Zobacz podział pracowników ochrony zdrowia na 10 grup oraz przypisany im współczynnik pracy wraz z wynikające z tego minimalne wynagrodzenie zasadnicze brutto.

Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.

      

 

W lipcowym wydaniu ogólnopolskiego miesięcznika:
 
Artykuł redakcyjny w sprawie propozycji minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia 
 
 
Komunikat ministerstwa zdrowia 
 
 
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu wraz z uzasadnieniem 
 
 
Opinie związków zawodowych 
 
 
 
 
 
PROJEKT - 27 września 2016 
 
 
 

Komentarze użytkowników

#1  2016.09.29 19:49:41 ~:(

Pielęgniarka z wykształceniem wyższym licencjackim w jednym worku z fizjoterapeutą ze średnim wykształceniem. Brawo! Skłócania środowiska ciag dalszy.

#2  2016.09.29 19:58:08 ~wiola

Miejmy nadzieję, że ten projekt nie jest ostateczny, bo co do pun. 7 i 8 to tylko zostało podniesione 0,02 to kpina a mgr ze specjalizacją wzrósł już trochę znacząco? Czy dobrze zrozumiałam, że data się zmieniła z roku 2022 na 2019?

#3  2016.09.29 19:58:24 ~piel '16

A moim zdanie logiczne i sprawiedliwe. Wyższe wykształcenie (studia mgr), wyższe wynagrodzenie. Nareszcie.

#4  2016.09.29 20:07:21 ~...

. czyli nic się nie zmieniło. przykre

#5  2016.09.29 20:19:57 ~mgr piel

Czyli pielęgniarka z tytułem magistra bez specjalizacji ma współczynnik 0,64?

#6  2016.09.29 20:41:29 ~piel

A z kursami kwalifikacyjnymi?

#7  2016.09.29 20:53:28 ~grazka

Pielegniarka mg ze specjalizacją i pielęgniarka bez specjalizacji z 30letnim stażem na jednym dyżurze tylko ze ta druga prawie o połowę mniej dostanie.Spoko walczmy dalej o niesprawiedliwość.Powinno sie płacić za pracę a nie tytuły. wyższe pielęgniarskie potrzebne jest tylko na kierowniczych stanowiskach ito nie zawsze.Bo jak się ma plecy.

#8  2016.09.29 21:16:14 ~wiola

Najgorszym wrogiem pielęgniarki jest druga pielęgniarka! Po co ta zawiść do dziewczyn z mgr, każdy mógł się wykształcić, nikt nikomu nie zabraniał (głupie gadanie bo kiedyś był inny system kształcenia-no był i co z tego! ) Też pochodzę ze starego systemy i skończyłam studium medyczne i mam prawie 30 lat stażu, ale jak zmienił się system poszłam jak wiele z nas po rozum do głowy i skorzystałam ze studiów pomostowych, a potem magisterskich jak również zrobiłam specjalizację. A kto tego nie zrobił to właśnie wypowiada się z zawiścią a po co?

#9  2016.09.29 21:27:40 ~Pielęgniar

Logiczne. W każdym cywilizowanym zawodzie osoba lepiej wykształcona zarabia więcej; technik i magister farmacji, technik i magister specjalista diagnostyki medycznej. Wygląda na to że teraz i w pielęgniarstwie bedzie NORMALNIE. Brawo!

#10  2016.09.29 21:30:16 ~Mgr spec.

No i super.

#11  2016.09.29 21:43:06 ~położna

Położna z mgr bez specjalizacji grupa 5, 6 czy 8 ? jak to rozumieć?

#12  2016.09.29 21:47:15 ~Maria

Mim zdaniem kurs to jest tylko kurs i nic więcej.hak bo było inaczej to nie było by specjalizacji .studiów doktoratów itp. Tak jest na całym świecie i w każdym zawodzie.każda. Was ma otwartą drogę do podnoszenia swojego wykształcenia.więc nie wiem o co tak naprawdę wam chodzi może wreszcie zrobią porządek i pieniądze pójdą za wykształceniem.

#13  2016.09.29 21:47:56 ~Zadowolona

Nareszcie zmiany w dobrym kierunku. A wszystkie "koleżanki" - zazdrośnice zaściankowe, wyrażające się o mnie z pogardą gdy w wieku 40 lat zrobiłam licencjat, magistra i dwie specjalizacje pozdrawiam z nowej, lepiej płatnej pracy i z perspektywą podwyżki zgodnie z projektem ustawy. Mam tylko nadzieję, że te ciągnące takie jak ja za nogi w dół do swojego poziomu, nie mają za wiele do powiedzenia W IMIENIU naszego środowiska i znowu nie zaczną równać do dołu. Czytając komentarze widzę że jest ich jeszcze całe zatrzęsienie!

