Zobacz plany Radziwiłła w zakresie modelu nauki w szkołach policealnych uczących pielęgniarstwa - ile będzie trwała nauka w szkole branżowej? Kiedy absolwent szkoły branżowej uzyska tytuł "asystentka pielęgniarska", a kiedy tytuł "pielęgniarka".

Zawód pielęgniarki a Licea Medyczne

      

 

Zobacz także: Zawód pielęgniarki a Licea Medyczne.

 

Minister zdrowia pisze do ministra Edukacji Narodowej: 

W odniesieniu do kwestii dotyczącej kształcenia pielęgniarek oraz mając na względzie planowane zmiany w systemie oświaty, polegające m.in. na zastąpieniu dotychczasowych zasadniczych szkół zawodowych dwustopniowymi szkołami branżowymi (cykl kształcenia 3+2), zwracam się z prośbą o rozważenie możliwości uruchomienia drugiej ścieżki kształcenia w zawodzie pielęgniarki, prowadzonego w dwustopniowej szkole branżowej (na podbudowie 3-letniej szkoły asystentek pielęgniarskich), kończącego się egzaminem maturalnym i egzaminem dyplomowym.

Proponowany model kształcenia pielęgniarek zawiera następujące warunki ogólne:
- możliwość kształcenia po 8-letniej szkole podstawowej,
- 2700 godzin kształcenia ogólnego,
- 1500 godzin kształcenia zawodowego w zawodzie asystentka pielęgniarska,
- łącznie 4600 godzin kształcenia zawodowego (zgodnie z wymaganiami UE) w zawodzie pielęgniarki (w całym cyklu kształcenia 3+3, tj. na podbudowie szkoły asystentek pielęgniarskich),
- możliwość przystąpienia do matury branżowej.

Schemat modelu kształcenia w cyklu 3+3 przedstawia się następująco:


Zaletą przedstawionego modelu kształcenia pielęgniarek, które wymagałoby uprzednio ukończenia szkoły asystentek pielęgniarskich, jest wsparcie zasobów kadrowych systemu ochrony zdrowia asystentkami pielęgniarskimi już po 3 latach, co pozytywnie wpłynie na dostępność do świadczeń opiekuńczo-pielęgnacyjnych. Ponadto, kształcenie zawodowe pielęgniarek na poziomie szkoły branżowej stworzy możliwość szybszego zaspakajania potrzeb rynku pracy w zakresie kadry pielęgniarskiej i ma głównie na celu zapewnienie opieki zdrowotnej dostosowanej do potrzeb społecznych oraz wyzwań demograficznych.

Wybrał Mariusz Mielcarek

Komentarze użytkowników

#1  2016.10.25 19:12:07 ~Ja

Hahaha! Koń by się usmial! Na 5 letniej magisterce np z zarządzania czy pedagogiki jest mniej godz niz na asudyentce pielegniarskiej. do tego ogrom godzin jako pielęgniarka dyplomowana.joko stidium na kontynuację wykszt średniego. juz widzę jak walą drzwiami i oknami chętni do wykszt średniego.godxonowo 2 razy większego niż na większości studiów. każdy będzie wolał pójść na jakikolwiekinny kierunek i miec wyzsze i większy prestiż nuż być pielęgniarka niedoceniana.

#2  2016.10.25 19:51:50 ~Iwona

No a czemu nie? Szybciej będą mogły wyjechać kolejne młode osoby do innych państw UE.No chyba nikt nie myśli że tu zostaną za tę nędzna kasę.

#3  2016.10.25 21:18:50 ~mOnia

Boże. nie wierzę, on tak serio? Lekarzy też brakuje może jakieś studium lekarskie?

#4  2016.10.25 23:35:18 ~Qliczek

A zajęcia praktyczne? Na studiach jest 4600 h praktyk. Kiedy te normę wyrobia te pielęgniarki po szkole średniej? Wiadomo wiedza jest ważna, ale bez dobrych i dobrze zorganizowanych praktyk taka osoba nie jest przydatna w pracy. A co. Wytycznymi, że osoby poniżej 18 roku życia nie mogą pracować, mieć praktyk czy wolontariatu w placówkach medycznych. Zgodnie z tym osoba z tytułem asystent pielęgniarki pierwszy raz z pacjentem spotka się w pracy.to trochę przerażające.

