Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - recepty pielęgniarek i położnych - "Nie chcę stać w miejscu - przecieram szlaki"

Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych

 

      

 

Krystyna Wiktorowicz jest pielęgniarką z dużym doświadczeniem zawodowym, z pełnym zaangażowaniem w wykonywanie swojego zawodu, który traktuje jako ważną misję. W niewielkiej miejscowości, w której mieszka, pełni rolę nie tylko pielęgniarki wykonującej zlecenia medyczne, ale cieszy się dużym autorytetem wśród pacjentów. Bywa w domach swoich sąsiadów, zna ich problemy. Skraca dystans pomiędzy nimi a lekarzami. Teraz z przekonaniem skorzystała z nowych możliwości, skończyła odpowiedni kurs i... właśnie zaczęła wypisywać recepty w ramach swoich nowych uprawnień. Czy w ten sposób kogoś wyręcza? Czy wizerunek pielęgniarki na tym cierpi? A może jej postawa pozwala dostrzec wysoki profesjonalizm jej zawodu? Oddajmy głos pani Krystynie Wiktorowicz.

Jestem absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Studia magisterskie na kierunku pielęgniarstwo ukończyłam w roku 2008. Od ponad 13 lat realizuję się zawodowo jako pielęgniarka. Pracowałam w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym, w szpitalu na oddziale internistycznym, na oddziale intensywnej opieki medycznej, jak również w środowisku domowym pacjenta jako pielęgniarka opieki długoterminowej domowej.

Od 6 lat pracuję w podstawowej opiece zdrowotnej w Przychodni Rodzinnej w woj. łódzkim na stanowisku pielęgniarki rodzinnej.

W grudniu 2015 r. ukończyłam kurs specjalistyczny ,,Ordynowanie leków i wypisywanie recept” zorganizowany przez Warszawski Uniwersytet Medyczny. W styczniu tego roku z łódzkiego oddziału NFZ otrzymałam możliwość wypisywania recept swoim pacjentom.

Obecnie jestem pielęgniarką rodzinną w małej, ale nowoczesnej, wielospecjalistycznej przychodni w niewielkiej miejscowości w województwie łódzkim. Moi pacjenci mieszkają w pobliżu, wszyscy jesteśmy sąsiadami. Ponad 30% z nich to osoby starsze, z wieloma schorzeniami zdrowotnymi.

Dlatego uzyskane nowe kompetencje w zakresie wypisywania recept bardzo mi się przydają. Jeśli wymaga tego sytuacja, to w ramach posiadanych uprawnień podczas wizyty domowej, po badaniu przedmiotowym i podmiotowym pacjenta zlecam odpowiedni opatrunek, przedłużam receptę lub wystawiam zlecenie na pieluchomajtki. Nie jest to praca za kogoś, a praca w ramach moich kompetencji zawodowych. Nikt mnie do tego nie zmusza, po prostu chcę jak najlepiej wykonywać swoje zadania w ramach posiadanych kompetencji. Trzeba sobie uświadomić, że pielęgniarki są bardzo dobrze wykształconą kadrą medyczną w Polsce. Nie stoimy w cieniu lekarza, ale z nim współpracujemy w ramach zespołu terapeutycznego. Każdy z nas robi „swoje”. Czytaj dalej...

 

Zobacz więcej artykułów z najnowszego numeru Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 
Zobacz także:
 

Komentarze użytkowników

#1  2016.11.14 16:12:29 ~piel.

Niech się realizuje kobiecina za darmo kto jej zabroni, dlatego mają wszystkie pielęgniarki za GŁĄBY !

#2  2016.11.14 16:18:49 ~Ksja

No grubooo - wystawia receptę na PIELUCHOMAJTKI

#3  2016.11.14 16:18:53 ~Ksja

No grubooo - wystawia receptę na PIELUCHOMAJTKI

#4  2016.11.14 16:33:34 ~gość

Biedna,zakompleksiona siostra,współczuję

#5  2016.11.14 17:39:03 ~hala

Świetna recepta na kompleks !

