800 zł netto czy brutto? Ani netto, ani brutto, tylko brutto brutto! Czyli 452 zł netto.

Tzw. podwyżki pielęgniarek i położnych.

 

 

800 zł BRUTTO BRUTTO

 

Przewodnicząca władz związku pip powiedziała po podpisaniu porozumienia z września 2015 roku: „Oczywiście, ustępstwa były po obu stronach. Wszyscy musieliśmy troszeczkę ustąpić. Ale była wola. Atmosfera wczorajszego dnia, mimo że skończyły się rozmowy późną nocą, była bardzo dobra. Taka pełna zrozumienia. Pracowaliśmy bardzo merytorycznie. Życzyłabym sobie w przyszłości takiej pracy. Każdy szczegół był analizowany, każde zdanie było czytane i oglądane z każdej strony. Nanoszone były uwagi, była możliwość nanoszenia tych uwag, z szacunkiem jednych do drugich, naprawdę rozmowy wyglądały bardzo dobrze.” Szkoda, że w tak miłej atmosferze nie wynegocjowano korzystniejszych rozwiązań...".

Minister zdrowia nie ma prawa narażać szpitali (samodzielnych podmiotów gospodarczych) na dodatkowe koszty związane z wynagrodzeniami pielęgniarek i położnych (nie ma takich uprawnień ani delegacji ustawowych – bowiem minister zdrowia nie ma wpływu na politykę płacową szpitali). Dlatego wymyślono, że część ZUS-u, którą powinien opłacić szpital, zostanie opłacona z ... owych 800 zł (dodatek w tej wysokości od 1 września 2016).

Podkreślam jeszcze raz: realia są takie, że płaca netto pracownika to około 60% kosztów, jakie ponosi pracodawca (w tym przypadku szpital) zatrudniając pracownika. Minister zdrowia nie odważył się narażać szpitali na dodatkowe koszty związane z obowiązkowymi składkami  ZUS-owskimi w części opłacanej przez pracodawcę. Wobec powyższego z kwoty tych 400 złotych musi zostać opłacone wynagrodzenie pielęgniarki i położnej oraz „koszty pracodawcy”. Tak więc z uzgodnionych 800 zł dla pielęgniarki i położnej zostaje kwota około 452 zł netto.   Właściwie to prawidłowo powinniśmy mówić, że NFZ przekaże do szpitali 800 zł brutto brutto na jeden wymiar całego etatu pielęgniarki lub położnej.

Tak: brutto brutto. Jest to pojęcie stosowane powszechnie w rozliczeniach dotacji z UE. „Chodzi w tym o to, że np. organizacja nonprofit nie posiada swoich środków, tylko środki z danej dotacji, dlatego zatrudniając do projektu pracownika wpisuje w budżet pensję dla niego odpowiednio powiększoną o koszty, które ponosi pracodawca z tytułu zatrudniania pracownika. On sam fizycznie nie ma takich pieniędzy, więc w umowie taki pracownik ma zapisane, że od tej pensji są odliczane jego składki i koszty, które ponosi pracodawca zatrudniając go”. Cytat pochodzi z forum internetowego.

Wniosek: 800 zł netto czy brutto? Ani netto, ani brutto, tylko brutto brutto!

Jeśli jest np. 100 pielęgniarek w szpitalu, to z 80 000 zł przekazanych szpitalowi przez NFZ faktycznie do podziału pomiędzy pielęgniarki (na rękę) zostanie kwota 45 200 zł.

