Wiceminister zdrowia w dniu 9 lutego 2017 roku, mówi w sejmie o dodatkach brutto brutto dla pielęgniarek i położnych. Zobacz komentarz redakcyjny...

Tzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych.

      

 

Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, rozpatrzyła:
– informację Ministra Zdrowia na temat założeń projektów ustaw o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym;
– informację Ministra Zdrowia na temat założeń projektu ustawy o sieci szpitali.

(...)

Pełnomocnik Zarządu Związku Miast Polskich Marek Wójcik:

(...)

Kluczowa jest kwestia wysokości ryczałtu. Pan minister powiedział, że ryczałt jest wyliczany na podstawie wykonania 2015 r. Tak więc, nie uwzględnia wzrostu kosztów w ostatnich latach, wynikających m.in. z podwyżek płac dla pielęgniarek, nie mówiąc już o wzroście koszów związanych z inflacją. Nie uwzględnia także kosztów wynikających z podniesienia wymogów technicznych, czy też kadrowych.

Podsekretarz stanu w MZ Piotr Gryza:

(...)

Kolejna sprawa. Kwoty wynagrodzenia na pielęgniarki określone są ustawowo. I tu nie musimy niczego uwzględniać, ponieważ jest to odrębnie rozliczane i to musi być wypełnione, więc w ogóle jestem zdziwiony, że pan zwraca na to uwagę, bo pieniądze muszą na to być i są. I są do tej pory wypłacane.

źródło: stenogram sejmowy 

Wybrał: Mariusz Mielcarek

 

KOMENTARZ REDAKCJI PIELEGNIARKI.INFO.PL

Panie wiceministrze!

Po pierwsze - kwestię dodatków brutto brutto reguluje dotychczas nie ustawa jak pan mówił w sejmie - "Kwoty wynagrodzenia na pielęgniarki określone są ustawowo" - lecz rozporządzenie. 

Po drugie - zagadnienie dodatków brutto brutto zostało poruszone w projekcie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

W przedmiotowym projekcie zapisano:

„Art. 7. 2. Ustalony w drodze porozumienia albo zarządzenia sposób podwyższania wynagrodzenia zasadniczego osoby zajmującej stanowisko pielęgniarki lub położnej uwzględnia wzrost miesięcznego wynagrodzenia danej pielęgniarki albo położnej dokonany na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, 1807, 1860, 1948, 2138 i 2173)”.

Panie wiceministrze! Powyższy zapis jest sposobem na praktyczną likwidację dodatków brutto brutto wypłacanych obecnie pielęgniarkom i położnym.

Posłużę się treścią stanowiska OZZPiP: 

"Przy utrzymaniu takiej treści zapisu ustawy grupa zawodowa pielęgniarek i położnych nie otrzyma po wejściu w życie tej ustawy żadnego realnego wzrostu wypłacanych wynagrodzeń, bowiem MZ zezwoliło wprost w art. 7 ust. 2 projektu z dnia 27.09.2016 r. skorzystać na potrzeby wykonania tej ustawy ze środków przekazywanych NFZ w wykonywaniu wynegocjowanego w 2015 r. porozumieniu pomiędzy OZZPiP MZ i NFZ. Można zatem przypuszczać, że w konsekwencji pracodawcy, którzy obecnie w większości wypłacają pielęgniarkom i położnym dodatki miesięczne do wynagrodzenia, znaczną część tych środków przekierują na wzrosty wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych, aby wykonać nowe obowiązki ustawowe."

Mariusz Mielcarek 

 

Komentarze użytkowników

#1  2017.02.26 16:19:46 ~pielegniar

No to co będzie z tymi dodatkami bo nic już nie wiem brać je do podstawy czy obok co proponujecie

#2  2017.02.26 16:33:25 ~Piel

Obok. Tylko obok!

#3  2017.02.26 16:46:53 ~piel

W takim razie, skoro tak jesteśmy ogrywane to żądam wypłaty rekompensaty do kwoty 1200zł za te wszystkie miesiące od momentu wejścia ustawy w życie. W mediach podane zostało wyraźnie do wiadomości publicznej, że dostaliśmy 1200zł podwyżki. Powołując się na zapowiedzi ministerstwa chcę spełnienia tych obietnic.

#4  2017.02.26 19:10:26 ~Aga

Ja poprostu mam już dosyć tych wszystkich oszustów co niby coś nam dali i teraz będą zabierali.Cos obiecali a teraz mają nas w dupie.Mam dosyć prosić, błagać, chce normalnie żyć.

#5  2017.02.26 20:27:25 ~hm

Aga chcesz normalnie żyć to zmień zawód.

#6  2017.02.26 20:48:53 ~Aga

Kurcze tylko tak naprawdę przykro i po co to wszystko a może kiedyś coś się zmieni.A teraz idę do pracy bo jestem na nocy oiom czeka oby do rana.

