(2/10) Pielęgniarko i położno! NIE PODPISUJ TEGO!!! (NIE)porozumienie Zawodów Medycznych opracowało projekt ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Uregulowano tam także płace pielęgniarek i położnych.

(NIE)porozumienie Zawodów Medycznych, a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.

 

 

(NIE)porozumienie Zawodów Medycznych,

a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych (2/10)

 

Porozumienie Zawodów Medycznych zbiera obecnie podpisy pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia. Ustawa ta "określa sposób ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, uwzględniający rodzaj wykonywanej pracy oraz kwalifikacje wymagane przy jej wykonywaniu oraz tryb przyznania wynagrodzenia". 

Cały projekt przedmiotowej ustawy opublikowaliśmy w listopadowym wydaniu Ogólnopolskiego Miesięcznika Gazeta Pielęgniarki i PołożnejTekst projektu zobacz tutaj

Poniżej prezentuję w jaki sposób potraktowano naszą grupę zawodową - pielęgniarki i położne w stosunku do innych grup zawodowych. 

Przez współczynnik pracy należy rozumieć liczbę, przez którą ma być pomnożone przeciętne miesięczne wynagrodzenie. Obecnie to wynagrodzenie wynosi około 3 900 zł.  

I tak najniższe wynagrodzenie zasadnicze dla powyższych grup zawodowych według autorów projektu ustawy ma wynosić odpowiednio (Proszę nie jarajcie się poniższymi liczbami! I tak na to nie ma środków finansowych):

  • dla pielęgniarki i położnej bez specjalizacji - 5 850 zł,
  • dla pielęgniarki i położnej ze specjalizacją - 6 825 zł.
  • dla magistra pielęgniarstwa/ położnictwa ze specjalizacją - 7 800 zł. 

​Pytanie do autorów projektu ustawy:

  1. ile ma wynieść wysokość wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarki lub położnej z tytułem magistra, która nie posiada specjalizacji?
  2. ile ma wynieść wysokość wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarki lub położnej z tytułem licencjata? 

Odpowiedzi są oczywiste i sprowadzają się do stwierdzenia: (NIE)porozumienie Zawodów Medycznych potraktowały magistra i licencjata pielęgniarstwa i położnictwa na równi z wykształceniem średnim.

Teraz zobaczmy w jaki sposób potraktowano w projekcie ustawy fizjoterapeutów:

 

Wnioski:

  • W przypadku zawodu fizjoterapeuty mamy licencjata,
  • W przypadku zawodu fizjoterapeuty mamy także magistra. 

 

Pytanie do autorów projektu ustawy:

  1. Dlaczego w przypadku zawodu fizjoterapeuty mamy licencjat, natomiast w przypadku pielęgniarki i położnej nie?
  2. Dlaczego w przypadku zawodu fizjoterapeuty mamy magistra, natomiast w przypadku pielęgniarki i położnej magister jest obwarowany wymogiem posiadania specjalizacji?
  3. Dlaczego w przypadku pielęgniarki i położnej magister pielęgniarstwa (bez specjalizacji) został potraktowany na równi z wykształceniem średnim? Tego nie ma w przypadku zawodu fizjoterapeuty (adekwatnie powinien zostać potraktowany jak technik!) Dlaczego zawody pielęgniarki, położnej, fizjoterapeuty w powyższym kontekście potraktowano w projekcie ustawy w odmienny sposób?

​Bardzo proszę o merytoryczne odpowiedzi. Uwagi typu: Mielcarek jątrzy, skłóca środowisko zawodowe pielęgniarek i położnych, a teraz całe środowisko ochrony zdrowia pomiędzy poszczególnymi grupami zawodowymi jest argumentacją dzieci z piaskownicy.

Podnoszę merytoryczne kwestie. Proszę o rzeczowe odpowiedzi. Zapraszam do szerszych wypowiedzi. Ich treść na życzenie autorów zamieszczę na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych. Z przyjemnością! Portal miesięcznie odwiedza około 80-100 tysięcy unikalnych użytkowników. Zapraszam do dyskusji. 

Warto podkreślić, zasadniczy fakt, że obywatelski projekt ustawy o wynagradzaniu w ochronie zdrowia nie pisała strona rządowa, lecz 9 związków zawodowych. Czyli także "panie w czepkach". Dlaczego Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych dopuścił do tak niesprawiedliwego potraktowania pielęgniarek i położnych w kontekście grupy zawodowej fizjoterapeutów? 

Mariusz Mielcarek 

P.S. To drugi artykuł z cyklu dziesięciu (NIE)porozumienie Zawodów Medycznych, a wynagrodzenia pielęgniarek i położnychJutro w niedzielę kolejny o 18.00 Obiecuję, będzie ciekawie...

 

 

      

      

 

Polecamy książki

Komentarze użytkowników

#1  2016.12.03 18:25:56 ~Sara

Panie Mariuszu mam nadzieję że ten projekt jest jakimś nieporozumieniem. To z czym mamy teraz do czynienia to jest jawne prześladowanie naszej grupy zawodowej. Chcemy tylko sprawiedliwości a Pan Radziwił z Porozumienia Zielonogórskiego nie dorasta nam do pięt, to najgorszy minister wszechczasów. Wydaje mi się ze mamy coraz mniej siły do walki jesteśmy już dojrzale,zmęczone a młodych już w tym kraju nie ma. Również czekam na merytoryczne argumentacje osób dokonujących wpisów rodem z piaskownicy . Pozdrawiam Panie Mariuszu i czekam na kolejne artykuły.

