Na oddziale szpitalnym pracują trzy pielęgniarki. Jedna pracuje 20 lat, druga 15, trzecia nie ma stażu zawodowego. Zdziwisz się w jakiej wysokości będą miały wypłacany dodatek 4x400 brutto brutto, od 1 września 2016 roku.

Tzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych.

 

        

W lipcowym wydaniu ogólnopolskiego miesięcznika:
 
Artykuł redakcyjny w sprawie propozycji minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia 
 
 
Komunikat ministerstwa zdrowia 
 
 
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu wraz z uzasadnieniem 
 
 
Opinie związków zawodowych 
 
 
 
 
 
Na oddziale szpitalnym na dzień 1 września 2016 roku pracują trzy pielęgniarki:
 
Jedna jest zatrudniona od 10 lat,
 
Druga podjęła pracę w dniu 15 sierpnia 2016 roku, przeniosła się z innego szpitala, gdzie pracowała 15 lat,
 
Trzecia jest absolwentką pielęgniarstwa i podjęła pierwszą pracę od dnia 1 sierpnia 2016 roku.
 
W jakiej wysokości powyższym pielęgniarkom zostanie wypłacony dodatek 4x400 brutto brutto od dnia 1 września 2016 roku?
 
Pierwsza ze stażem pracy 20 lat dostanie dodatek w wysokości 800 zł brutto brutto.
 
Druga ze stażem pracy 15 lat nie dostanie dodatku. 
 
Trzecia bez stażu zawodowego dostanie dodatek w wysokości 800 zł brutto brutto. 
 
 
 
Dlaczego?
 
Bo takie porozumienie podpisały "panie w czepkach"!
 
Dodatek 800 zł brutto brutto będzie wypłacany  w danym zakładzie pracy pielęgniarkom, które były zatrudnione na dzień 1 sierpnia 2016 roku.
 
Ten warunek spełnia pierwsza i trzecia pielęgniarka.
 
Natomiast druga pielęgniarka nie spełnia powyższego warunku. Przeniosła się z innego szpitala gdzie miała wypłacany dodatek 400 zł brutto brutto. Przenosząc się do drugiego szpitala traci dodatek 400 zł brutto brutto z pierwszego szpitala. Dodatkowo nie spełniając kryterium wypłaty dodatku 800 zł brutto brutto (nie była zatrudniona w nowym szpitalu na dzień 1 sierpnia 2016 roku), ten dodatek straci. Dodatek odzyska od września 2017 roku - w wysokości 1200 zł brutto brutto. Chyba, że zmieni pracę po 1 sierpnia 2017 roku. 
 
Mariusz Mielcarek
 
 
 

Komentarze użytkowników

#1  2016.08.21 20:29:44 ~yh6r

Pielęgniarki ,pielęgniarki ,pielęgniarki ,dość opiekunki mają dużo gorzej

#2  2016.08.22 10:08:47 ~Iza Metels

Witam serdecznie! Mam pytanie do Pana Mariusza - gdzie są komentarze, które były pod tym tekstem - wczoraj rano pisałam, było kilkanaście komentarzy, w tym mój, a wieczorem ani jednego. Powtórzę pokrótce to, co napisałam. Nazywam się Izabela Metelska( w nicku jest za mało miejsca na pełne imię i nazwisko), od niespełna roku jestem przewodniczącą Izby w Łomży. Do tej pory patrzyłam na działania przedstawicieli naszego samorządu z drugiej strony, z pozycji pielęgniarki odcinkowej i miałam wiele zastrzeżeń. Teraz widzę, jak ciężka jest to praca, niewidoczna na zewnątrz; ile trzeba mieć wiedzy, mądrości, doświadczenia, cierpliwości; jak dużo trzeba włożyć wysiłku, żeby tą wiedzę zdobyć, ile odbyć spotkań, rozmów, ile negocjacji, ile pism itd, itp. Tymczasem mało jest osób, które chcą pomóc, zrobić coś dla naszego zawodu, większość bezlitośnie krytykuje (Pan również). Przypomina mi to sytuację z oddziałów- rodziny pacjentów twierdzące, że "pielęgniarki nic nie robią, tylko piją kawę(? )"(pracuję na neurologii, przerobiłam to na własnej skórze), nieważne, że do tej pory harowały, żeby rodziny mogły w godzinach odwiedzin spokojnie pobyć z chorym. Nie przenośmy tych wzorców do swojego środowiska i nie stosujmy wobec swoich koleżanek i kolegów. Może zamiast tracić energię na bezowocne obrzucanie się błotem zechciałby Pan zaproponować jakieś mądre rozwiązanie, podzielić się uwagami, doświadczeniami, propozycjami. Każdy może to zrobić; może zechciałby Pan wziąć udział w posiedzeniu Zespołu parlamentarnego ds. pielęgniarek, położnych i innych pracowników ochrony zdrowia i tam podzielić się swoimi refleksjami, przekonać ministrów do swoich racji ( trzeba tylko wcześniej zgłosić chęć uczestnictwa, ja w nich uczestniczę, proszę o telefon do Izby - 86 216 47 13 lub maila oipiplomza@neostrada.pl) czy nawet na posiedzeniu swojej Okręgowej Rady można zgłosić swoje pomysły czy chęć działania. Zamiast krytykować (jestem za konstruktywną krytyką, ale nie za pleceniem, co ślina na język przyniesie), może zacznijmy zmieniać nasze najbliższe środowisko zawodowe, jest tu pełno patologii, bo na to pozwalamy. Życzę powodzenia i liczę na owocną współpracę.

