Jaka skala "zapowiadanego wzrostu płac"? Zobacz jakie średnie wynagrodzenie zasadnicze (stan na marzec 2016 roku) mają trzy grupy pielęgniarek. Sprawdź w jakiej wysokości wynagrodzenie zasadnicze dla tych grup, za trzy lata, przewiduje projekt ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Wnioski?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu pracowników ochrony zdrowia a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.

       

      

 

Kierownictwo ministerstwa zdrowia w dniu 9 stycznia 2017 roku zatwierdziło kolejną wersję projektu ustawy o  sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. 

W uzasadnieniu do projektu ustawy czytamy:

Według informacji przekazanych przez podmioty lecznicze oraz danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) i Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), liczebność poszczególnych grup zawodowych oraz średnie wysokości wynagrodzeń osób wykonujących zawód medyczny, według stanu na marzec 2016 r. kształtują się następująco (publikujemy fragment danych dotyczących grupy zawodowej pielęgniarek i położnych):

Dla przypomnienia poniżej tabela z "najniższym wynagrodzeniem zasadniczym brutto pielęgniarki i położnej - stan na dzień 31 grudnia 2019 roku", który przewiduje przedmiotowy projekt ustawy. Czyli za trzy lata.  

Teraz porównajmy zapisy zawarte w powyższych tabelach w zakresie: 

  • wynagrodzenia zasadniczego brutto - średnia dla grupy oraz 
  • najniższego wynagrodzenia zasadniczego brutto - stan na dzień 31 grudnia 2019 roku

Wnioski:

  1. W grupie magistrów ze specjalizacją, wynagrodzenie zasadnicze - minimalne - ma wzrosnąć o 1 369 zł od obecnego średniego wynagrodzenia zasadniczego dla tej grupy,
  2. W grupie pielęgniarek i położnych ze specjalizacją, wynagrodzenie zasadnicze - minimalne - ma wzrosnąć o 268 zł od obecnego średniego wynagrodzenia zasadniczego dla tej grupy,
  3. W grupie pielęgniarek i położnych bez specjalizacji, wynagrodzenie zasadnicze - minimalne - ma wzrosnąć o 127 zł od obecnego średniego wynagrodzenia zasadniczego dla tej grupy.

​Analizując powyższe dane warto także zwrócić uwagę na liczebność poszczególnych grup pielęgniarek i położnych:

  1. grupa magistrów ze specjalizacją - 11 tysięcy osób, 
  2. grupa pielęgniarek i położnych ze specjalizacją - 30 tysięcy osób, 
  3. grupa pielęgniarek i położnych bez specjalizacji - 158 tysięcy osób. 

Cdn...

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Zobacz także: 

Aktualności według działów - Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu pracowników ochrony zdrowia a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.

 

Komentarze użytkowników

#1  2017.01.17 18:20:59 ~Iwona

Po co robić studia? Utworzyć licea medyczne pielegniarskie a potem robić specjalizację. Szkoda czasu na licancjat a nie mówiąc o magisterce.

#2  2017.01.17 19:35:13 ~piguła

Wniosek z tego takiże czas aby pielegniarki bez specjalizacji i magistra wyjechały z kraju tylko ciekawe kto wtedy bedzie pracował w Polsce .

#3  2017.01.17 20:53:54 ~Polozna

Jeszcze małych parę lat ,my "stare" jak dozyjemy to przejdziemy na marną emeryturke .Nie będzie już kłótni, o licencjat,o magisterke-po prostu trzeba pracować -to jest bardzo piękny zawód i same go wybralysmy

#4  2017.01.17 21:43:56 ~majka

A jakie to ma znaczenie dla pacjenta czy pielęgniarka ma tytuły czy nie liczy się rzetelne wykonywana praca dla dobra pacjenta.A tu licytacja magister,licencjat,specjalizacja i taka różnica w płacy.Nie zależnie od tytułu basen czy kaczkę musisz podać choremu.To wszystko jest chore.

#5  2017.01.17 23:22:39 ~madi

Porównujesz tylko zabiegi pielęgnacyjne, bo to najprościej. A co z zabiegami specjalistycznymi, też je wykonujesz tak jak pielęgniarki ze specjalizacją. Bo mi się wydaje że nie! A dlaczego, bo nie masz na nie uprawnień. Więc kto wykonuje więcej?

