Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 9 - Ministerstwo zdrowia „oficjalnie” o liceach medycznych

Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych

 

      

 

W związku z występującym na rynku brakiem pielęgniarek i niepokojącymi prognozami dotyczącymi przyszłości tego zawodu oraz mając na uwadze fakt, że jednym z istotnych problemów ochrony zdrowia w Polsce jest niski wskaźnik pielęgniarek zatrudnionych na 1 tys. mieszkańców w bezpośredniej opiece nad pacjentem - Ministerstwo Zdrowia w ramach prac nad nową Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju planuje rozpoczęcie działań mających na celu zmniejszenie deficytu kadr medycznych, w szczególności pielęgniarek i położnych. W celu za- pewnienia opieki zdrowotnej dostosowanej do potrzeb społecznych oraz wyzwań demograficznych, Minister Zdrowia rozważa możliwość wprowadzenia zmian systemowych w obszarze kształcenia zawodowego pielęgniarek. Zmiany te polegałyby na uruchomieniu drugiej ścieżki kształcenia w zawodzie pielęgniarki w formie liceów medycznych oraz ewentualnym uruchomieniu kształcenia w zawodzie asystenta pielęgniarki na poziomie średnim, stanowiącego wsparcie dla pacjentów niesamodzielnych oraz personelu pie- lęgniarskiego. Taki system edukacji na poziomie średnim działa w wielu krajach Unii Europejskiej. Jednocześnie podkreślić należy, że kształcenie w systemie szkolnictwa wyższego na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia, będzie prowadzone równolegle, zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie. W związku z powyższym w dniu 15 czerwca br. Minister Zdrowia zwrócił się z prośbą do wojewodów o analizę zapotrzebowania na kształcenie w zawodach pielęgniarki i asystenta pielęgniarki w liceach medycznych i medycznych szkołach zawodowych oraz ocenę zainteresowania prowadzeniem tego typu kształcenia w oparciu o istniejącą bazę medycznego średniego szkolnictwa zawodowego.

Na podstawie przekazanych informacji z 16 województw sformułowano następujące wnioski. W 12 województwach, w których przeprowadzono ba- danie ankietowe, stwierdzono zainteresowanie uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych kształceniem w zawodach pielęgniarki i asystenta pielęgniarki na poziomie średnim (w 4 województwach nie przeprowadzono ankiety z uwagi na zakończenie roku szkolnego). Województwa dysponują odpowiednią bazą dydaktyczną do kształcenia w zawodach pielęgniarki i asystenta pielęgniarki (8 województw przekazało informację o szkołach zainteresowanych podjęciem kształcenia w ww. zawodach). Jednostki szkolące podkreślają również coraz większe zainteresowanie kształceniem zawodowym na poziomie średnim, ponieważ stworzy ono możliwość szybszego zaspokajania potrzeb rynku pracy. (...)

 

Zobacz więcej artykułów z najnowszego numeru Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 
Zobacz także:

Komentarze użytkowników

#1  2016.11.06 19:29:29 ~piel.

Wracamy do czasów Florencji to straszne!

#2  2016.11.06 20:44:19 ~pieleg.

To od którego roku szkolnego zamierzają to wprowadzić ?

#3  2016.11.06 21:03:42 ~ANA

SMIESZNE teraz nikt po liceum ani po studiach nie chce pracować za symboliczne grosze ! Rząd tego nie może zrozumieć!

#4  2016.11.06 21:05:46 ~ANA

Asystent to nic innego jak inaczej nazwany OPIEKUN MED.

#5  2016.11.06 22:05:18 ~joanna

Dokładnie tak. Pozostawmy kształcenie pielęgniarek i położnych na takim poziomie jak obecnie a niech zostaną poszerzone kompetencje i uprawnienia opiekunów medycznych. Mam u siebie sporą grupę w/w i narzekają że chcieliby coś więcej wiedzieć, umieć a nie ma dla nich szerzej dostępnych szkoleń dokształcających.

#6  2016.11.06 23:02:57 ~Ola

I bardzo dobrze, powinno się pracować minimum po dwie a nie jedna pielęgniarka+opiekunka.

#7  2016.11.07 09:32:34 ~Tak

Popieram wypowiedź 3. Praca z Człowiekiem i to chorym jest bardzo trudna. Nikt nie będzie chciał robić tego za grosze! Obniżą poziom do zawodówek,ale nie tędy droga! To,że ktoś jest po zawodówce nie znaczy,że chce narażać się za 2000brutto! Zły kierunek zmian! Zamiast dać godnie zarobić Radziwiłł kombinuje jak naprodukować dużą ilość taniego personelu med! Każdy dziś chcę zarobić Panie Ministrze!

#8  2016.11.07 09:33:53 ~Do4

Masz rację! To jest prowizorka działań naprawczych!

#9  2016.11.07 09:50:26 ~do5 Joanna

By poszeszyc kompetencje opiekunki moga pojsc na studia licencjackie pielegniarskie. Nie uwazasz za glupote ze pielegniakri po studiach musza robic jeszcze kursy specjalistyczne. A opiekunki zrobia te same kursy i beda mialy te same uprawnienia co pielegniarki ? By poszeszyc swoje kompetencje moga opiekunki pojsc na stdia licencjackie kto im kazal isc do szkoly opiekunek ? Do kogo teraz Maja pretensje. Przepraszam osoba po szkole opiekunek nabierze kompetencji pielegniarskich po kursach ? Owszem uznalabym to za dobre posuniecie gdyby pielegniarki po studiach nie musialy owych kursuch specjalizacji robic wtedy tak zgodzilabym sie z tym byloby do dla mnie ok , lecz jesli pielegniakri dyplomowane maja jeszcze robic kursy by moc wykonywac czynnosci pielegniarskie wtedy nie uwazam to za sprawiedliwe by opiekunka po szkole i kursach nabierala tych samych kompetencji co pielegniarki po studiach . Przykro mi ze tak uwazam ale do tego zostal sciagniety nasz poziom wyksztalcenia chory poziom , uwazam ze nalezaloby zrobic wkoncu z tym cos----

#10  2016.11.07 09:55:48 ~przeprasza

Uff ale sie rozemocjonowalam i jak piesze za szybko znowu bedow narobilam przepraszam

#11  2016.11.07 14:12:27 ~ja

Afera z położnymi w roli głównej w Starachowicach a piszą o pielęgniarkach ze zwolnione jak żle to zaraz za pielęgniarki.się biorą !

#12  2016.11.07 20:09:42 ~Gość

Po co się kształcić ,rząd i minister i tak wrzuca wszystkich do jednego worka. Mówią nawet nie położne nie pielęgniarki tylko siostry,cóż w kraju Pislamistów to siostry ,tylko nie wiem z którego zakonu.Żałosne! A jeśli chcecie by młode osoby kształciły się i były pielęgniarkami to zróbcie tak by zawód ten stał się atrakcyjny głownie finansowo,bez tego nic nie będzie.

#13  2016.11.07 20:23:57 ~piel

Zwróciłam grzecznie uwagę wyfiokowanej paniusi,że nie jestem siostrą,a koleżanka na to,że nie powinnam,bo społeczeństwu lepiej się kojarzy słowo siostra.Kto nas będzie szanował,jak nie szanujemy się same?

#14  2016.11.09 16:26:40 ~do 13

A niby jak mają się odzywać? Pani pielęgniarko? Jak świat światem był doktor i siostra. Mnie to ujmy nie przynosi.

#15  2016.11.09 17:50:56 ~do14

Nie musisz dostawać pensji,tylko "co łaska"jak siostra!