat pomimo bardzo ciężkiej fizycznej i umysłowej pracy ,oraz niezliczonych nieprzespanych nocy ,wyglądała na lat 30/40 -tak jak wygląda większość pielegniarek.

#17  2016.02.26 21:43:36 ~do 16

Po co się unosisz nie widzisz, że to jednostka obezwładniona nienawiścią i ograniczona przez swoje chore przekonania i stereotypy - trzeba współczuć i KEEP CALM AND CARRY ON

#18  2016.02.26 21:48:14 ~0099

Przepraszam,przepraszam.i po stokroć przepraszam, toż te pielęgniarki jak święte Anielice po prostu.Musiało mi się coś pomylić.Tam w szpitalu to jakoweś zwidy mnie musiały dopaść.

#19  2016.02.26 22:02:23 ~~do 17

Uważaj na koronę, żeby z łepetyny ci nie spadła, jak będziesz w spokoju robić swoje

#20  2016.02.26 22:12:18 ~do 19

Nie wysilaj się bo na mnie to nie działa.

#21  2016.02.26 22:21:00 ~Ma-Nick

Do 0099 nie przyznasz mi racji pewnie z tego względu bo musiałbyś/musiałabyś przyznać się do błędu a tego nie zrobisz bo uważasz się za kogoś lepszego. Masz jakieś dziwne wyobrażenie o wszystkich pielęgniarkach świata nienawidzisz wszystkie po kolei mając prawdopodobnie do czynienia z kilkunastoma osobami ze swojego otoczenia i wylewasz swoją złość na nas. No cóż żal mi Cię bo zła energia wraca.Nie wiem kim jesteś ale na pewno nie jesteś dobrym człowiekiem.

#22  2016.02.26 22:23:46 ~do 20

tak trzymać- mądre podejście

#23  2016.02.26 22:26:46 ~0099

Do~Ma~Nick A własnie, że ci przyznam.zła energia wraca i nie jestem dobrym człowiekiem

#24  2016.02.26 22:31:18 ~Ma-Nick

Dziękuję i zdrowia życzę, żebyś się nie musiał/ła spotykać z wrednymi pielęgniarkami.

#25  2016.02.26 22:46:10 ~Aldona

Jestem jak to nazywacie "wredną pielęgniarką" i z mojego punktu widzenia zatrudnianie opiekunów medycznych na szpitalnych oddziałach jest jak najbardziej uzasadnione. Na oddziale wewnętrznym (na takim pracuję od 20 lat)przy obsadzie 3 pielęgniarki na 60 łóżek, opiekunowie na pewno mieliby wpływ na polepszenie komfortu hospitalizacji pacjentów.

#26  2016.02.27 00:37:35 ~123

Ja nie pracuję za darmo, mam 1450 miesięcznie na umowę zlecenie , jestem Opiekunem Medycznym i jestem dumna z tego. Jestem po studiach psychologicznych i również mam magistra. Pracuję od 15 lat. Powiem wam jedno- ta praca uczy pokory, uczy tego by cieszyć się tym co człowiek ma, uczy szacunku do każdej minuty w życiu, uczy drugiego człowieka- chorego człowieka. Żaden zawód medyczny w tej branży nie jest zawodem gdzie można zarabiać tak jak zarabiają dyrektorzy, to służba drugiemu człowiekowi, a nie miejsce dorobienia się majątku. Czy ta moja pensja jest mala? wystarczająca . Czy wasza pensja jest wystarczająca drogie panie? myślę, że tak, bo macie 2x więcej i ciągle wam mało. Cieszcie się, że macie etaty, bo opiekunom nie jest to dane. Większość z was nie chce nas dopuścić na oddziały szpitalne.

#27  2016.02.27 00:44:11 ~123

Boicie się, że jak OM będzie przy pacjencie to wy nie będziecie mogły walczyć o podwyżki, nie odejdziecie wtedy od łóżek, bo my byśmy byli. Tak samo jest z sytuacją ratowników medycznych gdyby mieli wejść na oddziały. To jest zdanie przynajmniej 20-tu pielęgniarek z różnych forów. A gdzie w tym wszystkim przysięga? gdzie cel pielęgniarstwa? zanikło, kasa przyćmiła wam pielęgniarskie serce. Większość z Was twierdzi, że opiekun medyczny to inne wydanie salowej, większość z Was nie wie kto to jest opiekun medyczny i po jakich szkołach jest. Nie tolerujecie nikogo poza Wami. @Aldona, dziękuję za tę wypowiedź- przywracasz mi wiarę. Reportaż świetny, mam nadzieję, że ruszy to w końcu wszystko w naszym kraju bo ludzie p. Agnieszki Strzęciwilk i ona sama to silna grupa

#28  2016.02.27 05:58:48 ~abc

Pacjentom przydałyby się jeszcze panie do towarzystwa,posługaczki, osobiste sekretarki.a szpitale stać tylko na opłacanie doktorów,więc po co te dywagacje?

