Radziwiłł wymyślił szkolenia wszystkich pielęgniarek i położnych. Z czego? Z zasad wykonywania zleceń wydawanych przez lekarzy. Zobacz pismo władz związku pip do ministra w tej sprawie.

Radziwiłł nakazuje obowiązkowe szkolenia dla pielęgniarek.

       

 

28 sierpnia 2016 roku - Radziwiłł nakazuje do końca 2016 roku przeszkolić wszystkie pielęgniarki i położne z "zasad wykonywania zleceń wydawanych przez lekarzy". Powód: "personel pielęgniarski wykonał zlecenia lekarskie przekazane ustnie lub nie prawidłowo zapisane - to doprowadziło do powikłań i zgonów pacjentów"! Kiedy szkolenia lekarzy?

28 sierpnia 2016 roku - Zobacz wytyczne konsultanta krajowego w zakresie organizacji szkoleń, które Radziwiłł nakazał odbyć wszystkim pielęgniarkom i położnym z "zasad wykonywania zleceń wydawanych przez lekarzy". Powód: "personel pielęgniarski wykonał zlecenia lekarskie przekazane ustnie lub nie prawidłowo zapisane - to doprowadziło do powikłań i zgonów pacjentów"! Kiedy szkolenia lekarzy?

29 sierpnia 2016 - Pielęgniarka napisała komentarz do pomysłu Radziwiłła aby przeszkolić wszystkie polskie pielęgniarki z zasad wykonywania zleceń wydawanych przez lekarzy: "Przepraszam, ale według mnie jest to ewidentne zniesławienie naszej grupy zawodowej...".

 

                                                        Wydanie dostępnie od 12 września 2016 

 

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie zmuszony jest zaprotestować w sprawie opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia Komunikatu z dnia 29.07.2016 r. dotyczącego wykonywania przez pielęgniarki i położne zadań wynikających z procesu leczenia i realizacji zleceń lekarskich, w tym podawania leków różnymi drogami (Komunikat został podpisany przez Dyrektora Departamentu Pielęgniarek i Położnych).

Jego treść sugeruje, że istnieje w Polsce jakieś powszechne zagrożenie złego (niedbałego) wykonywania zawodu przez pielęgniarki i położne, a skala tego zagrożenia jest na tyle poważna, iż Minister Zdrowia zdecydował się wydać w tej sprawie odrębny Komunikat piętnujący naszą grupę zawodową i wdrożyć jakiś ogólnokrajowy cykl szkoleń przypominających.

Nie godzimy się na takie podejście do problemu „prawidłowego wykonywania zleceń lekarskich”. Bezwzględne przestrzeganie przepisów prawa w ramach udzielania świadczeń opieki zdrowotnej dotyczy wszystkich grup zawodowych funkcjonujących w systemie opieki zdrowotnej. Dlaczego zatem wydany Komunikat odnosi się tylko i wyłącznie do grupy zawodowej pielęgniarek i położnych?

Jeżeli po stronie Ministra Zdrowia jest wola i potrzeba przeprowadzenia w/w szkoleń (oraz Minister Zdrowia posiada wolne środki finansowe na pokrycie kosztów tych szkoleń) to muszą one być zaadresowane do wszystkich grup zawodowych. Szkolenia przypominające o sposobie prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej winni przejść zatem również lekarze, fizjoterapeuci, ratownicy medyczni oraz przedstawiciele wszystkich innych zawodów medycznych.

W pierwszej kolejności szkolenia takie obligatoryjnie winni przejść lekarze, bo to właśnie oni jako pierwsi w procesie leczenia pacjenta generują zlecenia lekarskie. To nie pielęgniarki i położne mają dbać o prawidłowość wydanych zleceń lekarskich pod względem formalnym i merytorycznym, ale sami lekarze jako profesjonaliści winni ze szczególną dbałością podchodzić do wypełniania dokumentacji medycznej, a już z całą pewnością winni dopełnić obowiązku staranności i czytelności wydawanych zleceń lekarskich. To nie pielęgniarki i położne mają „pilnować” lekarzy w zakresie tworzenia dokumentacji medycznej, ale jest to kompetencja własna lekarzy.

