Tak rzecze lekarz: "Dziś pielęgniarka, która ma wyższe wykształcenie, czuje się osobą na tyle kompetentną, że czasem chciałaby poprawiać lekarza, do czego nie ma ani uprawnień, ani wiedzy". Może należałoby zatem wrócić do kształcenia w szkołach medycznych?

Zawód pielęgniarki a Licea Medyczne.

      

 

 

Zobacz artykuł prasowy w przedmiotowej sprawie...

Zobacz także:

Aktualności według działów - Zawód pielęgniarki a Licea Medyczne.

 

Komentarze użytkowników

#1  2017.03.13 15:06:33 ~Gd

Panie Mielcarek czyje są to słowa.

#2  2017.03.13 15:09:54 ~Pigula

Ten komentarz pewnie napisał jakiś lekarz który pracuje na kilku etatach i nie ogarnia, a gdy ktoś zwróci mu uwagę wielka obraza majestatu bo to lekarz. Niejednokrotnie to my kompetentne pielęgniarki jako pierwsze widzimy co złego dzieje się z pacjentem gdy coś złego się dzieje, a jak zbudzimy to foch. Będziemy poprawiać ile się da, w dalszym ciągu są błędy w zleceniach lekarskich. Ktoś tu chyba zapomina że jesteśmy pełnoprawnym członkiem zespołu terapeutycznego. Nie zapominajmy też że w tym wszystkim najważniejszy jest pacjent, jeżeli pielęgniarka pyta, informuję, ma wątpliwości co do zleceń to znaczy że jeszcze się nie wypaliła, i że jakkolwiek odbierze to Lekarz wszystko to dla dobra pacjenta. Pozdrawiam wszystkich lekarzy którzy krzywo patrzą na ambitne i kompetentne pielęgniarki.

#3  2017.03.13 15:14:25 Redakcja Portalu

Czyje są to słowa? Przecież link jest w artykule. Prowadzi do http://www.pulshr.pl/rynek-zdrowia/brak-lekarzy-to-polowa-problemu-z-pielegniarkami-jest-totalny-pat,42205.html Pozdrawiam Mariusz Mielcarek

#4  2017.03.13 15:19:11 ~J.e.

Jakiś żart gdyby nie wiedza i kompetencje pielęgniarek to połowa społeczeństwa by zginęła od bzdur i głupot jakie lekarze piszą w zaleceniach lekarskich.

#5  2017.03.13 15:20:59 ~gg

Temu panu juz dziękujemy jak pracuje od1974 to już czas ogródek kopać i sądzić pomidory a nie wyrażać sądy o liceach oj chcieliby znowu mieć głupie gąski młode i posłuszne niedoczekanie .kto wie to mówi a mądry slucha

#6  2017.03.13 15:25:37 ~Ja

Hmmm to po co "mądrale" przychodzicie do tych bez wiedzy i pytacie o pacjentów, rodzaje i dawki leków? Mnie (2lata stażu) lekarz z 25 letnim stażem pracy pytał o dawki leków.a pytanie "co na to dajecie" jest na porządku dziennym. I ja nigdy w taki bezczelny sposób nie powiedziałam że ktoś jest niekompetentny bądź nie ma wiedzy bo wychodzę z założenia że mamy się wzajemnie uzupełniać. Lekarz jest od leczenia a my od pielęgnowania ale mamy również zadanie uczestniczenia w leczeniu, dbałości o wykonywanie WYŁĄCZNIE POPRAWNYCH zleceń lekarskich dotyczących leczenia (nie wszystkiego jak byście niektórzy chcieli rządzić- LECZENIA! ). to my te leki podajemy i widzimy jak pacjent na nie reaguje i o tym mowi ustawa a nie nasze widzi mi się i rzekome wciskanie w cudze kompetencje, nie jesteśmy od leczenia ale jesteśmy pełnoprawnym uczestnikiem procesu terapeutycznego i proszę tego nie mylić i nie przekręcać że niby chcemy być mądrzejsze od lekarza - mamy byc od was madrzejsze ale w pielęgnowaniu a w leczeniu to wy macie byc kompetentniejsi. Ale ze względu na nasze zadania mamy obowiązek zgłaszania nieprawidłowości oraz naszych uwag bądź obserwacji pacjenta w procesie leczenia. Osoba która jest autorem tego posta nie wie czym jest współpraca i na czym polegają zadania zawodowe pielęgniarki/ położnej. W innych krajach personel ze sobą należycie współpracuje a u nas niektorzy uwazaja się za wszechwiedzących. trzeba byc mocnym ale nie wyłącznie w gębie! Lekarze w innych krajach z was się śmieją że "polscy lekarze są najmądrzejsi". Macie kompleksy jakieś czy co? Uszanujcie w końcu że jest również inny personel a nie tylko wy i świat wokół was się nie kręci. W niektórych oddziałach każdy wie co do niego należy i jest fajna współpraca, to odzwierciedla się w jakości opieki (dostrzegają to również pacjenci którzy mówią że jest świetny zespół), nikt nie obraża się za uwagi tylko traktuje je jako wzajemne uzupełnianie się i dbałość o pozytywne efekty naszej pracy ze wspólnym pacjentem. Nie ma ludzi wszechwiedzących ale dobry zespół może zaistnieć. Pozdrawiam wspaniałych mądrych ludzi którzy stawiają dobro pacjenta ponad swoje prywatne widzi mi się i świetnie wykonują swoją pracę bo to właśnie takim osobom należy się szacunek (moc w pracy a nie gębie).