#14  2016.09.29 21:53:18 ~mgr i spec

W innych krajach juz od dawna jest roznica w wynagrodzeniach miedzy piel z wyzszym wyksztalceniem i bez. W koncu przyjdzie to do nas. To juz jest nudny argument "a ja mam 30 lat stazu"- i co z tego! 30 lat starej, nieaktualnej wiedzy z waskiej dziedzinki na ktorej sie pracuje- szalenstwo! Mam nadzieje ze w koncu skonczy sie dzielenie po rowno bo rowne nie jestesmy!

#15  2016.09.29 21:56:59 ~Do położna

A co tu jest trudnego do zrozumienia? Grupa 8

#16  2016.09.29 21:58:54 ~Do 14

Brawo!

#17  2016.09.29 22:00:36 ~Ania

A czy pielęgniarka z tytułem mgr robi na dyżurze coś innego, czy pracuje lepiej od pielęgniarki bez tytułu mgr ? Byłam osobiście świadkiem jak piel. z tyt. mgr nie podała basenu pacjentowi bo jak powiedziała "nie poto robiłam mgr, żeby teraz podawać baseny". Więc dlaczego ma mieć większą pensję. Specjalizacje ok ale tytuł mgr ?

#18  2016.09.29 22:07:12 ~Ola

Jeżeli chodzi o kwoty wynagrodzenia szału nie ma. Natomiast bez wątpienia optymistyczny jest fakt "podziału" w zależności od wykształcenia.

#19  2016.09.29 22:12:59 ~Do Ania

A gdzie ty tu widzisz wyższą stawkę dla magistra? Kobieto ogarnij się, czytanie prostego tekstu ze zrozumieniem. Wyższa stawka za specjalizacje, najwyższa magister ze specjalizacją. W jednym się z Tobą zgadzam-teraz powinni ruszyć temat "czynności które może wykonywać pielęgniarka" z podziałem na kwalifikacje. Gotowy projekt, z uwzglednieniem magistra właśnie, czytałam już kilka lat temu-więc gotowca mają.

#20  2016.09.29 22:34:14 ~iiz

Nie wiem czy się nie mylę , ale w naszym kraju brakuje pielęgniarek ,a ten podział na pewno nie spowoduje , że będzie nas więcej- znowu szare ,ciężko pracujące pielęgniarki na samym końcu.Życzę zdrowia i pozdrawiam.

#21  2016.09.29 22:43:53 ~PIEL

Zobaczymy jak chętnie będą zatrudniać mgr,którym trzeba będzie zapłacić ponad 1200 - 1500 zł więcej,którzy na dodatek nie będą wykonywać niegodnych siebie czynności;zresztą tego typu zmiany to nie w tym 50 leciu. To z pewnością ma przyciągnąć młodych do pracy,ale wybaczcie nie będę wdrażać do pracy kogoś kto będzie zarabiał tak dużo więcej ode mnie,a teraz po 50 tce,nie mam ochoty,a i pieniędzy by robić mgr.Przykre to,że gdy zbliża się emerytura nie będę miała poszanowania.

#22  2016.09.29 22:50:49 ~Do 20

No niestety na początku nie będą. Nie odwracajmy znowu kota ogonem. Ktoś ma ambicję, chęć i chce więcej zarabiać to podnosi kwalifikacje. Inwestując we własny rozwój mamy coś z tego. Proste i wreszcie normalne. Jedyna rada to wyższe stawki dla każdej z grup.

#23  2016.09.29 23:13:06 ~PIEL

To rzeczywiście byłoby najlepsze rozwiązanie, ale nie rozumiem dlaczego pielęgniarka z licencjatem i specjalizacją ma zarabiać dużo mniej od tej z magistrem i specjalizacją,przecież wiemy czego uczą na studiach 2 stopnia, czy to tak bardzo podnosi kwalifikacje potrzebne do pracy przy łóżku pacjenta ? Myślę,że takie dysproporcje nie przejdą,to wywołałoby zbyt duże napięcia w środowisku. Owszem, jak ktoś objąłby wyższe stanowisko to niech zarabia i 20 tys,ale pracując tak jak ja przy łóżku pacjenta to takie różnicowanie płac jest bardzo niesprawiedliwe,bo wykonujemy tę samą pracę, a wątpię by ktoś tu wymyślił jak zróżnicować nasze zadania,chyba ,że praca dydaktyczna,bo magister- to przecież nauczyciel,to mógłby przyuczać młodych adeptów do pracy i mieć za to płacone, ale cóż więcej oprócz kierowniczych stanowisk ?