Uwzględniając powyższe OZZPiP oczekuje od Ministra Zdrowia wydania analogicznych Komunikatów przypominających dla pozostałych pracowników zawodów medycznych oraz objęcie ich zakresem szkoleń organizowanych przez Wojewodów. Wnosimy również o określenie maksymalnego wymiaru czasowego szkoleń i uzgodnienie, że czas pracy pracownika oddelegowanego do odbycia takiego szkolenia przypominającego zaliczany był do czasu pracy (Minister Zdrowia musi uzgodnić z pracodawcami sposób refundacji kosztu oddelegowania pracownika na szkolenie).

OZZPiP nie wyraża zgody i nie akceptuje możliwości prowadzenia tych szkoleń przypominających kosztem czasu wolnego pracowników (nie jest to żadna forma doskonalenia zawodowego, bo przecież nie prowadzi to do podniesienia kwalifikacji zawodowych pielęgniarki i położnej, które są już potwierdzone prawem do wykonywania zawodu).

Prosimy również o interwencję w tej sprawie przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych, która winna dbać o wizerunek i godność wykonywanego zawodu pielęgniarki i położnej.

6 września 2016 

 

 
                                              *Kliknij po więcej informacji 

 

Komentarze użytkowników

#1  2016.09.07 18:34:53 ~mOnia

Nic dodać nic ująć

#2  2016.09.07 18:38:20 ~Alicja

Wystarczy przejrzeć karty zleceń i widać w nich Kto robi najwięcej błędów i jak są starannie prowadzone. Czyli jednym słowem pielęgniarka ma jeszcze pilnować lekarzy co wpisują i im dyktować! i udawać że jest super.

#3  2016.09.07 18:57:07 ~kik

Super

#4  2016.09.07 19:59:37 ~Grazia 50+

Jako pielęgniarka oczekiwałam takiego protestu.Dziękuje za to ZK OZZPiP i czekam na głos w tej sprawie NR PiP.

#5  2016.09.07 20:44:20 ~mm

Brawo.

#6  2016.09.07 20:52:34 ~gosia

Dziękuję

#7  2016.09.07 20:59:41 ~Bogusia

O właśnie tak! Niech książę Radziwiłł wpadnie do mnie na oddział , dam mu przeczytać parę kart zleceń, zobaczymy czy odczyta swych kolegów po fachu, hahaha już widzę jego dedukcję! A my musimy je odczytać! ?

#8  2016.09.07 21:16:03 ~Iwcia

Kompromitacja p.Ministra, nic głupszego nie mógł wymyślić! I za to bierze niemałą kasę! A może pora podszkolić lekarzy? Co za władze rządzą w Polsce?

#9  2016.09.07 21:19:18 ~Iwcia

Ja też zapraszam na oddział! Niech zobaczy na własne oczy jak wyglądają zlecenia lekarskie,szybko zmieni decyzję odnośnie szkoleń!

#10  2016.09.07 21:22:48 ~mirka

W związku z projektem badawczym dotyczącym satysfakcji zawodowej pracowników podmiotów leczniczych zwracam się do Pani/a z prośbą o wypełnienie anonimowej ankiety. Otrzymane wyniki zostaną wykorzystane do analizy warunków pracy i możliwości rozwoju zawodowego w podmiotach i instytucjach sektora zdrowotnego. link:https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScN6wkl7kavoXyI-Ymde8sx_70VNp45fLgxL8CJZC6yaf3UVg/viewform

#11  2016.09.07 22:15:16 ~piel

A co dalej ze sprawą naszej koleżanki z Krakowa? Nic nie słychać, cisza. To chyba nie jest taka ewidentna sprawa, ze pielęgniarka winna! Słyszałam, że wykonała zlecenie lek. , wie ktoś coś na ten temat?

#12  2016.09.07 23:07:03 ~zyta

Debil totalny debil!

#13  2016.09.07 23:16:50 ~mar

Nareszcie! Myślałam że się nie doczekam.