#7  2017.03.13 15:26:15 ~MM

Ba,jacy obrazalscy tylko niech przypomna sobie rózne sytuacje które dzieki pielegnaiarkom uratowały im dupe.Zreszta do dzisiaj tak jest i niech nie zapominaja ze to my jestesmy tym ostatnim ogniwem ktore odpowiada za to co zrobie.Zlecenie lekarskie nawet na papierze to nie jest swietosc ze musze je wykonać bo jak sie z nim nie zgadzam to poprostu go nie wykonuje.A coraz czesciej tak jest,słuchawki na uszach to nie wszystko.Czasami nie umieja sie nimi posługiwac bo skoro ja na ucho słysze ze np. pacjent jest niewydolny i zalany,trzeba go odwodnic a PAN DOKTOR tysiac razy przykłada słuchawke i o zgrozo nic nie słyszy! To pewnie ze bedzie mówił o pielegniarce ktora go poucza.masakra.Szkoda słów naprawde.

#8  2017.03.13 15:39:48 ~ewa

To zdanie, wyrwane z całości tekstu, jest faktycznie okropne. Uważam jednak, że cały artykuł w żaden sposób nie obraża pielęgniarek.

#9  2017.03.13 15:47:00 Redakcja Portalu

To zdanie nie jest wyrwane z kontekstu! Jest osią udzielonego wywiadu w zakresie oceny funkcjonowania zawodu pielęgniarki. Jest to zdanie które nie powinno paść. Jest po prostu niefortunne. I osobiści mnie jako pielęgniarza obraziło. To po prostu wpisuje się w politykę "ludzkich panów". A może o to chodzi w porozumieniu zawodów medycznych, w kontekście zasad funkcjonowania zawodów medycznych w zespole terapeutycznym? Wszyscy razem? Wolne żarty! Mariusz Mielcarek.

#10  2017.03.13 15:58:00 ~Ona

Były komentarze ich już nie ma, Mielcarek nie publikuj takich głupot jak nie chcesz słuchać głosu pielęgniarek, po czyjej ty stronie stoisz? Brak słów.

#11  2017.03.13 16:00:57 Redakcja Portalu

W przeciwieństwie do fan page Porozumienia Zawodów Medycznych postów nie usuwamy na Portalu. Także komentarzy. Pozdrawiam Mariusz Mielcarek

#12  2017.03.13 17:08:36 ~Qlik

Oh i było by ich tyle na rynku pracy i pan dyrektor to by powiedział jak za dobrych starych czasów " źle, to won za drzwi, tu z dziesięć czeka na twoje miejsce ", a teraz pan dyrektor to tak strasznie tak nie po staremu musi o pracownika zadbać, zachęcić by tu pracował, premie dać, podwyżkę itp. NO JAK TAK MOŻNA. NO JAK TAK MOŻNA JAK W CYWILIZOWANYM ŚWIECIE! Przecież to Polska jest, znaj parobku swoje miejsce.

#13  2017.03.13 17:16:28 ~I29

Bez pielęgniarek i położnych te głowy lekarskie by zginęły niejednokrotnie pytają jaki i w jaki sposób lek podać nie wspomnę o innych rzeczach.

#14  2017.03.13 17:29:54 ~mm

Stary doktor Mądrala niech zejdzie na ziemie.Nie będzie powrotu do złotych czasów.Nie będzie więcej pielęgniarek. Ludzka mentalność sie zmienila, młodzież zamiast harować na zmiany w szpitalu za grosze pójdzie do Lidla bo więcej placu.

#15  2017.03.13 17:31:25 ~mm

Więcej płaci oczywiście.Przemeczenie.

#16  2017.03.13 17:36:17 ~ana

Dobre ! to lekarze się boja ,ze pielęgniarka jest bystrzejsza ! a chcieli by uniżonych służebnic! NIEDOCZEKANIE ICH W TYCH CZASACH SŁUZEBNIC NIE BEDZIE!

