Przedstawiamy treść interpelacji poselskich do ministra zdrowia w sprawie niepodejmowania działań likwidacyjnych w stosunku do części okręgowych izb pielęgniarek i położnych.

3 min czytania
Aktualności

Interpelacja do ministra zdrowia

w sprawie niepodejmowania działań likwidacyjnych w stosunku do części okręgowych izb pielęgniarek i położnych

   Szanowny Panie Ministrze! Obecna propozycja nowelizacji ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych ma wprowadzić zmiany polegające na utworzeniu Izb Pielęgniarek i Położnych zgodnych z podziałem wojewódzkim. W konsekwencji doprowadzi to do likwidacji trzydziestu Okręgowych Izb.

   Naczelna Rada wielokrotnie dyskutowała na ten temat i większość członków opowiedziało się za podziałem funkcjonującym obecnie.

   Zdaniem samych zainteresowanych działające Okręgowe Izby, obejmujące swym obszarem od kilku do kilkunastu powiatów, znakomicie wypełniają swoje funkcje, a środowisko nie widzi potrzeby ingerencji w samorządność z takim trudem wywalczoną 15 lat temu.

   Z uwagi na powyższe proszę o odpowiedź:

   1) Czym kieruje się Ministerstwo, planując te zmiany w samorządzie pielęgniarek i położnych?

   2) Czy Pan Minister zauważa tymi zmianami ingerencję w samorządność środowiska pielęgniarek i położnych?

   3) Jakie Pan Minister podejmie działania celem niedokonywania powyższych zmian w ustaleniu liczby Okręgowych Izb niezgodnie ze stanowiskiem środowiska pielęgniarek i położnych?

Z poważaniem

Poseł Renata Beger


Interpelacja do ministra zdrowia

w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie zawodowym pielęgniarek i położnych

   Szanowny Panie Ministrze! W planie prac rządu na miesiąc wrzesień 2006 roku znajduje się rozpatrzenie projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie zawodowym pielęgniarek i położnych. Projekt ten zakłada między innymi likwidację 30 Okręgowych Izb Pielęgniarek i Położnych.

   Samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych, między innymi poprzez Naczelną Radę Izb Pielęgniarek i Położnych, jednoznacznie opowiedział się za pozostawieniem obecnie funkcjonującego systemu podziału terytorialnego na trzydzieści Okręgowych Izb Pielęgniarek i Położnych, których wielkość jest optymalna, mając na względzie obowiązkową przynależność osób wykonujących zawód pielęgniarki/pielęgniarza lub położnej do właściwej izby i fakt, że osoby te codziennie służą innym osobom ich pomocy potrzebującym.

   Moja interpelacja została wywołana narastającym niepokojem blisko 3000 pielęgniarek/pielęgniarzy i położnych zrzeszonych w Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych z siedzibą w Pile, którzy utracą kilkunastoletni dorobek związany z budowaniem i funkcjonowaniem ich organu samorządowego. Jednocześnie wyrażam przekonanie, że proponowana nowelizacja ustawy o samorządzie zawodowym pielęgniarek i położnych może stanowić kolejny – na pewno zbędny – punkt zapalny w i tak trudnej sytuacji służby zdrowia, która wymaga i podlega permanentnej restrukturyzacji. W tym kontekście zwracam także uwagę na to, że zapowiadana nowelizacja ww. ustawy to kolejna zmiana warunków wykonywania zawodu – służby przez osoby, od których wymaga się ciągłego poświęcenia za stosunkowo niewielkie wynagrodzenie.

   Mając na uwadze powyższe fakty i okoliczności proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące zagadnienia:

   1. Czy Ministerstwo Zdrowia przeprowadziło konsultacje z przedstawicielami środowiska pielęgniarek i położnych?

   2. Czy Ministerstwu Zdrowia znane jest stanowisko podjęte przez Naczelną Radę Izb Pielęgniarek i Położnych w oparciu o stanowiska izb okręgowych?

   3. Czemu mają służyć proponowane zmiany podziału terytorialnego dobrze funkcjonującego, także w interesie wszystkich obywateli Polski, samorządu pielęgniarek i położnych?

   Wyrażam przekonanie, że niniejsza interpelacja będzie pozytywnym przyczynkiem w toku prac nad wskazaną na wstępie nowelizacją obowiązującego prawa, w szczególności doprowadzi do przeprowadzenia faktycznych konsultacji z samorządem pielęgniarek i położnych, co jest minimalnym wymogiem legislacyjnym w demokratycznym państwie prawa. Jednocześnie proszę o udzielenie pisemnego wyjaśnienia co do aktualnego stanu prac nad projektem zmiany ustawy o samorządzie zawodowym pielęgniarek i położnych oraz co do toku zamierzeń zmian legislacyjnych.

Z poważaniem

Poseł Stanisław Chmielewski

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8177 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Szkolenia specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa. Mamy kolejnych specjalistów.

2 min czytania
Egzaminy pielęgniarek i położnych Szkolenie w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego dla położnych przygotowuje położne do profesjonalnego i samodzielnego sprawowania opieki nad kobietą i…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka zaprowadziła pacjentkę do RTG. Sama wróciła na oddział. Chora straciła przytomność. Jak sąd ocenił postępowanie pielęgniarki?

7 min czytania
Sąd ocenił postępowanie pielęgniarki… Publikujemy wyrok sądu w sprawie, która mogła dotyczyć każdej z pielęgniarek lub położnej. Na końcu artykułu można odnieść…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły.

4 min czytania
Sąd o prawa pacjenta do informacji o swoim stanie zdrowia, także w kontekście wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do…
Komentarze