#3  2016.08.22 10:57:57 ~piel

Do Iza-Przeczytałam z uwagą Pani komentarz i rozumiem pewną gorycz,wynikającą z syzyfowej pracy.Ale proszę zrozumieć gorycz pielęgniarek,gdy po takiej degrengoladzie zawodu i warunków jego wykonywania otrzymujemy "Nasz głos",a tam fotografie,wystrojonych przedstawicielek na fotografiach z wycieczek,bankietów i kaw u decydentów,propozycje wielu kursów i szkoleń,stanowiących istotne źródło dochodu dla i tak kosmicznie opłacanych.Nie ma przykładów konkretnych,nawet drobnych, załatwianych dla pielęgniarek spraw,chociażby obrony pielęgniarek oskarżanych w mediach przed ogłoszeniem wyroku przez sąd.Więc nie dziwcie się, że środowisko szlag trafia,na waszą 'luksusową bezradność"

#4  2016.08.22 18:57:10 ~A

Brawo dla Pani Izy . Pozdrawiam

#5  2016.08.22 20:39:28 ~Ja

Brawo dla -piel. Zgadzam się z komentarzem. Tyle lat izby nie wykazały się w niczym dobrym dla pielęgniarek. Za to sukcesywnie najlepiej wychodziło i nadal wychodzi im egzekwowanie składek. A z tego co czytałam to nawet z wyrokami sądowymi. Jak można się do czegoś takiego posunąć.

#6  2016.08.27 17:10:10 ~EWA

.a może tak porównamy tak nasze wypłaty? Moją w systemie zmianowym i Pani przewodniczącej , odprawy emerytalne, 13-nastki. .Zawsze może Pani wrócić na odcinek i pochylać się nad chorym np.w wigilijną noc . .

#7  2016.08.28 00:14:06 ~higieja

To hańba gdyby ten projekt miałby przejść .Ja pytam gdzie się schowali przedstawiciele zawodu Pań pielęgniarek , czyżby siedzą pod fotelami lekarskimi i ciężko im z pod nich wyjść - tym konfidentom . Jak wam nie wstyd ( mówię o tych z izb pielęgniarskich ) gdzie wasz honor , o ile w ogóle taki macie ? Dlaczego nie potraficie stanąć u boku tych Pań kiedy zachodzi taka potrzeba . To nieludzkie i niegodne ( abyście Wy co żyjecie ze składek tych Pań tak się zachowywały . Kto pozwolił lekarzom ? aby produkować ankiety w NZOZACH ( bo co kończą się niedługo kontrakty i nie będzie dalej kasy z wyzysku tych Pań ? ależ to przebiegłość już zawczasu i jakie wyrachowanie . Kto pozwala ministrowi ? na takie swawole? dlaczego to lekarze mają decydować o tym ile ma zarabiać pani Pielęgniarka ? a wara i precz łapy , niech tym zajmą się przedstawiciele tego środowiska i precz od tego czy ze specjalizacją ,czy bez - sami najpierw niech niedouki porobią specjalizacje .A to nawet nie potrafi lekarz założyć zwykłego cewnika ( robi to Pani albo sanitariusz jak w karetce - byłem tego świadkiem , a recepty - niech wezmą się do roboty , a nocne w szpitalu - nie spać - bo ,lokaj " zrobi robotę za friko - tylko do pracy , albo ucho ogląda na wizycie pod latarką bo nie ma laryngoskopu i babci mówi że umrze bo ma tak niski poziom glukozy ( co za niedouki) a babcia żyje do dziś .To niegodne i hańba bo te Panie 90% pracy wykonują u lekarzy .Ale nikt z Przedstawicieli tych Pań nie przyczynił się do tego aby przez tyle lat wyzysku powołać komisję która by sprawdzała czy płacą tyle ile podali w swojej ofercie do NFZ . Czy też płacą ile chcą a wymogi stawiają zarówno izby jak i lekarze ( specjalizacje ,kursy , za niewielkie płace tych Pań - jak tak można ? ) . Mam rodzinę w Stanach i tam lekarz co rok zdaje egzamin państwowy i dopiero jest dopuszczony do pracy z chorym a dopiero gaże a tutaj nie dość że chcą i żyją z wyzysku to jeszcze chcą mieć niewolników na własny użytek . Tam Pani Pielęgniarka jest dla lekarza autorytetem , to ona pierwsza ze słuchawkami na piersi stawia wstępną diagnozę i lekarz jej słucha a tutaj w tym kraju jak w dżungli . I tacy ludzie mają leczyć pacjentów ( a raczej klientów ) - hańba i jeszcze raz hańba . Co oni biedni mogliby ? zrobić bez tych Pań - nic ( cały kontrakt by legł w gruzach ) bo taka jest prawda . Ja pytam ? dlaczego podczas strajku w CZDz w Warszawie młodzi lekarze nie stanęli do zabiegów - jako asystenci (tylko odwoływano zabiegi ) czyżby ? dali radę jako instrumentariusze ? nie jestem pewny a raczej pewny w 100% ze nie! Niech część z nich przekwalifikuje się bo w Stanach jak nie zdają państwowego to pracują jako pielęgniarze. Tam można to dlaczego nie u nas ( pół etatu jako lekarz, pół etatu jako pielęgniarka i wtedy by było super .Nauczyli by się cewniki zakładać i pisać recepty - bo już pozapominali. A Panie do boju i wszystkie na pokład bo statek , lekarski tonie " i trzeba szukać kasy w kieszeniach u Pań - NIE POZWÓLCIE NA TO ! i ZRÓBCIE NA SKALĘ KRAJU ZADYMĘ ! Pozdrawiam i do boju - bądźcie ,niezłomnymi żołnierzami ! NIE NIEWOLNICTWU I WYZYSKOWI.