#17  2017.03.13 17:52:12 ~Pielęgniar

Szanowny Panie Mądrala Jakiego rodzaju kształcenia pielęgniarek by Pan nie zaproponował, to nie rozwiąże problemu, jeżeli płace zostaną na obecnym poziomie. Pielęgniarki po studiach mogą wyjechać za granicę a pielęgniarki po Liceum Medycznym też wyjadą jako opiekunki medyczne i tam uzupełnią wykształcenie, młodzi ludzie chcą żyć godnie niezależnie od rodzaju ukończonej szkoły, starsze pielęgniarki wykruszą się pracując na kilku etatach i wtedy zrozumiecie jako pracodawcy, czym kończy się brak szacunku (wyrażonego w odp. płacy) dla pracy pielęgniarek

#18  2017.03.13 18:14:29 ~Iwona

Panie Mądrala nazwisko bardzo panu pasuje. Widzę tęskno panu za czsami kiedy pielęgniarka nie ważyła się odezwać ,ale czasy się zmieniły. Jesteśmy wykształcone, mamy wiedzę i jak trzeba mamy prawo zakwestionować np. zlecenie nieomylnego lekarza. Praktycznej nauki zawodu to można uczyć w zawodòwce a nie pielęgniarki. Więcej takich wypowiedzi jak pana i bedzie trzeba lekarzy przyuczyć do zawodu pilęgniarki bo my wszystkie wyjedziemy za granicę.

#19  2017.03.13 18:33:09 ~piel

Pycha zabija pielęgniarstwo i te komentarze są najlepszym przykładem.

#20  2017.03.13 18:54:14 ~ Ja

A gdzie są nasze komentarze? Po co się tyle produkowalam?

#21  2017.03.13 18:55:00 ~Ola

Zgadzam się z Mariuszem Mielcarkiem to zdanie w ogóle nie powinno paść i obraża pielęgniarki.

#22  2017.03.13 18:58:41 ~Ja

Sorry.są komentarze. na początku nie pokazują się, dopiero po kilku minutach (mimo iż strona jest już w pełni "naładowana") dlatego myślałam ze nie ma

#23  2017.03.13 19:36:29 ~Mądra Polk

Tego Jaśnie Pana Lekarza należałoby wziąć na egzamin dyplomowy z pielęgniarstwa.sugeruję samego Jaśnie Pana również przeegzaminować m.in. z PODSTAW PIELĘGNIARSTWA, WSPÓŁPRACY W ZESPOLE i chyba zaktualizować mu obecną wiedzę medyczną, bo może Jaśnie Pan znieczula jeszcze podtlenkiem azotu? :-P A może brakuje Jaśnie Panu do towarzystwa księdza i sołtysa? :-P

#24  2017.03.13 21:53:38 ~Piel

. na szczęście starych pielegniarek jest coraz mniej . kiedy beton odejdzie na emeryturę wreszcie do głosu dojdziemy my młode. i skończy się wchodzenie po palcu lekarzowi, kawki, i uzupełnianie dokumentacji. narazie nic nie zdziałamy. bo nasze szanowne koleżanki prawie emerytki boją się wszystkiego bo chcą tylko emerytury doczekać.

#25  2017.03.13 21:56:27 ~pielegniar

Niech już prawie emerytki idą na emeryturę bo przez nie nic się nie zmienia. najgorsze są te po liceum medycznym . tam chyba służebnictwo lekarzom wszczepiono im do głowy!

#26  2017.03.13 22:19:21 ~Elka

Czy trzeba komentować to co napisała # 24,25? Dlaczego macie pretensje do starych? Proszę wyjść na ulice i walczyć o swoje prawa. Z drugiej strony po co konczylyscie pielegniarstwo jeśli od lat zarobki są marne?

#27  2017.03.13 22:56:19 ~Basia

Tak właśnie myśla o nas lekarze.

#28  2017.03.13 22:59:15 ~Fakt

A czy my w naszych kompetencjach mamy np. noszenie za lekarzem rękawiczek, płynu do dezynfekcji, pchanie ciężkiego aparatu do usg podczas gdy on kroczy obok nas spokojnie. jesteśmy służącymi lekarza i nie ma co nawet gadać że nie

