Zobacz wytyczne konsultanta krajowego w zakresie organizacji szkoleń, które Radziwiłł nakazał odbyć wszystkim pielęgniarkom i położnym z "zasad wykonywania zleceń wydawanych przez lekarzy". Powód: "personel pielęgniarski wykonał zlecenia lekarskie przekazane ustnie lub nie prawidłowo zapisane - to doprowadziło do powikłań i zgonów pacjentów"! Kiedy szkolenia lekarzy?

Radziwiłł nakazuje obowiązkowe szkolenia dla pielęgniarek.

      

 

  

                                                     *Kliknij po więcej informacji

                                                       *Kliknij aby przeczytać

 

28 sierpnia 2016 roku - Radziwiłł nakazuje do końca 2016 roku przeszkolić wszystkie pielęgniarki i położne z "zasad wykonywania zleceń wydawanych przez lekarzy". Powód: "personel pielęgniarski wykonał zlecenia lekarskie przekazane ustnie lub nie prawidłowo zapisane - to doprowadziło do powikłań i zgonów pacjentów"! Kiedy szkolenia lekarzy?

 

 
 
 
 
 
                                                  *Kliknij po więcej informacji...
 

Komentarze użytkowników

#1  2016.08.28 20:12:20 ~mOnia

Proszę najpierw przeszkolić lekarzy z zasad pisania zleceń! Do tanga trzeba dwojga

#2  2016.08.28 21:14:27 ~alis

Po pierwsze; pani Aleksandra Gaworska-Krzemińska zrobiła błąd ortograficzny w swoim zapisie, po drugie ; to lekarze nie stosują sie do zasad i nieprawidłowo zlecają , bazgrzą ,że trzeba sie natrudzic aby coś rozszyfrowac , albo wrecz trzeba za nimi chodzic i prosic żeby łaskawie wpisali zlecenia ! To kto tu jest winny lub niedbały ?

#3  2016.08.29 06:46:56 ~gość 2

Dyżurki lekarzy powinny mieć kamery jak dyzurki pielęgniarek oraz powinni zlikwidować drzwi-było by sprawiedliwie- kierowca cięzarówki nie spi w czasie jazdy

#4  2016.08.29 09:31:24 ~gość3

Zamiast zmieniać wszystkich dokoła może trzeba zmienić siebie?

#5  2016.08.29 12:18:18 ~Piotr

Posługiwanie się nazwami "zwyczajowymi" leków, opis dawki wg "widzimisia", nieoznaczona droga podania to standard. Jeśli tylko Pielęgniarka zaczyna się domagać uzupełnienia zlecenia przed jego wykonaniem to traktowana jest jak ktoś, kto szuka dziury w całym i się czepia, albo jak ktoś, kto nie ma pojęcia o farmakologii, bo przecież powinna "wiedzieć". brak słów. Można prosić,można się domagać, można nawet nie przyjąć źle wystawionego zlecenia, ale później trzeba pracować "zespołowo" ze zlecającymi, niestety. Tu jest pięknie zarysowana nierównowaga - w chwili odmowy wykonania zlecenia Pielęgniarka musi pisemnie uzasadnić decyzję - życzę zdrowia komuś, kto poprosi o uzasadnienie wątpliwego zlecenia lekarskiego (o pisemnym uzasadnieniu nie ma nawet mowy! ).

#6  2016.08.29 12:50:36 ~Piel.

Zgadzam się w 100% z powyższą opinią Piotra. Nic dodać, nic ująć, tak to właśnie wygląda.

#7  2016.08.29 15:45:01 ~A kto?

A kto ich tego nauczył? A kto za nimi biegał do dyżurek i pukał uniżenie z prośbą o wpisanie zlecenia? A kto pokazywał paluszkiem gdzie , co i jakiemu pacjentowi trzeba wpisać ? A kto przetaczał krew, podawał morfinę , bo Pan Doktor tak powiedział przez telefon koleżance na poprzedniej zmianie? Miałam tak przekazywany raport przez starsze koleżanki ! "pacjentowi X trzeba przetoczyć dwie jednostki krwi '(! ) A kto jak nie nasze szczyty władzy , oddziałowe, naczelne, starsze koleżanki mówił : ty go nie budź ! , ty go nie denerwuj ! bo on ci się może przydać " ? Pokolenia pielęgniarek zachowywały się w ten sposób, więc teraz trzeba pokoleń żeby to odkręcić !

