Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych – Zobacz wykaz 27 firm, które prowadzą BEZPŁATNE szkolenia dla pielęgniarek i położnych. Wartość szkoleń 70 milionów złotych!

3 min czytania
AktualnościDofinansowane specjalizacje
Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych –  Zobacz wykaz 27 firm, które prowadzą BEZPŁATNE szkolenia dla pielęgniarek i położnych. Wartość szkoleń 70 milionów złotych!

 

      

 

W poprzednich numerach miesięcznika „Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych” informowaliśmy, że w roku 2016 rozpoczną się bezpłatne szkolenia dla pielęgniarek, finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu “Kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych w obszarach związanych z potrzebami epidemiologiczno-demograficznymi”. Teraz, w związku z zakończeniem przez Ministerstwo Zdrowia postępowania konkursowego, mającego na celu wyłonienie organizatorów powyższych szkoleń, przekazujemy czytelnikom bardziej konkretne informacje.

Jak informowaliśmy, program wstępnie zakładał wsparcie edukacyjne dla pielęgniarek i położnych w formie kursów specjalistycznych oraz kwalifikacyjnych. Poniżej publikujemy wykaz kursów, które będą sfinansowane w ramach przedmiotowego programu:
1) kurs specjalistyczny: Ordynowanie leków i wypisywanie recept dla pielęgniarek i położnych,
2) kurs specjalistyczny: Wywiad i badanie fizykalne dla pielęgniarek i położnych,
3) kurs specjalistyczny: Wykonanie i interpretacja zapisu elektrokardiograficznego,
4) kurs specjalistyczny: Opieka pielęgniarska nad chorymi dorosłymi w leczeniu systemowym nowotworów,
5) kurs specjalistyczny: Rehabilitacja osób z przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi,
6) kurs specjalistyczny: Wykonanie badania spirometrycznego,
7) kurs kwalifikacyjny: Pielęgniarstwo onkologiczne,
8) kurs kwalifikacyjny: Pielęgniarstwo psychiatryczne,
9) kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego dla pielęgniarek.

W ramach projektu pielęgniarka może wziąć udział w jednym kursie. Wyjątek stanowią kursy specjalistyczne pozwalające pielęgniarkom i położnym na zdobycie dodatkowych uprawnień, tj. Ordynowanie leków i wypisywanie recept dla pielęgniarek i położnych oraz Wywiad i badanie fizykalne dla pielęgniarek i położnych. Założenia programu były takie, że przynajmniej 40% uczestników szkoleń (czyli ponad 4000 osób) ukończy kurs specjalistyczny Ordynowanie leków i wypisywanie recept dla pielęgniarek i położnych. W dniu 4 kwietnia 2016 roku ministerstwo zdrowia ogłosiło wykaz 27 instytucji, które przeprowadzą powyższe szkolenia. Obok publikujemy wykaz wraz z podaniem wysokości przyznanych środków finansowych dla konkretnych organizatorów szkoleń. Warto tutaj podkreślić, że każdy podmiot zamieszczony w wykazie zobowiązany jest do zorganizowania co najmniej jednej edycji szkoleniowej w co najmniej 5 województwach. Warto zwrócić uwagę, że poszczególni organizatorzy nadaliswoim programom szkoleniowym odmienne tytuły. I tak na przykład Zakład Doskonalenia Zawodowego w Poznaniu, który będzie prowadził szkolenia na terenie 8 województw, nazwał swój program “DOSKONALENIE KADR MEDYCZNYCH. Kursy kwalifikacyjne i specjalistyczne dla pielęgniarek i położnych”. Natomiast Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach będzie realizował szkolenia w ramach programu “Kształcenie ustawiczne gwarantem wysokiego profesjonalizmu pielęgniarek i położnych”. Poniżej przedstawiamy informacje w zakresie wymogów kwalifikacyjnych, jakie muszą spełniać pielęgniarki i położne, żeby zostać zakwalifikowane na bezpłatne szkolenia. Z powyższego programu szkoleń w kursach kwalifikacyjnych będą mogły wziąć udział pielęgniarki, które:

1) posiadają prawo wykonywania zawodu,
2) posiadają co najmniej 6-miesięczny staż pracy w zawodzie,
3) zostały dopuszczone do kursu kwalifikacyjnego po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego.

Natomiast w kursach specjalistycznych będą mogły wziąć udział pielęgniarki, które:
1) posiadają prawo wykonywania zawodu,
2) zostały dopuszczone do kursu specjalistycznego po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego.

Dobra informacja jest taka, że w ramach projektu zostaną sfinansowane:
– dojazd i powrót

– zwrot kosztów podróży może nastąpić wyłącznie wtedy, gdy miejsce odbywania kursów znajduje się poza miejscem zamieszkania uczestnika; zwrotowi nie będą podlegały koszty dojazdu w obrębie jednej miejscowości,

– zakwaterowanie uczestników – w uzasadnionych przypadkach, gdy dojazd na kurs i powrót do miejsca zamieszkania po zajęciach byłby niemożliwy tego samego dnia, zapewnia się uczestnikom możliwość zakwaterowania; zwrot kosztów zakwaterowania przysługuje wyłącznie w przypadku, gdy miejsce odbywania szkolenia znajduje się poza miejscem zamieszkania uczestnika,

– materiały dydaktyczne

– zapewnia się pomoce dydaktyczne w postaci podręczników, skryptów, opracowań naukowych,

– egzamin końcowy – zapewnia się przeprowadzenie egzaminu potwierdzającego nabyte kompetencje.

Dla pełniejszego zobrazowania specyfiki programu szkoleń poniżej prezentujemy bardziej szczegółowe informacje dotyczące tych szkoleń – na przykładzie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Poznaniu. Podmiot ten z puli 68 milionów złotych otrzymał prawie 8 milionów. Czytaj dalej i zobacz wykaz instutucji szkoleniowych…

 

Zobacz więcej artykułów z najnowszego numeru Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 
Zobacz także:
 
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8146 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Zarządzanie w ochronie zdrowia – rozwijaj się na studiach podyplomowych

2 min czytania
Chcesz w przyszłości zająć się zarządzaniem jednostką leczniczą albo podmiotem działającym w sektorze ochrony zdrowia? Jako pielęgniarka masz już cenne doświadczenie w…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek zapomniał o pielęgniarkach na umowach cywilnoprawnych?

2 min czytania
Sprawa wynagrodzeń pielęgniarek na umowach cywilno-prawnych… Do sejmowej komisji zdrowia wpłynęła petycja w sprawie „zmiany art. 5 ustawy z dnia 8 czerwca…
AktualnościNormy zatrudnieniaPielęgniarka - statystyki

Liczba pielęgniarek – MZ: stanu równowagi nie osiągniemy w ciągu najbliższego roku, czy pewnie i dwóch…

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia o liczebności kadry pielęgniarskiej… W dniu 19 marca 2024 roku sejmowa podkomisja stała do spraw organizacji ochrony zdrowia rozpatrzyła informację…
Komentarze