Robi się ciekawie - notatka ze spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. pielęgniarek, położnych i innych pracowników opieki zdrowotnej w dniu 9 marca 2016 roku.
2016.03.11 Mariusz Mielcarek 6 4487
Pielęgniarstwo 2016.
Zobacz także: więcej informacji o Parlamentarnym Zespole ds. pielęgniarek i położnych:
Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 1/2016 - Wyszło jak zawsze
oraz o jego przewodniczącej:
W sejmie głosowana jest poprawka, przyznająca podwyżki dla grupy pielęgniarek. Jak głosuje posłanka - pielęgniarka, przewodnicząca zespołu parlamentarnego ds. pielęgniarek i położnych? CZYTANO PRAWIE 5 000 RAZY, 6 KOMENTARZY.
Notatka
ze spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. pielęgniarek, położnych i innych
pracowników opieki zdrowotnej z dn. 09.03.2016r.
Przedmiotem spotkania było określenie problematyki, celów i zadań Zespołu.
W spotkaniu udział wzięli:
1. Bernadeta Krynicka –Przewodnicząca
2. Jacek Kurzępa –Wiceprzewodniczący
3. Józefa Szczurek – Żelazko – Wiceprzewodnicząca
4. Krystyna Wróblewska – członek zespołu
5. Barbara Dziuk – członek zespołu
6. Dariusz Kubiak - członek zespołu
oraz inne osoby zaproszone do pracy w Zespole.
Przewodnicząca Zespołu przywitała zebranych gości.
Osoby obecne na spotkaniu przedstawiły się oraz zaprezentowały stanowiska dotyczące problemów występujących w grupie zawodowej pielęgniarek i położnych. Przewodnicząca OZZPiP p. Lucyna Dargiewicz i Prezes NRPiP Zofia Małas określiły priorytetowe problemy zawodu pielęgniarki i położnej. Stwierdzono, że główne problemy dotyczą:
1. Kwestii wynagrodzeń w kontekście obowiązującego Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. Z 2015 poz. 1400) oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 października 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Oświadczono, że istotnym celem jest wypracowanie propozycji płacy minimalnej w ochronie zdrowia. W tej kwestii rozmowy się już rozpoczęły i liczymy, że będą nadal kontynuowane.
2. Braku zapewnienia bezpieczeństwa świadczenia pracy przez pielęgniarki i położne w zakresie nakładanych obowiązków w powiązaniu z normami czasu pracy i niską liczbą personelu.
3. Przymuszania pielęgniarek i położnych do zmiany formy zatrudnienia z umów o pracę na umowy cywilnoprawne i kontrakty.
4. Konieczności wpisania pielęgniarek i położnych do systemu kontraktowania świadczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia na takich samych zasadach jak ma to miejsce w przypadku lekarzy.
Za działania przeciw samodzielności zawodowej pielęgniarek i położnych panie Zofia Piasecka, Joanna Nowak, Izabela Metelska, Alicja Stanikowska, Izabela Ćwiertnia uznały założenia do projektu ustawy o Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Wcielenie projektu w życie skutkować będzie brakiem możliwości samodzielnego kontraktowania usług medycznych przez pielęgniarki i położne.
Grażyna Gaj zaalarmowała o problemie pominięcia przy podwyżkach pielęgniarek i położnych zatrudnionych u podwykonawców objętych pilotażowym projekcie MZ dotyczącym zintegrowanego programu ratownictwa medycznego. Projekt obecnie realizowany jest przez trzy województwa. tj Małopolskie, Śląskie i Mazowieckie.
Anna Borowik, Joanna Chylińska i Ewa Adamczyk poruszyły następujące tematy:
- systemu kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych, które powinno być realizowane poprzez system szkolnictwa wyższego (uczelnie medyczne)
- ujednolicenie dokumentacji medycznej (pielęgniarskiej) w całym kraju
Magdalena Łamasz i Agnieszka Łabajda zgłosiły pomysł wprowadzenia uprawnień umożliwiających wykonywanie pielęgniarkom i położnym zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.
Grażyna Bączek zwróciła uwagę na rolę położnych w obecnym systemie ochrony zdrowia, ograniczeniu ich samodzielności w wykonywaniu zawodu oraz niedobory kordowe, Zaproponowała powiększenie składu zespołu o dodatkowe osoby z tej grupy zawodowej.
Małgorzata Karpińska - Karwowska zwróciła uwagę, że obecnie opracowywane są mapy potrzeb zdrowotnych, które stanowić będą wytyczne na podstawie których kontraktowane będą usługi medyczne, co wiąże się z zabezpieczeniem usług świadczonych przez pielęgniarki i położne, W zespołach opracowujących mapy potrzeb zdrowotnych nie ma jednakże przedstawicieli pielęgniarek i położnych.
Po zapoznaniu się z głównymi problemami grupy zawodowej pielęgniarek i położnych Zespół:
1. Podjął decyzję o wystosowaniu pisma do Ministerstwa Zdrowia w sprawie udzielenia informacji o zespołach i radach powołanych przez Ministra.
2. Podjął stanowisko w sprawie Podstawowej Opieki Zdrowotnej skierowane do Ministerstwa Zdrowia.
3. OZZPiP i NRPiP zadeklarowały pomoc w udostępnieniu niezbędnych danych merytorycznych dotyczących warunków pracy i płacy pielęgniarek i położnych.
Źródło informacji: strona internetowa sejmu
Komentarze użytkowników
#1 2016.03.12 14:10:06 ~ja
Gadu gadu ble ble ble.ile lat już słyszę takie gadanie i na gadaniu się kończy. szkoda komentować.
#2 2016.03.12 19:46:34 ~lll
No to nie komentuj, . proste.
#3 2016.03.12 20:38:42 ~zuza
Moim zdaniem zbyt mało zostało powiedziane i zbyt słabo nagłośniono plany lub też zamiary zespołu ds utworzenia ustawy o poz, a dotyczą one najistotniejszej dla nas kwestii: podporządkowania pielęgniarki lekarzowi, koniec z samodzielnością zawodową, a szkolne pielęgniarki t, to w ogóle chcieli pozbawić chyba prawa wykonywania zawodu sądzę, bo wyrugować je do oświaty! To jakiś absurd. Komu do głowy przychodzą takie idiotyczne pomysły? Wiadomo-lekarzom, bo chcą nasze pieniądze, a minister na to przyzwala! Nie ma na to naszej zgody! Wara od pielęgniarek! Próbują najpierw po cichu, a potem to już będzie za późno. Pani prezes i koleżanki w zespole - walczcie o swoją grupę zawodową tak, jak robią to lekarze.
#4 2016.03.13 14:51:28 ~niki
A w/g mnie to p. Dargiewicz powinna się schować w ciasną dziurę i nie wychylać nosa, bo po ostatnich ,podwyżkach" pokazała na jakie głupoty i tłumaczenia ją stać.
#5 2016.03.13 16:10:08 ~do niki
Lucyna w ciasną dziurę się nie zmieści,bo za gruba
#6 2016.03.14 07:11:03 ~med
A co z medycyną szkolną?