Poseł do ministra zdrowia: Niestety zlikwidowano licea pielęgniarskie, które w toku pięcioletnim kształciły niegdyś polską kadrę pielęgniarską... Ten sposób uzupełnienia polskiej kadry pielęgniarskiej, która "wykonywałaby najprostsze czynności przy polskim pacjencie", wydaje się interesującym rozwiązaniem.

Zawód pielęgniarki a Licea Medyczne.

      

 

Interpelacjado ministra zdrowia
w sprawie ścieżki zawodowej polskich pielęgniarek

Szanowny Panie Ministrze!

Problem obsady pielęgniarskiej w Polsce jest jedną z bolączek polskiej służby zdrowia. Przyczyn zapewne jest wiele, jednak jedną z nich są wygórowane wymagania dotyczące wykształcenia polskiej pielęgniarki.

Zgodnie z obecnymi wytycznymi absolwenci szkół średnich mogą kontynuować naukę na:

  • studiach I stopnia, które trwają 3 lata i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata pielęgniarstwa z możliwością kontynuowania kształcenia na studiach magisterskich;
  • studiach II stopnia, które trwają 2 lata i kończą się uzyskaniem tytułu magistra pielęgniarstwa z możliwością kontynuowania kształcenia na studiach doktoranckich.

Niestety zlikwidowano licea pielęgniarskie, które w toku pięcioletnim kształciły niegdyś polską kadrę pielęgniarską.

Ten sposób uzupełnienia polskiej kadry pielęgniarskiej, która wykonywałaby najprostsze czynności przy polskim pacjencie, wydaje się interesującym rozwiązaniem.

W związku z powyższym chciałabym uzyskać informacje:

  1. Czy Ministerstwo Zdrowia w porozumieniu z innymi resortami planuje modyfikacje ścieżki zawodowej polskiej pielęgniarki, która mogłaby wykonywać swój zawód już po ukończeniu specjalistycznej szkoły średniej - zawodowej?

Z poważaniem

Poseł Małgorzata Zwiercan

12 grudnia 2016 roku

 

Zobacz także:

Aktualności według działów: Zawód pielęgniarki a Licea Medyczne.

 

Komentarze użytkowników

#1  2017.02.08 18:37:56 ~Meadow Dew

Ta Pani nie wie jakie są obecne standardy kształcenia pielęgniarek I położnych :/ I jeszcze merytoryczność wypowiedzi cut. , przy polskim pacjencie. Czyli jak trafi sie obcokrajowiec to wówczas polska pielęgniarka nie bedzie go obslugiwac? Licea pielęgniarskie to nie jest , interesujące rozwiązanie , ! A najgorsze czynnosci przy pacjencie moze wykonaniu opiekunki medyczna.

#2  2017.02.08 18:40:43 ~Meadow Dew

Najprostsze miało być ;) choć czy zmiana pampersa to nie jest przypadkiem jedna z najgorszych czynnosci. .

#3  2017.02.08 18:41:50 ~szkoda gad

Ręce opadają .poziom wiedzy posła na temat pielęgniarstwa jest żenujący.Może by tak otworzyć szkoły zawodowe dla posłów?

#4  2017.02.08 18:44:43 ~adsd

Https://www.facebook.com/zwiercan.malgorzata/? fref=ts To jej profil, zachęcam do odwiedzenia, oraz napisania własnego zdania w prywatnej wiadomości !

#5  2017.02.08 18:50:50 ~Ewa

Co znaczy najprostsze czynności? Skoro jestem po LM to jakie czynności mogę wykonywać? Pracuję na OIT. Mycie pacjenta nie jest proste, może powinnam się dokształcić. Mam też licencjat ale chyba nie jest honorowany.

