Władze izby pip do premiera: mamy pomysł, jak zaradzić bezpośredniemu po studiach, wyjazdowi absolwentów kierunku pielęgniarstwo za granicę... Czy taka powinna być rola samorządu?

Pielęgniarstwo 2016.

 

 

W dniu 5 grudnia br. w Bielsku-Białej odbyło się spotkanie Premier Rządu RP Beaty Szydło z przedstawicielami samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych. To pierwsze takie spotkanie od wielu lat. Tym ważniejsze, że odbywa się w roku 25-lecia samorządu zawodowego, a sytuacja polskich pielęgniarek jest bardzo trudna.

NRPiP od początku kadencji tego rządu zabiega o powstanie kompleksowej strategii dla polskiego pielęgniarstwa. Podczas półgodzinnego spotkania Przewodnicząca Beskidzkiej Rady Pielęgniarek i Położnych Małgorzata Szwed przedstawiła postulaty i stanowisko NRPiP w kwestii poprawy sytuacji pielęgniarek i położnych.

– Podczas rozmowy z Panią Premier podniosłam kwestię systemu kształcenia oraz stażu podyplomowego-pierwsza praca, a także wdrożenia rozporządzeń koszykowych. Pani Premier z dużym zrozumieniem wysłuchała naszych postulatów. – relacjonuje spotkanie Przewodnicząca BORPiP Małgorzata Szwed. – Zapewniła też, że zastanowi się i rozważy powołanie pielęgniarki na stanowisko wiceministra w Ministerstwie Zdrowia. Uważamy, że takie rozwiązanie jest niezbędne, by sprawy największej medycznej grupy zawodowej były należycie przedstawiane. Potrzebna jest osoba, która dobrze zna realia naszego zawodu i opracuje oraz wdroży we współpracy z samorządem pielęgniarek i położnych strategię działania i rozwoju polskiego pielęgniarstwa i położnictwa.

Przewodnicząca BORPiP przekazała Pani Premier list, w którym zawarte są najważniejsze postulaty samorządu zawodowego. 

źródło: strona NIPiP 

Co napisały wałdze izby pip? Między innymi:

 

 

wybrał: Mariusz Mielcarek

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2016.12.09 06:31:09 ~xDDxD

Dze izb niech sie w czoło pierd.ykną. Już mamy dość praktyk na studiach, a co dopiero pracować na stażu za JESZCZE bardziej okrojone pensje. Już teraz po pół roku bidowania za 1600 zł mam dość.

#2  2016.12.09 07:50:16 ~piel

I tak się nic nie zmieni

#3  2016.12.09 08:07:05 ~MILUSIA

Mam tez dobry pomysł by zatrzymać absolwentów DAĆ DOBRZE ZAROBIĆ!

#4  2016.12.09 09:56:04 ~irena

Brawo ~Milusia Izby! - czytajcie co personel pisze a potem wydawajcie opinie - jak zwykle wstyd za was

#5  2016.12.09 12:49:28 ~funia

Popieram Irenę.

#6  2016.12.09 16:16:20 ~Bik

Sami tego chcieliście i nadal chcecie. Możecie temu betonowi podziękować w wyborach , ale tego nie robicie. Patrzycie tylko jak wymieniają się stanowiskami i biadolicie. Zrozumiecie wreszcie , że to jest tylko i wyłącznie wasza wina.

#7  2016.12.09 18:38:08 ~anna

A ja chcę pracować a nie mam takiej możliwości ,Jestem położną z tytułem mgr, właśnie zlikwidowano oddział na którym pracowałam a w sąsiednich są ciągłe redukcje etatów Nie ma szans na pracę bo położna nie może pracować na innym oddziale mimo że praktycznie robi o samo co pielęgniarka, bo istnieje głupi rozdział między tymi zawodami i nikt nie myśli aby znieść ten absurd ,lepiej wymyślać jak dopuścić nieletnie osoby po szkołach branżowych do tak odpowiedzialnej pracy .Dziwne że pomyślano o ratownikach medycznych mimo że ich zawód polega na zupełnie innych obowiązkach,

#8  2016.12.10 00:55:33 ~mika

Pani premier ja mam dożo więcej pomysłów niż Pani Szwed i dozo mądrzejszych i tez jestem pielęgniarką mogę liczyć na stanowisko chociażby podsekretarza stanu w MZ

#9  2016.12.10 10:54:59 ~broszka

W tym rządzie dla osób mających sensowne pomysły nie ma miejsca. Przykro mi.