 

Mariusz Mielcarek

 

Komentarze użytkowników

#1  2016.08.03 17:40:27 ~Kaja

Może nie narzekajmy tak na te podwyżki brutto brutto bo to co szykuje Radziwiłł to jest dopiero żenada

#2  2016.08.03 21:00:38 ~ktoś

Jeszcze większa żenada jest taka , że znów pieniędzy nie dostaną wszystkie pielęgniarki

#3  2016.08.03 22:27:48 ~Agapiguła

A najlepsze jest to że te podwyżki wliczają się do penis podstawowej łącząc się razem więc na umowie nie muszę mieć najniższej krajowej zamiast wyrównania wyrownaniem jest dla szpitala podwyżka

#4  2016.08.04 10:17:21 ~Freed

Ludzie puki to nie będzie wliczone w Podstawę to w każdej chwili mogą wam to zabrać. To największa ściema aby zamknąć ludziom buzie. Bo jeśli ma być podwyżka to ok niech to będzie brutto ale do całości wynagrodzenia a nie obok. Co to znaczy obok ! !

#5  2016.08.05 10:06:23 ~marlena

My dostajemy brutto brutto bo nie mam pieniędzy i powiększamy ,dziurę w budżecie, a na projekt 500 + są pieniądze

#6  2016.08.05 12:55:56 ~Małgorzata

A jak szpital płaci lekarzom za dyżur kardiologiczny 2 tysiące to jest wszystko okej i nikt nie mówi o narażeniu Szpitala na zadłużenie.

#7  2016.08.06 14:36:04 ~gość 12

I to jest POLSKA

#8  2016.08.06 17:09:05 ~pani B.

Porozumienie Zawodów Medycznych zwróciło się 5.08.br do NAMIESTNIKA JAROSŁAWA z prośbą o spotkanie w sprawie:poprawy i jakości leczenia,poprawy warunków pracy,podwyżek personelu medycznego.Wcześniej p.Szydło odmówiła spotkania.A.Duda zapomnial o przyrzeczeniu danym pielęgniarkom na Rynku w Krakowie a obietnice wyborcze składał zapewne jego sobowtór? Dziewczyny ,ratujmy się kto może i wyjeżdżajmy stąd(poki jeszcze można).To co proponuje książe R. urąga mojej godności.

#9  2016.08.08 07:34:10 ~Freed

Ciekawe gdzie będą robić cięcia : http://biznes.interia.pl/makroekonomia/news/rzonca-w-negatywnym-scenariuszu-deficyt-budzetowy-w-2018,2369052,2156 Cała ta podwyżka dopóki nie dojdzie do podstawy nie ma pewnego losu.

#10  2016.08.09 17:11:12 ~Alfa

Ja nie rozumiem, skąd ministerstwo zdrowia wzięło średnią krajową brutto 3900, od której to mają być naliczane podwyżki w 2021r skoro średnia krajowa wynosi ponad 4 tyś. zł. Przed chwilą czytałam, że GUS podał kwotę 4019,08.

#11  2016.08.12 14:35:51 ~mala

Dziewczyny przecież każda złotówka, jaką zarabiacie jest pomniejszona o 60% na różne składki pracodawcy. Więc to brutto brutto było od razu wiadome, już przy negocjacjach. Tylko część z dziewczyn nie mających zielonego pojęcia o polityce płacowej oczekiwała podwyżek netto. Teraz pilnujmy swojego, co wywalczone, bo nikt nam tyle nie dał i już przez wiele lat nie da.

#12  2016.08.12 20:55:15 ~paola

Zwracam się do jego fluorescencji księcia radzi-wiła .z tv dowiedziałam się,że zarabiam 5 000.szukałam tej kwoty na moim koncie i w związku z jej brakiem udałam się do mojego szefa i mówię,że odkryłam,że mój księgowy,przelewa mi kasę na inne chyba konto,bo na mam 1480 zł,zdziwił się jak mój Syn i Mąż,którzy tez pomyśleli o moich ukrytych dochodach w raju podatkowym ! Więc pytam : teraz mam 5 000,a już.od 2022 mam mieć 2400.czy aby nie wkradł się tu chochlik drukarski? może chodzi o 3022 rok ?

#13  2016.08.15 15:58:25 ~jola

Dziwne w usd w lublinie dyrektor też podał zarobki pielegniarek to ponad 4 tys złotych skąd wziął to niewiem chyba pomylił z rezydentami