#24  2016.09.29 23:22:54 ~piel.z mgr

A ile dla piel.z samym mgr? Nie jest tu okreslone bo jest piek.z mgr i spec. A nizej tylko ze spec. A nizej bez spec. Ale nie ma samego mgr albo zle widze ze zmeczenia

#25  2016.09.29 23:25:12 ~Antymoher

Pomysł podobnie jak komunizm jest dobry ,tylko ten pierwszy się nie sprawdził.Pracodawcy mają wreszcie wybór,po co zatrudniac pielęgniarkę z tytułem mgr i specjalizcją-wystarczy pielegniarka bez żadnych dodatkowych kwalifikacji i tak zrobi co przelożony każe,zawsze to taniej.

#26  2016.09.29 23:38:44 ~Ja

Na szczęście są jeszcze wymagania NFZ przy kontraktowaniu i przelicznik wymaganych pielegniarek ze specjalizacją. Lekarzy specjalistów jakoś zatrudniają a nie biorą świeżynków zaraz po studiach.

#27  2016.09.30 06:33:44 ~piel

Pożyjemy,zobaczymy.Szału nie ma,w dodatku to tylko projekt na odległe czasy,ale jak dojdzie do skutku to mgr specj radzę spadać za granicę,bo tutaj macie przej-bane

#28  2016.09.30 07:53:20 ~ad

Nie jest źle. Jak to ma wejść w tej formie w 2019 roku to jest nadzieja, że coś w końcu się ruszy. Wiadomo, mogło być lepiej! Oby tylko te Panie, które z min. Zembalą "negocjowały" te nieszczęsne 4x400 brutto brutto, nie brały się za to! Bo znowu wyjdą jakieś cuda! Co do wykształcenia to jest zrozumiałe, że trzeba wynagradzać! Szlag mnie trafia jak czytam komentarze piel.z mgr i te bez mgr! Wszystkie wyjeżdżają ze swoimi kompleksami! A największe mają te z licencjatem po studiach pomostowych!

#29  2016.09.30 08:47:06 ~mery

W dzisiejszych czasach powinna być wynagradzana przydatność w pracy i fachowość,a nie jakieś fanaberie w rodzaju licencjaty pomostowe i inne pierdoły

#30  2016.09.30 09:40:19 ~magister

Po co te kłótnie, przecież magister NIE jest potrzebny na oddziale, TAK JEST W UE. Więc te co niby się pychoczą z tym magistrem niech odejdą z oddziałów i zajmą się albo zarządzaniem:)))jak im sie uda:))), albo nauczaniem innych pielegniarek:)))jakim sie uda:))))

#31  2016.09.30 09:44:42 ~do14

NO WŁAŚNIE, WIĘC CO TY ROBISZ NA ODDZIALE. JAKBYŚ BYŁA TAKA MĄDRA I INTELIGENTNA TO DAWNO BY CIE TAM NIE BYŁO PRZY PAMPERSACH.

#32  2016.09.30 14:39:04 ~Do 29

Nie mieszaj pojęć. Przydatność i fachowość nazywamy jednym słowem: kwalifikacje. Kwalifikacje zdobywamy w trakcie kształcenia podyplomowego: kursy, specjalizacja. A licencjat to dzisiaj podstawowe wykształcenie pielęgniarki. Pozdrawiam.

#33  2016.09.30 15:16:15 ~Jagoda

Szanowne koleżanki mniej emocji! Znów dajecie się prowokować. Czemu służą Wasze wypowiedzi na tym portalu, chyba tylko temu, aby wylać z siebie frustrację. Obrażacie się i targujecie, zamiast wspólnie podjąć działania. Swoje propozycje zmian, czy niezadowolenie przekażcie swoim przełożonym, związkom zawodowym, samorządowi. Portal to zły adresat, jego zadaniem jest mieszanie w środowisku i jak widzę znajduje całą masę osób naiwnych (przepraszam za okreslenie), które myślą, że tu znajdą receptę na uzdrowienie sytuacji i rozwiązanie konfliktów środowiskowych.