#8  2016.08.30 14:00:20 ~Aga

Czy te nasze komentaże ktoś oprócz pielęgniarek czyta ,czy nie warto by było nagłośnić je na innych portalach

#9  2016.09.26 14:00:33 ~Ałła

Do higieja: brawo, napisał pan całą prawdę o tym, co dzieję się od lat w służbie zdrowia. przepracowałam w tym zawodzie prawie 30 lat i znam środowisko szpitalne b. dobrze. wszystko to szczera prawda, ale taka, której boją się pielęgniarki i położne i nie sprzeciwią się wyzyskowi, gdyż w naturze mają niewolniczą pracę i usługiwanie panom. a panowie tak się do tego przyzwyczaili, że ostro egzekwują poddańczość ( jesteśmy białymi murzynami xxi wieku we własnym kraju, o którego wolność i równość wszystkich obywateli walczyli nasi ojcowie). panie karane są za wszystko i nikogo nie interesuję prawda. słusznośc racji to ma zawsze lekarz. nie ma w naszym środowisku solidarności. jest za to chęć prześcigiwania się w usługiwaniu. a na strajkach w służbie zdrowia najlepiej zawsze wychodzili lekarze. nam nic się nie należy, ani premie, ani odprawy, ani ubranie robocze, woda do picia w gorące dni, godziwe warunki pracy i tak mogłabym pisać długo. nawet na czajnik trzeba się złożyć by móc napić się herbaty na dyżurze. w trakcie dyżuru obrabiać najlepiej dwa oddziały i wysłuchiwać jeszcze jak bardzo przeszkadzamy w odpoczynku panom. ale przecież to właśnie my jesteśmy najbardziej niepotrzebnymi i leniwymi pracownikami służby zdrowia, który trzeba systematycznie dokładać coraz więcej obowiązków, bo polska pielęgniarka/położna da radę. i nikogo nie interesuję, w jakiej kondycji zdrowotnej jesteśmy i jak bardzo już nie mamy sił- średnia wieku na moim oddziale to 54 lata. kto nie dożyje emerytury, to przysłuży się państwu i społeczeństwu, a kto dożyje to umrze ze zgryzoty z powodu

#10  2016.10.15 17:31:17 ~piel.kontr

W naszym szpitalu pracujemy normalnie na etat i rowniez zatrudnione przez firme na kontrakcie za ktory mamy placone 11 zl natto.Dlaczego nie nalezy nam sie dodatek do godz.tak jak w innych szpitalach.Pracujemy w innych i do kazdej godz.mamy 5zl.a u siebie twierdza,ze sie nie nalezy.Ktos sie na tym zna?

#11  2016.11.18 19:19:57 ~Ala

Przez Izby Pielegniarskie ,ktore nie wydaly nam Prawa Wyk.Zawodu przed 1 sierpnia 2016 r /po ukonczeniu studiow licencjackich/prace rozpoczelysmy w polowie sierpnia,czyli po czasie gdy szpital podawal liste pielegniarek do podwyzki do NFZ .obowiazujace od 1 wrzesnia CALY ROK PRACUJEMY BEZ PODWYZKI BRUTTO BRUTTO.Skandal.