#5  2016.10.26 00:14:31 ~naiwna

Myślałyśmy , że PIS nam pomoże ,że będzie lepiej a tu wyszło Szydło z worka- oni nas zniszczą do reszty,pielęgniarki po zawodówce - Zembala wróć

#6  2016.10.26 08:48:10 ~Piotr

"Akademicka ścieżka kształcenia pozostanie dostępna" - tak przeczytałem. ALE KTO ZATRUDNI PRZYZWOICIE WYKSZTAŁCONĄ PIELĘGNIARKĘ (I PO CO? ) jeśli na rynku pracy pojawią się jeszcze "tańsze"? Temat standaryzacji (ścisłe określenie ilości personelu i poziomu przygotowania zawodowego) jest od lat pomijany, spychany itd. MZ zdaje sobie powoli sprawę, że go nie uniknie, no i wymyślają jeszcze tańsze rozwiązania. Oni tam naprawdę myślą - tyle, że myślą CYNICZNIE!

#7  2016.10.26 09:57:14 ~Haha

Wystarczy po podstawówce iść do 3-letniej zawodówki i już. Kiedyś to chociaż liceum lub studium było. W sumie, pielęgniarka to taki szambonurek tyle, że dzialajacy na powierzchni. Baseny, kaczki, pampersy i inny syf a wolnych chwilach jeżdżenie łóżkami na badania i na blok. Czy ktoś taki kto grzebie się w odchodach ludzkich zdobędzie kiedyś szacunek społeczny? . Nigdy. Dodatkowo wasze izbianki , które zapomnialy, że też są tylko pilegniarkami utrudniają wam życie jak mogą. Nie ma jak to pigula pigule.

#8  2016.10.26 12:10:20 ~obywatelka

Pan Pinkas tak wypowiedział się w "Rzeczpospolitej" : "Kwestia prestiżu zawodu nie zależy od tytułu przed nazwiskiem, ale od profesjonalizmu i – szczególnie w zawodach medycznych – zrozumienia i empatii wobec pacjenta. Myślę, że pacjenci mają przekonanie, że polska pielęgniarka jest znakomicie wykształcona". Proponuję, by zakazano w zawodach medycznych posługiwania sie tytułami naukowymi - żadnych "dr" przed nazwiskiem, żadnych "prof." Lekarz to lekarz, pielęgniarka to pielęgniarka. Kiedyś już tak było, że doceniana była tylko klasa robotnicza a człowiek wykształcony był wrogiem systemu. Komuna wraca. A swoją drogą, tu nie chodzi o prestiż w oczach pacjentów, proszę nie zamydlać problemu panie wiceministrze. Szukacie taniej siły roboczej, macie środowisko pielęgniarskie za nic. Mam nadzieję, że to środowisko podziękuje wam przy urnach wyborczych.

#9  2016.10.26 14:56:12 ~do #8

Z moich obserwacji wynika,że prestiż to głównie stan konta.Lekarzom wszyscy niemal w pas się kłaniają,a pielęgniarka to po prostu tania posługaczka.

#10  2016.10.26 16:40:09 ~Ewa

Lekarzy też brak, pan minister powinien zaproponować krótką ścieżkę i przywrócić zawód felczera. Co za problem?

#11  2016.10.26 19:50:01 ~nauczyciel

Jestem nauczycielką w szkole policealnej, która dawniej kształciła pielęgniarki i szczerze powiedziawszy nie wyobrażam sobie tego systemu. O ile jestem w stanie zrozumieć powrót do kształcenia na poziomie policealnym 3-letnim (chociaż nie jestem jego zwolenniczką), to nie wyobrażam sobie kształcenia w szkołach branżowych. Po pierwsze nie wyobrażam sobie połączenia zajęć zawodowych i praktyk z przedmiotami ogólnokształcącymi (a takowe w szkole branżowej będą), po drugie nie potrafię wyobrazić sobie 16 lub 17- latka na praktykach w szpitalu, przy łóżku ciężko chorego człowieka, a po trzecie zawód asystentki pielęgniarskiej będzie na poziomie obecnej zasadniczej szkoły zawodowej. Aby obecnie być asystentką pielęgniarską, czyli opiekunem medycznym trzeba posiadać średnie wykształcenie. Z tego co rozumiem asystentka pielęgniarska po szkole branżowej będzie miała większe uprawnienia niż opiekun medyczny. Godzi to w uprawnienia opiekunów medycznych, ponieważ człowiek (de facto 18-latek), będzie posiadał większe uprawnienia medyczne, niż ktoś kto ukończył szkołę policealną.

#12  2016.10.26 22:19:38 ~anty

"Myślę, że pacjenci mają przekonanie, że polska pielęgniarka jest znakomicie wykształcona" (Pinkas) - szkoda, że Min. Zdrowia tego nie widzi.

