Poseł do ministra zdrowia: Proponowane zmiany doprowadzą do sytuacji, w której zawód asystentki pielęgniarki, będą mogły wykonywać osoby niepełnoletnie...

Zawód pielęgniarki a Licea Medyczne.

 

      

 

W interpelacji poselskiej do ministra zdrowia w sprawie planowanych zmian systemowych w obszarze kształcenia pielęgniarek, czytamy między innymi:

"Proponowane zmiany powodują wprowadzenie na rynek usług medycznych nowej profesji (asystentki pielęgniarskiej), co spowoduje znaczny chaos w zakresie zatrudniania, co niewątpliwie w sposób negatywny przełoży się na bezpieczeństwo pacjentów. Wprowadzenie nowego zawodu niesie także za sobą chaos w zakresie kompetencji asystentek pielęgniarki, ich uprawnień, nadawania prawa wykonywania zawodu, kontroli wykonywania zawodu, odpowiedzialności zawodowej itp.

Osoby proponujące opiniowane zmiany zdają się nie mieć świadomości tego, jak skomplikowane pod względem prawnym jest wykonywanie zawodu pielęgniarki, jak wiele aktów prawnych dotyczy tej profesji, jak wiele aktów prawnych wymagałoby zmiany, w razie wprowadzenia nowego zawodu, nie mówiąc już o tym, ż taka zmiana wymaga głębokiej korekty zasad finansowania świadczeń medycznych. Skutek takich działań nie został w ogóle przewidziany, nie mówiąc o jego analizie i planowaniu.

Proponowane zmiany doprowadzą do sytuacji, w której zawód asystentki pielęgniarki, której zakres uprawnień nie jest znany, będą mogły wykonywać osoby niepełnoletnie – osoby urodzone w drugiej połowie roku kalendarzowego w roku ukończenia 3-letniej szkoły branżowej pełnoletniość uzyskają dopiero po ukończeniu szkoły. Nie sposób wyobrazić sobie powierzenia uprawnień do sprawowania opieki nad pacjentami osobom niepełnoletnim. Nie bez znaczenia jest także stopień rozwoju emocjonalnego osób 18-lenich i obciążenie psychiczne, jakie niesie za sobą wykonywanie zawodu pielęgniarki."

Poseł Ireneusz Raś

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

 

30 października 2016 - Minister zdrowia: sprawa szkół średnich kształcących pielęgniarki nie jest jeszcze przesądzona! Prowadzimy dialog. Z drugiej strony: przesyła projekt ustawy wprowadzającej szkoły branżowe drugiego stopnia...

Zobacz także:

25 października 2016 - Zobacz plany Radziwiłła w zakresie modelu nauki w szkołach policealnych uczących pielęgniarstwa - ile będzie trwała nauka w szkole branżowej? Kiedy absolwent szkoły branżowej uzyska tytuł "asystentka pielęgniarska", a kiedy tytuł "pielęgniarka".

      

Komentarze użytkowników

#1  2016.12.07 08:28:16 ~irena

To co się dzieje w POLSCE jest żenujące! Tylko praca na zachodzie , tylko i wyłącznie.

#2  2016.12.07 08:43:38 ~Dae

Dokładnie. Tak jest w Angli,Niemczech . Nie bierzmy z nich przykładu. Wiem co mówię.

#3  2016.12.07 09:08:59 ~bea

To jakiś absurd-jedna pielęgniarka na 30 chorych i jeszcze dziewczynka do nadzorowania,żeby pacjentom nie zrobiła krzywdy.

#4  2016.12.07 11:40:30 ~wieśka

Prace wzbronione młodocianym (16-18 lat): związane z wysiłkiem fizycznym, najczęściej przy pracach transportowych, wymuszoną pozycją ciała, zagrażające prawidłowemu rozwojowi psychicznemu, stwarzające zagrożenia wypadkowe, w narażeniu na szkodliwe działanie czynników chemicznych, fizycznych i biologicznych. Asystentka pielęgniarstwa będzie więc mieć uprawnienia do robienia kawy, odbierania telefonów i latania z papierami. Dobra zmiana.