#34  2016.09.30 15:58:28 ~mm

Nakręcają,aby nadal pielęgniarki się szkoliły,i nabijały komuś kieszenie.Obiecanki itd.

#35  2016.09.30 16:07:35 ~Zzz

Dla mnie fajnie i nareszcie ktos docenil lata nauki

#36  2016.09.30 16:26:02 ~ola

Kobietki nie pieklijcie się tak z tytułami. W wielu szpitalach i lepszych placówkach już kręcą nosem jak mają zatrudnić magisterke ze specjalizacją. Opłacalne jest zatrudnienie licencjata,bo mniej i zostaje jeszcze kasa na np zatrudnienie salowej. Sama byłam przykładem wygrałam fajną pracę a magisterki poszły z kwitkiem. Zabijacie się o tytuły, a później tytuł was osłabi. Każdy kij ma dwa końce.

#37  2016.09.30 17:30:46 ~gość

Chyba niektóre koleżanki nie umieją czytać z tytułem magistra taki sam współczynnik jak technicy po średnim wykształceniu

#38  2016.09.30 18:05:14 ~troll

Efekt tego projektu podwyżek będzie taki,że rzucą się siostrzyczki jak hieny na padlinę na magisterki i specjalizacje,a jak już się powykształcają to przyjdzie następny minister i określi,że kasa tylko dla tych z doktoratem.Izby i uczelnie swoje zarobią,a wy jak zwykle wydymane będziecie.Ale głupich nikt żałował nie będzie.

#39  2016.09.30 20:18:04 ~położna

Jaki współczynnik pracy dla położnej i pielęgniarki z tytułem licencjata i specjalizacji ?

#40  2016.09.30 20:25:26 ~Zielony

Wg. tego co jest napisane pielęgniarka z licencjatem kwalifikowana jest do mnożnika 0,73. Aktualnie wymaga się od wchodzących do zawodu wyższego wykształcenia nie jest ujęta w punkcie 1-4 a definicji innego zawodu medycznego nie ma podanego. Tak wiec innym zawodem medycznym niż wymienione w tej tabeli jest również pielęgniarka z licencjatem.

#41  2016.09.30 22:04:14 ~mOnia

Http://www.bankier.pl/wiadomosc/Druga-fala-podwyzek-dla-pracownikow-Biedronki-7479314.html? comments=1#boxArticleComment co Wy na to?

#42  2016.10.01 15:38:06 ~ja

Uważam, że nie ma powinno być różnicy wysokości zarobków między pielęgniarką odcinkową pracującą na zmiany po LM, czy po studiach. Powinno płacić się za wykonaną pracę na danym stanowisku. I ta po LM i ta po studiach musi zrobić wszystko to samo. Jedna i druga ma dyplom z pielęgniarstwa ogólnego. Co innego posiadanie specjalizacji. Nie ma się panie co obrażać i czuć się lepszą po uniwerku. Już nie długo trzeba będzie poczekać aż te po LM przestaną istnieć na rynku pracy. Taki był cykl kształcenia kiedyś.

#43  2016.10.01 15:44:32 ~Do ja

I jest dokładnie tak jak chcesz! Poczytaj tabele jeszcze raz: pielęgniarka bez specjalizacji (niezależnie czy licencjat, magister, czy po liceum) mieści się w grupie 8.

#44  2016.10.01 19:33:43 ~kaja

Czy może ktos podac jak to sensownie sie liczy,a co jezeli po specjalizacji ma sie pensje 2900zł brutto jak to sie ma do tego cholernego wskaznika dziekuje za pomoc.

#45  2016.10.01 19:35:09 ~piel.

Do 27 GRATULUJĘ kultury osobistej, można rzec na bank PANI bez matury po LM

#46  2016.10.01 19:38:12 ~piel.

Do 44 ma się to tak, że pracodawca nie będzie zobowiązany do żadnych podwyżek, skoro minimalna płaca przekracza obecnie podstawę. Na tym będą bazować pracodawcy niestety z dużych miast, gdzie takie pensje już są. NIESTETY.

#47  2016.10.01 20:41:30 ~kaja

Do 46 bardzo dziekuje za odpowiedż,czyli nie ma się co obrazać o wskazniki bo pewnie te 2900 2800zł w wiekszosci szpitali jest po specjalizacji czy mgr wiec przez 4 lata bez zadnej podwyzki bedziemy.

#48  2016.10.01 21:05:06 ~położna

Śmieszne .po specjalizacji i licencjacie mam 2000zł. /staż pracy 32 lata/

#49  2016.10.01 21:50:28 ~mOnia

Studia też kosztują i to bardzo dużo, czasu, nerwów i pieniędzy dlatego należą się większe zarobki po studiach.