#6  2017.01.17 23:32:57 ~madi

Chora to jesteś TY Weź się za naukę ! odpowiedzialną pracę ! a nie tylko pampersy, no chyba że tylko to potrafisz i niczego więcej już nie możesz się nauczyć. POZDRWNIAM PANIĄ OD BASENÓ I KACZEK

#7  2017.01.18 08:09:53 ~Ewa S

Przykre że w tym kraju młodzi ludzie kończą studia np. ekonomię , chemię czy informatykę i dostają bez jakichkolwiek negocjacji min. ok 4800 brutto na start, a po 3 msc. podwyżka ok. 500 zł brutto. A tutaj zainwestować najpierw pieniądze w studia, później w kursy do specjalizacji, a później ok. 5000 w samą specjalizację itd…żeby prosić się o 4900 brutto. Podsumowując jeśli masz powołanie do tego zawodu to najpierw najlepiej zrobić mgr, specjalizacje i dopiero wtedy wyjść na rynek pracy ( najlepiej zagraniczny bo tam wszystko docenią 4 razy lepiej jak w Polsce) a nie czekać i żebrać o pieniądze, który klasyczny Kowalski po ekonomii dostaje bez większych negocjacji. W tym wszystkim wielka kłótnia o pozycję w upośledzonym systemie, a schorowany pacjent, jak widać musi dłużej poczekać…żeby wyedukowany personel mógł go obsłużyć. Dziewczyny nie ma co sobie ubliżać, chory system. I brak perspektyw zarobkowych.

#8  2017.01.18 11:34:23 ~mOnia

Ewa ma rację, dajemy się omamic takimi sumkami dla których żaden magister by Tylka nawet nie ruszył. Podam przykład mam znajomą pracuje w innej branży na starcie bez studiów dostała ponad 2tys, czyli to co nam się oferuje po tylu latach nauki, potem licencjat z administracji i mgr zarządzanie adaministracja, bez gadania dostała 5tys brutto. Dodam że jest tylko albo aż asystentka zarządu. Co jest łatwiejszego lub mniej odpowiedzialnego w pracy pielęgniarki? Odpowiedzialność za ludzkie życie i zdrowie? Studia pielęgniarskie programowo i godzinowo obciazone 3 razy bardziej niż administracja, zarzadzanie czy pedagogika. Gdzie tu sprawiedliwość?

#9  2017.01.18 13:17:37 ~Ruda

Totalna bzdura. Tyle kosztowały studia licencjackie a gdzie podwyżki? Dyżury na moim oddziale pooperacyjnym są pojedyncze bo szkoda pieniędzy dla pielęgniarek. Nie wszystkie pielęgniarki mają specjalizację a magisterki są stworzone do wyższych celów. Pielęgniarstwo to chory zawód

#10  2017.01.18 14:25:43 ~gg

Z mgr czy z innymi tytułami dalej robimy to samo możliwości po specjalizacji bez przesady ale żadne profity tutaj trzeba zawalczyć o sumę dla każdej z nas schowajcie na jakiś czas te swoje dyplomy i chore ambicje myślimy raz o sobie .ciągłe przepychanki tylko nas sklocaja ja mam to a ja to i gówno z tego jak najezdza jedna na drugą. Egoistki.

#11  2017.01.18 20:02:09 ~beti

Do madi. A możesz mi odpowiedzieć ,coTy za specjalistyczne zabiegi wykonujesz,jestem bardzo ciekawa ?

#12  2017.01.18 20:22:40 ~beti

Jestem zdegustowana ,jak pani ,mgr.madi" odnosi się do swojej koleżanki od( basenów i kaczek) wstyd! .Mając takie wykształcenie to oczekuje się kultury ,a tu chamstwo i prostactwo. Droga mgr. z basenem też musisz zaiwaniać i to żaden wstyd,bo Tobie kiedyś też ktoś będzie musiał podać. Ale nie Pani będzie oddawać urynę do pracy magisterskiej, bo do basenu to hańba. Życzę dużo zdrowia i pokory, bo tej Pani brakuje. A tak na marginesie to też mam mgr . i specjalizację i nie wstydzę się latać z kaczką i basenem, tylko się cieszę że mogę z uśmiechem pomóc drugiemu człowiekowi. Wie Pani, nie chciałabym spotkać takiej osoby na swojej drodze. A jak wszystkie będziemy mgr. to kto będzie podawał te baseny? Pozdrawiam.

