W sejmie głosowana jest poprawka, przyznająca podwyżki dla grupy pielęgniarek. Jak głosuje posłanka - pielęgniarka, przewodnicząca zespołu parlamentarnego ds. pielęgniarek i położnych?

Tzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych.

 

                                        *Kliknij po więcej informacji

 

Tak traktowane są pielęgniarki!

 

Prezydent Duda oraz Prawo i Sprawiedliwość puszczali oko do pielęgniarek w kampanii wyborczej. Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób obecnie rządzący podchodzą do problemów zawodowych pielęgniarek.

Na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych w dniu 15 stycznia 2016 roku jeden z posłów zgłasza poprawkę do budżetu na 2016 rok.

Poprawka większością głosów PIS zostaje odrzucona.

Wobec powyższego wnioskodawca poprawki zgłasza wniosek mniejszości, który brzmi:

„85) W części 01 - Kancelaria Prezydenta RP - zmniejszyć wydatki bieżące o kwotę 446 tys. zł w urzędach naczelnych organów władzy państwowej, kontroli i ochrony prawa (rozdz. 75101), z przeznaczeniem na zwiększenie wydatków bieżących w części 85/24 - Województwo śląskie na ratownictwo medyczne (rozdz. 85141) (§ 2840) na podwyżki wynagrodzeń na 68,7 etatów pielęgniarek w zespołach ratownictwa medycznego podwykonawców Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego”.

W dniu 27 stycznia na posiedzeniu plenarnym sejmu jedna z posłanek mówi:

Poseł Gabriela Lenartowicz

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Moje pytanie związane jest z poprawką, która znajduje się w sprawozdaniu komisji pod nr 85, dotyczącą środków w niewielkiej, jak na poprawki budżetowe, wysokości 446 tys. zł, z przeznaczeniem na zwiększenie budżetu wojewody śląskiego, na podwyżki wynagrodzeń, na 68,7 etatu pielęgniarki w zespołach ratownictwa medycznego podwykonawców wojewódzkiego pogotowia ratunkowego.

Chciałam zarekomendować państwu tę poprawkę i jednocześnie zapytać, czy być może rząd przewiduje w innym przedziale jakieś inne środki, którymi zostanie rozładowana ta gorsząca sytuacja, gdzie w tym samym publicznym szpitalu jedne pielęgniarki uzyskały podwyżkę, a drugie tylko dlatego, że legalnie wykonują pracę w ramach podwykonawstwa dla publicznego wojewódzkiego pogotowia ratunkowego, są inaczej, gorzej traktowane. Być może rząd przewiduje inne źródło i prosiłabym o ewentualne uwzględnienie tej poprawki w ramach wniosków mniejszości. Dziękuję.

Co się dzieje dalej?

W dniu 30 stycznia na plenarnym posiedzeniu sejmu odbyła się taka dyskusja (cytuję za stenogramem sejmowym):

Poseł Gabriela Lenartowicz

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Dyskutujemy tu o milionach, dziesiątkach, setkach milionów, ba, czasem ponad miliardzie, a moje pytanie wiąże się z wnioskiem mniejszości dotyczącym niewielkiej wartości 446 tys. zł. Mówiono tu już o tym, że pielęgniarki – to jest najgorzej, można powiedzieć, uposażona grupa zawodowa w sferze publicznej – dostały podwyżki. Otóż nie wszystkie. 68 pielęgniarek w województwie śląskim tych podwyżek nie dostało.

Mimo że pracują w publicznych zakładach opieki zdrowotnej i ich koleżanki na innych oddziałach te podwyżki dostały, one nie dostały, bo zgodnie z prawem tenże publiczny szpital jest podwykonawcą (Dzwonek) wojewódzkiego pogotowia ratunkowego. Moje pytanie. Jeśli szanowny Sejm nie będzie mógł z wiadomych względów zagłosować za tym wnioskiem mniejszości, zwracam się do pani premier z pytaniem, czy w imię sprawiedliwości, równego traktowania i solidarności… (Głos z sali: Tak.)

…wobec kobiet znajdzie te naprawdę niewielkie środki dla tych uczciwych, porządnie pracujących… (Głos z sali: Czas!)

…z wielkim poświęceniem kobiet, żeby zostały równo potraktowane, bo co do tego, że jest to rozwiązanie…

Marszałek:

Dziękuję, pani poseł.

Poseł Gabriela Lenartowicz:

…niesprawiedliwe i de facto bezprawne, nie ma wątpliwości. Dziękuję.

Marszałek:

Przystępujemy do głosowania.

Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem 85. wniosku mniejszości, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Głosowało 449 posłów. Za głosowało 209 posłów, przeciw – 235 (wszyscy posłowie PiS), wstrzymało się 5 posłów.