#13  2016.10.27 14:07:23 ~piel 1

No proszę, jakie zdziwienie, że tyle godzin! Że na magisterce nie ma tyle godzin. My w LM miałyśmy więcej godzin prania mózgu a Wy magisterki uważacie nas za niedouczone. Jest postęp tak duży w medycynie i pracując, czytając i robiąc kursy i specjalizacje niczym nie odbiegamy od wiedzy po uniwerku. Myślę, że to dobry system kształcenia. Asystentki będą z podstawową wiedzą pielęgniarską a jak ktoś chce studiować to droga wolna. Nauczyciel pisze,że nie wyobraża sobie kształcenia policealnego. Ja rozumiem,że to będzie po podstawówce 3 lata dla asystentek, potem matura i ewentualnie studia.

#14  2016.10.27 17:36:02 ~Gosia

A jakie uprawnienia będzie miała asystentka? znaczy że co jak opiekun medyczny? chore to zaczyna być

#15  2016.10.27 18:39:09 ~nauczyciel

Po asystentce pielęgniarskiej nie będzie matury, to będzie na poziomie zawodówki. Po zawodówce będzie można zacząć trzyletnią szkołę pielęgniarską i dopiero ta będzie kończyła się maturą. Też jestem pielęgniarką, tyle że nauczycielką i czasami mi wstyd, że wykonuję ten zawód w Polsce.

#16  2016.10.27 21:48:21 ~Pielęgniar

Koleżanki Pielęgniarki i Pielęgniarze ! Szanujmy siebie, swoją profesję . To wyjątkowy zawód. Jeśli przejdzie propozycja człowieka , który nie lubi pielęgniarek, to pójdziemy protestować do Warszawy. Ten człowiek,który absolutnie nie zna naszej pracy, ma jawną arogancję w sposobie bycia do naszego środowiska, doświadczy naszej siły. Nie bójmy się mówić głośno o arogancji tego człowieka, który dla mnie nie powinien nosić miana ministra. Naszej wiedzy, umiejętności , postawy wobec chorego i jego rodziny nie musimy się wstydzić. Jak nie wiemy o co chodzi, to oczywiście chodzi o pieniądze. I Boże broń by, przyszło nam do głowy być kadrą nauczycielską w tych pożal się boże Branżówkach. Bądźmy choć raz solidarne, chodzi o godność naszego zawodu. Jesteśmy ważne w całym systemie, na równi z innymi zawodami, dajmy to odczuć wszystkim. Nie jednego ministra przeżyłyśmy. z całym szacunkiem dla Pana Profesora Z.Religi. Trzymajcie pion Kolezanki i Koledzy :)

#17  2016.10.27 21:50:12 ~Pielęgniar

I jeszcze jedno słowo komentarza, przyłączam się do propozycji .kształcmy felczerów. będzie taniej :)

#18  2016.10.28 12:34:38 ~piel

A w sumie czemu nie . asystent lekarza? np po 4 latach?

#19  2016.10.30 19:51:54 ~sister

Spotkałam kiedyś w Niemczech pomoc pielęgniarską, która kpiła z polskich pielęgniarek z mgr i licencjatem. Z jakiegoś powodu Pinkas chce nas upokorzyć i jeszcze bardziej skłócić. Wszystkim ciężko myślącym nad tym co dobrze działa a chcącym to zepsuć życzę choroby i bycia na łasce osób pielęgnujących bez wykształcenia i doświadczenia.

#20  2016.11.01 06:30:02 ~piel

No proszę nie chcieliście LM macie zawodówki - ale to typowe dla tej grupy zawodowej .

#21  2016.11.01 06:43:46 ~piel

Do nauczyciela - znajomość szkolnictwa się kłania .W LM zaczynałyśmy po 8 klasach i były przedmioty ogólne , zawodowe oraz praktyczne i tych godzin było sporo . Zazdrościłam koleżanką które poszły do ogólniaka . Ktoś tu napisał że tyle godzin - nawet na studiach nie ma tyle i kto tu jest nie douczony .

#22  2016.11.03 18:46:09 ~piel2

I bardzo dobrze całe życie nas uczą przedtem pielęgniarki ,które uzyskały dyplom i mogły wykazać się 15 letnim stażem były straszone że muszą się dokształcać nikt nie walczyło to żeby nasze dyplomy były równoważne z unijnymi ile czasu trzeba było czekać dziewczyny płaciły za studia a teraz takie rozwiązania jakie chyba są tylko na Ukrainie no brawo i teraz to pasuje 2400 brutto