#29  2016.02.27 07:41:08 ~Aga S

Zobaczymy jak będziesz mówić gdy sama/sam będziesz pacjentem. Tym ludziom potrzeba przede wszystkim dbanie o ich godność, troska i właściwa pielęgnacja

#30  2016.02.27 08:08:12 ~piel

Do Aga S-Czytaj sieroto ze zrozumieniem! abc pisze o tym,że między oczekiwaniami pacjenta,a możliwościami finansowymi szpitali istnieje przepaść.Inna sprawa,że nam wszystkim to się nie podoba,ale odwieczne pieprzenie o godności i trosce niczego tutaj nie załatwi.

#31  2016.02.27 08:56:03 ~do 123

Wiesz co jakoś nie widać po twoim wpisie że jesteś mgr psychologii ściemniacz tutaj chyba że marny z Ciebie psycholog. Studia psychologiczne są trudne i kosztowne więc nie sądzę że marnowałabhś ten potencjał pracują. Jako OM na umowę zlecenie gdy wikół jest pełno ofert prach dla psychologów.

#32  2016.02.27 08:59:44 ~cd do 123

Przepraszam za literówki piszę przy pomocy telefonu czasem przeskakuje. tak czy inaczej mgr psychologii to ty może będziesz jak skończysz studia

#33  2016.02.27 09:36:02 ~gość

Ile to jeszcze zawodów medycznych wymyślą szkoleniowcy aby dobrze zarobić? Opiekun,ratownik,sanitariusz,salowa,pielęgniarka,asystent.A w szpitalach zatrudnione na dyżurze 10 doktorów,jedna pielęgniarka i firma sprzątająca.Paranoja jakaś.

#34  2016.02.27 09:45:03 ~obserw

I znowu kłótnie na poziomie buraczanym, skąd wy przyszliście ? wczoraj Szydło w podsumowaniu 100 dni pracy rządu mówiła głównie o tym, że mało jest lekarzy ale oni są policzeni a pielęgniarki nie ! O to trzeba walczyć a nie kłócić się tu w prymitywny sposób, wstyd !

#35  2016.02.27 09:46:41 ~ja

Opiekun medyczny powinien być tak jest na zachodzie a nie wszystko na pielęgniarkę .g.i powidło !

#36  2016.02.27 09:47:13 ~ewa

Typowa pielegniarka polska jaka jest aby mogła funkcjonować i dała sie lubić: służąca lekarza,nie grzesząca urodą i figurą, kapuś na koleżanki:),wulgarna,chałaśliwa,z wrzaskiem z dyżurki wyskakiwała,nie mająca zbyt ładnych ubrań,najlepiej aby nosiła stare szmaty,mająca biednego męża,jeżdżąca na rowerze albo autobusem albo starym pierdzielem do pracy,biegająca po wszystkich działach z jęzorem na wierzchu,dla wszytkich usmiechnieta, .

#37  2016.02.27 09:47:27 ~ewa

.bez asertywności,jedynie mówiaca swoim koleżankom NIE! , biegnąca do dyżurki z zleceniem od ordynatora:),zostawiając wszystkie inne czynności,szybka,śpiesząca się,wszystkoogarnieta,aby inni nie musieli sie przemeczać,nie nająca żadnych życzeń do oddziałowej w kwesti grafiku,przychodząca 20min przed i wychodząca po pracy,nie mająca "złych dni",obgadująca druga koleżankę na każdym dyżurze,to norma,z starym fartuszkiem,kłaniajaca sie wszystkim lekarzom pierwsza, najlepiej jak bedzie GŁUPIA i NIC nie żadała, a na kursu zapierdzielała, miała chore dzieci, podsyłane babciom lub niańkom,stare buty nosiła.itd

#38  2016.02.27 09:57:08 ~ewa

.jeżeli jest ktoś kto mnie przekona do innego zdania na temat polskiej pielęgniarki to czekam. Od 20 lat je obserwuję i 10 lat z nimi pracowałam. Nie wszystkie takie są,dwie na cały szpital się znajdą ale za to będą dostawać wpierdziel od wszystkich naokoło, od koleżanek , od lekarzy, a póxniej od dyrekcji.Nie możliwe abym zmieniła zdanie po 20 latach obserwacji.

#39  2016.02.27 09:59:13 ~ola

Dokładnie przyjdźcie do pierwszej lepszej poradni i zobaczycie jak miło zostaniecie obsłużeni oraz jak wygląda typowa pielegniarka

#40  2016.02.27 10:01:47 ~piel

Dyskutujcie merytorycznie, kiedy będą w końcu normy zatrudnienia ? do 35 prawda

#41  2016.02.27 10:03:44 ~do Ola

A ja zapraszam do Hospicjum i może wtedy zobaczycie jak wygląda TYPOWA pielęgniarka . Proszę uprzejmie Hospicjum możecie wybrać sobie sami .

#42  2016.02.27 11:12:47 ~piel

Do np.ja35 Co ty polski zaścianek porównujesz do zachodu,jak tam są normy zatrudnienia,zakres obowiązków i przede wszystkim normalna pensja,a nie jałmużna.Zamiast spraw najważniejszych zabieracie się za wszystko od dupy strony,więc i gówniane efekty działań.