#14  2016.09.08 07:27:58 ~Miernoty

Pan minister chyba ma bielmo na oczach i udaje, że początku zaniedbań i błędów należy szukać po stronie zleceniodawców. Od lat idzie o kompletne zdegradowanie zawodu pielęgniarki, podporządkowanie i zależność od lekarzy. Ta metoda jest nam już znana, ale obecnie panujący pobili wszelkie ramy przyzwoitości. Nie można jednych tylko chwalić, eksponować zasługi, spełniać zachcianki- szczególnie finansowe, a innych poniżać, obrażać i niszczyć. Czy brak zwykłej ludzkiej przyzwoitości, obiektywizmu i prawości jest już normą! Wstyd, że co niektórzy na stanowiskach nie widzą, nie słyszą tylko niemądrze gadają, gadają, gadają.

#15  2016.09.08 10:49:49 ~piel

U nas w szpitalu związki pielęgniarskie podzieliły 2-gą transzę podwyżki w myśl zasady"kogo lubię temu dam".Więc jak ma nas ktokolwiek przyzwoicie traktować jak same we własnym gronie mamy szambo

#16  2016.09.08 12:06:11 ~u nas

U nas przewodnicząca związków zawodowych do dyrektora codziennie biega z ciastem i z kawką. Całą rodzinę jej w szpitalu zatrudnił. No to wiadomo że taka przewodnicząca podpisze wszystko i zrobi wszystko co jej dyrektor każe. Podwyżki? Po 150 złotych dodatku i cicho siedźcie!

#17  2016.09.08 12:55:07 ~inka

No chociaż raz przeczytałam sensowny komunikat ze strony IZB!

#18  2016.09.08 13:06:25 ~piel

Może warto zapytać kto wykształcił pana Radziwiła i kto wpoił mu ten JAD.

#19  2016.09.08 14:39:23 ~Nick

To pielęgniarki lepiej wiedzą co podać pacjentowi a ich zlecenia to dramat trzeba się domyślać co autor ma na myśli!

#20  2016.09.08 19:48:49 ~Misia Ela

Fluorescencja jak wymyśli to mucha nie siada-my szkolonka a doktorki kaskę.Strach się bac jak zreformuje SŁUŻBĘ ZDROWIA.

#21  2016.09.08 22:06:48 ~Dorota 332

Wreszcie ! dziękuję

#22  2016.09.08 23:00:51 ~do piel.

A Ja wiem kto? ma takiego super doradcę, który degradował pielęgniarki; są dla niego passe! mimo olbrzymiej pracy włożonej -zero docenienia.

#23  2016.09.09 08:17:37 ~pielęgniar

Od 16 lat w swoim zakładzie walczę z lekarzami bo Ich zlecenia są nie do przyjęcia i czuję się przegrana- nadal na zwykłych świstkach bazgrzą i uwagi puszczają mimo uszu. Książę Radziwiłł tego nie widzi bo jakże kasta nie ma sobie nic do zarzucenia, to my plebs popełnia liczne błędy.

#24  2016.09.09 08:21:49 ~pielęgniar

Już widzę co się będzie działo z nieprawidłowymi receptami wypisanymi przez pielęgniarki wreszcie będzie można przypisać całe zło pielęgniarkom,ale żadnej nadgorliwej pielęgniarce nie będę współczuła.Proszę nie płakać za nałożone kary

#25  2016.09.09 11:03:10 ~DOROTA B.

Wykonuje wszystkie zlecenia każdego lekarza i ordynatora a jeżeli tego sytuacja wymaga sama wypisuję kwitki za ordynatora i lekarzy jak np. badania krwi, nie widzę w tym nic nieodpowiedniego. Bardzo chętnie to robię.

#26  2016.09.09 14:43:50 ~do dorotyB

I czekaj jak Cię jaśnie wielmożni docenią.Powodzenia:)

#27  2016.09.09 22:15:44 ~do Doroty

Och głupia ty,głupia ty!

#28  2016.09.09 22:28:11 ~do DOROTY

UDAM ZE NIE CZYTALAM TEGO KOMENTARZA!

#29  2016.09.10 13:27:07 ~nurse

Panie Mariuszu jak to jest z tymi dodatkami brutto brutto? kiedy nie iść na zwolnienie? dochodzi do takich sytuacji że koleżanki chodzą chore do pracy bo boją się wziąć L4 i mogą wtedy nie być objęte tą "podwyżką".w którym miesiącu najlepiej nie chorować?

