Rabat 10% na książkę "Opieka przedkoncepcyjna" w Sklepie Pielęgniarek i Położnych.

2 min czytania
Aktualności

 

      

Współautorkami publikacji "Opieka przedkoncepcyjna" są położne – wykładowcy Samodzielnej Pracowni Umiejętności Położniczych, Wydziału Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz położna środowiskowo – rodzinna a także pielęgniarka. Redaktor naukowy publikacji we wstępie wyjaśnia, że opiekę przedkoncepcyjną należy rozumieć jako promocję zdrowia, której celem jest utrzymanie optymalnych warunków zdrowia w okresie przed zapłodnieniem, w trakcie i bezpośrednio po zapłodnieniu. Opieka ta redukuje występowanie wad wrodzonych, porodów patologicznych, które są najczęstszą przyczyną umieralności okołoporodowej noworodków. We wstępie wyrażono również opinię, że na wiedzę z zakresu opieki przedkoncepcyjnej jest duże zapotrzebowanie i ten fakt stanowi wyzwanie dla gupy zawodowej położnych.

W pierwszym rozdziale publikacji "Opieka przedkoncepcyjna" zaprezentowano zagadnienia dotyczące zdrowia prokreacyjnego kobiety w kontekście wytycznych WHO, przepisów prawnych, bioetyki oraz uwarunkowań kulturowych, a także przedstawiono organizację opieki przedkoncepcyjnej w Polsce. W drugim rozdziale omówiono płodność w różnych sytuacjach zdrowotnych i życiowych oraz zaprezentowano informacje z zakresu ubocznego wpływu leków, używek na płodność.

W publikacji bardzo szeroko poruszono zagadnienia dotyczące oceny indywidualnej mozliwości zapłodnienia oraz przebiegu ciąży pod kątem miedzy innymi takich czynników jak:

  • masa ciała,
  • wykształcenie,
  • stan cywilny,
  • zachowań żywieniowych,
  • przyjmowania używek,
  • środowiska zamieszkania i pracy zawodowej,
  • poziomu dostępnej opieki zdrowotnej.

Kolejny rozdział to metody regulacji urodzeń: naturalne oraz hormonalne. Czwarty rozdział poświęcono omówieniu oceny indywidualnego ryzyka zapłodnienia i przebiegu ciąż w kontekście: masy ciała, wykształcenia i poziomu kultury, stanu cywilnego oraz stylu życia. Ponadto poruszono zagadnienia związane z niepłodnością. Kolejny rozdział planowanie rodziny z uwzględnieniem czynników ryzyka: choroby współistniejące, zakaźne. Przedostatni rozdział to zagadnienia dotyczące profilaktyki wad rozwojowych oraz chorób dziedzicznych także w kontekście diagnostycznym. Ostatni VII rozdział poświęcono wychowaniu i przygotowaniu do rodzicielstwa.

W jednym z rozdziałów omówiono metody regulacji urodzeń:

  1. termiczne,
  2. owulacyjną,
  3. wielowskaźnikową,
  4. hormonalne.

Wiele zagadnień poruszonych w publikacji odniesiono do regulacji prawnych ogólnoświatowych takich jak: Deklaracja Praw Człowieka, wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia, Międzynarodowej Konferencji na Rzecz Ludności i Rozwoju. W powyższym zakresie omówiono prawodawstwo polskie w tym ustawę o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego oraz warunkach dopuszczania przerywania ciąży. Po zakończeniu omawiania poszczególnych zagadnień zamieszczono pytania sprawdzające.

Mariusz Mielcarek

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8179 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki o podnoszeniu pacjentów - nie jesteśmy cyborgami!

2 min czytania
Pielęgniarka odmówiła samodzielnego podnoszenia pacjenta gdyż nie chciała sobie uszkodzić kręgosłupa… Kilka dni temu na Portalu został opublikowany artykuł pt. Pacjent 113…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki zdawały egzamin specjalizacyjny. Zobacz wyniki.

1 min czytania
Państwowy egzamin specjalizacyjny pielęgniarek i położnych – sesja wiosenna 2024 Pielęgniarki i położne od 8 kwietnia podejmują zmagania z egzaminami w różnych…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek a co z innymi zawodami?

1 min czytania
Poseł o wynagrodzeniach innych zawodów medycznych i niemedycznych w kontekście wynagrodzeń pielęgniarek… Poniżej publikujemy wypowiedź posła Janusza Cieszyńskiego, z dnia 11 kwietnia…
Komentarze