Głos w sprawie jednoosobowych obsad pielęgniarek i położnych na zmianie nocnej, łączenia stanowisk, jednoczesnej pracy na zmianie na więcej niż jednym oddziale, zmniejszonej obsady w niedzielę i święta.

Pielęgniarstwo 2017.

 

Apel Nr 1/VII/2017
Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy z dnia 18 stycznia 2017r.
w sprawie ustalania jednoosobowych obsad pielęgniarek i położnych na dyżurach w oddziałach szpitalnych publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej

 

skierowane do: Publiczne i Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej, NFZ Oddział Bydgoszcz,
Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, Konsultanci Wojewódzcy.


W związku z licznymi informacjami napływającymi od pielęgniarek i położnych w sprawie
ustalania jednoosobowych obsad pielęgniarskich i położniczych na dyżurach w oddziałach
szpitalnych publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy ostrzega, że stosowanie przez pracodawców zaniżonej liczby personelu pielęgniarskiego, poniżej wymaganych norm zatrudnienia (jednoosobowa obsada na zmianie nocnej, łączenie stanowisk, jednoczesna praca na zmianie w więcej niż jednym oddziale, zmniejszona obsada w niedzielę i święta itp.), stwarza zagrożenie nie tylko dla bezpieczeństwa pacjentów, ale i samych pracowników.


Jakość świadczeń pielęgniarskich jest jednym z podstawowych kryteriów oceny działalności zakładu opieki zdrowotnej. Jedna pielęgniarka/położna pełniąca dyżur w oddziale nie może zapewnić wszystkim pacjentom właściwej opieki zgodnie z przyjętymi standardami wykonywania zawodu pielęgniarki/położnej, a tym samym zakład opieki zdrowotnej nie może zapewnić bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentom, do którego się zobowiązał podpisując kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zwracamy uwagę, iż sytuacja ta ma również duży wpływ na pogłębiające się zjawisko wypalenia zawodowego pielęgniarek i położnych spowodowane zbyt dużym obciążeniem psychofizycznym.


Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy wnioskuje do pracodawców zakładów opieki zdrowotnej oraz konsultantów wojewódzkich o podjęcie odpowiednich działań w zakresie respektowania przez kierowników podmiotów leczniczych prawidłowych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w tym przepisów rozporządzenia MZ z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami (Dz.U.2012.1545)

 

Komentarze użytkowników

#1  2017.02.21 13:39:55 ~Pielegniar

Co da ten artykuł? Nic zupełnie. W dyrekcji wyrazili tylko zdziwienie, a w placówce mówią że to norma. Zrobiłam studia i specjalizację, mam 28 lat stażu. Czasami jednak myślę że chyba na starość poszukam innej pracy. Brakuje już sił

#2  2017.02.21 14:12:10 ~Pielęgniar

To trwa już latami ,i wszyscy wiedzą i z tym nic nie robią ja pisze 2 raporty na nocy

#3  2017.02.21 14:27:52 ~piel

Mam 20 lat stażu i jeżeli ustawa o siatce szpitali sprawi, że mój szpital przestanie istnieć nie będę płakać. Uwierzcie mi, że chętnie się przekwalifikuje. Dość mam udawania, że wszystko w porządku, gdy wszystko się wali i jest toksyczne od wewnątrz. Psychikę i życie ma się jedno.

#4  2017.02.21 14:35:19 ~też pielęg

Ja,po 40 latach pracy,idę na emeryturę w tym roku.Dyżury jednoosobowe przy 42 chorych na oddziale w ZOL,to skandal ! Kogo to obchodzi? Chyba tylko nas.

#5  2017.02.21 15:53:16 ~pielęgniar

Sama na nocy oddział rehabilitacji 35 chorych w tym połowa pacjentów neurologicznych po udarach

#6  2017.02.21 17:00:49 ~Mar

Straszne do czego to prowadzi.A Ci którzy powinni zadbać o dobro paciętów udają że tego nie widzą wręcz są rozdrażnieni że ktoś robi problemy.

#7  2017.02.21 20:09:46 ~Gość

To porazka systemu jak postępujący paraliż bez odwołania.

#8  2017.02.21 20:14:18 ~Gosc

Tu tylko trzeba zwiększyć personel pielegniarski i służba zdrowia byłaby na 5.Z wiedzą i doświadczeniem można bardzo wiele.jedna nie da rady bo psychika siada a za nią reszta.

#9  2017.02.21 21:51:38 ~do 8

Tylko ? . Dla pielęgniarek to byłoby AŻ. AŻ NADTO . Żaden polski rząd nie ulży najtańszej służbie w Europie.

#10  2017.02.22 08:11:24 ~Położna

Sama na dyżurze z kilkoma rodzącymi. no cóż, tylko pozazdrościć takiej opieki. Wstyd mi za pomysłodawcę, że wpadła MU do głowy taka myśl.

#11  2017.02.22 09:22:08 ~Gość

Jak pacjent widzi że jest 1 pielęgniarka na 30 pacjentów to sam jest zdolowany .

