Poseł z sejmowej mównicy: Nie może być tak, że na jedną pielęgniarkę przypada ok. 30 pacjentów, ale te pielęgniarki pracują na dwóch, trzech etatach, a rekordzistki na dziewięciu. Wynika to nie z ich chciwości, tylko z tego, że po prostu nie ma rąk do pracy.

Pielęgniarstwo 2016.

      

 

Plenarne posiedzenie sejmu w dniu 14 września 2016 roku 


Poseł Joanna Augustynowska:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Chciałam zapytać o warunki pracy białego personelu. 24 września czeka nas ogólnopolski strajk białego personelu, ludzie wyjdą na ulice. Mam świadomość i mam też nadzieję, że w Ministerstwie Zdrowia panuje taka zasada, że kapitał ludzki to podstawa każdej organizacji. Pielęgniarki strajkują od dłuższego czasu. Duża kampania społeczna pod hasłem ˝Ostatni dyżur˝ pokazuje, jakie zmiany demograficzne w tej grupie społecznej nas czekają. Za 20 lat nie będziemy mieć nikogo przy łóżkach. Inwestujemy w edukację pielęgniarek, które zaraz po ukończonej edukacji z przyjemnością wyjeżdżają za granicę, a my zostajemy tak naprawdę bez fachowej obsługi. Problem organizacyjny w kadrach w służbie zdrowia jest ogromny.
    Moje pytanie jest następujące: Co z porozumieniem, które było podpisane jeszcze za czasów ministra Zembali, a co do którego minister Radziwiłł 1 grudnia na pierwszym posiedzeniu Komisji Zdrowia powiedział, że je utrzyma i doprowadzi do jego szybkiej realizacji? (Dzwonek) Chodziło o podwyżki, o zmianę zasad zarządzania kadrami, o pewne dowartościowanie, ale także zapewnienie nam płynności obsługi. Nie może być tak, że na jedną pielęgniarkę przypada ok. 30 pacjentów, ale te pielęgniarki pracują na dwóch, trzech etatach, a rekordzistki na dziewięciu. Wynika to nie z ich chciwości, tylko z tego, że po prostu nie ma rąk do pracy. Jakie rozwiązania są planowane?

źródło: stenogram posiedzenia sejmu 

 

Komentarze użytkowników

#1  2016.09.24 19:28:38 ~Cri57

Współczuję temu Rządowi! Temat wynagrodzenia pielęgniarek to pozostalosc jeszcze komunizmu! Jak nas w końcu brakuje,to się zaczyna dyskusja,dlacxego.Po prostu wyjechaliśmy z tego kraju gdzie społeczeństwo i rząd uważają,ze pielęgniarce wystarczy dać najniższa krajowa.Inne kraje myślą inaczej!

#2  2016.09.25 06:14:14 ~Sandra

Najwyższy czas zacząć pielęgniarkom odpowiednio płacić za jakość, a nie ilość etatów

#3  2016.09.25 11:16:33 ~do#2

Prawda tylko prawda i cała prawda a nie fakultety bo to wcale nie idzie w parze.Może wreszcie ktoś zastanowił by się nad wartościowaniem stanowisk pracy i wg tego wynagradzać?

#4  2016.09.25 11:46:38 ~Motyl

Jeżeli wiceminister śmieje się z poważnych spraw - TO TAKI CZŁOWIEK NIGDY - ale to nigdy nie powinien PEŁNIĆ TAKIEJ FUNKCJI - tylko do pasienia owiec go wysłać trzeba . Ale może kiedyś jeszcze życie samo go zweryfikuje . A minister chce poprzez powrót liceów mieć tanich ,parobków " na własny użytek . Bo o to tylko chodzi - dobrze żyło się do tej pory z wyzysku to czemu nie walczyć aby ten interes dalej się kręcił . A poza tym niech nie kleją się do Pań - chodzi mi o wczorajszą zadymę i niech media nie podają że tam też były Panie pielęgniarki bo ja głównie to widziałem , te nienażarte hieny " w białych kitlach - jak im mało to kierunek zachód a tam baseny do czyszczenia na nich czekają . HAŃBA

#5  2016.09.25 12:01:35 ~motyl

Urwał mój tekst więc piszę po raz drugi . Ja mam propozycje dla ministra - aby lekarze skończyli licea to będą mogli pracować jako ( 2 w 1 ) i po co ten cały rwetes i wtedy dorobią . Podobała mi się wypowiedź ekonomisty w TVP INFO w sobotę który mówił że to Panie ciężko pracują i bez podwyżek na kilku etatach i ze im należy się porządna podwyżka i ze ministrem nie powinien być lekarz tylko zarządca ( bo lekarz uwikłany jest we własne środowisko). 2 ekonomistów myśli tak jak ja a wiceminister , suszy zęby " to okropne w jakim kraju my żyjemy .Śp. Panie Piłsudski powstań ! i rozpędź to towarzystwo .

#6  2016.09.25 13:49:14 ~WSTYD

Czemu się dziwicie że młody personel wyjeżdża! Nie szanujecie nas. Pytając o prace w 16 szpitalach w moim okręgu w każdym usłyszałam że muszę mieć co najmniej 2 lata stażu pracy. Pytam gdzie mam go zdobyć! Poszłam na wolontariat bo tylko tak chcieli mnie przyjąć. Jeśli nie znajdę pracy w zawodzie ( płatnej) będę musiała iść pracować gdzie indziej bo nie będę miała za co zapłacić rachunków. Na dodatek jesteśmy my młode zmuszane do pracy za grosze bo jak sie na to nie zgodzimy to jak zdobędziemy ten staż! W pracy wakacyjnej zarabiałam 7zł więcej niż panie położne w szpitalu gdzie aktualnie mam wolontariat. To hańba ! Jeśli chodzi o ilość pacjentów to na jedną położną przypada 32 pacjentki , a na nocki, weekendy i święta jest tylko jedna położna na 2 oddziały.

#7  2016.09.25 23:33:01 ~Anna

Gdzie te potrzeby ogloszen jak na lekarstwo.Nie ma norm nie ma potrzeb

#8  2016.09.26 23:15:02 ~Gość

W przychodniach takie zarobki w recepcji ? W szpitalu przy chorym to co innego pielęgniarka a pielęgniarka to duża różnica!