Minister zdrowia zadaje pytanie uczniom gimnazjum klasa I, II, III - mając do wyboru dwie ścieżki kształcenia w zawodzie pielęgniarki wybrałbyś: szkołę średnią czy studia? Szkoła średnia daje "mniejszy zakres kompetencji zawodowych oraz brak automatycznego uznawania kwalifikacji zawodowych w krajach UE" ale "istniałaby możliwość uznania kwalifikacji zawodowych na zasadach ogólnych, czyli po przepracowaniu określonego czasu w zawodzie pielęgniarki w Polsce".

Zawód pielęgniarki a Licea Medyczne.

      

 

Szanowni Państwo

Dyrektorzy gimnazjów 
 
W związku z reformą edukacji w zakresie szkolnictwa zawodowego Minister Zdrowia rozważa możliwość wprowadzenia zmian w kształceniu pielęgniarek/pielęgniarzy. Zmiany te polegałyby na uruchomieniu od roku 2019/2020 kształcenia w zawodzie pielęgniarki/pielęgniarza na poziomie średnim po 8-letniej szkole podstawowej.
 
Po wprowadzeniu reformy oświaty nowy model kształcenia w zawodzie pielęgniarki/pielęgniarza na poziomie średnim przedstawiałby się następująco:

  • 8-letnia szkoła podstawowa, 5/6-letnia średnia zawodowa szkoła pielęgniarska z możliwością zdania matury branżowej, kończąca się uzyskaniem tytułu pielęgniarki dyplomowanej/pielęgniarza dyplomowanego, dająca mniejszy zakres kompetencji zawodowych oraz brak automatycznego uznawania kwalifikacji zawodowych w krajach UE, co wiązałoby się z brakiem możliwości podjęcia pracy w Unii, ale istniałaby możliwość uznania kwalifikacji zawodowych na zasadach ogólnych, czyli po przepracowaniu określonego czasu w zawodzie pielęgniarki w Polsce. Łączny czas kształcenia bez szkoły podstawowej wynosiłby 5/6 lat. 

Natomiast kształcenie w zawodzie pielęgniarki/pielęgniarza na poziomie wyższym, po wprowadzeniu reformy oświaty, przedstawiałoby się następująco:

  • 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące i 3-letnie studia pierwszego stopnia kończące się uzyskaniem tytułu licencjat pielęgniarstwa, dające szersze kompetencje zawodowe oraz gwarantujące automatyczne uznawanie kwalifikacji zawodowych w krajach UE i możliwość kontynuacji kształcenia na dwuletnich studiach magisterskich. Łączny czas kształcenia bez szkoły podstawowej wynosiłby 7 lat.

Wprowadzenie do systemu oświaty szkoły pielęgniarskiej wymaga – zdaniem Ministerstwa Edukacji Narodowej – szczegółowych analiz, dlatego bardzo proszę Państwa Dyrektorów o przeprowadzenie ankiety wśród uczniów klas I, II i III – zgodnie z załączonym wzorem i przesłanie zbiorczych danych, za pomocą systemu ankiet – w nieprzekraczalnym terminie do 9 grudnia 2016 r., do godziny 12.00. 

Z uwagi na konieczność zachowania terminu przekazania ww. informacji do Ministerstwa Zdrowia, proszę o przesłanie danych ze szkół we wskazanym powyżej terminie.
 
Bardzo dziękujemy Państwu za współpracę i życzliwość.

Poniżej prezentuję treść przedmiotowej ankiety

Wybrał: Mariusz Mielcarek

 

 

Aktualności według działów: Działalność wiceministra zdrowia (pielęgniarki).

 

Zobacz także:

Aktualności według działów: Zawód pielęgniarki a Licea Medyczne.

Komentarze użytkowników

#1  2017.02.22 19:04:47 ~Ja

O Matko! Co jeszcze? Może popytajmy w przedszkolach i żłobkach. A na koniec dowiemy się, że odbyły się konsultacje społeczne i tak wybrało społeczeństwo.

#2  2017.02.22 19:50:17 ~maria

Uważam że pan minister zachorował na nieznaną chorobę umysłową i potrzebuje pilnie leczenia na poziomie przynajmniej POZ,no to trochę poczekać w kolejce a ,szkoda

#3  2017.02.22 20:20:10 ~Zniesmaczo

Zapytajmy kto chce zostać lekarzem po podstawówce- w koncu ich tez jest malo. Nigdy lekarze nie konczyli LO medycznego a szkoda- uwzględniloby się wiedzę z LO i skrocilo studia Myślę ze byłoby dużo chętnych

#4  2017.02.22 23:23:17 ~Renata

Przecież chodzi jak byk o to aby był dyplom pielegniarski bez możliwości wyjazdu do Uni

#5  2017.02.23 01:26:06 ~Mariona

Ankiety konsultacyjne miały być przeprowadzone do 9 grudnia 2016 roku, ciekawa jestem jaki był wynik? :))

#6  2017.02.23 07:44:17 ~mm

Min zdrowia sie nie chwali wiec pewnie niespecjalny.

