A ja się cieszę, że minister Radziwiłł docenił pielęgniarki i położne. To zwycięstwo związków i izb pielęgniarek. Teraz pielęgniarka i położna, będzie miała prawo, bez zlecenia lekarskiego, SAMODZIELNIE stosować materac przeciwodleżynowy.

Pielęgniarstwo 2017.

     

 

A ja się cieszę, że minister Radziwiłł docenił pielęgniarki i położne. To zwycięstwo związków i izb pielęgniarek. Może to już pierwszy namacalny efekt zatrudnienia pielęgniarki z wykształcenia, w randze wiceministra zdrowia. Teraz pielęgniarka i położna, będzie miała prawo, bez zlecenia lekarskiego, SAMODZIELNIE stosować materac przeciwodleżynowy. To nowe wyzwanie dla naszego środowiska zawodowego. Trochę mnie niepokoi, że to UPRAWNIENIE nie zostało obwarowane ukończeniem kursu specjalistycznego oraz kilkugodzinnego z zakresu BHP. 

Mariusz Mielcarek

 

Minister zdrowia podpisał w dniu 28 lutego rozporządzenie regulujące: co może pielęgniarka samodzielnie wykonać bez zlecenia lekarskiego - świadczenia, leki, diagnostyka, środki pomocnicze.

Minister zdrowia podpisał w dniu 28 lutego rozporządzenie regulujące: co może położna samodzielnie wykonać bez zlecenia lekarskiego - świadczenia, leki, diagnostyka, środki pomocnicze.

Minister zdrowia zrównał uprawnienia pielęgniarki systemu do uprawnień, które posiada grupa zawodowa ratowników medycznych. Zobacz co może pielęgniarka systemu samodzielnie wykonać bez zlecenia lekarskiego - medyczne czynności ratunkowe, leki.

Co może magister położnictwa samodzielnie wykonać bez zlecenia lekarskiego? Zdecydował o tym minister Radziwiłł w rozporządzeniu.

Komentarze użytkowników

#1  2017.03.19 12:46:00 ~Rok

Wreszcie! Wszystko idzie ku dobremu. Myślę, że już niedługo, za jakieś 3- 4 lata będzie można już samodzielne zmierzyć pacjentowi temperaturę. :))))). No to teraz po takim sukcesie nasze przedstawicielki mają następny powód do fety. Proponuję się zebrać i jazda z medalami, kwiatami, gratulacjami itd. :))))

#2  2017.03.19 12:59:22 ~piel.

Też rozpiera mnie duma :-)))

#3  2017.03.19 14:34:56 ~piel

Mielcarek,ty jesteś jak powiew świeżego powietrza w zaduchu i smrodzie głupoty i zacofania

#4  2017.03.19 14:34:59 ~ewa

Brawo!

#5  2017.03.19 15:43:47 ~Ksja

No juz Koleżanko nie bądź taka złośliwa. W wykazie jest też wiele innych pozycji chociażby pieluchomajtki

#6  2017.03.19 16:09:25 ~była pielę

To szczyt głupoty. Cieszę się, że zmieniłam zawód.

#7  2017.03.19 16:20:02 ~piel

Jezu, a ja od lat samodzielnie odsysałam drogi oddechowe u pacjentów i nie pytałam lekarza ,czy mogę wziąć cewnik i co teraz ?

#8  2017.03.19 16:34:50 ~,,,,

Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać .Co za mądrość ? Kim są decydenci ? Szkolą pielęgniarki i tak oceniają swoją pracę nauczycielską,przecież takie uprawnienia ma każda osoba z ulicy.Po co szkoła pielęgniarska,studia ? "Ideał sięgnął bruku"

#9  2017.03.19 16:35:03 ~pilęgniark

Panie ministrze. , kończ waść, wstydu oszczędź,

#10  2017.03.19 16:36:43 ~pielęgniar

.

#11  2017.03.19 16:38:57 ~pielęgniar

.

#12  2017.03.19 16:42:44 ~Do Boo

Dobij! Błagam! :)

#13  2017.03.19 16:50:37 ~WIESZCZ

Róbmy swoje,pewne jest to jedno, że róbmy swoje, póki jeszcze ciut się chce, drobiazgów parę się uchowa-kultura,sztuka, wolność słowa- dlatego róbmy swoje, może to coś da? Kto wie.

#14  2017.03.19 17:00:52 ~józ

Świat oszalał,albo ja zbłądziłem

#15  2017.03.19 17:03:45 ~greta

No to trzeba laurkę gratulacyjną wysmarować

#16  2017.03.19 17:17:54 ~jakaś

A do tej pory to kto myślał, żeby to zrobić? Jak pracuję to jeszcze żaden lekarz nie pomyślał a tym bardziej nie zleci założenie materaca p/odleżynowego.