#8  2016.08.29 16:10:20 ~Duch

To duch cudownych Liceów Medycznych. Wiecznie żywy. Tego właśnie licea uczyły! Czołobitności wobec lekarzy. A jak znajdzie się taka po studiach co tego nie robi , to mówią że leniwa ! Właściwie powinnam powiedzieć, że pokolenia LM powinny wymrzeć śmiercią naturalną i nigdy nie wrócić, ale sęk w tym ze bez nich nasi doktorzy chyba będą musieli sobie nadmuchać nowe pielęgniarki. Może wtedy przyjdzie opamiętanie.

#9  2016.08.29 18:08:56 ~bezczelnoś

Proponuję zbojkotować te szkolenia!

#10  2016.08.29 18:51:44 ~Ola

Super komentarze: 7 i 8 - prawda i jeszcze raz prawda!

#11  2016.08.29 18:53:23 ~xxy

Skończyłam studia magisterskie,specjalizację,dwa fakultety studiów podyplomowych , wiele kursów specjalistycznych i dokształcających i jestem oburzona że minister z Bożej łaski cały czas szykanuje naszą grupą zawodową.Lepiej być dobrym lekarzem niż kiepskim ministrem,który szamoce się w swoich obowiązkach,bo tak naprawdę do tej pory nic niezrobił, Szanowny Panie ministrze pora się opamiętać i przywołać kolegów lekarzy do prawidłowego ordynowania leków! Bojkotujmy ten głupi pomysł!

#12  2016.08.29 22:56:20 ~Do xxy

Pani wybaczy ,ale jeżeli te studia i fakultety ,kursy i specjalizacje dały tylko tyle ,to mogła Pani sobie oszczędzić czasu i atłasu .Koleżanki oburzają się nie widząc drugiej strony tego medalu .Minister chce zachęcić pielęgniarki do mądrego i odważnego postępowania .Czy Panie krytykujące i oburzające się naprawdę nie rozumieją przesłania ? Lekarze sami zaczną pilnować swoich zleceń i to szybciej niż skończą się te szkolenia dla pielęgniarek :)

#13  2016.08.30 09:13:29 ~Ola

Do xxy - minister jest mega negatywnie nastawiony do środowiska pielęgniarskiego - ostatnia decyzja jest tego kolejnym wyrazem. Proszę nie mieszać pielęgniarkom w głowach - to "szlachetne przesłanie" to nic innego jak wsparcie i poparcie dla kolegów po fachu, a tym samym lekceważenie i ośmieszanie pielęgniarek.

#14  2016.08.30 09:18:18 ~mgr

Zlecenie wypisane poprawnie - będzie odczytane i podane poprawnie ! Reguła przyczyna - skutek . Odpowiedż myślę że : logiczna p.w. konkretna i powinna być w pełni zrozumiała szczególnie dla postu nr 12. Proszę nie owijać w bawełnę ! PRZYCZYNA - SKUTEK ! POLSKIE PIELĘGNIARKI ZAINTERESOWANE SĄ POWAŻNIEJSZĄ I MERYTORYCZNĄ TEMATYKĄ SZKOLEŃ - JEŚLI JUŻ. A powyższego nauczyły się dużo wcześniej i to bardzo dobrze ! CZAS NAJWYŻSZY ZORGANIZOWAĆ SZKOLENIE DLA NIEDOUCZONYCH KONOWAŁÓW, KTÓRZY PYTAJĄ PIELĘGNIARKI NON-STOP O SYNONIMY LEKÓW ALBO POSZUKUJĄ DŁUGO W INTERNECIE AŻ PACJENT SCHODZI ! SKANDAL !