#30  2016.09.10 13:35:20 ~nurse do d

Ty koleżanko nie przyznawaj się że robisz coś za lekarza bo to jest żenujące jeszcze zrób mu kawkę pościel łóżeczko i czasem go nie budz w nocy tylko popier.j za niego wykonując zlecenia na "gębę"acha jeszcze niech do ciebie wali a ty i klepie po dupie a ty się ciesz . no po prostu porażka zero godności i honoru potem nie dziwota że pacjenci traktują nas jak. traktują

#31  2016.09.10 13:36:17 ~nurse

To oczywiście do Doroty B

#32  2016.09.10 14:59:58 ~DOROTA B.

Nie rozumiem powyższych złośliwych komentarzy. Pielęgniarki muszą wykonywać zlecenia lekarza. Po drugie wszystkie wykonują zlecenia, robią kawę, sprzątają gabinet . jak również niechętnie budzimy lekarza na wezwanie. Lepiej zbytnio się nie wychylać. tylko wtedy można przetrwać w szpitalu na stanowisku pielęgniarki. Naprawdę dużo by jeszcze wymieniać. To są realia jakie panują w każdym szpitalu.

#33  2016.09.10 15:11:44 ~nurse

Ty Dorota weź się ogarnij -nie jesteś sprzątaczką ani kelnerką tylko pielęgniarką

#34  2016.09.10 15:19:16 ~DOROTA B.

Pani nurse widać, że pani pracuje za granicą. U nas w Polsce pielęgniarki robią w/w czynności.

#35  2016.09.10 15:33:58 ~do doroty

A gdzież to panują takie ,realia"? nie pisz,że w każdym szpitalu są takie niewolnice IZAURY! ale jeśli się na to godzi to musi być jakiś podtekst!

#36  2016.09.10 19:50:38 ~do35

I macie odpowiedź, tylko dlaczego lekarze tak chętnie korzystają z tych podtekstów? z lenistwa, nudów , bo na pewno nie z profesjonalizmu

#37  2016.09.10 20:41:46 ~do35

Większa część lekarzy to po prostu kurwiarze, taka prawda

#38  2016.09.10 21:22:47 ~tja...

Ludzie czy wy naprawdę nie rozpoznajecie sarkazmu? Przecież to prowokacja a wy dajecie się sprowokować jak dzieci!

#39  2016.09.11 08:41:26 ~hala

Do INKI . Czytaj ze zrozumieniem . to nie IZBY czyli nowa Pani Prezes zajęła stanowisko ale Pani przewodnicząca Związku Zawodowego . Tak więc dziękujmy Związkowi Zawodowemu Piel i Poł.

#40  2016.09.11 13:07:15 ~pola

Do hala-Bez przesady z tym dziękowaniem związkom,przecież biorą za to dobrą kasę,żeby cokolwiek dla nas robić.Skończmy z tą czołobitnością dla wszystkich dookoła,bo to jest po prostu żałosne w dzisiejszych czasach

#41  2016.09.11 15:55:56 ~do#39

To chyba TY powinnaś się wczytać! wreszcie wszystkie organizacje zaczęły mówić jednym głosem i to uważam za jakieś światełko w tunelu;dla dobra NAS wszystkich zainteresowanych! słowo DZIĘKUJE naprawdę nic nie kosztuje a jakże miło się może zrobić w tych ciężkich czasach:)

#42  2016.09.12 06:30:41 ~Ona54

Nareszcie sensowną decyzja izb! mocno popieram w pierwszej kolejności szkolenia dla lekarzy! obowiązkowo z wpisem do akt osobowych!

#43  2016.09.12 17:53:26 ~Beata

Ona 54- niestety to nie Izby tylko Związki Zawodowe zajęły sensowne stanowisko

#44  2016.09.13 13:39:27 ~Jagoda

.a tu można przeczytać stanowisko Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych http://www.woipip.pl/attachments/file/Aktualno%C5%9Bci/2016/9/SKMBT_C28016090908300.pdf

#45  2016.09.13 23:31:22 ~wredna

A może by tak Pana Ministra do sądu - pozwem zbiorowym pielęgniarek - o zniesławienie i szkody moralne na wizerunku pielęgniarek polskich , pozwać ?

#46  2016.09.14 15:56:45 ~Mmaria

Myśłę że to dobry pomysł pozwać Pana ministra do odpowiedzialności za zniesławienie ale trzeba by było znaleźć adwokata poza granicami kraju