#6  2016.11.15 13:46:05 ~Jerzy Kruk

Kompleksy to Panie komentujące macie! A Ta pani to Pielęgniarska przez wielkie "P"!

#7  2016.11.15 15:18:35 ~litosci

Wyobrazcie sobie ze na pieluchomajtki tez musza byc recepty jesli maja byc bezplatne ! Jestescie zawistne same nie mozecie tego robic a innym z zazdrosci oczy byscie wydrapaly !

#8  2016.11.15 15:20:47 ~litosci

Czy nie lepiej by zawod pielegniarki wzniesc na inny poziom by pielegniarka wypisywala recepty a opiekunka zajela sie toaleta pacjenta czy naprawde tylko to chcecie robic ?

#9  2016.11.15 20:17:19 ~ja

Za darmo to tylko pracuje niewolnik i siostry piszą recepty.Czego takim zazdrościć?

#10  2016.11.16 07:56:04 ~do ja9

Niczego ona pojdzie wypisywac recepty a ty w tym czasie bedziesz zanieczyszczone pampersy zmieniac i napawac sie ich zapachem . skad nie ma czego zazdroscic . alez skad . ba . nie ma no . nie ma czego zazdroscic .

#11  2016.11.16 08:44:12 ~do 10

Jeżeli będzie szansa na taki podział to natychmiast ukończę kurs,ale póki co i przez 20 lat do mojej emerytury zmian się nie spodziewam.

#12  2016.11.16 12:11:53 ~#@!

Żeby tylko to ,przecieranie" nie odbiło Ci się czkawką! Pozdrawiam.

#13  2016.11.16 14:01:51 ~pielęg.

To dobrze, że Pani przeciera szlaki. Może dzięki takim osobom nie dojdzie do zupełnej degradacji zawodu. Może będzie szansa przynajmniej na obronę edukacji zawodowej na dotychczasowym poziomie. Wiadomo, że kształcenie "sióstr" w szkołach branżowych byłoby tańsze i skutkowało produkcją niewolników. Tylko samodzielny pracownik może ordynować leki i pisać recepty.

#14  2016.11.16 14:20:38 ~do13

Samodzielny pracownik to może na swojej działce marchewkę uprawiać,a pielęgniarka pisząca recepty to przetrze sobie najwyżej stare spodnie w kroku,bo na nowe nie będzie ją stać.

#15  2016.11.16 22:14:16 ~ja

Czy rozumiecie po co wprowadzono wypisywanie recept przez pielęgniarki ? żeby odciążyć lekarzy od ich baaaardzo ciężkiej pracy :) a pielęgniarki godzą się robić to za darmo, a potem zdziwione, że tyle pracy a tak mało zarabiają.

#16  2016.11.17 08:39:51 ~@

Do 15 przecieram oczy i czytam wypowiedz nr 15 poraz kolejny . Brak slow! Mylisz ze narzekali by ratownicy gdyby dano im taka sama mozliwosc ? 100% NIE. Byliby zachwyceni. I walczyli by by na oddzialy ratunkowe zatrudniono opiekunki do toaletey bo oni w tym czasie musza zajac sie receptami! Czy naprawde nie widzicie w tym dla naszego zawodu szansy ? Zastanawiam sie kto takie glupoty wpisuje jak nr 15 . Jestem wrecz przekonana ze to nie jest pielegniarka tylko ktos kto sie podszywa pod nas !

#17  2016.11.17 09:10:40 ~KJdo16

Czy Pani jest taka naiwna czy tylko udaje? Pracuję na internie , od lat stałe przybywa nam obowiązków (liczenie leków, cała dokumentacja pielęgniarska w formie elektronicznej itd) ,rodziny pacjentów coraz bardziej roszczeniowe a opiekunów ani widu ani słychu. Bo i po co ? Trzeba wycisnąć z głupich pielęgniarek ile się da.Receptę też wypiszą w tzw miedzyczasie , dumne z siebie że mogą.W POZETACH od dawna doktorki wykorzystująpielęgniarki do wypisywania recept a teraz mogą to robić w majestacie prawa. I o to w tym wszystkim chodzi .