#6  2017.02.08 19:04:26 ~JP

Tylko jesteśmy 30 lat do przodu i to co kiedyś oferowała Florence Neigtingel to niestety już przeżytek ! Albo więc będziemy kształcili niedouczone pomocnice lekarza, albo pełnowartościowe PIELĘGNIARKI ! W całym świecie pielęgniarka to osoba z wiedzą medyczną, umiejętnościami i doświadczeniem! W Polsce to niestety pomocnica doktora. On ma wiedzę a ONA ma cicho siedzieć( włośnie o to poprosiła mnie lekarka z którą pracuję bo mam za dużą wiedzę) Bo to lekarze są najważniejsi, a ja swoją wiedzą podważam autorytet! Czy Lekarze boją się pielęgniarek? Ale my znamy zakres swoich obowiązków

#7  2017.02.08 20:12:54 ~55

Taka prawda lekarze sa niedouczeni i boją się pielęgniarki ktora jest mądra i wykształcona dlatego ciągle w naszym kraju jest taki marazm

#8  2017.02.08 20:22:53 ~Wstyd

Wstyd że takie prymitywne osoby ograniczone są postami w Polsce chyba pora się odkształcic proponuję pielegniarstwo ciekawe przy przyjęła by pani wyzwanie ?

#9  2017.02.08 21:32:19 ~mOnia

Pan Poseł nie ma zielonego pojęcia o pielegniarstwie dlatego tak plecie co mu slina na język przyniesie. Co do komentarza #7 z przykrością muszę się zgodzić. Lekarzy nadal traktuje się jak bóstwa a często przychodzą młodzi i w praktyce niewiele potrafią. Tak samo jak studenci pielęgniarstwa. Lecz to nie ich wina a systemu kształcenia i roszczeniowych pacjentów którzy tknąć się studentowi nie dadzą. Dawniej pacjent nie miał nic do gadania, młodzież przychodziła i po prostu robiła czy się udało czy nie, no i byli nauczeni. Teraz to jest porażka, pisze to jako osoba która studia skończyła. Doświadczone koleżanki dużo mnie nauczyły dlatego nie gryzmy się o to i szanujmy się. Każdy w zawodzie ma swój czas.

#10  2017.02.08 21:43:04 ~do 3

Poziom wiedzy posła nt pielęgniarstwa szybko wzrośnie gdy poseł zostanie pacjentem przewlekle albo obłożnie chorym . Co się odwlecze to nie uciecze.

#11  2017.02.08 22:41:26 ~piel

LM to były bardzo dobre szkoły dla wszystkich z wyjątkiem absolwentów. Pielęgniarki tresowano jak być sługą doskonałym dla pacjenta, zdyscyplinowanym i podporządkowanym wszystkim pracownikiem . Kształcenie na wzór formacji zakonnej , gdzie indoktrynowano nastoletnie dziewczyny wpajając im pielęgniarstwo jako powołanie(do służby) a nie zawód czy tym bardziej profesję.Przyszłe "siostry"niosły na sztandarach hymn pielęgniarski a w nim takie zdanie : "Pielęgniarki na frontach padały lecz ofiarnie swą służbę pełniły". Front się zaognia,ofiar po stronie pielęgniarek coraz więcej ale dla kolejnych rządzących to wciąż za mało.

#12  2017.02.09 09:09:39 ~do 11

Super komentarz! To kształcenie przydało się przynajmniej w życiu prywatnym. Pielęgniarki, to najczęściej bardzo dobre, zdyscyplinowane i podporządkowane żony i matki, a nawet kochanki!

#13  2017.02.09 09:10:22 ~irena

Do # 11 - gratuluję trafnych spostrzeżeń, dodam tylko a raczej przytoczę kilka słów ślubowania młodych adeptek sztuki zawodu: , będę lojalnie pomagać lekarzowi w jego pracy.oraz pracować z poświęceniem dla dobra wszystkich'', następnie - słowa hymnu: , w służbie naszej przodować będziemy. służyć chcemy idei humanizmu, my jesteśmy siostrami pokoju. dla ojczyzny - jej dobra pracować itd.'' , pielęgniarstwo w Polsce to praca dla niezłomnych idealistów, a jak może być inaczej skoro rota ślubowania a także hymn pochodzą z czasów wojny i okresu powojennego? HE, HE,

#14  2017.02.09 11:09:06 ~mm

Osoby pracujące w tym zawodzie maja syndrom ofiary dlatego pracują za grosze, pozwalają sobą pomiatać o gryzą sie miedzy sobą o ochlapy.