#5  2016.12.07 14:06:30 ~do wieśki

Już gdzieś to słyszałam DOBRA ZMIANO! nie po to kończyłam studia itp.żeby myć d.e i sprzątać w szAfkach! HA HA ale D O B R A zmianaaaaaaaaaaaa!

#6  2016.12.07 15:56:33 ~do5

A cóż się spodziewasz robić hrabino z tytułem mgr pielęgniarstwa jeśli nie wymieniać brudne pampersy i myć tyłki?

#7  2016.12.07 15:56:47 ~Goja

A co z opiekunami medycznymi tez miały obiecane ze beda miały prace w szpitalu. Na obietnicach sie skonczyło.

#8  2016.12.07 17:14:27 ~do5

Lepiej było studiowac na wydz. lekarskim. Po studiach pielęgniarskich jest sie tylko pielęgniarką [ magister]takze do zmiany pampersow i mycia szafek. Nie jest jeszcze za póżno żeby zmienic zawód

#9  2016.12.07 18:37:20 ~mgr pielęg

Jak mozna porównywać mgr pielegniarstwa do pielegniarki dyplomowanej bez studiów, kolosalna róznica w wiedzy, niech się nasze najwyzsze władze obudzą, po co były egzaminy wstępne na studia , a nie były łatwe, po co 5 lat nauki, dlaczego nami teraz chcą poniewierać, koszmar i nie dziwić się że młodzi uciekają od tego zawodu , chce się krzyczeć

#10  2016.12.07 18:56:00 ~ja

Nikt o tym nie pomyślał:) ale jaja:) nieletnie opiekunki:)

#11  2016.12.07 21:33:38 ~piel.

Jakas farsa dramat co wtym kraju sie dzieje ludzie .biedny pacjent zyje a jakby go nie bylo

#12  2016.12.07 21:35:44 ~piel.

Szanujmy sie bo nikt nas nie uszanuje a obelgi zostawcie w kapciach co o nas mysla to co czytaja i widza.

#13  2016.12.08 09:06:06 ~do9

Kolosalna różnico w wiedzy trzeba było kończyć inne studia,a nie biadolić,że przy basenie i pampersach cię nie szanują

#14  2016.12.08 10:50:18 ~wieśka do

Ewidentnie nie zrozumiała Pani mojej wypowiedzi.

#15  2016.12.08 10:52:08 ~wieśka

Do powyższego- Wieśka do #5

#16  2016.12.08 16:41:29 ~do wieśki

No bo nam starej zmianie trzeba kawę na ławę a nie takie tam trele morele. Nie bój żaby nowa-młoda zmiana ciebie i innych zapędzi w kozi róg! Te to wiedzą czego chcą a nie tak jak poprzedniczki wynieś i-pozamiataj!

#17  2016.12.09 08:49:18 ~wieśka

No to kawę na ławę: 1. jestem pielęgniarką z 25 - letnim stażem 2. mój post miał na celu podkreślenie, że osoby niepełnoletnie - a takie będą uczyć się w 3-letniej szkole zawodowej - na pewno nie będą pomocą dla pielęgniarki przy łóżku pacjenta - a chyba taki był cel tworzenia tej "zawodówki" 3. osoby po takiej szkole nie bedą mogły podjąć pracy przy pacjencie- efekt - pielęgniarka nadal będzie harować przy łóżku a gówniarstwo będzie błąkać się po szpitalu biorąc wynagrodzenie, które można by dołożyć pielęgniarce (min. 2000 brutto mogłoby trafić do kieszeni pielęgniarki). 4. jestem przeciwko pseudo-naprawom jakie wprowadza MZ 5. jedyna droga naprawy to podniesienie wynagrodzenia pielęgniarkom - nie zastępowanie pielęgniarki przy pacjencie ratownikami med, pomocnikami, opiekunami itd.

#18  2016.12.09 13:41:54 ~do17

Wieśka absolutnie masz rację