#29  2017.03.13 23:40:08 ~Titek

W odpowiedzi na brak rąk do pracy. Wydaje mi sie ze winno sie skorzystać z pomocy ratowników medycznych na oddziałach lub pomoc ratownikom przekwalifikować sie np na pielęgniarki ( coś w stylu pomostówka ). Brakuje lekarzy ? Nom tak w innych krajach pielęgniarka po magisterce może zrobić studia uzupełniające i jest lekarzem. W Polsce nikt nie podkreśla ze miejsc na lekarskim państwowym jest mało a chętnych dużo. Jeśli Jesteś dzieckiem z bogatego domu albo masz znajomosci w postaci rodziców lekarzy najlepiej akademickich to jesteś na tych studiach. Ale jak masz chęci 25tys i zapraszają na prywatne kierunek lekarski. Hmmm czemu jest mało lekarzy hmmm Nom rzeczywiście nie wiadomo. Co do uciekania za granice. każdy ma prawo do lepszych warunków finansowych czy lekarzy, pielęgniarka, ratownik. Napewno następnym szalonym pomysłem będzie obowiązek pracy jak po liceum pielęgniarskim-one chciały ość na studia lekarskie ale nie mogły bo były zmuszone do pracy przez rok jako pielęgniarka a wiadomo ze zazwyczaj przez ten rok kobieta brała ślub rodziła dziecko a studia (marzenia) odpływały w sina dal. Zamiast rozwiązywać problemy to tworzą sie następne paranoja.

#30  2017.03.13 23:44:53 ~Titek

Rozumiem ze lekarze idą na lekarski dla pieniędzy bo dużo zarabiają ? To po co ta przysięga hipokratesa jak chodzi o pieniądze ? Pielęgniarka jest jak ksiądz czy zakonnica to jest powołanie. My każdego ranka walczymy o pacjentów sprawujemy opiekę jesteśmy och powiernikami cierpienia bo lekarz traktuje pacjenta jak truchło ten umrze ten przeżyje ich to nie obchodzi. Wiele razu byłam świadkiem podawania actylisy osobom które sie do tego nie kwalifikowały i z małego niekorwiennego udaru robił sie krwotoczny a pacjent glejt . tylko ze ich to nie obchodzi papiery kryją ubezpieczenie kryje szpital kryje prawnik kryje

#31  2017.03.14 06:19:45 ~I

.

#32  2017.03.14 06:53:24 ~Martyna

Kpina i żenada! Pielęgniarki cofnąć do liceum medycznego, aby szybko było ich więcej, a lekarzom dać wyższe pensje -swietny sposób. Problem polega na tym, że lekarze to dobra grupa, która stanie za sobą. Niestety pielęgniarki to wg mnie najgorsza grupa zawodowa,bo do tej pory w zasadzie nic sobie nie wywalczylysmy. Tylko potrafią zrobić raz na jakiś czas szum z którego nic i tak nie wynika!

#33  2017.03.14 10:28:03 ~wieśka

To wywiad z Andrzejem Mądralą, wiceprezdydentem Pracodawców RP. Nazwisko mówi wszystko.tylko w ślad za nazwiskiem niewiele idzie.

#34  2017.03.14 11:58:08 ~mOnia

Ehh żeby ten Pan zrozumiał co to jest współpraca to byłoby pięknie ale najwyraźniej to ponad jego możliwości (nie ma do tego odpowiedniej wiedzy).

#35  2017.03.14 12:32:13 ~do34

Temu panu wystarczy kasa,nie potrzeba mu durnej pielęgniarkowej darmowej wiedzy.

#36  2017.03.14 15:58:01 ~rep

He,he nie ma pielęgniarek i są za mądre to wróćmy do kształcenia w LM, w takim wypadku gdy brak lekarzy panie mądralo to wróćmy do kształcenia felczerów - to twój tok rozumowania, widać złośliwość jako objaw demencji

#37  2017.03.14 16:51:12 ~Latek

Dziel i rządź. Stara zasada i tutaj już działa.

#38  2017.03.14 17:12:04 ~ojoj

Tak,tak.kształćmy felczerów, zamiast równać w górę, równajmy w dół.ot, tępy umysł, tępy.

#39  2017.03.14 17:49:26 ~Świadek

LEKARZE NIE CHCĄ MIEĆ MĄDRYCH ŚWIADKÓW SWOICH BŁĘDÓW PROSTE !

#40  2017.03.30 16:30:44 ~40

Ciekawe ile z pielęgniarek ukończyło by, a co więcej - dostałoby się na kierunek lekarski. Studenci poświęcają swoją młodość na naukę i muszą się uczyć całe życie, pielęgniarki wykonują tylko polecenia, ich wiedza może ograniczyć się do umiejętności pobierania krwi i innych, zakładania cewników, higieny pacjenta i podawaniu leków- zapisanych przez lekarza. Oczywiście zawsze niezadowolone, niemiłe dla pacjenta - jakby pracowały za darmo. Nikt wam nie kazał iść na pielęgniarstwo. Powszechnie wiadome jest od zawsze z czym wiąże się ta praca. Jak ktoś świadomie zgodził się na to ile bedzie zarabiać i co będzie robić to niech teraz nie narzeka. Nie spoczywa na was odpowiedzialność za życie pacjenta, ciekawe dlaczego? :) żadną filozofią jest skończyć 'studia' pielęgniarskie. Może macie kompleksy?