Prorządowy NZSZ Solidarność poparł działania Radziwiłła w zakresie powrotu do kształcenia pielęgniarek w szkołach średnich.

Zawód pielęgniarki a Licea Medyczne.

      

 

KOMUNIKAT Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”

z obrad nadzwyczajnego posiedzenia w dniu 19 października 2016 r. 

 

(...) "Opinia KSOiW do projektów ustaw zawiera jeszcze bardzo dużo szczegółowych uwag i propozycji zapisów natury prawnej idących w kierunku ochrony miejsc pracy nauczycieli.

Rada KSOiW przyjęła również stanowisko w sprawie utrzymania kształcenia w 13 zawodach medycznych i medycznego szkolnictwa branżowego I i II stopnia.

W stanowisku Rada popiera wniosek Ministra Zdrowia, skierowany do MEN dotyczący zasadności utrzymania kształcenia w szkołach policealnych w 13 zawodach medycznych oraz możliwości kształcenia asystentek pielęgniarskich w 3-letnich branżowych szkołach I stopnia oraz pielęgniarek w 3- letnich szkołach II stopnia. Rada uważa, że jest to krok w dobrym kierunku, który rozwiąże bardzo ważny problem braków fachowego personelu w obszarze ochrony zdrowia.

Źródło: strona internetowa NSZZ Solidarność 

Wybrał Mariusz Mielcarek 

 

Zobacz także:

Zobacz plany Radziwiłła w zakresie modelu nauki w szkołach policealnych uczących pielęgniarstwa - ile będzie trwała nauka w szkole branżowej? Kiedy absolwent szkoły branżowej uzyska tytuł "asystentka pielęgniarska", a kiedy tytuł "pielęgniarka".

 

Komentarze użytkowników

#1  2016.10.26 18:50:55 ~nikka

To po co to wszystko!

#2  2016.10.26 19:11:08 ~ASdas

Hańba ! zdradzieckie szczury !

#3  2016.10.26 19:22:59 ~marusha

Fachowy personel? po liceum medycznym? to chyba jakieś żarty;(

#4  2016.10.26 19:35:42 ~piguła

I co niby taka "asystentka pielęgniarki" będzie mogła samodzielnie zrobić? Ewidentne zapchanie dziury personelu, w końcu będzie tak ; jedna pielęgniarka na oddziale odpowiedzialna za wszystko, asystentka , i opiekunka.pomyślności, a już płace opiekunek medycznych które zmieniają pampersy niewiele różnią się od pensji pielęgniarek, o odpowiedzialności zawodu już nie wspomnę,

#5  2016.10.26 22:08:54 ~anty

"Rada uważa, że jest to krok w dobrym kierunku, który rozwiąże bardzo ważny problem braków fachowego personelu w obszarze ochrony zdrowia". Żal mi was, Rado. Obyście zasmakowali kiedyś opieki tego "wyprodukowanego" na potrzeby chwili "fachowego" personelu. Nie jakość a ilość - oto fachowość wg. tego towarzystwa wzajemnej adoracji (Solidarność - rząd).

#6  2016.10.26 22:21:51 ~DOROTA B.

BARDZO SIĘ CIESZĘ ŻE PRZYBĘDZIE NAM PERSONELU Z WYKSZTAŁCENIEM ŚREDNIM. MŁODE, ŚWIEŻE RĘCE SĄ JAK NAJBARDZIEJ POTRZEBNE. SYSTEM PŁAC JAKI ZAPROPONOWAŁ MINISTER ZDROWIA JEST RÓWNIEŻ BARDZO INTERESUJĄCY. OSOBY Z TYTUŁEM MAGISTRA W KOŃCU BĘDĄ DOBRZE ZARABIAĆ. MIEJMY NADZIEJĘ, ŻE PLAN WEJDZIE W ŻYCIE.

#7  2016.10.26 22:41:40 ~heniek

Bla, bla ,ble, ble wszystko chore

#8  2016.10.26 23:46:11 ~Jaja

Ale jaja przecież sekcja oświaty tylko o nauczycieli się martwi a nie o Pacjentów!

#9  2016.10.26 23:47:31 ~Honor

Kto ma honor niech wnioski wyciąga czy warto do tych ZZ należeć? Są i nasze i branzowe-przenośmy się!

#10  2016.10.26 23:50:50 ~?

Czy Dorota B.pisząca wszędzie arogancki drukowanymi literami to troll ministra? Czuję,że tak.DNO!

#11  2016.10.27 01:41:37 ~jp

To chyba jakieś kpiny! Pielęgniarki na całym świecie mają przynajmniej licencjat ! To NIESTETY dalsza DEGRADACJA ZAWODU PIELĘGNIARKI w Polsce! STOP na to nie ma przyzwolenia! Jako pielęgniarka nie zgadzam się, aby w przyszłości moje koleżanki były służącymi państwa doktorstwa bo niestety do tego doprowadzi polityka p. Radziwiłła, a może właśnie o to chodzi. A Szanowne IZBY PIELĘGNIARSKIE niech dalej czekają, a co tam najwyżej dalej będą czesać kasę z niedouczonych pseudo pielęgniarek za doszkalanie I tak się to kręci!

