(1) Pielęgniarka systemu a projekt nowej ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. TYKO umowa o pracę!

Pielęgniarka sytemu - projekt nowej ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

 

      

      

 

Minister zdrowia w dniu 14 października 2016 roku skierował do konsultacji projekt nowej ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Rozpoczynamy cykl artykułów przybliżających zapowiadane zmiany.

 

TYLKO UMOWA O PRACĘ

 

W uzasadnieniu do projektu ustawy czytamy: 

"Dodatkowo projekt zakłada możliwość zatrudniania członków zespołów ratownictwa medycznego jedynie w oparciu o umowę o pracę. Spośród 22 803 osób zatrudnionych w zespołach ratownictwa medycznego, na podstawie umowy o pracę zatrudnionych jest 47 % osób. Na podstawie umowy o pracę swoje zadania wykonuje: 

1) 5,5 % lekarzy systemu, 
2) 68 % pielęgniarek systemu, 
3) 27 % osób wykonujących wyłącznie zawód ratownika medycznego, 
4) 53 % osób wykonujących zawód ratownika medycznego i obowiązki kierowcy ambulansu ZRM,
5) 77 % osób wykonujących wyłącznie obowiązki kierowcy ambulansu ZRM.

Zatrudnienie na podstawie stosunku pracy stanowi postulat od lat podnoszony przez środowisko ratownicze. Taka forma zatrudnienia sprzyja stabilizacji pozyskiwania kadry na rynku pracy, zabezpieczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, pomaga egzekwować prawo pracowników do ubiegania się o dofinansowanie kursów doskonalących i umundurowania. Stosunek pracy nie pozwala na przekroczenie ustawowego maksymalnego czasu pracy, co jest nagminne w przypadku umów cywilno-prawnych."

PIS zapowiada, że wymóg zatrudniania członków zespołów systemu PRM tylko w oparciu o umowę o pracę ma wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku. 

Wybrał: Mariusz Mielcarek

 
Zobacz także:

Komentarze użytkowników

#1  2016.12.11 14:19:12 ~MaS

Jak się założenia ustawy koleżankom od czepków nie podobają.droga wolna.nikt Was w systemie nie trzyma.

#2  2016.12.11 16:30:29 ~Tak!

Mi się bardzo podoba! Nie trzeba będzie pracować po 300 godzin w miesiącu. Niech jeszcze godnie za tą tyrkę zapłacą! Jestem za! Ania z Gdańska

#3  2016.12.11 22:11:46 ~Maria

Myślę że wam ratownikom potrzebna jest większa pokora,a wiem o czym piszę,pracuje w zawodzie 39 lat mam wyższe wykształcenie i specjalizację z ratownictwa . pracuję. na SOR i widzę na co dzień co sobą reprezentujecie .udajecie przed pacjentami lekarzy ale wasza wiedza ogranicza się do zwykłych czynności ratujących życie czyli resuscytacji tego uczą już w szkołach podstawowych.to umie wykonać już każy. obywatel .

#4  2016.12.12 09:00:00 ~michal

Pani Mario wstyd ! co też Pani wypisuje ,skoro jest pani wykształcona osobą to też powinna Pani wiedzieć jakie wykonuje czynności/ obowiązki ratownik medyczny w swej pracy. A coś mi się wydaje ,że żal dupkę. ściska hmmm?

#5  2016.12.12 10:13:07 ~Ja

Do Michała synuś piszesz głupoty świadczy to o właśnie waszym prymitywizmie Maria lepiej tego ująć nie mogła taka jest prawda o ratownikach sama pracuje i widzę co robicie a właściwie jak od pracy uciekać i po kątach się chowacie !

#6  2016.12.12 12:10:20 ~on

Na szczęście siostry wy się nigdzie nie chowacie, zawsze same garniecie się do pracy co potwierdzacie na jednym z SOR (nie będę pisał gdzie, żeby nie zdradzać gdzie jest tak fajnie), że jak przyjeżdża się z pacjentem w ciężkim stanie i prosi się np. o pompę infuzyjną to się okazuje, że nawet nie wiecie jak to wygląda i gdzie to jest. Innym razem przywieziony pacjent zatrzymał się po 2 minutach na izbie 2 pielęgniarki poproszone o wózek reanimacyjny zniknęły w odchłani SOR-u po czym pojawiły się po 5 minutach nie wiedząc nawet gdzie co w nim jest, mimo tego, że przecież codziennie rano sprawdzają sprzęt co jest udokumentowane stosownym wpisem w stosownej książce. Możnaby tak mnożyć, wymieniać, ale co to ma za sens? widzicie piasek na oku u innych a same nie dostrzegacie belki na końca swojego nosa. Szkoda, że chęć współpracy jest tylko z jeden strony a z waszej jest spoglądanie na nas z góry. Skoro każdy w szkole podstawowej uczy się ratowania to pora zamknąć pogotowie, bo przecież każdy potrafi uratować drugą osobę.

#7  2016.12.12 20:50:09 ~Daniel

Pani Mario niech się pani nie ośmiesza ,nie ma Pani pojęcia o pracy w pogotowiu ,