#7  2017.02.26 21:11:19 ~janina kow

Dobra zmiana chce nas oszukać tak jak poprzednie zmiany -tylko ZĘBALA nas pokochał przed wyborami

#8  2017.02.27 05:22:14 ~Optymistka

No i dobrze. Zamiast dodatku będę mieć wrzucone do stawki. Jak komuś źle to niech się zamieni z koleżanką laborantką lub rehabilitantką. One nie dostały żadnego dodatku. Już widzę was wiecznie wrzeszczące matrony na ich miejscu, dawno byście je zagryzły.

#9  2017.02.27 13:01:49 ~ja

Do 8 trollu znikaj stad

#10  2017.02.27 13:47:29 ~Ktoś

To niech rehabilitantki i laboratorium tez walczą a nie kurde ciągle podpinają się pod naszą grupę zawodową. Walnij się w łeb optymistko

#11  2017.02.27 15:06:48 ~gg

Każdy walczy o swoje inne zawody niech sobie sami rzekę skrobia bo wszystkim nie dadzą a jak maja dać to tylko lekarzom i tak w kółko macieju

#12  2017.02.27 15:14:05 ~Yxuz9

Praca laborantki czy rehabilitantki nie jest tak ciężka i odpowiedzalna jak praca pielegniarki.

#13  2017.02.27 15:23:14 ~Aurora

Na cholere to wszystko uwolnijcie nas od podatku, pozwólcie negocjować, konkretne stawki. A pielegniarkom dajcie samodzielnie kontaktować z NFZ. I nie róbcie nikomu łaski. Ot Taaak bajka.

#14  2017.02.27 15:27:32 ~Aurora

Acha i jeszcze jedno rozpirzyc w pył te pierd. ne izby pielęgniarskie bandę nierobow i pasożytów, to pielęgniarskie gówno, które nikomu oprócz siebie nie robi dobrze.

#15  2017.02.27 20:07:57 ~Maria

A może wynająć dobrego prawnika i walczyć o swoją godność w sądzie w Szrtasburgu,myśl3 że jesteśmy na prawie ,i byśmy wygrały podając ministerstwo zdrowia i fałszerstwo choćby obecna lodwyżke

#16  2017.02.27 20:13:51 ~Izka

Drogie Panie obawiam się że od 1 lipca 2017 roku nasze pensje zmaleją o dodatek brutto brutto a to co dostaniemy to kpina. Dodatek brutto brutto był realną podwyżką jeśli był wypłacany uczciwie przez pracodawcę . Proponuję aby w takiej sytuacji cała Polska odeszła od pacjenta. Nikt z nami się nigdy nie liczył .Ustawa została tak sformułowana aby nabić nas kolejny raz w butelkę i poniżyć. I tu apel do młodych dziewcząt Pielęgniarka to zawód a nie powołanie. Nie jesteśmy jak Matka Teresa z Kalkuty.Moja i Wasza ciężka praca powinna być godziwie wynagrodzona. Pozdrawiam

#17  2017.02.27 21:35:22 ~I29

Pensje bardzo zmaleja najlepiej niech dodatek dodadzą do podstawy. To kpina jeszcze trochę i pan minister sam będzie rękawy zachasal do pracy przy pacjentami bo młode uciekna za granicę

#18  2017.02.27 21:36:47 ~I29

Jest za Panią nr 16 strajk ogólnopolski tylko to.

#19  2017.02.27 21:37:30 ~I29

Pani nr 15. Też ma rację

#20  2017.02.27 21:37:31 ~I29

Pani nr 15. Też ma rację

#21  2017.02.28 02:02:58 ~do 14.

Bardzo mądry bo prawdziwy tekst. Całkowicie zgadzam się i popieram.

#22  2017.02.28 11:12:30 ~PIELĘGNIAR

Zacznijmy działać, umówmy się na duży protest poprzez ten portal, nie czekajmy, pisania już dość, DZIAŁAJMY !

#23  2017.02.28 11:12:38 ~PIELĘGNIAR

Zacznijmy działać, umówmy się na duży protest poprzez ten portal, nie czekajmy, pisania już dość, DZIAŁAJMY !

#24  2017.02.28 11:12:39 ~PIELĘGNIAR

Zacznijmy działać, umówmy się na duży protest poprzez ten portal, nie czekajmy, pisania już dość, DZIAŁAJMY !

#25  2017.03.03 13:22:54 ~dilo

Jestem za wypowiedzią nr 14 BRAWO SŁUSZNA UWAGA za nr15i 16 zygac sie chce na te nasze KOCHANE IZBY WSZYSTKIE BEZ WYJĄTKU.

#26  2017.03.05 16:42:07 ~to prawda

Dodatek 1200zł co miesiąc mają dodatku pielęgniarki pracujące na kontrakcie przy 240 godzinach w miesiącu

#27  2017.03.06 12:30:12 ~kpina

Po co izby jak nigdy nie stanęły za nami a co miesiąc haracz-czy to jest potrzebny twór

#28  2017.03.09 18:50:14 ~Gd

Panie kochane po pierwsze dodatek ten to tylko zapchaj buzię na chwilę. Przecież ani nie idzie w podstawę ani do emerytury. Był robiony na chwilę aby w każdej chwili to zabrać i tyle. Czas aby wyjść na ulicę i żądać aby wszedł w podstawę. A po drugie nikt za Was tego nie wywalczy póki nic z tym nie robicie to tak zostanie o tylko czekać aż zabiorą.

