Minister Radziwiłł przeniósł planowaną na dzień 3 marca "debatę poświęconą problemom polskiego pielęgniarstwa". Ma się odbyć w dniu 27 marca. Warto przeczytać tekst, który może być przyczynkiem do tej debaty. O nas, pielęgniarkach. Świetny tekst. Napisany przez... lekarza. Zgadzacie się? Może trzeba coś dopisać?

Pielęgniarstwo 2017.

      

 

3 lutego 2017 toku - Minister Radziwiłł w dniu 3 marca organizuje "debatę poświęconą problemom polskiego pielęgniarstwa". Może jakieś propozycje tematów...?  Czytano prawie  3 tysiące razy. 

Zobacz tekst napisany przez lekarza: Zbyt mała liczba pielęgniarek zatrudnianych w  szpitalach, przy rosnącej liczbie ciężko chorych pacjentów sprawia, że całkowitą fikcją staje się deklarowana przez rządzących gwarancja zapewnienia odpowiedniej opieki osobom hospitalizowanym w szpitalach w Polsce. Tekst pochodzi z końca 2015 roku. Jakże aktualny...

 

Komentarze użytkowników

#1  2017.03.07 13:43:27 ~piel

Może tak któraś pani z izb lub związków łaskawie pochyli się nad tekstem lekarza i napisze słówko?

#2  2017.03.07 13:58:16 ~alfa

Konkretny teks, ale co, nie wiedzieli i nie wiedzą jak jest? Dobrze wiedzą.Tekst z 2014r. Wtedy już było bardzo źle. Teraz już chyba do nich doszło i ręka w nocniku. Jeśli nie wywindują naszych zarobków to będą mieli jak główkować, ale nic nie wymyślą. Kilka lat trzeba będzie poczekać, aż pierwszy narybek skończy szkołę pielęgniarską. To właściwie też będzie kropla wody w morzu. Upłyną z dwie dekady zanim wykształcą odpowiednią ilość nowych pielęgniarek.

#3  2017.03.07 14:02:22 ~alfa

Cd. przeraża mnie tylko to, że harowałam tyle lat za niewolnika pielęgniarskiego a na starość nie będzie miał kto mnie pielęgnować ( oby nie było takiej potrzeby)

#4  2017.03.07 15:09:07 ~hala

I znowu odgrzewane kotlety i bigos. Pan lekarz Ameryki nie odkrył. Problemy, o których pisze prezentowane były tysiąckrotnie(a może i więcej) w mediach , MPiP, biuletynach izbowych, wystąpieniach publicznych , konferencjach itp. Żałuję, że komentatorzy nie zauważyli tego przez kilka ostatnich lat. Jak zawsze najważniejsze jest to , co powiedział lekarz, nawet jeśli powtarza po innych. I jak tu można zmieniać rzeczywistość gdy nadal oczy i uszy pielęgniarek i położnych zwrócone są w jednym kierunku ?

#5  2017.03.07 15:57:03 ~do hala

No to gdzie jest wobec tego jedyny słuszny kierunek?

#6  2017.03.07 16:30:14 ~Aska

To,co sie dzieje u mnie w pracy,wola o pomstę do nieba! Chorych zwykle powyżej 30 -tu,ale sa to osoby przeważnie starsze:60,80,90,a i100lat, wsród nich często kilka osób z zaburzeniami psychicznymi,splatanych,które nie sa w stanie ocenić miejsca i sytuacji w jakiej sie znajdują. Zacewnikowane,za drabinkami,ale mimo tego przeciskaja sie miedzy tymi drabinkami,bo idą np. do "kuchni",myślą,ze sa w domu. A przecież sa słabi,bywa,ze upadną,mogą zrobic sobie krzywdę! Pracy jest tyle,ze niestety,pielegniarki zakładają tenisowki,żeby szybciej biegać! Mnóstwo kroplówek z wszelkimi dodatkami,pompy,zastrzyki,EKG,monitory,kontrole parametrów,często co 1h,pobieranie krwi,badania na innych piętrach itd.itp. Ostry dyżur -jeden w tygodniu. Na ostatniej nocy 19-stu przyjętych. Salowa z nocy zabrana! Do tego mnóstwo pracy papierkowej i w komputerze! Pielegniarki na dyżurze trzy. Niestety,mimo,ze wszystkie jesteśmy z całego serca oddane tej pracy,nie jesteśmy w stanie wszystkiemu podołać . Powinno być więcej pielegniarek,albo przynajmniej opiekunki; do karmienia,mycia,zmiany pampersow,zmiany pozycji, biegania do laboratorium,itp. Kto za taki koszmar ludzi chorych i personelu odpowiada? Dyrektor :"nie ma pieniędzy"izby,nie robią w tym kierunku "nic"-już dawno powinny być urlopy zdrowotne,uznane choroby zawodowe,czy godziwe zarobki i normy przypadających pacjentów na pielęgniarkę! Zasadnicza po 25-latach pracy 1800 zł. Czy pielegniarka ma czas i ochotę,żeby sie jeszcze uśmiechać? Może "dobra zmiana" wreszcie to przemyśli! bo,jak narazie,to w pielęgniarkach kipi złość! Pieniądze sa,bo rząd chciał sobie podwyższyć uposażenie,tu potrzena jest dobra wola i rozsądek, bo taki stan rzeczy zmusi wręcz ,już nie do pojedynczych strajków,ale do bardziej radykalnych posunięć!

#7  2017.03.07 20:06:03 ~piel

Świetny tekst sprzed 2 lat, aktualny i niestety taki pewnie pozostanie przez następne 20 lat. " A co chciałaby pani zainwestować w motywację do lepszej pracy by uczynić ją lżejszą i atrakcyjniejszą ".