#12  2017.02.22 10:04:28 ~pielęg

Wczoraj zeszłam z dyżuru 33 osoby, dyżur dzienny, 10 wypisów 10 przyjęć, 4 stany ciężkie mnóstwo zleceń, smarowań opatrunków, wymiana pampersów, karmienie przez sondę, leki w pompie infuzyjnej i etc. Przez cały dyżur wypiłam kubek kawy z doskoku po łyku, toaleta zero, jak schodziłam z oddziału to nie miałam siły na nic, ale najbardziej wkurzające jest to, że jak się mają w takiej sytuacji te wszystkie procedury, gdzie jest ta profesjonalna opieka pielęgniarska, jesteśmy po studiach personelem wyedukowanym i jak to się ma do naszej pracy i wynagrodzeń to się chce krzyczeć i wyć!

#13  2017.02.22 11:57:03 ~gg

Po co się godzić na takie dyzury

#14  2017.02.22 12:13:09 ~do gg

A kim Ty jesteś,że masz takie rady? Weź się nie zgódź!

#15  2017.02.22 13:56:59 ~Pielęgniar

Jestem na urlopie i ciągle mam telefony przyjdź do pracy bo nie ma komu pracować .Odmawiam bo też muszę odpocząć.l oczywiście jestem nie koleżeńskie.

#16  2017.04.03 14:04:04 ~nina lech

takdrogie koleżanki nasz kraj jest dzikim krajem kolejni ministrowie to kolejni nieudacznicy .świat na was czeka. nauczyłam się podstaw języka i wyjechałam do pracy do Italii tam dowiedziałam się jak szanowany jest zawód pielęgniarki i jak wynagradzany. większość sytuacji opisywanych o dyżurach tam podlega postępowaniu prokuratorskiemu i dyrektor medyczny ma ogromne kłopoty zmęczona pielęgniarka to kiler dla pacjentów dotyczy także zmęczonych lekarz y dyżurują po 8 godzin tak jak pielęgniarki jeżeli na danym oddziale standarty przewidują 3 pielęgniarki to w sytuacji gdy wypadnie jedna to pozostałe 2 piszą oswiadczenie i nie przyjmują dyżuru oprocz tego każda pielęgniarka ma do dyspozycji pomoc pielęgniarską tzw. ossa lub ota - które wykonują czynnosći pielęgnacyjne ministerstwo zdrowia dlatego tak chetnie zatrudnia cudzoziemki jeśli chodzi o zarobki to mieszcza sie w kategorii 1-lekarz 2- prawnik 3- pielęgniarka profesjonalna zachęcam więc wyjeżdzajcie na co czekacie .w naszym kraju w tym względzie nigdy normalnie nie będzie bo jesteśmy zaściankiem

#17  2017.04.03 14:04:06 ~nina lech

takdrogie koleżanki nasz kraj jest dzikim krajem kolejni ministrowie to kolejni nieudacznicy .świat na was czeka. nauczyłam się podstaw języka i wyjechałam do pracy do Italii tam dowiedziałam się jak szanowany jest zawód pielęgniarki i jak wynagradzany. większość sytuacji opisywanych o dyżurach tam podlega postępowaniu prokuratorskiemu i dyrektor medyczny ma ogromne kłopoty zmęczona pielęgniarka to kiler dla pacjentów dotyczy także zmęczonych lekarz y dyżurują po 8 godzin tak jak pielęgniarki jeżeli na danym oddziale standarty przewidują 3 pielęgniarki to w sytuacji gdy wypadnie jedna to pozostałe 2 piszą oswiadczenie i nie przyjmują dyżuru oprocz tego każda pielęgniarka ma do dyspozycji pomoc pielęgniarską tzw. ossa lub ota - które wykonują czynnosći pielęgnacyjne ministerstwo zdrowia dlatego tak chetnie zatrudnia cudzoziemki jeśli chodzi o zarobki to mieszcza sie w kategorii 1-lekarz 2- prawnik 3- pielęgniarka profesjonalna zachęcam więc wyjeżdzajcie na co czekacie .w naszym kraju w tym względzie nigdy normalnie nie będzie bo jesteśmy zaściankiem

#18  2017.04.03 22:27:12 ~Położna

Moje koleżanki.Same sobie zgotowałyśmy ten los.A dlaczego? Nasz samorząd dąży i dążył do tego aby ciągle się dokształcać i kończyć kolejne i kolejne kursy.A po co ? Żeby nasze koleżanki miały łatwy zarobek z prowadzenia zajęć. Nie robi natomiast nic w sprawie poprawy warunków pracy i płacy.A mamy kartę przetargową jak żaden inny zawód. My narzekamy. Pracę mamy ciężką i odpowiedzialną.Ale samym narzekaniem nic nie zdziałamy.Siła jest w jedności i działaniu. Róbmy coś!

#19  2017.10.28 14:53:11 ~anna

Brawo położna ma rację