Ciekawe jak my polskie pielęgniarki, przyjmiemy w naszych szpitalach ukraińskie pielęgniarki? Urząd Marszałkowski w Poznaniu: "już wkrótce grupa 30 pielęgniarek z Obwodu Czernihowskiego rozpocznie w Wielkopolsce studia licencjackie, których ukończenie umożliwi podjęcie pracy w zawodzie na terenie naszego kraju".

Pielęgniarki z Ukrainy.

      

29 sierpnia w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego odbyło się spotkanie Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego z delegacją ukraińskiego Obwodu Czernihowskiego, której przewodniczyła Natalia Romanowa, Zastępca Przewodniczącego Czernihowskiej Obwodowej Administracji Państwowej. Inicjatorem wizyty w naszym regionie była Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa oraz środowiska medyczne. Wicegubernator Romanowej towarzyszyli dyrektorzy czernihowskich szpitali. Głównym celem przyjazdu była wymiana doświadczeń w zakresie funkcjonowania służby zdrowia. W ramach poczynionych ustaleń już wkrótce grupa 30 pielęgniarek z Obwodu Czernihowskiego rozpocznie w Wielkopolsce studia licencjackie, których ukończenie umożliwi podjęcie pracy w zawodzie na terenie naszego kraju.

W trakcie spotkania wicegubernator poinformowała o sytuacji społeczno-gospodarczej w Obwodzie Czernihowskim. Polska jest istotnym partnerem handlowym historycznej Siewierszczyzny, lokując się w pierwszej piątce największych kontrahentów. Strony omówiły propozycje współpracy gospodarczej. Potencjalnie interesującymi kierunkami rozwoju kontaktów są branże: budowy maszyn, motoryzacyjna, przemysł drzewny, lekki oraz rolnictwo. Marszałek Marek Woźniak zwrócił uwagę na konieczność przełamania barier we wzajemnej współpracy gospodarczej. Wynikają one ze złych doświadczeń wielu polskich przedsiębiorców działających na rynku ukraińskim. Wicegubernator potwierdziła wolę władz Obwodu Czernihowskiego wyjścia naprzeciw tym oczekiwaniom.

Tematem rozmów była jednak przede wszystkim służba zdrowia. Stronę ukraińską interesowały polskie doświadczenia w zakresie jej reformowania. Marszałek Woźniak podkreślił, że o ile infrastruktura i wyposażenie polskich szpitali w ostatnich latach znacząco się poprawiły, to system finansowania w dalszym ciągu pozostawia wiele do życzenia. Jak zaznaczył, cenne są również te złe doświadczenia. Ich przekazanie pozwoli uniknąć stronie ukraińskiej tych samych pomyłek przy reformowaniu własnego systemu.

Spotkanie zakończył wpis wicegubernator do księgi pamiątkowej. Natalia Romanowa, jako członek ukraińskiej delegacji do Konferencji Władz Lokalnych i Regionalnych Partnerstwa Wschodniego (CORLEAP), odwiedziła już Poznań w 2011 r., w ramach inauguracyjnego posiedzenia CORLEAP, którego inicjatorem był Marszałek Woźniak.

źródło informacji: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu 

Zobacz także:

"Po ukończeniu edukacji przez kilka kolejnych lat pielęgniarki będą zobowiązane do pracy w polskich placówkach służby zdrowia. Ale po tym okresie dyplom polskiej uczelni pozwoli im podjąć pracę w dowolnym kraju Unii Europejskiej. I właśnie to może okazać się problemem. Zdaniem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych bez podwyżek nie uda się zatrzymać obcokrajowców w Polsce". Czytaj cały tekst...

 
                                              *Kliknij po więcej informacji 

Komentarze użytkowników

#1  2016.08.30 18:06:46 ~MaX

Bardzo dobrze że będą studiowały pielęgniarstwo i uzyskają prawo wykonywania zawodu w Polsce (i całej unii europejskiej). Niech się uczą (zwłaszcza języków) i ruszają w świat bo tu za ten marny grosz pracować nie będzie warto. Zastanawiający jest też fakt że Polakom chcą zaoferować naukę zawodu na poziomie szkoły średniej, a studentom zagranicznym oferują licencjat.

#2  2016.08.30 18:07:03 ~piel

W Lublinie już studiują

#3  2016.08.30 18:27:28 ~lm

Szerokiej drogi w daleki świat koleżanki ,piguły" !

#4  2016.08.30 18:28:49 ~piel.