#50  2016.10.01 22:51:57 ~basia.

To się porobiło w najgorszej sytuacji są te pielęgniarki ,którym zostało jeszcze parę lat do emerytury tyle czasu przepracowały za marne grosze teraz już nie opłaca im się kształcić,prawdziwa służba zdrowia.Pani w laboratorium,praca spokojna,zarobi więcej niż zwykła pielęgniarka przy pacjencie,która musi się tyle natyrać i ustresować.Brawo!

#51  2016.10.01 22:57:16 ~MIŚKA

ŻAL ŚCISKA MI SERCE I MOJĄ KIESZEŃ ,PRACUJE PRAWIE 40 LAT,SOLIDNIE,WYTRWALE .CHCIAŁABYM SZCZĘŚLIWIE DOCZEKAC EMERYTURY ,ZUS WYLICZYŁ MI 1350ZŁ.KWOTY O KTÓRYCH PISZECIE SA CUDOWNE ,TEGO WAM ŻYCZĘ MŁODYM I PIEKNYM PIELEGNIARKOM W NIEDALEKIEJ PRZYSZŁOŚCI ALE NA LITOŚĆ BOSKĄ NIE MÓWCIE GŁUPOT ,ŻE STARSZE PIELEGNIARKI MAJĄ MNIEJSZĄ WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI BO NIE MAJA LICENCJATU CZY MGR,DOBRZE WIECIE ,ZE BARDZO CZESTO WASZE LICENCJATY TO SKŁADKOWE EGZAMINY,DZIWNE ZAŁATWIANIA ITP,STAŻE NA ODDZIAŁACH BEZ INSTRUKTOREK ,MOZLIWOŚĆ OPUSZCZENIA WYKŁADÓW,PŁATNE STAŻE .NA STUDIUM MEDYCZNYM POMATURALNYM CZY W LM MUSIAŁYSMY MIEC ZALICZONĄ KAŻDĄ PROCEDURĘ PERFEKCYJNIE,ODPRACOWANĄ KAŻDĄ MINUTĘ PRAKTYK A TERAZ ZAOCZNE SZKOŁY MEDYCZNE ,PRYWATNE SZKOŁY MEDYCZNE .TO CHYBA COŚ NIE TAK.POZDRAWIAM

#52  2016.10.01 23:44:35 ~mOnia

Ja na studiach też musiałam mieć perfekcyjnie wszystko zaliczone, każdą czynność, dodatkowo 12godz. zajęć dziennie, brak wakacji - na wakacjach praktyki. Sama sobie zapłacić za mieszkanie, dojazd na zajęcia, praktyki, książki. Jak słyszałam o życiu studenckim to nie wiedziałam śmiać się, czy płakać? Jakie życie studenckie? Studia wcale nie były lżejsze niż LM! Nikt mi tego nie wmówi! Studia skończyłam mając 25 lat, LM kończyłyście mając 19? to daje 6 lat możliwości zarobkowej i odprowadzania składek. 6 lat mniej nauki czysto TEORETYCZNEJ bo jak wiadomo w praktyce uczymy się całe życie. Polemizowałabym co było cięższe. Ale dochodzę do jednego wniosku, wszystkie powinnyśmy godnie zarabiać!

#53  2016.10.02 09:02:55 ~położna

Jakie wy jesteście śmieszne, walka o co? ! Porównywanie która posiada więcej wiedzy, które wykształcenie lepsze. Kobiety też ukończyłam studia na WUM i cóż mi z pozyskanej wiedzy, skoro nie mogłam wykorzystać jej w swoim zakładzie pracy z racji braku czasu, brak pozwolenia od władz wyższych, zupełny brak możliwości zastosowania teorii w praktyce. Pozyskaną wiedzę pozostawiłam tylko dla siebie a w dzisiejszych czasach pozwala mi to na unikanie błędów ale jest to źle odbierane przez niektóre koleżanki, które z pozyskaną wiedzą zatrzymały się na 20 latach wstecz. Przestańcie walczyć ze sobą. Pozdrawiam

#54  2016.10.02 16:33:32 ~do 51

Koleżanko , młode tego NIESTETY nie rozumieją, One myślą, że jak skończyły UM to pozjadały rozumy. Ja sama mam 30 lat stażu i miałam okazję kształcić się w starym i też nowym systemie. Dziś mam magistra ze specjalizacją ale uważam, że stare szkoły dawały, mnóstwo wiedzy przydatnej do zawodu niż teraz te studia :- ))) POZDRAWIAM