#15  2017.02.09 14:27:19 ~pielęgniar

Do #2. Zapewniam, że zmiana pampersa przy "zaopiekowaniu" się pacjentem wyjętym z meliny, który wody i mydła nie widział z pół roku, a w dodatku ma setki małych przyjaciół nie jest wcale taka zła ;)

#16  2017.02.09 15:31:08 ~piel.

Bolączki to się zaczną dosłownie za 3-4 lata. Jak nie zaczną należycie płacić za naszą pracę to będzie coraz gorzej.

#17  2017.02.09 15:35:20 ~do 14

A ty będziesz mieć syndrom opuszczonego jak kiedyś nas zabraknie a Ty będziesz w potrzebie, czego Ci nie życzę.Pan Bug nierychliwy ale sprawiedliwy. Pamiętaj o tym.

#18  2017.02.09 15:41:42 ~17

Przepraszam, walnęłam strasznego ortografa. Bóg mi nie wybaczy .

#19  2017.02.09 15:53:43 ~do 17,18

Nie życz nikomu co tobie niemiłe

#20  2017.02.09 15:56:33 ~do14

Masz rację,to prawda

#21  2017.02.09 16:04:07 ~piel.5

Wypowiedz "Tej" pani poseł to prosta czynność. Nie wymaga myślenia.

#22  2017.02.09 16:56:02 ~żenada

Dziwić tylko może poziom wiedzy posła na temat zawodu pielęgniarki. Wstyd, wstyd! .

#23  2017.02.09 16:57:43 ~istota

Dlaczego posłowie się nie dokształcają i mówią takie głupoty? Pielęgniarka musi się dokształcać a poseł nie?

#24  2017.02.09 17:16:47 ~do 19

Czytaj uważnie :). Napisałam "czego Ci nie życzę"

#25  2017.02.09 20:24:25 ~JP

Nic w zawodzie pielęgniarki nie jest najprostsze! Czasem zwykła kąpiel staje się problemem, a zastrzyk dożylny to wyższa szkoła jazdy. Niestety tu nie chodzi o wiedzę i umiejętności tylko politycy chcą załatać dziurę bo wiedzą, że nie ma pielęgniarek, a na bezrybiu i rak ryba!

#26  2017.02.09 21:08:16 ~funia

Aaaaaa,myślałam że ta pani poseł to ma problem jakiś-głosowała za innego posła i nie widziała problemu -teraz też walnęła jak łysy włosami o beton,ha,ha.

#27  2017.02.10 10:52:21 ~pielęg

Może wiecie dziewczyny jakie ta pani "poseł" ma wykształcenie, bo zadaje pytania jakby go nie miała.

#28  2017.02.10 12:44:12 ~nic nie wi

Pewnie wykształcenie takie jaka wypowiedź na temat pielęgniarstwa

#29  2017.04.24 21:06:29 ~Ona

Dziewczyny po 5-letnich liceach medycznych pielęgniarstwa byly świetnie przygotowane do podjęcia pracy w szpitaly-z racji wielu godzin praktyk w szpitalach byly obyte w środowisku chorych ludzi.dziś ten czes (licrncjat)jest zbyt krötki aby nauczyć się prawdziwego pielegnowania pacjenta ,młode kolezanki maja inne oczekiwania.z innej pozycji startują do tego zawodu jakże trudnego ,lapią dyżury wszędzie gdzie tylko chcą je zatrudnić z żadnym z miejsc nie wiążąc się emocjonalnie.dlatego jest trudno stanowić zespół ludzi którzy mają wspölny cel-dobro pacjenta.pielegniarstwo sprzed 20-30 lat bylo przykladem dobrze wykonywanego zawodu-to już nie wröci.