Stwierdzam, że Sejm wniosek odrzucił.

 

Jak głosowała posłanka PIS Bernadeta Krynicka - przewodnicząca Parlamentarnego Zespółu ds. pielęgniarek, położnych i innych pracowników opieki zdrowotnej? Przeciw!


Wybrał:

Mariusz Mielcarek

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2016.05.24 11:43:20 ~EWA

Takie sa własnie pielęgniarki w Polsze. Wyliżą tyłek lekarzowi,dyrektorce a koleżankom wbiją nóż. Dlatego tutaj sie nigdy nic nie zmieni. Musi umrzec pokolenie dzieci komunistycznych

#2  2016.05.24 11:48:33 ~wiola

A za podwyżkami lekarzy to pierwsza wyciagnie rękę do góry! to jest zdradliwa, sprzedana szmata!

#3  2016.05.24 12:00:10 ~piel

Co to za aktualności jak w portalu dla pielęgniarek nie pisze się o dzisiejszym proteście w centrum zdrowia dziecka ?

#4  2016.05.24 12:30:03 ~maria

Drogie Siostry Miłosierdzia Bożego, zrozumcie w końcu, że lekarze mają was głęboko w poszanowaniu.dla nich jesteście tylko ich pachołkami od czarnej roboty. Oni śpią w swych gabinetach, a wy nawet boicie się zadzwonić do nich w razie pogorszenia się stanu pacjenta. Zapytajcie się lekarza co myśli o pielęgniarce. Współpraca? zapomnijcie takie hasła są tylko wpajane w szkole, W pracy wykonujecie nie tylko zlecenia ale polecenia np wysprzątać,przenieść,wypisać ich papiery i to najlepiej na klęczkach.itd. Gratuluję służalczości za wynagrodzenie pań sprzątających! A gdzie SAMODZIELNOŚĆ zawodowa, którą macie zagwarantowana wg ustawy o pielegniarkach.

#5  2016.05.24 12:41:05 ~!

Do maria 100% sie zgadzam. z jakejj racji lekarz wychodzi przed godzina 14.30 spiesząc sie do Poradni(dodatkowej pracy) a przychodzi o godzinie 8.00 zamiast na 7.00 do pracy. Nikomu sie nie tłumacząc. Spubujcie wy wyjsc godzine wcześniej i przyjść godzinę później. W Niemczech jest to nie do pomyslenia

#6  2016.05.24 12:54:34 ~Marima

Do maria, popieram rownież w 100 %. Mają nas lekarze w głębokim powazaniu i żenujące jest to ,że pielęgniarki robia wszystko by nas tak traktowali. Jeżeli nie zmienimy swojego zachowania, nie zaczniemy wreszcie same sie sznowac nic z tego nie będzie. Nie wiem czemu służy nasza ustawa jak i tak nikt nic sobie z tego nie robi, jest rozporządzenie o wykonywaniu przez pielęgniartke samodzielnie czynności i leków bez zlecenia lekarza jak i tak nie możemy samodzielnie tych czynności wykonać bo np. szpital nie zezwala, bo ma takie wewnętrzne rozporządzenie. Naprawdę żałosne jest to pielęgniarstwo u nas w Polsce. a juz te wszystkie szkolenia na to jedna wielka pomyłka

#7  2016.05.24 13:04:04 ~ja

Tak,tak.nadal brak info na temat strajku pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka !

#8  2016.05.24 13:10:51 ~Marima

Przeczytałam odnośnie strajku pielęgniarek w CZD, ktoś "mądry " napisał ,"żeby brały się do roboty bo to ich powołanie, nikt nie zmuszał ich do wyboru tego zawodu" Normalnie nóż w kieszeni sie otwiera, JAKIE POWOŁANIE ja się pytam, to jest normalny zawód i chcemy normalnego wynagrodzenia

#9  2016.05.24 13:16:49 ~do ja

Strajk w wydaniu Sióstr Miłosierdzia Bożego to chyba nie jest dobry pomysł, przecież to SŁUŻBA im nie wypada, ba uważam,że winny pracować w formie wolontariatu dla dobra PACJENTA. Wasz lekarz dyżurny.

#10  2016.05.24 14:27:47 ~do Marima

POWOŁANIE to maja siostry zakonne, ale one juz pouciekały z szpitali. DZIWNE

#11  2016.05.24 14:42:47 ~do Marima

Zmieniając zachowanie, szanujac sie wzajemnie grozi zwolnieniem. Lekarze czuja ZAGROŻENIE,że bedą musieli sie z nami liczyć, że bedziecie lepiej zarabiać i że będa musieli nas szanować. To jest dla nich zbyt trudne zadanie, zmienic myslenie, ponieważ od studiów im wpajaja że są najlepsi i najwspanialsi.