#12  2016.10.27 07:05:15 ~do jp

Bardzo słuszna uwaga,że izbom może być na rękę średnie wykształcenie. Zarobią wtedy krocie na obowiązkowych ,uzupełniających kursach i kursikach.My tylko wiemy dokładnie,że te kursy niczego nie uzupełniają poza kasą izb.

#13  2016.10.27 13:58:55 ~jola-piel

Drogie koleżanki skad w was tyle jadu i nienawiści.I wy chcecie aby nazywano was pielęgniarkami.A cóz wam przeszkadzają pielęgniarki ze średnim wykształceniem? Będą najwyżej mniej zarabiały,a panie po studiach więcej i o co chodzi?

#14  2016.10.27 14:03:29 ~do JP

Degradacja była jest i będzie w tym zawodzie i to czy się będzie po LM czy po studiach. Brak jest w Nas samych otwartości i walki chociażby o to co stanowią akty normatywne.Przykład:w ustawie o działalności leczniczej jest zapis o konkursie na stanowisko piel.oddziałowej a zastępowane jest piel.koordynującą tj. nic innego jak pozbawianie pielęgniarki funkcji kierowniczej bo takowe jest w przypadku piel oddz.a nie koordynującej ;zakresy obowiązków stworzono dla potrzeb szpitala identyczne i o czym tu mowa. Ani przełożeni ani panie z izb,które to właśnie po linii administracyjnej winny tego pilnować nic w tych kwestiach nie czynią mimo monitów kierowanych od członków.Problem jest jeden;zero przebicia u wyższych władz; wina leży w Nas samych! Przestańmy wreszcie nadawać jedna na drugą,wykorzystajmy wyższe wykształcenie adekwatnie do sytuacji a będą Nas postrzegać tak jak tego oczekujemy:) POWODZENIA:)

#15  2016.10.27 17:31:03 ~do JP

POWODZENIA w następnym życiu:)

#16  2016.10.28 15:55:38 ~pielęgniar

Należy określić wyraźnie kto to jest pielęgniarka/zawód/.Określić jej wykształcenie,wycenić jej pracę. A nie tworzyć pośrednie zawody,degradować osiągnięcia całego środowiska/samodzielność zawodową/,promować zawód ratownika medycznego na oddziałach przypisując im zadania pielęgniarskie. Po co komu te ciągłe zmiany? A jeszcze jedno -Kiedy doczekamy się ,że v/ministrem ZDROWIA BĘDZIE PIELĘGNIARKA-która zadba o prestiż tego zawodu!

#17  2016.10.30 11:20:43 ~Obiektywni

Najgłośniej słychać te, ktore jeszcze niedawno desperacko skrzeczały że rząd musi coś zrobić, bo w Polsce niebawem zabraknie pielęgniarek. Z przerażeniem świat się dowiedział się, że jedyny sposób to zasypanie absolwentek studiów pomostowych górą pieniędzy. Kosztem pozostałych zawodów medycznych! No niezły burdel macie siostry w tym archeo! I nagle urodziła się ideta, że srednie szkoły pielegniarskie to degradacja zawodu? A czy aby nke chodzi o pozbycie się konkurencji poprzez maksymalne utrudnienie dostępu do zawodu? Marzy się "kazus anestezjologów"? Che che che. Totalną degradacją zawodu pielęgniarki było głównie zmajstrowanie przez "ligę" mechanizmu tzw. "sudióf podmostowych", służącego głównie do zawijana g.na w sreberko, czyli przemysłową, taśmową produkcję "paralicencjatuf" będących jedynie karykaturą wykształcenia wyższego. W porywach tego szaleństwa, "pielegniarskie stódja wyszsze" można ukończyć w pół roku! Dorobiono nawet ideologię do tej szkoły specjalnej pod tytułem "godziny dydaktyczne". I w taki oto sposób powstał jedyny na świecie zawód gdzie widzę przelicza się nie na podstawie ewaluacji materiału przerobionego na poziomie akademickim a li tylko na podstawie ilości godzin przepękanych w różnej maści szkołach, funkcjonujących szebel a nawet dwa niżej kształcenia akademickiego. W dodatku taka "sztuczna inteligencja" to obecnie nie tylko zdecydowana większość grupy zawodowej, ale co gorsze, lwiej czesci kadry zarządzającej i niemal cała reprezentacja związkowo-izdebna. I to właśnie mazywa się rownaniem w dół a nie przywrócenie licealanego, czy pomaturalnego trybu kształcenia pielęgniarek. Konkludując z całej tej histerii wyłania się jedynie dążenie do feudalizacji zawodu pielęgniarki. Stworzenia funkcji "królowej" otoczonej robotnicami-pomocami pielęgniarskimi (sanitariuszami, opiekunami medycznymi, ratownikami, absolwentkami majacych powstac szkół pielegniarskich.) Pytam, gdzie doprowadzi ten posunięty do granic absurdu oportunizm?

#18  2016.10.30 11:37:04 ~do 17

Bolesne,ale cała prawda o nas

#19  2016.10.31 18:06:24 ~do 17 Obie

Proponuję wrócić do szkoły podstawowej i poćwiczyć troszkę pisownię i ortografię polską !

#20  2016.11.01 17:04:41 ~do19

Kształcuny tłumok nie rozumie ironii,tylko myśli,że błędy ortograficzne