Czy pielęgniarki z Ukrainy, które skończą studia licencjackie będą miały tylko prawo wykonywania zawodu? Piszę "tylko", bo przecież w naszym kraju pielęgniarki i położne na większość czynności ( które zostały zaliczone w toku nauki) potrzebują kursu np. na wykonywanie szczepień, pielęgnowanie ran, usuwanie szwów. Dlaczego tak jest? Czy w Polsce pielęgniarki i położne są ( i były zawsze! ) tak źle edukowane? Może zamiast studiów porobić tylko kursy ( na szalenie wysokim poziomie! ). Wniosek: beznadziejni wykładowcy na uczelniach ( trzeba personel dokształcać, zanim cokolwiek zrobi, mimo studiów) oraz przebiedne panie w izbach pielęgniarskich ( wszystkie pielęgniarki i położne muszą je utrzymywać i sponsorować przez udział w obowiązkowych szkoleniach! )

#5  2016.08.30 19:58:07 ~pacjent

Dobrze wam tak wy polskie leniwe piguły!

#6  2016.08.30 20:51:29 ~Pielegniar

Jestem przeciwny ukraińskiej sile roboczej, niestety miałem okazję pracować z jedną panią pielęgniarką z Ukrainy. Są to osoby, które sieją wokół siebie straszny ferment, mają silną potrzebę roznoszenia plotek i nie można im nic powiedzieć, ponieważ idą w kąt, straszą że sie zwolnią i wymieniać tak możnaby jeszcze wiele. Nie, nie i jeszcze raz nie!

#7  2016.08.30 21:03:17 ~bez nazwis

Jestem pielegniarka od 20 lat. nie potrzebujemy az tak zamieszania w sluzbie zdrowia, jest go i tak zbyt duzo. Urainki juz u nas pracuja , panowie zadowoleni.haha

#8  2016.08.30 21:34:07 ~Anet

Coś nie tak najpierw powinny nostryfikowac dyplom a później rozpocząć studia bywam na Ukrainie i ich zarobki nie odbiegają wiele od naszych

#9  2016.08.30 22:14:05 ~Piotr

"Oni" zrobią wszystko, by nie zapłacić ni grosza więcej Pielęgniarce w Polsce. Proszę zwrócić uwagę, że studia takie kosztują, zakwaterowanie kosztuje. Zarobić na tym będą mogli wszyscy "krewni", którzy dostarczą usługi. Zarobki Ukrainek będą porównywalne do naszych, ale przecież tyle "dobra" dostaną darmo (no przynajmniej z ukraińskiego punktu widzenia). Niestety, znowu okazuje się, że łatwiej pieniądze skierować gdziekolwiek, byle nie na płace dla Pielęgniarek. Smutne. (i co raz bardziej prawdziwe)

#10  2016.08.30 23:21:46 ~mgr

Jak co zrobią to co polki spakują walizki i wyjadą na zachód żeby godnie zarabiać

#11  2016.08.31 08:37:35 ~jad

Uczymy już litwinki ,w mojej karierze zawodowej tylko jedna podjęła pracę w Polsce ,pozostałe wyjechały . Litwa płaci więcej niż Polska , o studia pielęgniarskie są tam płatne ,a u nas uczą się za darmo.Mają otwartą drogę na zachód. Nie martwcie się ukrainki wyszkolą się i pojadą też w świat ,dziś jedynie matematyka jest na wysokim poziomie i to wszyscy potrafią najlepiej LICZYĆ PIENIĄDZE . Podłóżmy bombę w ministerstwie ,koś może wtedy ustali nowe zasady ,pisania zleceń ,finansowania pracowników ochrony zdrowia , żeby nasi klienci byli zadowoleni. Wszyscy narzekają i mają rację jak niedomyte pielęgniarki po 24 godzinach pracy W POCIE CZOŁA snują się po salach. BRAWO

#12  2016.08.31 10:07:06 ~NIE!

NIE! bijmy piany! Nie jest ważne kto ukończy nasze studia, bo u nas w Gdańsku np. jest aż 5 osób chętnych na jedno miejsce w GUMed na Pielęgniarstwo. Kwestia czy będą chciały w Polsce pracować? Wiem,że NIE! To jest ich transfer do UE!

#13  2016.08.31 10:17:34 ~Anna Czarn

Kto ukończy studia to jest inna sprawa odrębna od faktu, kto będzie pracował w naszych polskich podłych dla pielęgniarek warunkach - gdzie lekarz ma tyle za dyżur co pielęgniarka za miesiąc pracy! Dramat!