#55  2016.10.02 17:15:48 ~ja do mOni

LM skończyłyśmy po 5 latach nauki mając 20 lat. Zaczęłyśmy jako dzieci. Nie wszystkie mieszkały w miastach w których były szkoły. Dziewczęta mieszkały w internatach gdzie był rygor. Te 5 lat to była niezła szkoła przetrwania. Przedmiotów dużo i każdy wymagał. Dużo praktyk w szpitalachi kupa zaliczeń. W 5 klasie było 5 dni praktyk a w sobotę zajęcia w szkole. Nie było wolnych sobót. Nauka w szkole była na dwie zmiany. Zawodówki mają wliczone do lat pracy ze względu na praktyki. My też 2 ostatnie lata spędziłyśmy praktycznie w szpitalach. Zapieprzałyśmy ostro i nam tego nie wliczyli. Nie spodziewałam się po ponad 38 latach pracy w kieracie przeczytam, że jesteśmy niedouczone, że lekarze wolą rozmawiać z mgr bo są mądrzejsze bo po studiach jak to ktoś napisał w jakim komentarzu. Dobry człowiek, dobry pracownik nigdy tak nie powie niezależnie od wykształcenia. Wszędzie mogą znaleźć się czarne owce i po LM i po uniwerku ale nie można generalizować, że pielęgniarka po LM nie ma wiedzy.

#56  2016.10.02 18:39:23 ~położna

U Mnie w szpitalu nie chcą przyjmować mgr a dlaczego? Wyższe władze i kierownicy oddziałów uważają że pielęgniarki po starym systemie nauczania mają lepsze przygotowanie do zawodu.

#57  2016.10.02 22:39:44 ~do położne

Raczej powiedziałabym, że dyrekcje nie chcą zatrudniać pielęgniarek po uniwerku z powodów finansowych, bo jedne i drugie wykonają dosłownie tę samą pracę, z tym, że mgr z racji ukończenia studiów będą oczekiwać wyższych zarobków. Ale na pewno każdy pracodawca będzie patrzał na specjalizacje. Ten papierek to jest coś.

#58  2016.10.02 23:06:25 ~piel.

A ja uważam, że tu raczej chodzi o to że młode pielęgniarki są asertywne i nie pozwalają sobie tak jak, miały to zakorzenione stare że są od wszystkiego i na każde skinienie wszystkich.

#59  2016.10.03 14:48:41 ~ja do 58

Uwierz mi stare też są asertywne. Myślisz, że jak za 3-4 lata znikną z rynku pracy licealistki i pozostaną absolwentki UM to nie będą robić wszystkiego? Już teraz robią wszystko. Pracują na zmiany na odcinku. Nie dla każdej będzie stanowisko, nie są w stanie każdej go zapewnić. Jak myślisz, kto będzie wykonywać tą najmniej wdzięczną "robotę". Dyrektorzy nie kwapią się do zatrudniania opiekunek. Te najpierw trzeba też wysłać do jakiejś szkoły a nie brać z przysłowiowej ulicy. Upłynie jeszcze dużo czasu zanim się sytuacja poprawi w służbie zdrowia.

#60  2016.10.03 16:35:13 ~ja do 19

Nigdy nie zrobią podziału na kwalifikacje. Daleko nam do zachodu. Pół wieku minie a może i więcej. Tak, ze trzeba się zastanowić co studiować. Mnie też uczyli 39 lat temu ,ze opróżnianie z basenu nie należy do pielęgniarki. Do tego nie trzeba mieć szkoły. Robiłyśmy to, robimy i będziemy robić do emerytury.

#61  2016.10.05 19:57:45 ~kasia

O co chodzi z tym współczynnikiem pracy ? Kto ma wyższy ten powinien zrobić więcęj i wtedy sprawiedliwie dostanie więcęj kasy!

#62  2016.10.06 15:49:17 ~@@@

Przestańcie wreszcie używać tego zwrot ,służba zdrowia"? OCHRONA ZDROWIA-OCHRONA ZDROWIA i jeszcze raz OCHRONA ZDROWIA!

#63  2016.10.09 09:38:19 ~*_*

Kształcenie na poziomie licencjatu daje obecnie prawo wykonywania zawodu, tak jak kiedyś szkoła średnia medyczna. Osoby, które po tzw. LM zrobiły "pomostowke" nabyly jedynie prawo pracy w UE. Dlatego technik = pielegniarka.