#15  2016.08.30 09:25:45 ~Renata

ZAKAZ SPANIA LEKARZY W NOCY ! W DOMU ŚPI I PRZYCHODZI NA DYŻUR ! A PIELĘGNIARKA TO CO ? JEGO OSOBISTY ROBOT ? TO NIECH GO SOBIE KUPI BO KASY MU NIE BRAKUJE - SUPER MAJĄ PŁACONE NP. MIN.2000 ZŁ ZA WEEKENDOWY DYŻUR ! SKANDAL- NIE DAJMY SIĘ - PROTEST WKRÓTCE - 24 WRZESIEŃ - WYARTYKUŁUJMY GŁOŚNO TAKIE PROBLEMY ! NIE ZAPOMNĘ JAK ZGŁOSIŁAM U PACJENTA MIGOTANIE PRZEDSIONKÓW.NIE WSTAŁ DO PACJENTA, ZLECENIE PRZEZ TELEFON. NIE DAROWAŁAM !

#16  2016.08.30 09:35:30 ~Ola

Dokładnie - dbajmy o swoje interesy zawodowe, nie pozwalajmy na lekceważenie i manipulację!

#17  2016.08.30 10:57:44 ~do Ola

Popieram twoje komentarz

#18  2016.08.30 18:32:55 ~lm

Święta racja - komentarz ,A kto" ! Niektórym pielęgniarkom bardzo jest to potrzebne, bo wchodzą doktorom jedna przez drugą w d. !

#19  2016.08.31 08:36:01 ~dojna Pols

Z utęsknieniem czekam na szkolenia dla lekarzy z cyklu "Poznajemy alfabet" oraz "Podstawy kaligrafii"

#20  2016.08.31 10:26:12 ~Fakt!

Ma rację! Głupole wykonują non stop ustne zlecenia lekarzy narażając siebie i pacjentów! Reszta jest mądra, dumna i dobrą kasę jako Pielęgniarki zarabiają , bo muszą ich lekarze docenić- i system! Ja jestem właśnie tą mądrą i asertywną!

#21  2016.08.31 11:06:57 ~JAJA!

Ponad 18 tys.czytań. i max.20 wpisów! oto nasza grupa zawodowa! kumoszki gdakające w swoich kuluarach! Szok i zero powagi! Nic tak się nie osiągnie a ja jako dr się z was śmieję:-) pozdrawiam i czuję się bezpiecznie:-) dalej będę godnie zarabiał a wam dziękuję za waszą za mnie pracę:-)

#22  2016.08.31 12:05:35 ~Piel.

Minister nas oskarża, że przez nas umierają pacjenci! Przestańcie pisać że wykonujecie ustne zlecenia, przestańcie je w takiej formie wykonywać! Powiadom lekarza, że zlecenie nie wykonane, bo nie wpisane! Gdzie nasze oddziałowe, które dobrze wiedzą o takich zwyczajach lekarskich i nic z tym nie robią!

#23  2016.08.31 17:06:01 ~Tak!

Popieram ww.piel!

#24  2016.08.31 17:18:55 ~plg

Bojkot głupich szkoleń.

#25  2016.08.31 22:16:02 ~do 7 i 8

Tak właśnie będą Nas postrzegać jak Wy Jaśnie wykształcone piszecie. Nic dodać-nic ująć jeden bełkot!

#26  2016.08.31 22:42:57 ~kale

Moja propozycja ,nie opuszczać stanowisk pracy lecz pozostawić na biurku p. przełożonej wypowiedzenie pracy. To jedyne najlepsze rozwiązanie dla naszej grupy zawodowej i każdej z nas. Jednak czy się odważymy czy będziemy miały ,jaja ,o których przedmówczyni któraś z kolei pisała . Będę śledzić kroki i propozycje ,a w stosownym momencie pozostawię wypowiedzenie z podniesioną głowa z honorem w sercu. Pozdrawiam.