#14  2016.08.31 10:42:29 ~Gdańsk

U nas wynajem mieszkania (nie mówiąc o kredycie który jest dla mnie niedosięgły) kosztuje 1300zł, a pensja 2200 brutto. za mało by żyć a zbyt wiele by umierać.Ukrainki może będą po 5 w mieszkaniu mieszkać. Ja tak nie chcę. Wyjeżdzam już za pól miesiąca.

#15  2016.08.31 11:03:18 ~Szok!

Bierność pielęgniarek to samobójstwo! Siedem-osiem tys. czytań i jedynie kilka wpisów! Dno! Młodzież w swoich sprawach jest bardziej aktywna a wy tylko kwękacie w cieniu swoich dyżureczek , a lekarze wam wytyczają drogi! I Co ? Prawda BOLI? A może wreszcie obudzi! ?

#16  2016.08.31 11:26:06 ~piel.

To jasne, że po kilku latach wyjadą również i one. Nabiorą doświadczenia w polskich szpitalach, co zresztą przyda im się i heja! Polki do LM-ów a ukrainki na licencjaty! Ot i widać gdzie nas mają!

#17  2016.08.31 11:53:39 ~Brawo!

Polki do liceów powrót! A Ukrainki na licencjat! Brawo!

#18  2016.08.31 12:07:40 ~fox

Skończą studia i wyjadą do normalnego kraju pracować za normalne pieniądze. Zobowiązanie o pracy w Polsce podpiszą , ale nie przepracuja ani godziny. I co im zrobią włodarze? ? No właśnie . FBI ich szukać nie będzie. Pielęgniarek w Polsce jest naprawdę dużo. Osobiście znam 4 , które nie są zarejestrowane i nie pracują w zawodzie. Za godziwa pensję na pewno by do zawodu wróciły. A tak? Jako podatnicy zapłacimy za studia ukrainek , które na drugi dzień po odebraniu dyplomu będą już w innym kraju. I gdzieś będą miały jakieś śmieszne zobowiązania o pracy w Polszy.

#19  2016.08.31 13:29:16 ~TakFox

Fox ma rację! Szok! Durna polityka! Ukraina na studia a nasi do liceów!

#20  2016.08.31 18:46:16 ~pielegniar

Niesamowite co nasze ministerstwo wymyslilo Ukrainki beda studiowac a Polki do liceum Brawo Brawo Co za pogarda dla wlasnego narodu

#21  2016.09.01 00:45:07 ~plg z 30 l

Do pacjenta-czy przemyślałeś te słowa?

#22  2016.09.01 11:35:42 ~hhhhhhhhhh

Już widzę te tłumy Ukrainek walące do naszych szpitali za 2200 brutto! Słyszę o nich od 15 lat. Ale jakoś ich nie widzę. jakiś urzędnik podnieca się 30 pielęgniarkami z Ukrainy? Zrobią tu dyplom, popracują może pół roku i tyle ich zobaczycie!

#23  2016.09.01 20:06:49 ~iwona

Co za pomysł ten nasz rząd zrobi wszystko ale polskiej pielęgniarce nie da zarobić.Wstyd panie hrabio Radziwił trzeba mieć szlacheckie pochodzenie aby coś takiego wymyślić? .Proszę zgłosić się na leczenie do odpowiedniego specjalisty.

#24  2016.09.01 20:09:19 ~do pacjent

Zastanów się matole co piszesz twoj poziom jest z rynsztoka więc trudno z tobą dyskutować

#25  2016.09.02 16:27:17 ~pacjent

Matoł też człowiek wydawało mi się,chyba,że siostry uważaja inaczej

#26  2016.09.02 17:39:52 ~he, he, he

Dziewczyny skorzystają, że polski naród durnowaty i funduje darmowe studia. Wykształcą się i pierwszy przystanek wypadnie im w Berlinie, bo one też umieją liczyć :-) Polska będzie dla nich tylko tranzytem i mostem na Zachód Europy.

#27  2016.11.14 21:04:54 ~Khrystyna

Miłego wieczoru wszystkim,jestem ukrainką mam medyczne dyplom w zawodzie położna ,chciałabym pracować w Polsce,do kogo można zwrócić się z zatrudnieniem? moje kontakty kkrisst@ukr.net

#28  2016.12.08 01:22:42 ~Olga

W Lublinie Ukrainki nie chcą pracować bo złe warunki, gówniana płaca brak szacunku i pogarda dla zawodu .

#29  2017.03.12 21:21:28 ~ja

No i nareszcie przestaniecie się kłócić Polki o wykształcenie, żenada !

#30  2017.05.06 21:18:30 ~Beata

Będą pracowac jak my w Anglii czy Szwajcarii. Proste. Polacy to rasisci ☺