Poseł do ministra zdrowia: "te propozycje nowych rozwiązań prowadzą do wykluczenia samodzielnego pielęgniarstwa i położnictwa rodzinnego z podstawowej opieki zdrowotnej".

Pielęgniarka i położna rodzinna

 

 

Interpelacja do ministra zdrowia

w sprawie zmian w ustawie o podstawowej opiece zdrowotnej


Do mojego biura zwracają się przedstawicielki pielęgniarek rodzinnych w związku z przygotowywaną ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej. Zainteresowane zwracają uwagę, że od 18 lat pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej i położne podstawowej opieki zdrowotnej udzielają świadczeń w samodzielnych podmiotach, w formie indywidualnych, grupowych praktyk oraz podmiotów leczniczych. Zasada konkurencyjności wymaga od pielęgniarek rodzinnych wysokiego poziomu świadczonych usług. Przedstawiciele środowiska pielęgniarek wyrażają obawy w związku z propozycjami zawartymi w projekcie, które zmierzają do wykluczenia samodzielnego pielęgniarstwa i położnictwa rodzinnego z podstawowej opieki zdrowotnej. Proponowane rozwiązania zakładają, że pielęgniarki i położne nie będą mogły samodzielnie wykonywać działalności gospodarczej, tylko będą udzielały świadczeń podlegając lekarzom. W ocenie zainteresowanych spowoduje to pogorszenie i ograniczenie opieki nad pacjentem w miejscu zamieszkania, pauperyzacje zawodu pielęgniarki, obniżenie jego rangi, podczas gdy w innych krajach Unii Europejskiej zawód pielęgniarki traktowany jest jako autonomiczna profesja. Wprowadzenie takich rozwiązań wywołuje również ich obawy o istnienie samodzielnych zakładów i planowanie ich rozwoju. Środowisko pielęgniarek uważa, że dotychczasowe rozwiązania w kwestii działalności pielęgniarek i położnych POZ spełniły swoje zadania i oczekiwania społeczeństwa w tej materii. System funkcjonuje prawidłowo, wobec czego nie widzą potrzeby jego zmiany.
Pytanie:
1. Na jakich przesłankach opierają się zaproponowane zmiany w ustawie o podstawowej opiece zdrowotnej?
2. Czy Ministerstwo dostrzega możliwość likwidacji podmiotów świadczących usługi pielęgniarskie po wprowadzeniu proponowanych rozwiązań?
3. Czy znane są zespołowi przygotowującemu ustawę i brane pod uwagę krytyczne opinie środowiska pielęgniarek o przygotowywanych rozwiązaniach?

Poseł Marek Polak

23 luty 2016 r.

 

Zobacz także:

Dobra zmiana nadchodzi! Minister zdrowia powołał zespół ds. poz. Zespół pisze ustawę pod lekarzy poz? Forsuje pomysły niekorzystne dla pielęgniarek rodzinnych, samodzielnych podmiotów leczniczych prowadzonych przez pielęgniarki i położne rodzinne... CZYTANO PONAD 2000 RAZY, PONAD 20 KOMENTARZY.

 

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2016.03.02 13:31:43 ~iza

No musi to zmienić gdyż pielęgniarki mają pisać recepty podyktowane przez p. doktora a nie same od siebie - gdyż będzie to szantaż moralny- jak to pozywają . To jest obraz Polski - minister to lekarz rodzinny.dał lekarzom podwyżkę stawki kapitacyjnej od początku roku - pielęgniarki nic nie dostały, im wylicza się ilość pacjentów czy coś tam. A teraz trzeba rozwiązać wreszcie problem recept - zrobiły kursy to niech piszą tzw. recepty na zlecenie lecz z odpowiedzialnością całkowicie obciążającą osobę wypisującą- bo to ona przyłoży pieczątkę - ale pielęgniarkom wmawia się , ze są to dodatkowe uprawnienia he, he, - NIE W TAKIM KRAJU JAK POLSKA

#2  2016.03.02 13:44:02 ~iza

Jeszcze dodam, ze ten pomysł z skoordynowaną opieką nad ciężarną i opieką w okresie połogowym - to również strzał w położne środowiskowe. Opiekę nad ciężarna wprowadza się do ambulatorium po to , by położnym w myśl rozwijających sie dla nich uprawnień i kompetencji, nie przyśniło się propagowanie porodów rodzinnych- domowych , wtedy to NFZ płaciłby położnym za procedurę( a to przecież procedury nielimitowane), ot i wszystko na ten temat

#3  2016.03.02 21:27:31 ~Gosc.

Brawo Pani Izo popieram Pani wypowiedz.Pielegniarka Srodowiskowo-rodzinna.

#4  2016.03.03 07:25:35 ~zuza

Co robi nasz samorząd! Lekarze zabierają nam samodzielność, robią z nas ich podwładne , a one co? Wiadomo, ich lukratywne posadki nie są zagrożone, to nie one będą upodlone. Ciekawe kto będzie wam płacił składki, jak nas sprzedacie? Na pewno żadna pielęgniarka . Sprzedałyście pielęgniarki szkolne, to one nie są już pielęgniarkami? Sprzedawczyki! Zdrajcy! Dziewczyny róbmy bunt, czy nie wiecie co z nami robią lekarze na posiedzeniach zespołu ds poz? Poczytajcie, nie będzie już pielęgniarki szkolnej, a samorząd na to przyzwala , to zdrada!