#64  2016.10.09 09:39:37 ~*_*

Mgr to już wyższy tytuł zawodowy.

#65  2016.10.09 18:19:18 ~ do~*_*

Mgr to już wyższy tytuł zawodowy z pielęgniarstwa ogólnego.

#66  2016.10.12 20:09:28 ~ zoia z PO

Drogie panie czym się podniecacie ja jako pracodawca nie zatrudnię pani magister bo za droga za to ma dwie panie po LM z doświadczeniem

#67  2016.10.12 20:15:48 ~piel

Magister powinien wszystko wykonać przecież ma wiedzę a nie wciąż słyszymy nie mam kursu taki magister który potrzebuje do pomocy pielęgniarkę z LM co będzie jak skończą się a wcześniej czy później przejdą na emeryturę

#68  2016.10.12 20:28:01 ~ piel

Do pani 52 jak kończyliśmy LM mieliśmy po 20 lat a nie 19 podstawówkę kończyliśmy w 15 roku życia nawet drogie panie z tym macie problem dzisiejsze studia dajcie spokój jakie ciężkie i to na wszystkich kierunkach jeżeli 100% studentów je kończy Studia zależą od dotacji a nie od tego aby wykształcić Te studia to można porównać z szkoła średnią

#69  2016.10.15 11:01:44 ~do#67

Odpowiedź! koniec pielęgniarstwa; będą same asertywne roboty!

#70  2016.10.15 14:06:19 ~pielegniar

Do 67. Mgr to jest tytuł naukowy a nie zawodowy. Licencjat jest tytułem zawodowym po studiach licencjackich, a piel duplomowana po LM :-)

#71  2016.10.15 14:07:25 ~pielęgniar

Do 67 Mgr to jest tytuł naukowy a nie zawodowy. Licencjat jest tytułem zawodowym po studiach licencjackich, a piel dyplomowana po LM :-)

#72  2016.10.15 14:19:17 ~pielęgniar

Z tymi tytułami to jest tak : Tytuły zawodowe uzyskiwane w szkołach wyższych: tytuły uzyskiwane po studiach pierwszego stopnia: tytuły licencjata licencjat licencjat pielęgniarstwa licencjat położnictwa tytuły uzyskiwane po studiach drugiego stopnia lub po jednolitych studiach magisterskich: tytuły magistra: magister magister farmacji magister pielęgniarstwa magister położnictwa Tytuł zawodowy – system certyfikatów i tytułów, które otrzymują osoby, które dowiodły, że posiadają określony zasób wiedzy i umiejętności potrzebnych do wykonywania danego zawodu. kwestia wyjaśniona :-) pozdrawiam

#73  2016.10.21 12:11:28 ~@@@

Brakuje w tej tabeli wynagrodzenia dla pielęgniarki z powyżej 30-letnim stażem wyrównania za mrówczą pracę w pojedynkę; w warunkach urągającym wszystkiemu co możliwe;pracy za wszystkich; mentorki młodzieży; nie mającej możliwości migracji itp. itd.

#74  2016.10.31 23:04:10 ~stara

Gratuluję wszystkim paniom ze są wykształcone, szczegolnie tym ktore zrobily specjalizację a zapomnialy zrobić maturę po liceum medycznym. Ciekawe czy w tych tabelach tez takie pielegniarki są brane pod uwagę co do podwyzek .

#75  2016.11.14 14:54:49 ~pielęgniar

Pan Minister dokonując podziału grup zawodowych według kwalifikacji kierował się prawem czy sprawiedliwością? Zrównał pielęgniarki z tytułem magistra i licencjata z osobami z wykształceniem średnim. Wśród innych grup zawodowych np. ratowników medycznych, laborantów i rehabilitantów dostrzegł różnice w poziomie wykształcenia - pielęgniarki, które kosztem rodziny, wolnego czasu i swoich pieniędzy uczyły się jak zwykle zostały potraktowane gorzej. Pomysł gdy wraca się do kształcenia na poziomie szkolnictwa średniego, przynależność wszystkich pielęgniarek do tej samej grupy świadczy, że w tym zawodzie nie warto podejmować dokształcania, bo i tak nigdy nie będzie to docenione. W zawodzie pracuję blisko 30 lat - nie za biurkiem lecz bezpośrednio przy pacjencie. Zdobyłam wykształcenie wyższe licencjackie i specjalizację (dodatkowe 4 lata nauki - i po co? ). Wykonujemy wszyscy tę samą pracę na dyżurze ale mimo to mnie jakoś chciało się uczyć i uważam, że powinno być to, wzorem państw zachodnich, uregulowane płacowo. Pielęgniarki były i nadal będą marginalizowane w środowisku innych zawodów medycznych. Politycy również dają temu doskonały przykład.

