Szok i niedowierzanie! Jak to przyjmie środowisko lekarskie? Ale taki stan rzeczy wymusza postęp medycyny, którego konsekwencją jest przyznawanie pracownikom ochrony zdrowia kolejnych uprawnień. Przykład: minister Radziwiłł uznał teraz, że pielęgniarka i położna, będzie miała prawo, bez zlecenia lekarskiego, SAMODZIELNIE stosować paski do glukometru. Podkreślam. Bez zlecenia lekarskiego.

Pielęgniarstwo 2017.

     

 

Szok i niedowierzanie. Jak to przyjmie środowisko lekarskie? Ale taki stan rzeczy wymusza postęp medycyny, którego konsekwencją jest przyznawanie pracownikom ochrony zdrowia kolejnych uprawnień. Przykład: minister Radziwiłł uznał teraz, że pielęgniarka i położna, będzie miała prawo, bez zlecenia lekarskiego, SAMODZIELNIE stosować paski do glukometru. Podkreślam. Bez zlecenia lekarskiego.

Ciesząc się z kolejnego uprawnienia (po materacu przeciwodleżynowym), mam nadzieję, że mimo wszystko minister wyda w tej kwestii jakieś szczegółowe instrukcje, zalecenia. Będzie pewniej...

Mariusz Mielcarek

 

 

Minister zdrowia podpisał w dniu 28 lutego rozporządzenie regulujące: co może pielęgniarka samodzielnie wykonać bez zlecenia lekarskiego - świadczenia, leki, diagnostyka, środki pomocnicze.

Minister zdrowia podpisał w dniu 28 lutego rozporządzenie regulujące: co może położna samodzielnie wykonać bez zlecenia lekarskiego - świadczenia, leki, diagnostyka, środki pomocnicze.

Minister zdrowia zrównał uprawnienia pielęgniarki systemu do uprawnień, które posiada grupa zawodowa ratowników medycznych. Zobacz co może pielęgniarka systemu samodzielnie wykonać bez zlecenia lekarskiego - medyczne czynności ratunkowe, leki.

Co może magister położnictwa samodzielnie wykonać bez zlecenia lekarskiego? Zdecydował o tym minister Radziwiłł w rozporządzeniu.

Komentarze użytkowników

#1  2017.03.22 18:13:08 ~Sceptyk

Panie Mielcarek, niektórym z Was to nawet pasków do glukometru bym nie dał!

#2  2017.03.22 18:13:52 ~piel

Punkt 14, opatrunki. To znaczy na oddziałach zabiegowych wykonujemy samodzielnie, według uznania, bez zlecenia?

#3  2017.03.22 18:20:19 ~piel.5

Mam propozycje nie do odrzucania dla p. Radziwiłła oraz dla p.vice. min d/s piel. lekturę ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej.Czytanie że zrozumieniem!

#4  2017.03.22 18:25:52 ~gosc

Może cos wymyśli odnośnie dyzurow w niedziele i swieta bo Panie w supermarketach będą się integrowaly z rodzina a my za psie pieniądze na pojedynczych dyżurach będziemy pracować W tej kwestii zabrakło pomyslow Bo pomysl na obnizke wyngrodzen już jest -zabrać dodatek- PARANOJA Pieluchomajtki, pamperesy,paski do glukometrow itp. to my od zarania dziejow mamy w pracy i nikt nie wpadl na taki pomysl by wydawac rozporządzenie jak to stosowac

#5  2017.03.22 18:38:34 ~maria

Panie ministrze,niech pan się zastanowi co pan przelewa na papier,to zwyczajny obciach żeby z pana wiedzą i stanowiskiem z pod pana ręki wychodziły takie gnioty,przecież to zarządzenie odnosi się do wczesnych czasów PRL niech pan sprawdzi może ma pan doradców z opozycji i pan o tym nie wie ,dlatego robią panu krecią robotę ośmieszając pana i całą elitę rządzącą,może to już jest próba zamachu bo tak myślę sobie ,że to nie może pisać osoba która zajmuje tak wysokie stanowisko.ha jaja ale obciach dla was

#6  2017.03.22 18:39:19 ~Jola

Totalny idityzm lekarz będzie zboerał profity a wy się cieszcie ze macie więcej obowiązków a gdzie te prawdziwe pielęgniarki do opieki nad samym pacjentem Florci nie o to chodziło

#7  2017.03.22 18:45:13 ~am

Nie podniecajcie sie tak

#8  2017.03.22 18:45:43 ~am

Nie podniecajcie sie tak

#9  2017.03.22 18:49:03 ~am

Co pielęgniarce z pasków jak nie może używać samodzielnie glucometru. Dobrze że jako osoba prywatna mogę używać i jednych i drugich do woli.

#10  2017.03.22 19:04:14 ~Gość

Paski do glukometru to już pacjent obsługuje sobie sam w domu .pozwolenia na piśmie mieć nie musi.