#17  2017.03.19 17:38:18 ~piel

Codziennie pracując po tyle godzin, mieć tyle wice i doradców i taka reforma?

#18  2017.03.19 17:41:00 ~basia.

Ludzie to po co kończy się szkołę i uzyskuje dyplom jak trzeba na wszystko robić kursy a na samodzielne działanie uzyskiwać zgodę ministra,gdy ludzie bez wykształcenia robią to samodzielnie !

#19  2017.03.19 17:41:05 ~do 13

To są słowa kierowane do polskiego inteligenta a pielegniarki są polskim parobkiem i najtańszym służącym . To ,co dało robienie swojego to utrata zdrowia i niewolnictwo w którym trudno zachować sztukę (pielęgnowania ) ,czasami nawet kulturę pod naporem obowiązków a wolność słowa nie istnieje bo jest dlawiona w zarodku.

#20  2017.03.19 17:58:43 ~luiza

Bareja nie wymyśliłby lepszej komedii,ale to nie śmieszne tylko straszne jest

#21  2017.03.19 18:15:48 ~Goska

No to pielegniareczki dalej robić tytuły magistry licencjaty .doktoraty i będziecie mogły sprzątać bez zlecenia lekarskiego może zrobią roczne magisterki .tak jak licencjaty .kupujcie już sprzęt

#22  2017.03.19 18:21:23 ~piel.jola

Cudownie.przepracowałam 40 lat i wreszcie się doczekałam,że mogę samodzielnie zdecydować o zmianie pampersa choremu. dziękuję panie ministrze-bardzo mi pan pomógł w dalszej /już krótkiej / pracy. wyrazy szacunku

#23  2017.03.19 18:21:31 ~basik

Żeby nie p.Żelazko-Szczurek to nie wiedziałabym ,że zmieniam pieluchomajtki bez zlecenia,na własną odpowiedzialność.

#24  2017.03.19 18:43:08 ~mesi

Materace te które dał Owsiak do na inne szpitali nie stać Panie Ministrze.

#25  2017.03.19 19:34:00 ~jolka

Cholera jasna to przez tyle lat bezprawnie zmieniałam pieluchomajtki

#26  2017.03.19 19:53:48 ~Piel

Szok . Jesteśmy ubeswłasnowolnione .Dawniej po szkole mogłyśmy wszystko, teraz nic bez dodatkowych kursów .Parodia.

#27  2017.03.19 19:55:56 ~piguła

No i do czego doprowadziły te wasze pyskówki? po LM robiły wszystko od a do Z a teraz takie wykształcone i nic tylko leżeć i pachnieć :) dobre co? ale jak nie wiadomo o co chodzi to właśnie wiadomo! Istny cyrk niech jeszcze więcej tych ministrów naprodukują a pomysłowości nie zabraknie nie mówiąc o śmiesznotach:):):)

#28  2017.03.19 20:01:19 ~Piel.

Chore mądrości to teraz kurs na prawne zmienianie pościeli. Masakra w jakim systemie żyjemy.

#29  2017.03.19 22:39:56 ~Aa

Nikt o zdrowych zmysłach nie studiuje pielegniarstwa. Przestańcie narzekać.

#30  2017.03.19 22:43:09 ~piel

Ktos pytal ktoponownie przewodniczaca w swietokrzyskiem OZZPiP. Agata Semik ponownie Przewodniczaca Regionu Świetokrzyskiego OZZPiP

#31  2017.03.19 23:28:41 ~Gość

Coraz bardziej zawiła ta reforma obijajaca się o paranoję.ciekawe co jeszcze wymyślą. Z tymi cewnikami to tak jakby dac pielegniarce jeszcze prawo do operacji .przegięcie.

#32  2017.03.19 23:30:55 ~Ola

Chyba zrezygnuje

#33  2017.03.20 07:00:15 ~gość

Nikt normalny nie idzie na pielęgniarstwo!

#34  2017.03.20 08:06:40 ~pielegniar

Ja pierdziu.wow.szok.az sie podniecilem że mogę sam materacyk p/ odlezynowy położyć.nie wiem co mam powiedzieć.juz wiem.co za debile z osób które cieszą się że teraz MOGĄ takie coś zrobić. To jest normalne że się podkłada marerac osobie która tego wymaga. oczepcie się koleżanki i jie róbcie trzody bo za takie wpisy że się cieszycie to społeczeństwo się śmieje że pielęgniarka dostała takie UPRAWNIENIA.

#35  2017.03.20 08:41:08 ~lukasz

Do pielegniar: ten wpis to masakra, osobista i zawodowa. A ten wykaz w chwili ukazania się był już martwy i taki pozostanie. W chwili obecnej całkowicie nieprzydatny z punktu widzenia teorii i praktyki.

