ŚWIĘTA PRAWDA! Poseł do ministra zdrowia: "To nie brak absolwentów powoduje braki kadrowe w szpitalach i innych podmiotach leczniczych, lecz mała atrakcyjność zawodu pielęgniarki poprzez szczególne warunki pracy, dużą odpowiedzialność, przepracowanie i niskie wynagrodzenia".

Zawód pielęgniarki a Licea Medyczne.

 

        

 

8 sierpnia 2016 roku 

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych, od dnia 2 sierpnia 2016 roku, zamieściła na facebookowym profilu portalu sondę na temat powrotu Liceów Medycznych. Respondenci mieli do wyboru dwie odpowiedzi: Tak oraz Nie. Do tej pory w sondzie zagłosowało ponad 1150 osób, przy czym warto zaznaczyć, ze głosowanie ciągle trwa, zainteresowane osoby zapraszamy  do udziału w sondzie. 

Dotychczasowe wyniki sondy:
Znaczna większość, bo aż 77% respondentów zagłosowało przeciwko powrotowi Liceów Medycznych, a pozostałe 23% głosowało za przywróceniem wcześniejszego systemu nauczania pielęgniarek.
 
 
 
21 sierpnia 2016 roku 
 

Do tej pory w sondzie zagłosowały 1664 osoby, przy czym warto zaznaczyć, ze głosowanie ciągle trwa, zainteresowane osoby zapraszamy  do udziału w sondzie. 

Dotychczasowe wyniki sondy:
 
Znaczna większość, bo aż 74,8% respondentów zagłosowało dotychczas przeciwko powrotowi Liceów Medycznych, a pozostałe 25,2% głosowało za przywróceniem wcześniejszego systemu kształcenia pielęgniarek.
 
Mariusz Mielcarek 
 
Zobacz więcej informacji dotyczących Liceów Medycznych
 
 

Interpelacja do ministra zdrowia
w sprawie powrotu do sytemu kształcenia przeddyplomowego w zawodzie pielęgniarki i położnej w liceach medycznych

Szanowny Panie Ministrze,

do mojego biura poselskiego zwrócił się Komitet Obrony Pielęgniarek i Położnych województwa kujawsko-pomorskiego z prośbą o zapoznanie się z nowo powstałym i niebezpiecznym tematem powrotu do sytemu kształcenia przeddyplomowego w zawodzie pielęgniarki i położnej w liceach medycznych. W czerwcu br. do urzędów wojewódzkich zostały rozesłane pisma Ministra Zdrowia dotyczące możliwości wprowadzenia zmian systemowych w obszarze kształcenia w zawodzie pielęgniarki, niestety z pominięciem przedstawicieli tego zawodu. Zmiana systemu kształcenia pielęgniarek i położnych poprzez powrót do liceów medycznych nie poprawi sytuacji w polskim pielęgniarstwie. Jest to kolejna próba zamachu na samodzielną profesję medyczną oraz wysoki poziom kształcenia. Temat zmiany systemu kształcenia pielęgniarek i położnych pojawił się nagle, bez żadnej szczegółowej informacji oraz bez konsultacji z ich środowiskiem. Ponadto od 20 lat kształcenie pielęgniarek i położnych w Polsce odbywa się na poziomie studiów wyższych, natomiast zgodnie z dyrektywą 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 zapewniony jest dwustopniowy system kształcenia. Pielęgniarki i położne nie chcą powrotu do poprzedniego stulecia. Pielęgniarstwo, podobnie jak inne dziedziny medyczne, obejmuje szybki postęp technologiczny i społeczny, dlatego wymaga rozwoju zawodowego na wyższym szczeblu. To nie brak absolwentów powoduje braki kadrowe w szpitalach i innych podmiotach leczniczych, lecz mała atrakcyjność zawodu poprzez szczególne warunki pracy, dużą odpowiedzialność, przepracowanie i niskie wynagrodzenia. Powrót do liceów medycznych i „wyprodukowanie” potencjalnych kandydatów do zawodu pielęgniarki i położnej nie zapewni zatrudnienia absolwentów chociażby z uwagi na istniejące rozporządzenie Ministra Zdrowia z grudnia 2012 r. w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Niepokojący jest fakt, że rozmowy przedstawicieli Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z Panem Ministrem nie przyniosły oczekiwanych efektów. Pomimo tego, iż pielęgniarki i położne reprezentują samodzielny zawód, niezależny uregulowany na mocy ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych oraz ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, a także są największą grupą zawodową reprezentowaną przez samorząd, to wszelkie plany zamierzenia wobec ich środowiska poruszane są bez ustaleń i konsultacji z ich przedstawicielami.