#5  2016.03.03 12:20:39 ~ szkolna

Drogie Koleżanki proszę o zapoznanie się z notatką z posiedzenia zespołu do opracowania założeń projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. Jednym z celów jest "wprowadzenie finasowanie higieny szkolnej z subwencji oświatowej". w tym miejscu należy dodać , że pielęgniarki szkolne to nie higiena szkolna. Następny niepokojący cel to "zmiana systemu ochrony zdrowia w Polsce na taki w którym wiodąca rolę pełnić będą praktyki lekarzy rodzinnych"! A więc próba zabrania samodzielności prowadzenia podmiotów leczniczych przez pielęgniarki. Co na to nasz samorząd - milczy - zmuśmy Izby do zabrania głosu w naszej sprawie.

#6  2016.03.03 13:11:51 ~rodzic

A do czego w szkole potrzebna jest pielęgniarka?

#7  2016.03.03 15:41:29 ~piel

To szok,podwyzek dla pielegniarek rząd nie udzwignie,a corocznych podwzek dla lekarzy udzwignie.Dziwne to wszystko.

#8  2016.03.03 17:38:12 ~do rodzic

Do tego, żeby taki ktoś jak Ty zadawał głupie pytania

#9  2016.03.03 17:52:15 ~do #8

To nie jest głupie pytanie! Co zrobi pielęgniarka jak uczeń dozna kontuzji w szkole? zadzwoni po rodziców i odeśle dziecko z nimi do domu, nawet nie zadzwoni po karetkę, bo według jej oceny nie ma potrzeby. rodzice na szczęście nie sugerując się jej oceną zabierają dziecko do szpitala . I CO? zmiażdżona śledziona.

#10  2016.03.03 18:19:14 ~Tak.

W Izbie w Gdańsku miałyśmy już kilka spotkań i konkretnie działamy! Nie można poddawać się! Działajmy!

#11  2016.03.03 19:21:50 ~położna

My w opolskim też walczymy pisząc protest do wojewodów, ministrów ,partii rządzących i NFZ.Chciałabym zapytać kto spłaci mój kredyt na zakup mebli go wynajętego gabinetu, szafy wykonanej na zamówienie do przechowywania dokumentacji medycznej, komputera z drukarką + programu medica; wagi ze wzrostomierzem,detektora tętna płodu, 2 aparatów RR,glukometru z paskami,12 zestawów niezbędnych do otwarcia gabinetu edukacyjnego położnej.No i starego lecz nowego w firmie samochodu wraz z opłatami. Tego przecież nie będę potrzebowała pracując jako położna choćby w Niemczech tam to dostanę. Dlaczego nie ma w tym kraju stabilizacji i nie można nic zaplanować na lata jak to robią moje koleżanki po fachu w innych krajach.A ja pracuje przez 12 h i pozostałe jestem pod telefonem zarabiając na czysto 1285zl( PIT rok 2015r)Nie dziwię się ,że młodsze koleżanki nie pozostaja w tym kraju.

#12  2016.03.04 13:06:12 ~Gość

"Pielęgniarka szkolna" udziela pierwszej pomocy, wykonuje badania: ostrości wzroku, słuchu, ocenia układ ruchu, rozwój somatyczny dziecka i ucznia dorosłego, bierze udział w programach zdrowotnych prowadzonych w szkołach. Wymieniłam tylko niektóre czynności pielęgniarki pracującej w szkole. Każdy rodzic może zapoznać się z kompetencjami pielęgniarki.

#13  2016.03.04 17:05:25 ~do rodzica

Twoja złośliwość cię zgubi, bo bruździsz we własne gniazdo. To właśnie przez takie jak ty pielęgniarstwo upada nie jesteśmy zintegrowane. Tobie tez kidyś noga się powinie. Złośliwcu!

#14  2016.03.04 18:06:24 ~do #13

A do sie bardziej zabrudzić to "gniazdo"? chyba nie!

#15  2016.03.06 13:19:18 ~Lena

Do Rodzica! Jeśli nie pasuje pielęgniarka w szkole- to załatw PANA LEKARZA! . Ciekawe po co ? A najważniejsze: miej to na uwadze- RODZICU - za sowite TWOJE pieniądze opłacisz go!

#16  2016.03.06 22:08:13 ~do#15

Nie pasuje, za moje pieniądze chcę w szkole dobrego nauczyciela, pedagoga, woźnego a nie pielęgniarkę. trudno to zrozumieć? nie spodziewam się od tego środowiska niczego innego!

#17  2016.03.10 16:59:23 ~do rodzica

Wieszczę, że juz niedługo twoje biedne dziecko będzie potrzebowało pomocy, zobaczysz. Zawsze tak jest, los cie ukarze i będziesz żałowała tego, co tu wypisujesz. Wkrótce się przekonasz.

#18  2016.03.11 11:55:05 ~do # 17

Jeśli te "wieszcze" wiad. pisze pielęgniarka to tym bardziej nie chcę jej w szkole.możesz jeszcze rzucić czary na mnie na moje biedne dzieci, na raczej wnuki.powodzenia.

#19  2016.04.03 20:45:38 ~Położna

Znam i współpracowałam z doskonałymi,oddanymi swoim pacjentom i pracy pielęgniarkami szkolnymi,nota bene magistrami.Wierzcie mi ta pyskówka powyżej jest żenująca.