Minister zdrowia podpisał w dniu 28 lutego rozporządzenie regulujące: co może pielęgniarka samodzielnie wykonać bez zlecenia lekarskiego - świadczenia, leki, diagnostyka, środki pomocnicze.

Co może pielęgniarka i położna samodzielnie wykonać bez zlecenia lekarskiego?

      

 

Zobacz także:

Minister zdrowia podpisał w dniu 28 lutego rozporządzenie regulujące: co może położna samodzielnie wykonać bez zlecenia lekarskiego - świadczenia, leki, diagnostyka, środki pomocnicze.

Minister zdrowia zrównał uprawnienia pielęgniarki systemu do uprawnień, które posiada grupa zawodowa ratowników medycznych. Zobacz co może pielęgniarka systemu samodzielnie wykonać bez zlecenia lekarskiego - medyczne czynności ratunkowe, leki.

Zdecydowano co może bez zlecenia lekarskiego magister pielęgniarstwaTak postanowił minister Radziwiłł i wiceminister zdrowia pielęgniarka.

Co może magister położnictwa samodzielnie wykonać bez zlecenia lekarskiego? Zdecydował o tym minister Radziwiłł w rozporządzeniu.

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2017.03.07 17:09:10 ~Betii

Gdzie mamy dokumentować podane leki które możemy podawać bez zlecenia?

#2  2017.03.07 17:37:10 ~Sara

Betii wybacz ale rozbawiło mnie Twoje pytanie,jak gdzie masz dokumentować ? w dokumentacji elektronicznej masz zakładkę dla pielęgniarki a jeżeli nie masz dokumentacji elektronicznej to chyba prowadzisz ją w formie papierowej. Każdy pacjent powinien mieć założoną indywidualną kartę pielęgnacji pacjenta.

#3  2017.03.07 18:25:17 ~piel

Rewelacja. Coraz większa odpowiedzialność za niską cenę.

#4  2017.03.07 18:54:40 ~anna piel

To jest po to abyśmy miały więcej roboty, a lekarze mniej , my za te same pieniądze co do tej pory

#5  2017.03.07 22:55:55 ~77

Zakres obowiazkow zwieszony a wynagrodzenie gdzie jakie jestesmy naiwne

#6  2017.03.07 22:55:55 ~77

Zakres obowiazkow zwieszony a wynagrodzenie gdzie jakie jestesmy naiwne

#7  2017.03.08 00:59:18 ~Xyz

Skutecznie pan minister zachęca mnie do zmiany kierunku studiów.

#8  2017.03.08 08:50:32 ~do7

Uciekaj dziewczyno póki czas jak najdalej od pielęgniarstwa

#9  2017.03.08 11:19:24 ~super

Coraz więcej uprawnień czyli obowiązków/odpowiedzialności/prawnych konsekwencji gratis. I jeszcze recepty do pakietu dowalone. Kiedy następne rozporządzenia ?

#10  2017.03.08 12:49:09 ~michalina

No i po wychodzic przed orkiestre! Po cholere jak sie pytam! Potem jak cos pojdzie nie tak to sie doczepia jak zwykle do pielegniarki! Same sobie jestesmy winne! TE pieprzone nasze pseudo-izby nieroby jedne bym z miejsca rozwiazała! I wszystkie NACZELNE ZWOLNIC odrazu! Funkcja naczelnej to funkcja z PRLu,won z nimi! i tak nic nie robia!

#11  2017.03.08 16:07:30 ~nurse

Bardzo dobrze że zwiększono kompetencje pielęgniarek zwłaszcza magistrów pielęgniarstwa, któryz uczą się tego wszystkiego na studiach. Wreszcie możemy podać większą ilość leków. Powinni wprowadzić jeszcze jakąś kartę zleceń pielęgniarskich gdzie wpisywałoby się podane bez zlecenia leki. Fajnie że możemy (mgr piel.) leczyć rany bez kursu leczenia ran, że pielegniarki mogą intubować itd. I że moga zlecać podstawowe badania :) Oby razem z tym wzrosły jeszcze nasze zarobki

#12  2017.03.08 23:52:01 ~MOTYL

A JAK TA HANIEBNA SZCZUREK WRAZ Z MINISTREM MOGLI ZAPOMNIEĆ O LEWATYWIE ( ŻE TEŻ PIELĘGNIARKA MOŻE !