#2  2016.12.03 18:44:50 ~Andzia

I znowu dostajemy po nosie. U mnie w pracy zaraz mi to smierdzialo kody technicy ryb tak bardzo naciskał żeby to podpisać. Dlaczego pozwalamy stawiać się na równi z fizjoterapeutami, laborantami czy technikami, kiedy w tej punktacji daleko przed nami jest brać lekarska. Gdzie sprawiedliwość :(

#3  2016.12.04 06:13:01 ~piel.

Chciałam zapytać, co zdaniem pana Mielczarka da "tu" dyskusja i obrzucanie się błotem, do której zachęca na tym forum!

#4  2016.12.04 07:49:38 ~mgr nie sp

Zadałam pytanie związkom zawodowym dlaczego mgr nie jest ujęty w projekcie, odpowiedź - poszczególne grupy zawodowe same układały widełki, pielęgniarki brały pod uwagę poziom umiejętności. dla mnie kolejna bzdura, ale niepodpisywanie projektu doprowadzi do pozostawienia nas na poziomie 0,6 i 2400zł w 2020r tak jak ustaliło ministerstwo.

#5  2016.12.04 16:45:40 ~obserwator

Rzeczywiście fizjoterapeuci są ujęci w sposób czytelny ale im bardziej się wczytuję w podział pielęgniarek i położnych to w grupie 3 są ujęte pielęgniarki/położne z magistrem ORAZ ze specjalizacją, a nie "i" ze specjalizacją. Myślę, że można to rozumieć w dwojaki sposób i wszystko zależy od interpretacji powyższego zapisu. Tzn: pielęgniarki/położne z magistrem "ORAZ" pielęgniarki/położne z magistrem i specjalizacją. Panie Mariuszu myślę, że tę kwestię trzeba wyjaśnić i wtedy działać, chyba że jest Pan pewien, a ja się mylę. Uważam, że można to było zrobić tak jak w przypadku fizjoterapeutów, prosto i czytelnie.

#6  2016.12.04 17:16:17 ~obserwator

Zgadzam się z Sarą, nie jesteśmy już młode i jesteśmy już zmęczone ciągłą walką z wiatrakami. Pracuję już 30 lat w zawodzie pielęgniarki i miałam nadzieję, że ten zawód zostanie wreszcie doceniony min. przez rządzących, że będziemy traktowane z szacunkiem, a nie jak tania siła robocza! Czy kiedykolwiek to się zmieni? ŚMIEM WĄTPIĆ

#7  2016.12.04 17:16:19 ~#@!

A co to jest to POROZUMIENIE Zawodów Medycznych? pewnie twór stworzony do podburzenia grup medycznych; im ich więcej tym mniej mogą- zasada stara jak świat wykorzystywana przez decydentów!

#8  2016.12.04 23:05:26 ~fizjoterap

Tyle że za rok nie będzie już prowadzonych studiów fizjoterapii na poziomie licencjata a od razu 5 letnie jednolite. Faktycznie, licencjaci i technicy pozostaną,ale ich będzie coraz mniej. Nie za bardzo rozumiem komentarza typu "Andzia". Stawiacie się Państwo na równi ze średnim personelem medycznym ponieważ jesteśmy wszyscy średnim personelem - w Polsce. Za granicą wygląda to trochę inaczej ;)

#9  2016.12.04 23:28:42 ~Ob

No tak bo znaczaca podwyżka do 5800 jest zupełnie bez sensu lepiej nic nie robić i spierać się dalej o głupoty za 2000.

#10  2016.12.05 02:24:06 ~Pawel

A czy zdaje Pan sobie sprawę, że w innych zawodach medycznych specjalizacja trwa więcej niż 2 lata i żeby podejść do niej trzeba mieć tytuł magistra - tak jak to jest w wypadku fizjoterapeutów? Na szybko z CMKP: "Specjalizacja trwa 4 lata. W zależności od realizowania planu nauczania może trwać krócej lub w przypadku nie zdania egzaminu końcowego dłużej.W tym czasie fizjoterapeuta ma do odbycia ( +/ - w zależności od nanoszonych zmian w programie nauczania) : 658h modułów w czasie nauczania 1171h staży kierunkowych 371h kursów obowiązkowych "

#11  2016.12.06 16:31:10 ~Maria

Było by cudownie bo dostałam bym aż 1000 zł do podstawy bo tyle mi brakuje aby mieć podawy brutto 2800 po specjalizacji

#12  2016.12.09 16:45:34 ~AWOI

Powinno być tak w projekcie pielęgniarka z licencjatem 1,75 na równi z pielęgniarką tylko ze specjalizacją, z magistrem 2 , z magistrem i specjalizacją 2,5 i to było by najbardziej mądre i sprawiedliwe rozwiązanie

#13  2016.12.09 16:47:43 ~AWOI

Lobby ratownicze wycisnęło maxa ze swoich żądań , a nasze lobby no cóż jak zwykle wyciągneło kupe z pampersa, żal i żenada

#14  2016.12.12 15:14:32 ~FizjoT Do

Chcała byś zarabiać najwięcej z personelu średniego i prawie tyle co lekarz? Bez jaj. Przecież Wy wykonujecie jedynie polecenia lekarza.

#15  2016.12.16 11:20:43 ~ pielęg

Odnośnie komentarza nr #5, także uważam, że należy wyjaśnić interpretację "I" oraz "oraz". W przypadku gdyby wsk. 2 obowiązywał tylko pielęgniarki z tytułem mgr, które jednocześnie legitymują się tytułem specjalisty to byłaby to absolutna dyskryminacja magistra pielęgniarstwa względem magistrów innych zawodów medycznych i absolutnie nie można do tego dopuścić! Jestem wdzięczna Panie Mariuszu, że podnosi Pan tę kwestię! Proszę nie odpuszczać, ma Pan wśród współpracujących ze mną pielęgniarek ogromne poparcie. Życzę dalszych sukcesów

Dodaj komentarz