#36  2017.03.20 08:53:56 ~Luna.

Do 34 przecież to jest tylko robienie sobie jaj one oczywiście żartuję ze się z tego cieszą nie obczajasz tego?

#37  2017.03.20 09:10:24 ~pielęgniar

.jeżeli taka jest wiedza ministerstwa o zakresie świadczeń pielęgniarskich to nie dziwię się ,że nasze słowa trafiają w próżnię.no gratuluję,że po tylu latach doczekałyśmy się zaszczytu wykonywania tych czynności samodzielnie,a całą resztę wykonują krasnoludki?

#38  2017.03.20 09:25:46 ~gość

Pielęgniarki są inteligentne inaczej skoro ich przedstawiciele robią sobie ze środowiska takie jaja.

#39  2017.03.20 09:58:59 ~Gosia

Mam 38 lat stażu ale nie wiedziałam że na zastosowanie materaca przeciwodlezynowego muszę mieć zlecenie lekarza. Kto wymyśla te głupoty ! Na pewno ten ktoś nie ma nic wspólnego z leczeniem i w ogóle z medycyną !

#40  2017.03.20 10:19:48 ~ludzie

Ludzie! To temat zastępczy,udawanie,że coś tam,coś tam się robi,a pielęgniarstwo władza ma daleko w d.

#41  2017.03.20 11:47:33 ~do40

Czy tylko władza? wszyscy robią z pielegniarkami co tylko chcą a najśmieszniejsze to to,że mają przyzwolenie od izb i nie tylko:(do

#42  2017.03.20 12:13:52 ~do41

Tak mamy jak na to pozwalamy.Latajcie bez tchu na jeszcze więcej kursików,to z pewnością będzie zewsząd "szacunek"dla naszej wiedzy i fachowości.A owocem tych uzyskanych dodatkowo kwalifikacji będą oficjalne pozwolenia na podtarcie tyłka obsranemu

#43  2017.03.20 13:24:11 ~piel

żeby nas docenić, to wychodzi na to, że pielęgniarstwo musi umrzeć całkowicie. A to już rychło. Podobnie, jak alkoholik, żeby się otrząsnął, musi sięgnąć dna tak rząd ocknie się jak nas po prostu nie będzie.

#44  2017.03.20 15:02:47 ~jaaa

Nas już nie ma. Wystarczy przejść na jeden etat.

#45  2017.03.20 15:10:09 ~xyz

Do pielęgniar i lukasz. Ten wpis to sarkazm. Nikt przy zdrowych zmysłach nie napisałby tego na poważnie.

#46  2017.03.20 17:03:44 ~alfa

Myślę, że te wytyczne, które podaje ministerstwo odnośnie tego, co może sama pielęgniarka wykonać bez zlecenia lek. opracowały nasze izby. Ministerstwo tylko się ośmiesza takimi wytycznymi. Kretyństwem jest robienie kursów aby otrzymać zgodę na wykonywanie pewnych czynności, których uczono nas w szkole na praktykach. Przez 38 lat wykonywałam procedury na wykonywanie których dziś trzeba mieć papier. Dobrze, że idę za 2 lata na emeryturę. Na pewno nie będę robić już żadnych kursów.

#47  2017.03.20 21:58:43 ~KasiaM

To jest masakra jakaś czym oni się na tej górze zajmują! Wstyd i hańba, pogrzeb pielęgniarstwa

#48  2017.03.20 22:30:16 ~Hela

Ten załącznik ośmiesza ministra, a mnie pielęgniarkę upokarza.

#49  2017.03.21 08:36:39 ~mela

Mnie upokarza moja wypłata,ale już niedługo

#50  2017.03.21 11:45:44 ~bardo

Wypłata upokarza nas wszystkie, ale ważne,że politycy dostali nagrody. "za punktualne przychodzenie do pracy i samodzielną realizację zadań". A Ty pielęgniarko tylko wykazy, uprawnienia, nakazy!

#51  2017.03.21 14:49:42 ~gość

Pielęgniarki mają syndrom żony alkoholika-bije,ale ja wybaczę

#52  2017.03.22 01:23:45 ~pielęgniar

Dziękuję naturze,że już za chwilę będę na emeryturze :)))))))))))))))))))

#53  2017.03.22 08:15:18 ~byla opiek

To co oni wytyczyli ja jako opiekunka 15 lat temu wykonywalam. żenada

#54  2017.03.22 09:33:12 ~Yxuz9

Niestety jak 52 cieszę się że już mam 50+.Po raz pierwszy jako kobieta ciszę się że ten czas tak szybko leci.k.k.

#55  2017.03.22 14:49:20 ~ona

Nie wiem czy sie śmiać czy płakać z tego artykułu. Ale coś mi się wydaje ze w ministerstwie zdrowia siędzą osoby które maja mało wspólnego z wykształceniem medycznym PS. to wcześniej nie mogła pielęgniarka zastowac materaca dla pacjenta?