#8  2017.03.07 20:19:09 ~do Aśka

Pracujesz na oddziale niezabiegowym ? .Czyli na takim gdzie przelicznik obsad piel jest najmniejszy. To wymyślił ktoś bezi wyobraźni. Przecież tam są chorzy przy których trzeba zrobić wszystko za nich- karmienie toalety itd bo są niesprawni fizycznie . A jeszcze ci chorzy utrudniają , przedłużając czas wykonywanych czynności np usuwają sobie wkłucia bo są niesprawni psychicznie. Upadki, wiązania w pasy to codzienna rzeczywistośc oddziałów niezabiegowych.

#9  2017.03.08 08:54:54 ~do6

Izby na wasz problem to mogą zaproponować kursik albo dwa kursiki albo trzy i specjalizację

#10  2017.03.08 11:09:23 ~piel-ka

Izby to żenada, bierność i niewydolność. Prezentują stanowiska z którymi nikt się nie liczy. Prezentują (się) i piszą bo SĄ,i muszą COŚ robić.Tyle, że dla nas pielęgniarek pracujących w szpitalach nic z tego nie wynika, a właściwie wynika,jest coraz trudniej,ciężej i biedniej. Chętnych do tej roboty coraz mniej. A te które pracują wkrótce będą najliczniejszą grupą zawodową wśród rencistów.

#11  2017.03.08 12:06:25 ~pielęgniar

Życzymy sobie,żeby Panie,które sprawują stanowiska w Izbach Piel. w Naczelnej Radzie Piel .czy też w Zw.Zaw.Pielęgn. znały nasze problemy z którymi borykamy się na co dzień i wreszcie zaczęły coś robić ,bo to od Nich w dużej mierze zależy jak będzie wyglądało pielęgniarstwo w naszym kraju.Zaufałyśmy Wam kiedyś i teraz oczekujemy czynów. Przez wiele lat nasza grupa była i jest niedoceniana i żle opłacana,ciągle dokłada się nam obowiązków,nikt nie pyta czy my jesteśmy w stanie to wykonać.Pracujemy za dietetyczki,rehabilitantki,salowe.bo tak jest taniej dla dyrekcji,tak jesteśmy tanią siłą roboczą,bo jak to inaczej nazwać,jeżeli Pani na kasie z marketu zarabia więcej niż pielęgniarka,która na co dzień odpowiada za życie pacjenta. Nie będę rozpisywała się jakie obowiązki mamy na oddziale,ale napiszę o tym ,że od dawna balansujemy na granicy bezpieczeństwa,a właściwie to ta granica jest już przekroczona,bo pacjent nie może czuć się bezpiecznie,jeżeli pielęgniarka fizycznie nie jest w stanie wykonać swoich obowiązków,a taka "bylejakoś"nikomu nie służy. Mamy nadzieję,że rozmowy z ministrem będą owocne,bo tylko tego oczekujemy.

#12  2017.03.08 14:01:00 ~mela

Juz tylu ministrów było tyle rozmów skarg żalu i rozpaczy od naszego środowiska nikt nic nigdy nie zrobi dla nas zawód umrze a i dobrze niech pozamykaja szpitale z braku personelu mnie już nie zostało dużo lat pracy jestem juz zmęczona czekanie na lepsze czasy

#13  2017.03.08 14:11:44 ~ja

Do hala najlepiej krytykować a odważne propozycje gdzie są ?

#14  2017.03.08 20:17:07 ~hala

Do ~ja~ i vice versa. Przeczytaj wszystko co napisano w tym temacie a znajdziesz odważne propozycje.

#15  2017.03.08 22:17:37 ~Natala

Gdzie są te choćby OPIEKUNKI.do wozenia wózków nie potrzeba pielegniarki.

#16  2017.03.08 22:23:44 ~Gość

Super ,brak pieleg. A z pielegniarek chcieli zrobić lekarzy żeby wypisywaly leki może tak jeszcze diagnozę pisały a najlepiej jakby leczyly a najlepiej to 3 w jednym.

#17  2017.03.09 10:44:43 ~do 15

Opiekunki? Z powodu oszczędności nie są zatrudniane a kunie pielęgniarskie wszystko zrobią. Tylko, że te kunie to już nie są kunie, to" nasze szkapy " i tylko czekać, kiedy padną.

#18  2017.03.09 11:21:33 ~do 17

Już padają

#19  2017.03.09 11:27:33 ~pielęgniar

Narzekamy piszemy i nic z tego nadal działań brak ! no ale jak się pracuje na 3 etatach to i pielęgniarek dość nic tam nie trzeba im podwyższać ! a wkrótce zabiorą nam dodatki dla innych grup zawodowych jest wszystko ostatnio nagrody w ministerstwach a my nawet marnej 13-tki nie otrzymujemy ! ZŁODZIEJSTWO W BIAŁY DZIEŃ - TAK BARDZO ODPOWIEDZIALNY ZAWÓD !

#20  2017.03.09 11:29:41 ~P-niarki

CZEKAMY NA DEBATĘ Z NASZĄ PANIĄ WICEMINISTER PIELĘGNIARKĄ PANIĄ SZCZUREK KONIECZNIE MEDIALNĄ TELEWIZYJNĄ A NIE SRAFKI KAWKI W KULARACH !

#21  2017.03.10 01:41:46 ~HA

Pani Szczurek nie po to wdrapała się na stołek żeby teraz schodzić do kanału . Nie pochyli się więc nad losem ciemiężonych pielęgniarek bo straci posadę.W końcu jest urządasem państwowym będzie więc działać w interesie państwa a nie obywatela, szczególnie gdy ten nie jest wolnym obywatelem tylko niewolnikiem.