#13  2017.01.18 20:32:21 ~do beti

Trzeba być stukniętym aby kończyć studia i z uśmiechem nosić baseny

#14  2017.01.18 22:40:38 ~beti

Do madi Być może jestem stuknięta ale jeszcze mam godność i serce, a dobroć zawsze powraca. Mnie będzie miał kto podać basen ale Tobie Kobieto chyba nie.Jak traktujesz ludzi ,tak i Ty będziesz traktowana.

#15  2017.01.19 14:28:31 ~do beti

Przemawiają do ciebie wróżki czy czarownice?

#16  2017.01.19 14:35:28 ~mOnia

Trzeba być stuknietym żeby kończyć studia i wyżej srac niż tyłek mieć. Człowieka mądrego poznasz po tym że jest pokorny ale nie daje sobie w kasze napluc. Studia zrobiłam dla siebie i dlatego że było mnie na nie stać finansowo i czasowo. Uwielbiam moje koleżanki z pracy które nie mają żadnych studiów za to ogromne doświadczenie. Często je pytam i podglądam ich pracę nabierajac doświadczenia. Często one mnie pytają jakie sa najnowsze zalecenia, co się zmieniło. Co podajemy a czego już nie stosujemy. To sie nazywa współpraca. Nikt nad nikim głowy nie nosi, a czerpiemy od siebie ile się da. To jest mądrość a nie licytowanie się o to która ma lepszy tytuł a która większe doświadczenie

#17  2017.01.19 20:07:00 ~ala

Za te pieniądze które proponują pielęgniarstwo w Polsce się skończy. Te panie które zamiast pieniędzy wolą powołanie też niebawem się skończą bo żyć za coś trzeba a powołanie i dobre uczynki nie nakarmią. Ten zawód umrze śmiercią GŁODOWĄ

#18  2017.01.19 21:24:36 ~lala

Rozumie że po to koleżanki zdobywają wszelkie tytuły żeby być jak najdalej od pacjenta.

#19  2017.01.19 21:44:19 ~kafka

Takie kwoty brutto na koniec 2019 to skandal.Praca pielęgniarki warta 0.64 .sredniej krajowej,po specjalizacji 0.73, mgr już lepiej1.05 .Jakaś gradacja zarobków powinna byc 0.64 i 0.73 te wskażniki powinny być wyższe a nie 1.05 niższe,wynagrodzenie powinno to być połączone ze stażem pracy.Drogie Panie macie związki zawodowe które powinny wzorować się na związkach nauczycielskich i reprezentować Wasze interesy bardzo mocno.Wiem pielegniarka ma wpojne że jej praca to służba tak jak policja straż pozarna itd.ale w zarobkach nie mówiąc już o emeryturach 13-tkach różnego rodzaju dodatkach jesteście Panie daleko w tyle. Mam pełen szacunek dla waszej pracy nie dajcie się podzielić i walczcie razem.pozdrawiam

#20  2017.01.20 10:08:02 ~Iw

Po co te podziały żeby nas skłócić bo lepiej sie będzie nami zarządzało ! Jeżeli na to liczycie to my sie nie damy bo w naszym trudnym zawodzie potrzebny jest spokoj zaufanie i współpraca , odpowiedzialne osoby to wiedza ! Nie wiem o co chodzi wszystkie zapier. tak samo a zarabiamy nędzne pieniądze . Ja na studiach mgr uczyłam sie tego wszystkiego / a nawet więcej / czego teraz uczę sie na specjalizacji . Uważam ze te specjalizacje to nabijanie kasy firmom szkolącym, izbom pelegniarskim / zawód kona a Panie w Izbach wręczają statuetki na 25 lecie samorządu z naszej ciężko zarobionej kasy / . Pielęgniarce są potrzebne krótkie kursy doskonalące / ostatnio w takich uczestniczyłam / super fajne trwają krótko , przypominają wiedzę doskonała umiejetnisci i są tanie lub bezpłatne . Jestem w zawodzie 26 lat pracuje przy łóżku chorego nie jestem oderwana od rzeczywistości. Pozdrawiam i życzę siły wszystkim koleżankom .