#12  2016.05.24 15:21:11 ~Tomasz

Dalej głosujcie na PISIURY najbardziej zatrzymani w czasie ludzie. Stare komuchy myślący stereotypowo. Dla klechów pieniądze sie znajdą, tupolew wam to wynagrodzi!

#13  2016.05.24 16:27:02 ~aniamuz345

Najwiekszym wrogiem pielęgniarki jest druga pielęgniarka

#14  2016.05.24 18:58:05 ~zawstydzon

Posłanka Krynicka, to ta od klauzuli sumienia dla fizjoterapeutów! Poza tym w sieci coraz więcej jej zdjęć z prezesem Jarosławem. Czyżby chciała zastąpić Szczypińską! Wstyd, że jest pielęgniarką. Mam nadzieję, że jak skończy kadencję posłanki, koleżanki odpowiednio ją ocenią.

#15  2016.05.24 21:47:35 ~ali

Posłanka Krynicka- wstydzę się za nią, oglądając ją w tv :( Ciekawe, kiedy rządzący i zwykli ludzie zauważą, że jest nas coraz mniej i jesteśmy coraz starsze.Nadal w większości jesteśmy postrzegane, jako siostry podające baseny i kaczki :( A przecież większość z nas jest ambitna, dobrze wykształcona,empatyczna.Dlaczego robi się o nas programy, gdy zdarzają się nam błędy,lub pomyłki. One zdarzają się wszystkim, którzy coś robią! Dlaczego nie pisze się o nas, gdy odwiedzamy chorych w domu, gdy często jesteśmy jedynymi bliskimi naszych podopiecznych, gdy jesteśmy w ich życiu na dobre i złe, gdy jesteśmy przy z nimi przy śmierci i chorobie ich bliskich,gdy jesteśmy gdy staja się rodzicami, lub dziadkami.Dlaczego nie pokazuje się pielęgniarek, które są całą dobę do dyspozycji pacjenta a nie muszą! Odbierają telefony, zmieniają zatkane cewniki, cieknące opatrunki, przyjadą porozmawiać o nagle pogarszającym się zdrowiu ukochanej, schorowanej małżonki, podłączą kroplówkę z lekiem przeciwbólowym .przytulą samotną! Czy tego nikt nie widzi? Większość z nas oddaje się całkowicie swojej pracy.Pokazujcie to przede wszystkim!

#16  2016.05.24 22:18:54 ~do ali

Wybacz, ale w TV widać tylko zacnych chirurgów którzy wykonali światową operację,ale nikt nic nie mówi o tym jak wygląda przed i po operacyjna opieka pielęgniarska , ewentualnie wszyscy pacjenci wiedzą, że pielęgniarka dostała CZEKOLADĘ w ramach życzliwości, ale czy szczerej to tez w to wątpię. Pacjent wychodząc kłania się w pas lekarzowi więc o co chodzi? Powiem tak CZEKOLAD nie przyjmuję bo mam zatwardzenia po nich

#17  2016.05.24 22:36:26 ~piel

Aja odpowiadam rodzinom które dają czekoladkę mnie, żeby lekarzowi zaniosła bo mnie jeszcze na nią stać!

#18  2016.05.25 00:01:17 ~gość 12

Jeśli nie będzie godnych płac/ wynagrodzeń to niech nasze społeczeństwo pożegna się z pielęgniarkami zostaną mało wykwalifikowane opiekunki medyczne, życzę takiej opieki naszym przełożonym

#19  2016.05.25 08:56:06 ~gość

Drogie koleżanki macie całkowitą rację,jeśli same siebie wzajemnie nie będziemy szanować to kto to zrobi? przecież nie lekarze! Jeśli nie potrzebne są pielęgniarki to dlaczego teraz w Centrum Zdrowia Dziecka lekarze nie wzięli się do roboty i nie przejęli obowiązków pielęgniarek skoro już ich pieniądze przejęli.Nie widzą potrzeby wstawienia się za pielęgniarkami więc niech sami sobie radzą.Popieram całym sercem te pielęgniarki, trzymajcie się dzielnie!

#20  2016.05.25 21:42:31 ~Mysza

Przy głosowaniu pokazała jaką jest gnida

#21  2016.05.26 07:53:30 ~gnida

Szanuje się tylko bogatych,dziadostwa nikt nie szanuje

#22  2016.06.02 11:59:45 ~Piotr

Ja juz mam w ręku rejestracje w NMC także powodzenia.

#23  2016.06.06 20:17:27 ~B.S

Pielęgniarstwo to jest zawód,doceniany w całym świecie a służba jest dobrze albo bardzo dobrze opłacana a jeżeli nie jest opłacana to jest NIEWOLNICTWO