#7  2017.02.23 10:23:40 ~gg

Biedne dzieci mam nadzieje ze wszyscy napisali nie

#8  2017.02.23 11:05:12 ~piel m

Niech zakonnice i ukrainki sobie zatrudnią bo tak kiedyś straszyła nas pielęgniarka naczelna ,cytuje jej słowa;nie chcesz wykonać nadto jakiegos zadania to się zwolnij a na twoje miejsce przyjdą zakonnice lub ukrainki '' i pytam gdzie one są?

#9  2017.02.23 11:38:13 ~pieleg

Zobaczcie ile głupich pomysłów, tracenie nie potrzebnie czasu, a wystarczyłoby podnieś nam pensje żebyśmy mogły godnie żyć, koleżanki nasze nie wyjeżdżałyby z kraju obsada znacznie by się zwiększyła i problem zdecydowanie był by rozwiązany. Nie wiem czy te wszystkie spotkania, otwierania szkół pielęgniarskich, sprowadzania Ukrainek nie są to większe koszty dla kraju niż te nasze podwyżki.

#10  2017.02.23 12:36:15 ~piel

Po przepracowaniu "OKREŚLONEGO CZASU " dwóch lat czy dwudziestu ?

#11  2017.02.23 13:54:38 ~basia

Nie rozumię ,mniejsze kompetencje zawodowe po ukończeniu Liceum Medycznego,ja takie ukończyłam i od 2 klasy miałam praktykę zawodową,na tyle uczestniczyłam praktycznie że po skończeniu szkoły bez obawy wykonywałam wszystkie czynności pielęgniarskie,teraz kiedy jest wymagany licencjat wygląda to inaczej,wiem bo opiekuję się studentkami na zajęciach praktycznych,dlaczego pielęgniarki po LM miałyby być dyskryminowane?

#12  2017.02.23 14:35:22 ~gg

Nie chcemy już tych szkół to już było

#13  2017.02.23 14:55:30 ~piel

Teraz jest czarno na białym jaka ściema była z tymi studiami. Robiłyśmy licencjaty pomostowe pomniejszając Swoje wykształcenie! Duża część uwierzyła, ja jednak już w nic nie uwierzę. Politycy grają Nami na zwłokę snując czarodziejskie bajki a My stoimy w miejscu wydając ostatnie gorsze na podniesienie kwalifikacji. Przykre to, ale ja już przestaje być naiwna. Po prostu pracuje, a jak ktoś chcę podnieść moje kwalifikacje to owszem ale czekam na to iż rachunki zapłaci pracodawca lub Izby. Dziekuję.

#14  2017.02.23 15:56:39 ~ela

Największy błąd to taki ,że nikt nie dba o naszą grupę od początku do końca licencjaty to poziom studium czy liceum medycznego .Po ukończeniu daje uprawnienia do zawodu i jeszcze raz powiem to co zrobiły izby i uczelnie to tylko naciąganie na pieniądze i tak podle zarabiające pielęgniarki.A teraz Te co zrobiły bo się wielce wykształciły gromko grzmiały żeby były różnice w pensjach.No i mamy to co mamy .A trzeba było tylko wiedzieć że lcencjat był tylko potrzebny dla dziewczyn ,które chciały pracować na terenie UE

#15  2017.02.23 16:45:13 ~piel

Mniejsze kompetencje, brak możliwości uznawania dyplomów i pracy za granicą,mniejsze uprawnienia, mniejsze prawa , minimalne zarobki i "brudna robota". W założeniach jest tez pewnie mniejsza świadomość i powrót do pielęgniarstwa "na kolanach".Minister zdrowia chce przyuczyć do zawodu ,wyszkolić zawodowych służących i parobków o mentalności niewolnika i wie,że pranie mózgu- indoktrynacja i zniewolenie umysłu najskuteczniej przeprowadzić na nastolatkach. W ten sposób chce zatrzymać pielęgniarki w Polsce płacąc im znacznie mniej.W praktyce spowoduje to jeszcze większy zamęt co do zakresu obowiązków,odpowiedzialności i zrodzi kolejny konflikt wśród pielęgniarek.Ostatecznie okaże się ,że stary mgr piel pracujący na odcinku będzie musiał zrobić najwięcej bo ma najwyższe kwalifikacje,największe uprawnienia, największą odpowiedzialność no i kasę. Nadal będzie biegał od papieru do pampersa a pielęgniarka branżowa zrobi łaskę jeśli przy pampersie pomoże. Na zachodzie jest pielęgniarka i asystentka pielęgniarki. W Polsce jest lekarz i będzie asystent lekarza.