#56  2017.03.22 16:22:45 ~jokas

Moim skromnym zdaniem, pan Minister ma prawo nie znać się na pracy, tudzież jej specyfice jeżeli chodzi o pielęgniarki. Natomiast, co robią "święte krowy" w Departamencie Pielęgniarek i Położnych, wszak to pielęgniarki z Panią Cholewką na czele? .

#57  2017.03.22 23:08:02 ~do 56

Odezwała się obrończyni-ca uciśnionych;zasada jedna-piastujesz urząd i nie wiesz to nie rżnij greka tylko zasięgnij języka u innych znających się na rzeczy ale w tym ministerstwie przecież stawia się na kreatywność a to jest tego najlepszy przykład jakich mamy kreatywnych ministrów.A KASKA L E C I!

#58  2017.03.23 11:26:51 ~do52

Nawet człowiek nie czuje jak pięknie rymuje:)

#59  2017.03.23 12:27:46 ~MY

DO 52 ALE TEJ EMERYTURY CO KT NAPŁAKAŁ !

#60  2017.03.23 12:30:52 ~MY

Zawalczmy o godne pensje wszyscy - 12 maja Warszawa - - DZIEŃ PIELĘGNIARSKIEJ SOLIDARNOŚCI ! WYTRWALE I DO SKUTKU NIE TAK JAK W CZDZ W WARSZAWIE !

#61  2017.03.23 12:31:22 ~MY

Zawalczmy o godne pensje wszyscy - 12 maja Warszawa - - DZIEŃ PIELĘGNIARSKIEJ SOLIDARNOŚCI ! WYTRWALE I DO SKUTKU NIE TAK JAK W CZDZ W WARSZAWIE !

#62  2017.03.23 14:28:54 ~my

60-61 - brawo, mądrze- ruszamy !

#63  2017.03.23 22:43:48 ~oni

Nie zapomnijcie wziąć ze sobą Kopaczki ona tyle Wam naobiecywała i nadawała:);):) Już widzę jak jedziecie! chyba na burej suce taka Wasza solidarność-jedyna taka ogromna póki co grupa a tak nie zorganizowana;mocne tylko w gębie.Poczekamy-zobaczymy już nie długo.

#64  2017.03.24 00:02:04 ~pielęgniar

Nie mam już słów na Izby Pielęgniarskie i na to jak upodliły zawód pielęgniarki, godząc się na te wszystkie bzdury wymyślane przez rząd. Te bezduszne hrabiny z izb pielęgniarskich powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności (włącznie z więzieniem) za zeszmacenie pielęgniarek, zniewolenie, zrujnowanie im zdrowia, wypłacanie głodowych pensji, opluwanie ich i zmuszanie do KURSÓW, SPECJALIZACJI, które niczego nowego do zawodu nie wnoszą, a organizowane są jedynie na potrzebę NABIJANIA KOMUŚ (czytaj sobie, izbom) kasy. Żaden lekarz nie płaci za swoje kształcenie, a pielęgniarka jest do tego zmuszana. Nigdzie na świecie zawód pielęgniarki nie jest tak wdeptany w ziemię jak w Polsce. TO SKANDAL i żenada. ZAWÓD ten musi naprawdę upaść, by panie z izb się obudziły. Pielęgniarki pracujące na odcinkach nawet do rąk nie biorą "gazetki" pielęgniarek i położnych. Nienawidzą was. Nienawidzą, bo wiedzą, że zabieracie z naszych pensji składki na izby, a NIC DLA PIELĘGNIAREK nie robicie. Nie wystarczyło wam 1600zł brutto brutto (złodziejstwo i wielki przekręt! ), to jeszcze poniżacie nas pozwoleniem na materac p/odleżynowy :((((( Szklanki wody nie dostaniecie na starość o żadnej pielęgniarki (o ile takowe w ogóle będą), wystarczy że wspomnicie o swej "chlubnej", zbrodniczej pracy w izbach.

#65  2017.03.24 17:07:38 ~do 64

I tu jest pies pogrzebany . ZGADZAM SIĘ. Izby od czasu kiedy są to jest trudniej dla normalnych pielegniarek. Coraz mniej praw a coraz więcej obowiązków , biedy i upodlenia. Szkodniki jeśli są to się je tępi a nie choduje i utrzymuje. Po co mam takie izby po co taki Samorząd ? .My służymy pacjentom a komu służy samorząd który miał służyć nam? .

#66  2017.03.25 08:54:23 ~fakt

WSPOMAGAJMY IZBY CZYNEM,PŁAĆMY ZA KURSIKI PRZED TERMINEM