#27  2016.09.01 11:16:54 ~siostra

Ludzie. Ten bełkot naszej grupy zawodowej jest porażający. Motto Gościa 3-mądre i pouczające! Wpis JAJA- jeśli prawdziwy- nie zostawia złudzeń. Pozdrawiam.

#28  2016.09.01 17:49:17 ~Daga

Nic dodać nic ująć wpis 27 siostra

#29  2016.09.01 18:53:28 ~do Piel

Nasze oddziałowe trzęsą się o własne stołki. Jeżeli od ordynatora podczas konkursu zależy kto zostanie oddziałową, to wiadomo ,że taka oddziałowa zrobi wszystko żeby Pan Doktor i Jego koledzy byli zadowoleni. Stąd te "czarne zeszyciki" gdzie się wpisuje naganę dla pielęgniarki że pacjent ma zlecenia nie przedłużone. Stąd te polecenia od oddziałowych "pilnuj żeby lekarz uzupełnił dokumentację"(! ) Ciężko pracujemy na ich premie.

#30  2016.09.01 18:54:48 ~do 25

Prawda kole w aureolę ;)

#31  2016.09.07 09:37:12 ~meg

Domyslanie się , sprawdzanie zleceń wstecz, rozczytywanie nazw leków przez całą obsadę pielęgniarkską obecną na dyżurze to chleb codzienny pielęgniarek. Lekarze leków nie znają ich dzialania i dawek. Eutyrox zawsze tak jak bemecor czy digoxin wpisza w mg a nie mikrogranach. Diclak dadza dożylnie. Już mi sie zdazyla pyralgina ampulki doustne. I niestety wpisal mi lekarz kilja razy zamiast leku na nt lek psychiatryczny. Czego ja mam sie uczyc? Oni nie wpisuja dawek postaci drogi podania. Brak im swiadomosci że ketonal dajesz 200 mg na dove i nie podajesz controloku - mnuejsza dawka lepsze wchlanianie i co za tym idzie nie boli pacjenta.

#32  2016.09.07 16:16:16 ~Dorota

Bojkotuję szkolenie, zapowiedziałam to oddziałowej ( swoją drogą mam to szczęście że mam wspaniałą). Trzeba będzie, to napiszę oficjalne pismo. Może byście koleżanki zrobiły podobnie? Przecież pan minister nas wręcz pomawia jako zawód.

#33  2016.09.11 17:27:49 ~piel

Do osoby A KTO - mam nadzieje że nie jesteś pielęgniarka zlecenie przetaczania krwi o koleżanki pielęgniarki to kryminał . Jestem pielęgniarką w szpitalu od 36 lat i takiej głupoty nie słyszałam chyba że dzisiejsze panie magisterki uważają że mogą no tak prawie doktory a stare nie latają za lekarzami A co do pisania zleceń to lekarz powinien zaczynać naukę na studiach od pisania alfabetu a sa tacy co długopisu za bardzo nie umieją trzymać .