#18  2016.11.17 09:44:45 ~do17

Szkoda slow naprawde ! Pytam pania po co lata pani z jezykiem na wierzchu i komu stara sie pani udowodnic ze zrobi wszystkie obowiazki sama. PO CO i DLA KOGO? Prosze zroibc tyle ile jest pani wstanie zrobic i w raporcie napisac czego pani nie zrobila i podac powod nie wykonania pewnych czynnosci. Gdyby wszystkie panie na kazdym oddziale tak robily, zmienilo by sie wszystko i to bardzo szybko. Ale Panie nie ugotujecie sie w swoim wlasnym sosie ale z lepiacym sie tylkiem od potu zrobicie wszystko co jest podad sily czlowieka byle udowodnic ze jej dalam rade jaka ja cudowna jestem. Albo staly SLOGAN dla pacjenta bo pacjent najwazniejszy Hmmmmm . Wiadomo ze tak ale kazdy z nas jest pacjentem czy za piec lat chce pani lezec na sali obok nich bo sie pani wykonczyla w pracy udowadniajac ze zrobila pani wszysko ponad sily czlowieka. Robcie tak dalej a wyladujecie w szpitalach bardzo szybko. Moje zdanie jest takie robie PRIOTRYTETOWO co najwazniejsze rzeczy dla dobra zdowia i zycia czlowieka a inne ktorych nie zdazylam zrobic wpisuje w raport i podaje merytoryczny powod dlaczego nie udalo mi sie zdazyc ze wszystkim. Dopoki tego nie pojmiecie nic sie nie zmieni. Dopoki nie pojmiecie ze zawod pielegniarki na calym swiecie sie zmienia i zmienia sie jej zakres obowiazkow w naszym kraju nic sie nie zmieni i to wlasnie dzieki wam, wam samym nie innym KTOS MUSI SIE ODWAZYC. Musimy odwazyc sie my bo nikt inny za nas tego nie zrobi !

#19  2016.11.17 09:58:22 ~c.d

Jak juz chyba wszyscy zdazyli zauwazyc Z PODWYZEK NICI! Wiec wykorzystajmy dodadkowa czynnosc jak wypisywanie recepty by zatrudniono na oddzialy opiekunki do higieny pacjentow I O TO POWINNYSMY WALCZYC ! To przyniesie wiekszy skutek od wieleoletniej wrecz pokoleniowej walki o podwyzki. USWIADOMCIE SOBIE ZE JEJ NIE DOSTANIEMY ! Walczmy chociaz o warunki pracy i nowoczesny zakres obowiazkow skoro doszly nowe obiazki ktore ja chetnie wykonam bo wole wypisac recepte od zmiany pampersow i ich aromatow. Walczmy by zmienic i podwyzszyc zakres obowiazkow a nie go OBNIZAC dziwna iluzja ze za babranie sie w odchodach dostaniesz wieksza pensje NIGDY TAK NIE BEDZIE! Chlopcy biegajacy po boiskach w krotkich spodenkach zarabiaja MILIONY, a ludzie ratujacy zycie GROSZE ! Czy to nikogo nie zastanawia ?

#20  2016.11.17 14:50:12 ~do 18 i 19

Ty chyba po innej ziemi stąpasz i nie wiesz,że na oddziałach są oddziałowe,które mają dobre pensje aby trzymać dyscyplinę i posłuszeństwo,a niech no która czego nie zrobi,albo się odezwie,to jest rzucana jak pomiotło po innych oddziałach,albo ma tak zrobiony grafik,że pada na pysk.Swoje zdanie może mieć każdy,tylko nie pielęgniarka.Dowalić jej jeszcze recepty,a co,a może w następnej kolejności drobny zabieg chirurgiczny,jakiś gips,kardiowersję zrobi.za parę groszy,bo to siostra przecie

#21  2016.11.20 17:19:53 ~do #20

Jak to dobrze, że macie na kogo zrzucić jak nie na pielęgniarki po LM to na oddziałowe! A po co Bozia dała rozum? Myślenie nie boli!

#22  2016.12.26 20:46:34 ~Piel

Ale jaj kpsmitki niswiadomrj