W związku z powyższym pytam:

Czemu ma służyć powrót do sytemu kształcenia przeddyplomowego w zawodzie pielęgniarki i położnej w liceach medycznych?

Czy Ministerstwo podziela opinie pielęgniarek i położnych, że to nie brak absolwentów powoduje braki kadrowe w szpitalach i innych podmiotach leczniczych, lecz mała atrakcyjność zawodu poprzez szczególne warunki pracy, dużą odpowiedzialność, przepracowanie i niskie wynagrodzenia?

Czy Ministerstwo przewiduje wypracowanie wspólnego stanowiska z przedstawicielami Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w tym zakresie?

Anna Elżbieta Sobecka

14 sierpnia 2016

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2016.08.28 02:23:33 ~gg

Przeciez nasz Minister nie powie że to brak kasy. a wyprodukowanie młodych , niewinnych i nie mających pojęcia o zawodzie można robić w bambuko i gitara gra

#2  2016.08.28 08:44:01 ~D.kilanska

Złe relacje, mała autonomia, wielość zadań do wykonania w tym samym czasie, kiełki kierowników i słabe przywództwo. To nasze pielegniarki wymieniają, jako czynniki zachęcające do odejścia z pracy i zawodu .

#3  2016.08.28 14:28:23 ~Do D.kila

oraz ignorancja i pycha bezkarnych oddziałowych i naczelnych

#4  2016.08.29 09:07:07 ~pigula

Dlaczego powrót do Liceów Medycznych? Do wyjazdu za granicę wymagany jest chyba conajmniej licencjat,a panie,które skończą Liceum będą ofiarnie pracować za marne grosze na rzecz swojego kraju,a może wróćmy jeszcze do czynów społecznych to była taka piękna inicjatywa w pewnych latach.i pracujmy za darmo.ministrowi napewno by się spodobało!

#5  2016.08.29 11:55:04 ~jagoda

Po ukończonym liceum będą dalej kształcić się i tak wyjadą "za chlebem", jeśli nie otrzymają WŁĄŚCIWEGO WYNAGRODZENIA i nie zmienią się warunki pracy w naszych placówkach. Jeśli zostaną zatrudnione pomoce medyczne do czynności higienicznych, ekipy transportowe przejmą zadanie dostarczenia pacjenta na badania diagnostyczne, blok operacyjny itp, to pielęgniarka, wreszcie, będzie mogła, w należyty sposób, wykonać to co z racji swoich kwalifikacji i kompetencji, wykonać powinna.

#6  2016.08.29 13:18:46 ~Piel

Do4# kwalifikacje pielęgniarek po liceach med zostały uznane. Są lepiej oceniane w Unii, niż tych po licencjatach . Pani która zabiła dziecko w Krakowie zapewne miała ''wyższe ''wykształcenie

#7  2016.08.29 16:02:21 ~Do Piel

Mówiąc "zabiła" wskazujesz na celowość działania. To po prostu podłe! Żeby pielęgniarka tak mówiła o pielęgniarce to tylko w Polsce! I mylisz się pisząc, że pielęgniarki po liceach są lepiej oceniane niż te po licencjatach. To nieprawda! Od 5 lat pracuję w Anglii i wiem ,że licencjat to minimum przy rekrutacji do pracy w szpitalach czy poradniach tzw . outpatients. Wszystkie Polki jakie tu spotkałam po LM, żeby pracować jako pielęgniarki musiały robić studia.

#8  2016.08.30 09:34:11 ~PIEL

Do 6 Piel czy ty naprawdę jesteś Piel ? obyś ty nie zabiła ! znasz przyczynę ? i znowu kij w mrowisko o wykształcenie . ZAKAZ - BO TO NAS SKŁÓCA ! PO LM DOCEŃMY DOŚWIADCZENIE PO LICENCJACIE NOWĄ WIEDZĘ ! i DO 7 : popieram w pełni i dlatego radziwiłł chce przywrócić licea bo boi się że pielęgniarki po studiach wyjadą do krajów UE gdzie wymagane są studia, liczy na Ukrainki przeliczy się Ukrainki wybierają atrakcyjniejsze kierunki studiów w Polsce a jeśli opieka to w UE ! Od lat nas straszono nie douczonymi Ukrainkami.A teraz w Polsce to cała Warszawa ukraińska, brudna - obrzydliwe !

#9  2016.08.31 10:34:43 ~Ania

Racja!