#76  2016.11.27 00:34:20 ~D.polozna

Jedno jest pewne za ta sama prace ta sama placa.mialas mozliwosc ksztalcenia .mialas kase to sie ciesz.a nie wypisuj bzdur.rozumiem sto.dwiescie zl. roznicy.Mysle.ze doswiadczenie i staz maja wieksze znaczenie.nie chcialabys rodzic przy mgr z dwuletnim stazem.Mam takie .nie umieja jeszcze nic i jeszcze dlugo nie beda umialy.wazne jest doswiadczenie

#77  2017.01.07 02:39:17 ~Pielg

Ja mam tylko licencjat i kursy oraz 7 lat pracy i uważam że powininnam zarabiać 4 tys na rękę. Jeśli się to nie zmieni to wyjeżdżam stąd lub zmieniam zawód bo obecnie dostaje pensje kasjera w biedronce

#78  2017.01.19 13:59:37 ~qwa

Czym się tu podniecać. W 2022 roku nie będzie już tego ministra i jego obietnic :|)

#79  2017.03.21 10:57:11 ~Snake

Przepraszam bardzo fizjoterapeuta z tytułem licencjata to wykształcenie wyższe Po drugie fizjoterapeuta leczy poprzez ruch, zabiegi fizykalne i masaże a pielęgniarki pielęgnują!

#80  2017.05.25 09:52:13 ~Pielegniar

NIESTETY ALE TE PROPOZYCJE SPOWODUJA TOTALNY UPADEK PIELEGNIARSTWA GDYZ PONAD 70 % PIELEGNIAREK NIE MA ANI MGR ANI SPECJALIZACJI ,ONE UCIEKNĄ OD TEGO ZAWODU NIESTETY I BEDZIE JESZCZE GORZEJ! DURNY MINISTER I DURNE NASZE IZBY KOCHANE!

#81  2017.05.25 09:54:21 ~on

RACJA, TEZ BEZ ZADNYCH TYTUŁOW ODEJDA ALBO UCIEKNĄ ZAGRANICE! ZA 2400 ZL BRUTTO NIKT NIE BEDZIE ZASUWAL NAWET ZA 2800 BRUTTO NIKT NIE BEDZIE TYRAŁ! NIESTETY, 70 % PIELEGNIAREK NIE CHCE JUZ SIE UCZYC ,BO PO CO! KAZDY CHCE MIEC SWOJ WŁASNY CZAS PRYWATNY DLA RODZINY ITD, A NIE PO TO,ZEBY UCZYC SIE TYCH BZDET KOSZTEM SWOJEGO WOLNEGO CZASU,ZEBY ODPOCZAC!

#82  2017.05.25 09:57:50 ~on

PO PIERWSZE ZKLIKWIDOWAC IZBY PIELEGNIARSKIE ,BO SA ZBEDNE, ROBIA PIELEGNIARKOM KRZYWDE! PO DRUGIE WYWALIC WSZYSTKIE NACZELNE ,BO TO JEST ZBEDNE STANOWISKO! NACZELNE TO LENIE I NIC NIE ROBIĄ A KASE BIORA PRAKTYCZNIE ZA NIC -STRESUJAC PRZY TYM PIELEGNIARKI!

#83  2017.06.17 09:15:35 ~Analityk m

Czy w szpitalach są same pielęgniarki i lekarze? Przecież ONI bez diagnostyki medycznej mogą z tymi wszystkimi tytułami mgr docent itd IŚĆ zamiatać ulice ,tacy z nich FACHOWCY

#84  2017.10.12 00:29:38 ~technik RT

"Pielęgniarka z wykształceniem wyższym licencjackim w jednym worku z fizjoterapeutą ze średnim wykształceniem. Brawo! Skłócania środowiska ciag dalszy". Przestancie się osmieszac tym licencjatem zrobionym w ciągu 1 roku. 5 lat liceum + 1 rok wątpliwej jakości licencjatu daje 6 lat nauki czyli dokładnie tyle ile ma fizjoterapeuta czy tech RTG. W czym jesteście lepsze, ze tak kipicie jadem do pozostałych grup zawodowych.