#10  2016.12.10 11:30:42 ~do broszki

A w którym rządzie było?

#11  2016.12.10 14:05:44 ~piel

Pani Szydla domagam sie konkursu na stanowisko Wiceministra zdrowia . Prosze by odbyl sie w niezaleznej instytucji . TYKO NIE W IZBACH PIELEGNIARSKICH. Prosze podac kryteria jaki bedzie Pani brala pod uwage . Ja chetnie wystartuje !

#12  2016.12.10 14:08:20 ~piel

Dlaczego Minister Zdrowia nie da możliwości powrotu do zawodu pielęgniarkom, które nie pracowały w zawodzie przez okres dłuższy niż 5 lat. Znam wiele pielęgniarek, które wróciłyby do zawodu gdyby nie były zmuszane do odnawiania dyplomu poprzez pracę za darmo, przez niekiedy trzy miesiące lub więcej. Do tego dochodzą jeszcze dojazdy do tych placówek. Skąd ta pielęgniarka ma wziąć pieniądze na bilety skoro pracuje za darmo? Za co ma kupić jedzenie, ubranie i rożne opłaty mieszkaniowe? Kogo dzisiaj stać pracować za darmo przez tak długi okres? Ktoś powie mi, że zbyt długo nie miała kontaktu z zawodem i musi przejść przeszkolenie. Zgadzam się z tym. Ale tak długi okres pracy za darmo? Czy to jest sprawiedliwe? Dodam, że te pielęgniarki, które się na to zdecydowały zwykle są odsyłane do toalet pacjentów do niczego więcej (gdzie to potrafi każdy bez jakiegokolwiek przeszkolenia). Dlaczego? Bo mają nieaktywne prawo wykonywania zawodu i nikt nie weźmie za nie odpowiedzialności dopuszczając je do jakichkolwiek zabiegów czy obsługi aparatur medycznych. Zwykle po odbyciu takiego sposobu darmowego niewolnictwa pielęgniarka ma odnowione prawo wykonywania zawodu i może starać się o zatrudnienie. Myślicie, że cokolwiek potrafi kiedy przez ten okres nic innego nie robiła tylko toalety pacjentów ? Zgada się dalej nic nie umie. Jeśli zostanie przyjęta na oddział nie pracuje sama wdraża ją pielęgniarka która ją dopiero wtedy wszystkiego uczy i dopiero tu w tym miejscu następuję właściwe szkolenie kiedy już zaczęła pracować i pobiera wypłatę. Proszę mi powiedzieć gdzie tu sens ?

#13  2016.12.10 14:16:17 ~piel

Dleczego izby chca zakladac kaganiec mlodym pielegniarkom, chcac zmusic je do stazy. To wolny kraj nie niewolniczy . Skoro mloda pielegniarka chce sobie wyjechac za granice i tam pracowac , dlaczego chcecie wiezic ja jak niewolnika. Natepnym pomyslem na niewolnicza niemal darmowa prace jest likwidacja studiow pielegniarskich. Gdyz tylko po studiach pielegniarka moze bezposrednio wyjechac za granice do pracy . Po szkole sredniej bedzie musiala miec 5 letni staz zgodnie z dyrektywa unijna. Boze w tym kraju dla nas nic sie nie zmieni. Zamiast walczyc o wysokie pense bo to napedzi mlodych ludzi do tego zawodu . Chca ich za glodowe pensje wiezic jak niewolnikow stazami . TO SA POMYSLY ! LITOSCI

#14  2016.12.10 14:24:21 ~gość

Chwała siłaczkom wykonującym i wybierającym ten linczowany przez wszystkich zawód

#15  2016.12.12 20:17:39 ~ANA

Sama musiałam odrabiać 3 miesięczne szkolenie za darmo bo miałam przerwę 6 lat w zawodzie! jeszcze szpitalowi w którym odrabiałam szkolenie musiałam zapłacić kwotę 60 zł + wszelkie bezp.+bilety +odzież ochronna.na dodatek miałam trudny okres razem z mężem nie mieliśmy pracy! taki to mamy rząd!