#43  2016.02.27 11:20:09 ~Mr joke

Piguły mysla, ze placowki medyczne sa tylko dla nich :-D we łbach sie im poprzewracało. Bardzo dobrze, ze wprowadza sie opiekunow medycznych na oddziały. Ratownicy zgodnie z nowelizacja ustawy od stycznia mogą pracowac gdzie tylko chca. Juz dawno powinno tak byc. Koniec pigularskiego monopolu:-D

#44  2016.02.27 11:34:43 ~gość

W mediach głośno,że brakuje lekarzy,więc ratownicy i opiekunowie medyczni może jeszcze tą lukę wypełnią,a co tam się rozdrabniać tylko na uzupełnianie niedoborów pielęgniarek,panie ministrze dawaj pan dalej z radosną twórczością!

#45  2016.02.27 11:39:32 ~Mr joke

Prosze zauwazyc, ze ratownicy medyczni juz od 10 lat zastepuja lekarzy w karetkach.

#46  2016.02.27 12:39:11 ~do Mr joke

Pseudonim adekwatny do przekazywanych treści:) co do komentarza 45, nieźle się uśmiałam.

#47  2016.02.27 13:35:46 ~123

Komentarz nr 32: mając 56 lat nie mam zamiaru wdawać się w czcze dyskusje z jakąś małolatą na aż tak niskim poziomie.

#48  2016.02.27 14:51:17 ~gosia

Do wszystkich młodych- tych pięknych i pięknie ubranych, umalowanych , zgrabnych wy też będziecie się starzeć jak my i szybciej niż tego chcecie to będzie, jak popracujecie 25 lat to zrozumiecie, guzik wiecie o życiu jesteście beszczelne, zuchwałe i leniwe,tak kiedyś zastąpicie nas taka kolej rzeczy ale pamiętajcie przyjdą młodsze od was a każde nowe pokolenie jest gorsze i bardziej rządne pieniędzy na szczęście ja będę już tylko na to patrzeć z boku i dobrze.

#49  2016.02.27 16:58:58 ~do 123

Skończ najpierw studia psychologiczne później dyskutuj.pewnie jesteś po zawodówce masz syndrom niespełnionego marzenia. 56 lat no cóż niektórzy nigdy nie dorastają.

#50  2016.02.27 19:55:59 ~Oooo

Gdzie ratownik i opiekun medyczny sie bije tam lekarz i pielegniarka korzysta niestety ale póki co pępkiem świata jest Pieleg i lekarz

#51  2016.02.27 20:03:14 ~Do ratown

Zobaczymy czy chętnie dyrektorzy bedą was widzieć.a tak bedą za 5 zł ratownicy miłe widziani

#52  2016.02.27 21:18:20 ~Renata

Ludziska ogarnijcie się. To tragikomedia jakaś jest. Skąd w was tyle jadu? Czy naprawdę zajmujecie się chorymi? Aż trudno uwierzyć! 1

#53  2016.02.28 07:40:05 ~pielg

Chcesz być szanowanym człowiekiem to najpierw zacznij szanować innych.ten wasz jad zje was żywcem. Nie wierzę własnym oczom czytając to wszystko. Bardzo ciekawy reportaż. Przyznam rację, opiekun medyczny jest bardzo potrzebny na oddziałach. Poprawiłoby to znacznie jakość opieki nad pacjentami. Wszędzie zdaje to egzamin więc czemu u nas by miało nie przejść ?

#54  2016.02.28 08:11:29 ~Renata

Niby jednostka ni e odpowiada za ogół, ale zachowania kilku jednostek wyrabiają opinię o ogóle. Nie trzeba psychologa ani socjologa, żeby stwierdzić ,że w środowisku pielęgniarskim źle się dzieje.

#55  2016.03.22 13:33:46 ~Ania

Zobaczymy czy chętnie dyrektorzy bedą was widzieć.a tak bedą za 5 zł ratownicy miłe widziani

#56  2016.06.20 00:27:16 ~Dana

Dla ludzi inteligentnych jak OPIEKUN MEDYCZNY wystarczy rok nauki aby pojąć to co co panie pielegniarki ogarniały kilka lat.

#57  2016.08.11 17:25:43 ~Opiekun

Czemu wszyscy piszą, że opiekun pracuje na umowie zlecenie? Pracuje od 6miesiecy w warszawskim szpitalu i tak jak wszyscy opiekunowie mam umowe o prace.

#58  2017.02.17 15:01:27 ~aneta

Wykorzystywanie opiekunów medycznych w szpitalu Rydygiera w Krakowie jest wręcz nie do opisania .W szkole uczono nas że nie wolno nam wykonywać bardzo wielu czynności min. karmienie przez sąde itd. a w rzeczywistości robimy wszystko a pielęgniarki traktują nas jak ostatnie śmiecie a same siędzą praktycznie cały dzień.Jeszcze w dodatku pracujemy za podstawe gdzie w marketach zarabiają wiele więcej bez podcierania komuś tyłka.Myślę że w końcu ktoś powinien zająć się płacami opiekunów medycznych.