#34  2016.09.12 08:27:48 ~ona

Ja ju nie raz slyszalam ze starsze pielegniarki powinny wyginac smiercia naturalna .To dinozaury.Fakt juz wkrotce odejda na glodowe emerytury a ty mloda tez bedziesz sie starzec ale bez nas i bedziesz wykonywac te prace do ktorych teraz sie nie garniesz Obok bedziesz miec ratownika.Wielu z nich pidjelo juz studia pielegniarskie.Bedziecie sie zrec kto madrzejszy.I bedziecie wykonywac wspolnie nie chciane czynnosci chyba ze zmusicie rodziny pacjentow bo na opiekynki nie macie co liczyc.To rodzic bedzie wieksze frustracje niz obecnie.Szkoda ze nie mozemy byc jednoscia .Wszyscy jestesmy sobie potrzebni.Lekarze,pielegniarki,sprzatajace,rejestratorki, analitycy medyczni itpBez nas wszystkich nie dzialalby oddzial czy przychodnia.Opamietajmy sie wszyscy.Obok stoi sfrustrowant pacjent ktory obserwuje,podsluchuje,wymaga i tylko czeka na nasze potniecia aby walczyc w sadzie oodszkodowanie.Przepracowanie .Praca po wiecej niz 24 godz.Bieganie z pracy do pracy na zakladke.jak w jednej pracowac np do 7 a w innej od 7.Pracowac po wiecej niz 24 godz .Dzien noc dzien noc.Jak dlugo.Zmarly pacjent nie ma glosu a rodzina bedzie zacierac rece.Wladza nie widzi problemu.Potem mowi to nie moj pracownik to kontraktowy pracujacy na wlasny rachunek.To ze na dyzurze umrze sam sobie winien.Trzeba zmienic kodeks pracy a nie umywac rece.Personel niech pracuje w jednej pracy na 1.5 etatu czy kontrakcie po 24 godz .niz w ukryciu po 36 czy 48 .W kodeksie prasy jest napisane- zakaz pracy w konkurencji.Dlaczego w tym wszystkim nie liczy sie pacjent.Dobry pomysl z lekami za darmo dla pacjentow .W poradni nie otrzymaja recepty na darmowe leki bo tylko rodzinny moze wystawic recepte na darmoche.Mysle ze mniej bedzie kolejek tym sposobem mniej bedzie chetnych do specjalisty .Jesli dotychczasowe leczenie jest skuteczne to nie widze sensu na wizyte u specjalisty.A ci co naprawde wymagaja szybkiego zalatwienia sprawy mogli sie do niego dostac. SZKODA ze nadal nie idzie za pacjentem elektroniczna karta zdrowia .Bezsens np.oznacza sie jednorazowo po wiele razy grupe krwi utych samych pacjentow operujacych sie w roznych placowkach.

#35  2016.09.13 03:32:29 ~mika

Czyli minister przyznaje że lekarze nie umieją pracować ,a lekiem jest nadzór pielęgniarek nad lekarzami, gratuluje pomysłu, może piszmy za nich zlecenia, recepty już można to zlecenie też sobie napiszemy po przeszkoleniu,a za ile to szkolenie można by zorganizować? .ciekawe.no koleżanki z izb i związków pomyście

#36  2016.09.13 13:45:43 ~A kto?

Do osoby: piel. Jestem pielęgniarką. I to o czym mówiłam jest szczerą prawdą. Tak pracuje się w wielu szpitalach i jest to za wiedzą i powszechnym przyzwoleniem starszych pielęgniarek, oddziałowych i naczelnych. Bo tak wygodniej. Nie przetoczyłam wtedy tej krwi, a sprawa otarła się o sąd odpowiedzialności zawodowej, bo lekarz dyżurny najpierw mnie wyzwał od idiotek i leniów, a potem jak zgłosiłam sprawę jako zdarzenie nieporządane w oficjalnym piśmie i oficjalnie trzeba ja było wyjaśnić, wszyscy mnie namawiali prośbą i groźbą, żeby sprawę załagodzić. Musiałam wtedy zmienić pracę, czego absolutnie nie żałuję.

#37  2016.10.24 19:27:51 ~pielegniar

Noz sie w kiszeni otwiera na samą mysl co robią z nami i zawodem pielęgniarki,moze p.minister nakaze szkolenie lekarzom iniech przestana sie nami wysługiwac bo jakby musieli robic to co naprawde nalezy do nich to moze by docenili nas a nie traktowali jak słuzące

#38  2017.01.08 08:13:36 ~siostra

Kochane koleżanki brawo dla pana ministra i pracodawcy ,to jedyne szkolenie za które nie musiałam zapłacic z własnej kieszeni.Za wszystkie inne łącznie ze specjalizacją płaciłam. Nie mam nic przeciwko szkoleniom ,ale w tym szkoleniu powinni brać udział także lekarze,przeciez głównie oto się rozchodz ,żę ich zlecenia są napisane jak kura pazurem ,nie zawieraja dawki ,drogi podania często trzeba się domyslać o co chodzi.I oczywiście pielęgniarka ma pilnować lekarza aby napisał zlecenie poprawnie.