#16  2017.02.23 16:59:28 ~nuna

Powyższy komentarz-nic dodac nic ujac. Witamy w Polsce

#17  2017.02.23 17:53:16 ~xyz

# Do 11. Pani Basiu może i miala Pani kształcenie, łącznie z praktyką zawodową od drugiej klasy liceum medycznego. Jak moge sie domyslac, było to w innych warunkach, przy innym rodzaju ksztacenia. Obecnie prawo polskie niedopuszcza do wykonywania czynności medycznych przy pacjencie przez osobe niepełnoletnia i nie mającą pełnię praw obywatelskich. Dlatego też albo za szkołami branżowymi albo musiałoby się zmienić prawo albo uczestniczki będą mieć praktykę dopiero na ostatnim roku, a to nie jest chyba najlepsze rozwiązanie.

#18  2017.02.24 12:12:58 ~justna

A co z tymi studentami co kończą studia licencjackie dzienne? to ok.5700 godzin teorii i praktyki w sumie.to jest nadal wiecej niz było w liceum medycznym godzin. dlaczego maja byc zrównane z pielegniarkami bez studiow? jesli tak bedzie to zoaczycie wszyscy mlodzi wyjada pracowac w zawodzie ale poza Polska albo pojda w badania klinczne albo zostana handlowcem firmy farmacetycznej.bo ludzie poczuja sie oszukani, a studia dzienne pielegniarskie sa to studia trudne.studenci ucza sie z kasiazek medycyny serio!

#19  2017.02.24 12:22:21 ~ktos

Bez prownania sa studia dzienne np. na WUM a licea medyczne.bo liceum musi zrealizowac program szkoly sredniej tez, wiec skoro na studiach lic. jest 5700h to jak niby zmiescic te godziny w liceum? chyba,ze zajecia beda 12h/dobe 7 razy w tyg. Dlatego piel po liceach robily pomostowki, na rowni sa teraz z tymi co koncza lic. piel trybem dziennym gdzie jest od cholery nauki. malo tego nikt nie mowi, ze pielegniarka po studiach mgr ma dokladnie tyle samo godzin nauki co na kierunku lekarskim! jesli nic sie nie zmieni to mlodzi nie sa idiotami wyjada.to pokolenie wierzy w siebie i nie da sobie dmuchac w kasze.i cenia sie, a tu zostana emerytki , a i zeby nie było na 1 osobe na studia jest ok. 5 osob na miejsce, zobaczcie statystyki, awf pielegniarstwo co (dzienne panstwowe-warszawa)roku 4-5 osob/miejsce, wum-to samo, wiec chetni sa ale ZOBACZYCIE WYJADA!

#20  2017.02.24 12:29:25 ~KTOS

Moj blad.na jedno miejsce

#21  2017.02.24 12:32:29 ~nnnnn

No my na studiach dziennych juz teraz zaczynamy praktyki na pierwszym roku. Poz i oddział wew. wiec skoro w liceach med. co maja powstac praktyki zaczna sie gdy ludzie beda miec 18 lat to taka pielegniarka nie bedzie przygotowana i bedzie jak opiekun medyczny, a opiekunowie sa na rynku , sa szkoly policealne, to byłoby lepsze rozwiazanie, no i szybsze! a chetni do pracy tez sa

#22  2017.02.24 12:35:17 ~hjk

A medycyna po 20-30 latach jest na duzo wyzszym poziomie.po prpstu nie da sie tego zrealizowac w programie liceum, chyba, ze mowimy o liceach 6-7 letnich

#23  2017.02.24 12:37:38 ~eeee

Ekstra.Ukrainki maja za darmo studia lic. a Rodacy cofac sie do leceum.TO TYLKO CHODZI O TANIA SIŁE ROBOCZA! BO SPOLECZENSTWO STARE I CHORE A PERSONELU BRAKUJE!

#24  2017.02.24 12:40:20 ~AAAA

No chyba, ze szkoly branzowe beda uczyc do nowego zawodu(jest taki za zachodzie) asystentki pielegniarki. Tylko,ze tam Pielegniarka jest szanowanym zawodem. a u nas? "po co to ten mgr do mycia doopy? "Polska=ciemnogrod

#25  2017.02.24 12:45:36 ~gggg

Spoko na studiach dziennych obowiazuje znajmosc med ang na poziomie b2, ideelnie zeby wyjechac do uk:)))))