#29  2017.03.13 19:49:30 ~Pielegniar

Witam,a co maja powiedziec pielegniarki pracujace w krwiodawstwie,nam,to raz dali druga transze obiecali jeszcze nie wyplacili a juz chca zabrac,bo jak twierdza my nie jestesmy pielegniarki,pozdrawiam.

#30  2017.04.14 09:52:03 ~to prawda

1200zł ma dodatku pielęgniarka na kontrakcie za 240godzin w miesiącu , a na umowie o pracę 800zł z tego 800brutto brutto i do ręki ponad400zł.Magister pielęgniarstwa to upadek finansowy w niektórych szpitalach ma niej niż pielęgniarka bez matury jak to możliwe?

#31  2017.04.17 19:26:07 ~m

Pielęgniarka: stanie w drzwiach i krzyczy:" ile nasikane? dlaczego tak mało ! " a sala jest kilku osobowa, są odwiedzający.starszy pacjent totalnie skrępowany bo WIELKIEJ PANI PIELĘGNIARCE nie chciało się podejść kilka metrów i zapytać grzeczniej. Pielęgniarka: kobieta po porodzie prosi żeby PANI PIELĘGNIARKA pomogła jej wstać i dojść do łazienki, słyszy coś takiego: boli mnie kręgosłup. DROGIE WIELKIE PANIE PIELĘGNIARKI to jest wasz zawód , niekoniecznie musicie mieć powołanie ale taki macie zawód. Wiecznie mało, mało mało, źle, źle, źle. Zapytałam kiedyś koleżanek pielęgniarek, które miały propozycje pracy w mieście obok za lepsze pieniądze, i wiecie co usłyszałam? "A NIE, BO TAM TO TRZEBA PRACOWAĆ" JESTEM PRACOWNIKIEM SŁUŻBY ZDROWIA I WIECIE CO? TRAKTUJĘ PACJENTÓW TAK JAKBYM SAMA CHCIAŁA BYĆ TRAKTOWANA! Teraz dawajcie na mnie wiadro pomyj. CZEKAM. P.S. Pani nr 8 Optymistka -BRAWO Pani numer 9- pewnie zapracowana pielęgniarka z szerokim wachlarzem argumentów.

#32  2017.04.19 19:32:54 ~Yxuz9

Pani. 31 jesteś tym pracownikiem OCHRONY ZDROWIA ktory zazdrości nam Zębalowego dodatku i to Ty teraz wylewasz na nas pomyje.Dla wiadomości w kazdej grupie znajdą się osoby które mają coś za uszami W Twojej też.W kazdym zawodzie medycznym pracują różni ludzie a ty tylko podajesz 2 przykłady niezbyt sympatycznego zachowania pielęgniarek.Gdybyś napisala kim jesteś to moglabym też przytoczyć wiele takich zachowań twojej grupy zawodowej. Dlatego specjalnie nie podałeś swojej profesji.Ja osobiście uważam że każdemu należą się godne zarobki innym zawodom też.Proszę jednak zwrócić uwagę że w takich zawodach jak laborant, rehbilitant,t ech.elektroradiolog nie ma braków kadrowych a w zawodach pielegniarek i położnych są. Chyba nie dlatego że praca łatwa lekka i przyjemna.Jak nam paniusiu zazdrościsz tych parę groszy więcej to się przekwalifikuj (trzy lata -licencjat) i do pracy. Pewnie byś juz po roku albo i wczesniej uciekala do starej profesji.

#33  2017.04.21 21:10:43 ~m

Pani 32. Jestem mgr fizjoterapii. Jestem kierownikiem działu, więc nie zazdroszczę nikomu tych paru groszy więcej, ponieważ zarabiam wystarczająco. Pracuję na równi z pozostałymi pracownikami, pracuję fizycznie, nie jestem kierownikiem który zza biurka ocenia sytuację. Podałam dwa przykłady, mogę podać więcej. Pracuję w dużej placówce medycznej i na palcach jednej ręki DRWALA mogę przytoczyć przykłady sytuacji kiedy to pielęgniarka była sympatyczna.ale ok, w każdym zawodzie znajdzie się ktoś kto nie będzie wzorem.Oczywiście przepaść w zarobkach na linii lekarz -pielęgniarka są ogromne. i wie Pani co? nie mogę się powstrzymać i zacytuję teraz Panią " Paniusiu przekwalifikuj się" idź na medycynę, zostań lekarzem, tylko żeby Pani nie " uciekala do starej profesji." Nie wiem czy przeczytała Pani uważnie to co napisałam. Podałam tam przykład, w którym to pielęgniarki odmówiły pracy za lepsze pieniądze bo " trzeba było pracować" - przecież tego chyba nie trzeba tłumaczyć. Czekam na Pani odpowiedź, pewnie równie merytoryczną. Może nazwie mnie Pani trollem ( tak jak Pani nr8) albo powie, że moja praca nie jest tak męcząca albo odpowiedzialna.ale ok. najważniejszy czubek własnego nosa.pozdrawiam