#10  2016.09.01 01:22:45 ~Ewa

Studium Medyczne-autentyczna ilość godzin teoretycznych i praktycznych nauki zawodu. Przedmioty użyteczne w wykonywaniu zawodu. Rzeczowa nauka zawodu - instruktorzy . Licencjat, specjalizacje ,kursy. miraż !

#11  2016.09.07 18:53:33 ~mOnia

Niskie wynagrodzenie powoduje brak absolwentów, a więc braki kadrowe! Proste jak budowa cepa, wszystko kręci się wokół kasy, takie czasy. Wysokie zarobki podniosłyby prestiż zawodu. Wyższe wykształcenie również podnosi prestiż zawodu. Jestem po studiach, mam magistra, pracuję ze starszymi koleżankami po liceach, uwielbiam je i szanuje, za sprawność manualną, profesjonalizm, ale mam im trochę do zarzucenia odnośnie aktualizowania wiedzy, zero pojęcia o nowościach, brak zaznajamiania się z aktualnymi standardami, brak wdrażania się w zagraniczną literaturę z bieżącego roku i zmian na lepsze. bo świat idzie z postępem. bo standardy się zmieniają. bo jak pani po LM pracująca 20 lat na oddziale IT biegnie do mnie na szkoleniu, z przerażeniem w oczach i pytaniem, co to jest BLS to wydaje mi się, że coś jest nie tak. Wciąż komentarze starszych koleżanek jak to dziewuchy po magistrze nic nie potrafią, ale jak trzeba obsłużyć komputer, to "niech ta młoda przyjdzie pokazać". Wtedy jesteśmy dobre. Nie uważam, że nic nie potrafię, wiem, że potrafię bardzo dużo, a sprawności manualnych nabywa się z czasem. Szanujmy przede wszystkim siebie, drogie koleżanki dyplomowane, licencjatki, magisterki czy "doktory" ;)

#12  2016.09.28 15:43:44 ~kaja

Po Liceum Medycznym nie wyjadą za granicę i chyba o to chodzi

#13  2016.12.09 19:06:49 ~Do Moni

Skończyłam SM,znam doskonale komputer, bo używam go w domu i w pracy od 15 lat,aktualizuję wiedzę,mam pojęcie o nowościach i czytam zagraniczną literaturę-materiały zapewnia mi zakład pracy.Znam również standardy,wiem co to jest BLS,odbywam systematycznie szkolenia na kursach specjalistycznych,kwalifikacyjnych,mam tytuł specjalisty,czytam dużo fachowej literatury, bo medycyna mnie interesuje,mam ponad 20 lat stażu pracy.Swoja wiedzą, chętnie dzielę się z kolezankami i bardzo uwaznie słucham co one maja do powiedzenia na temat pielęgniarstwa-to moje najlepsze nauczycielki,tej wiedzy nie znajdę w fachowej zagranicznej literaturze z bieżącego roku,i nie obrabiaj dupy kochana Moniu starszym koleżankom,że są głupie bo skończyły LM

#14  2017.04.29 15:11:44 ~Do piel

Dziewczyna z Krakowa została uniewinniony przez sąd i wraca wlasnie do pracy ponieważ,po dokładnym zbadaniu dokumentacji i pisemnych zleceń lekarskich okazało się,ze to wlasnie lekarz wpisał błędny lek .lekarz zawinił a pielęgniarkę ukarano.

#15  2017.04.29 15:14:00 ~Do 8

Ukrainki nie podejmą i nas pracy z 1 powodu:nie ma u nas organy który mógłby uznać ich dyplomy. Kiedyś robiły to Kuratoria Oświaty. Od kilku lat tego nie robią a Izby nie mogą.

#16  2017.04.29 22:20:35 ~mgr piel.

To może niech też od razu otworzą licea dla lekarzy bo też zaczyna ich brakować, albo zatrudnia opiekunów zamiast pielęgniarek -wyjdzie taniej. Nowa metoda- zamiast zachęcić dobrymi warunkami pracy, lepiej wrócić do czasów liceów, a może wystarczy tylko kurs sanitariuszki? Po co pielegniarce studia, żeby była świadoma swoich praw i nie dała robić z siebie służącej? Może ze względu na trudności finansowe wielu szpitali wyłączmy tam energię elektryczną i zapalmy lampy naftowe. Będzie problem z głowy. Albo wróćmy do lazareatów będzie jeszcze taniej. A Pan minister przejdzie do historii jako prekursor nowatorskich rozwiązań w ochronie zdrowia w XXI w.