#21  2017.01.20 10:11:56 ~Iw

Młodzież nie chce pracować w weekendy w nocy i święta i wykonywać odpowiedzialny intrudny zawód za niskie wynagrodzenie , Z mojego oddziału zwolniły sie 3 fajne, dobre dla pacjenta , odpowiedzialne , wykształcone młode pielęgniarki . I nikt ich nie próbował zatrzymać ! To nie daje rządzącym do myślenia .

#22  2017.01.20 17:08:17 ~emigrantka

Do 2019 roku 2496 zł brutto to będzie najniższa krajowa, skoro w 2017 jest 2000 zł. Więc chyba lepiej w sklepie pracować przynajmniej święta ma się wolne

#23  2017.01.20 19:39:36 ~Iw

Nie ma powołania są Predyspozycje do wykonywania zawodu a za jego wykonywanie należy sie godziwe wynagrodzenie

#24  2017.01.23 17:03:30 ~joanna

.jak czytam te wszystkie komentarze to mi wstyd jak .to tylko środowisko pielęgniarskie jest takie zajadłe i wredne jedna mądrzejsza od drugiej ,nauczyciele ,lekarze ,księża trzymają się razem nie patrzą czy jeden pracuje w małej podstawówce czy liceum ,a tak na prawdę to każda jest pielęgniarką po takiej samej szkole.

#25  2017.01.24 09:05:25 ~mgr pielęg

Dlaczego samorząd pielęgniarski pozwolił na zdegradowanie magistrów pielęgniarstwa względem magistrów innych zawodów medycznych, nie mam specjalizacji, jestem zaszeregowana w najniższej grupie jeśli chodzi o płace zarówno w projekcie MZ i o zgrozo również w projekcie, który współtworzył samorząd pielęgniarski! W 1988 roków ukończyłam liceum medyczne, zatem łatwo policzyć, że 10 lat edukacji, nie licząc 2 kursów kwalifikacyjnych i 4 specjalistycznych i 29 lat doświadczenia zawodowego i tyle samo lat rozczarowań. Projekt porozumienia zawodów medycznych to SKANDAL! NIE PODPISZĘ GO

#26  2017.01.25 19:43:34 ~jajakoja

Czytam i czytam i nadal nie wiem co znaczy "wynagrodzenie zasadnicze brutto". Czy oznacza stawkę zasadniczą brutto, czy stawkę + DODATKI za noce, niedziele, święta, funkcyjne, stażowe itd itp? Może inna konfiguracja? Po "brutto brutto" już nic mnie nie zdziwi. Przypuszczam, że cała ta reforma doprowadzi do OBNIŻENIA zarobków pielęgniarek, bez względu na wykształcenie. Mam licencjat i specjalizację, jestem (niejako) po środku w tej dyskusji i napisze Wam jedno na ten temat: naprawdę warto, chociażby po to, żeby zobaczyć inne placówki i inny sposób pracy, podejścia do pacjenta i "jak to jest tam, gdzie nas nie ma" :-)

#27  2017.01.30 09:30:59 ~Meadow Dew

Wynagrodzenie zasadnicze BRUTTO to takie minimalne minimum. Czyli bez Świąt, nocek, stażu, funkcyjnego it'd. W wielu szpitalach może być ono mnijesze niż najniższa krajowa.

#28  2017.02.15 17:44:59 ~do 1

Nie warto studiować, bo po studiach masz tytuł pielęgniarki dyplomowanej z pielęgniarstwa ogólnego. Specjalizacja to już jest coś.

#29  2017.02.17 21:39:46 ~Kasia

Mamy super Ministra,dobrze wie ,ze grupa bez spcjalizaji jest duzo.Starsze pielegniarki. Nie beda sie uczyc ,a minister zasluzy na duza premie

#30  2017.03.05 09:46:27 ~mm

Czy magister czy też specjalista musi wykonać tę samą pracę . - Nie tylko nauka lecz wieloletnia praktyka doświadczenie zawodowe wpływa na jakość pracy.Odpowiedzcie sobie sami -dlaczego pracodawcy wolą przyjąć pracownika z doświadczeniem ,a niekoniecznie z tytułem.Dzisiaj prawie wszyscy są magistrami?