#13  2017.03.08 23:53:58 ~MOTYL

ALE MACIE PANIE REPREZENTANTKĘ - ŻE NIE WARTO NAWET NA , TAKĄ " SPLUNĄĆ .

#14  2017.03.08 23:56:02 ~mgr. spec

BUAHAHA. W aptece bez recepty kupię więcej niż to co mogę podać pacjentowi samodzielnie.

#15  2017.03.09 08:10:10 ~irena

A może w ogóle zlikwidować naukę zawodu na uczelniach wyższych a zostawić tylko kursy lub szumnie nazywane specjalizacje? Koleżanka bez wykształcenia medycznego sama podaje takie leki swojej matce a także dziecku, kupując je w aptece bez recepty!

#16  2017.03.09 10:38:12 ~KAMA88

Czy ja dobrze widzę, i rozumiem? To teraz toczyć krew będzie można bez kursu ?

#17  2017.03.09 22:10:06 ~jaaa

Mam pytanie. Kim jest pielęgniarka po szkole pielęgniarskiej, z dyplomem, bez kursów, i co może zrobić na oddziale? Bo mi wychodzi że nie więcej niż opiekunka medyczna. To po co ten dyplom? Poza tym jeśli na oddziale są wykonywane czynności, na które wymagany jest kurs to szpital powinien skierować pielęgniarki na takie kursy, i za nie zapłacić bo to jest w interesie szpitala żeby dane czynności były wykonane. Tylko w tym zawodzie są takie absurdy. Analogicznie np. nauczyciel matematyki powinien skończyć kurs algebry, trygonometrii itd. Mam wrażenie że z pielęgniarek robi się idiotki i niejeden ma z tego dobry ubaw, tym bardziej że w większości przypadków nie wiąże się to z żadną gratyfikacją finansową. Ktoś krzyknie, że potrzebne kursy i pielęgniarki wykładają kasę i w ramach swojego wolnego czasu i za swoje ciężko zarobione pieniądze jeżdżą bez słowa sprzeciwu.

#18  2017.03.10 08:44:53 ~Gosia

Nurse: Jedyny mądry komentarz tutaj. Jestem tego samego zdania. Powinnyśmy mieć jak największe uprawnienia i wiedzę, która pozwoli nam z tych uprawnień korzystać.

#19  2017.03.11 09:06:26 ~bela

Nie ma mowy w tym rozporządzeniu o wielu lekach, środkach pomocniczych i produktach żywnościowych sp przezn które możemy ordynować wypisując receptę. Czy ograniczy się lista leków, które pielęgniarka, położna może wypisać na recepcie ? Nie ma też mowy o wielu świadczeniach pielęgnacyjnych, leczniczych, diagnostycznych, rehabilitacyjnych i profilaktycznych, które wykonujemy wykonując zawód samodzielny. Kto będzie finansował świadczenia diagnostyczne zlecane przez pielęgniarkę? Co zrobi pielęgniarka wykonując zawód samodzielnie w hospicyjnej opiece domowej (obsługa, pielęgnacja portu naczyniowego, tego konieczna i wiele innych w domowej opiece paliatywnej, w opiece żywieniowej, nad wentylowanym mechanicznie a pielęgniarka , położna środowiskowa? Może w koordynowanej opiece nad ciężarną czy innych koordynowanych. Czy dotychczasowe prawa zostają pielęgniarkom zabrane?

#20  2017.03.23 06:30:09 ~Piguła

O czym te panie w pierwszych komentarzach napisały? Podzielam zaniepokojenie pań. Wygląda że właśnie wydano wyrok na samodzielność pilegniarek. To definitywnie zamyka większość praktyk zawodowych w środowisku domowym pacjenta . Na trzy lata przed emeryturą z licencjatem i szeregiem kursów kursikòw, i glukometrem stanę na rogu ulicy będę mierzyła przechodniom poziom cukru.Może tez nie bo mnie Stowarzyszenie Diabetologiczne uprzedzi. Tak jest panie Ministrze wyleczył mnie pan skutecznie z powołania jakim żyłam 37 lat. Może winna jestem panu podziękowania. A jeszcze myślałam o rozwijaniu w powiecie hospicjum domowego.Dacie rady panowie Doktorzy bez naiwnych pielegniarek co to im się marzyło w Polsce profesjonalne w granicach rozsądku samodzielne pielęgnowanie .