#11  2017.03.22 19:06:25 ~CUDA

Panie ministrze zapomniał pan dopisać - "kaczuszki" i baseniki, na żądanie, bez zlecenia lekarskiego. Chyba jesteśmy na dnie tych basenowych bzdur, a pływać już stado kaczek się nie nauczy, bo nastała ciemność.

#12  2017.03.22 19:24:23 ~dziwak

Ministrze! Pogoń te baby do roboty niech ci nie podrzucają takich śmieci do podpisania.Wstyd

#13  2017.03.22 21:09:16 ~gagusia

Pasek bez glukometru to można sobie wsadzić w .Robi z Nan p.Hrabia idiotów?

#14  2017.03.22 21:29:01 ~piel

Czym oni nas jeszcze zadziwią? Kretyn pogania kretynem!

#15  2017.03.22 21:37:44 ~piel.

To się chyba ministerstwo zdrowia przejechało na naszych izbach. Taki gniot, taki bubel! Dobrze im tak. Po co ten twór( IP)? Nam szkodzi, górze przynosi obciach! Ale jaja!

#16  2017.03.22 21:43:09 ~ja

No to czekamy na te instrukcje :) , może do świąt ministerstwo opracuje

#17  2017.03.22 22:08:39 ~pytajaca

Ale kretynizm! co się dzieje! o co tu chodzi! co to za wymysły?

#18  2017.03.22 22:15:06 ~Brrrrr

Ręce opadają! Toz to totalne debilstwo! A jeszcze pomysł z tymi Ukrainkami? I z podwyższeniem poborów w 2021roku. Zupełna " pomrocznosc jasna",KRĘCENIE,GMATWANIE,A ROZWIAZANIE PROSTE- PRZESTAĆ KRAŚĆ, ZAPEWNIĆ LUDZIOM ZA ICH SKLADKI GODZIWĄ OPIEKĘ W CZASIE CHOROBY, I NIE NA UKRAINKI WYDAWAĆ PIENIĄDZE,ALE NA NASZE POLSKIE PIELEGNIARKI CZY NIE MA W TYM RZĄDZIE KOGOŚ NORMALNEGO? Wstyd! Polska pielegniarka ma sie na pojedynczym dyżurze rozmnożyc, żeby wykonać chociaz z grubsza nałożone na nią obowiązki,i to za pół darmo! Bezczelność cholerna!

#19  2017.03.22 23:08:33 ~Marii

I dobrze nam tak same sie o to prosimy godzac sie na wszystko wykonując wszystkie zlecenia i czynnosci w jedną piel Zawsze wszystkie sie zgadzacie jak leci haslo dwa tygodnie nie podejmujemy pracy dodatkowej zrobmy to zróbmy to Dwa tygodnie pierwsze dwa tygodnie kwietnia i wreszcie zobacza ze nie wolno z nas drwić

#20  2017.03.22 23:23:47 ~Do 18

Ukrainki rozpoczęły studia, podpisały jakieś zobowiązania i ogólnie jest fajnie. Dostają stypendia, mają opłacone mieszkanko itd. Już teraz mogę , Ci napisać co będzie dalej. Ukrainki już zorientowały się, że za jedną pensję pielęgniarska nie są w stanie nawet wegetowac. Po studiach dadzą nogę szybciej niż ktokolwiek myśli i gdzieś będą miały jakieś śmieszne zobowiązania o odpracowaniu studiów. Zachód czeka. Perspektywa normalnego życia zawsze wygra z perspektywą niewolnictwa. I kto im co zrobi? Łowcy cieni będą ich szukać ? :). Pozdrawiam

#21  2017.03.23 00:13:44 ~Zuza

Tak same sie o to prosimy. Nadstawiamy im swoje kieszenie: BIERZCIE MOJE PIENIĄDZE,WYPLACCIE SOBIE PREMIE,NAGRODY,WYSLIJCIE SWOJE DZIECI NA STUDIA ZAGRANICZNE,JEDZCIE SOBIE NA WCZASY ZA MOJE ,MI NALEŻNE PIENIĄDZE. JA BĘDĘ NA WAS PRACOWAĆ NA TRZY ETATY,I POZNIEJ WEGETOWAC NA GLODOWEJ EMERYTURZE,AŻ ZDECHNE. ZBOLAŁA I ZCHOROWANA OD CIĘŻKIEJ PRACY! To właśnie same sobie robią pielegniarki.

#22  2017.03.23 03:04:17 ~piel

Być pielęgniarką w Polsce-najgorszemu wrogowi nie życzę ! To jest ciągła udręka i walka o byt. A obecnie to już makabra,horror i terror.Po 30 latach nie daję już fizycznie rady. Jestem kompletnie rozmontowana i nie widzę perspektyw.

#23  2017.03.23 06:06:36 ~obserwator

Komentujcie w termedii.pl Józefa Szczurek-Żelazko cztery tysiące złotych to nie małe pieniądze coś w tym rodzaju i komentujcie i na tym portalu może co kolwiek zrozumie papierowo-stołkowa pielęgniarka ? !

#24  2017.03.23 06:08:24 ~OSTRZEGAM

OSTRZEGAM NAIWNE PRZED WYBOREM ŚMIERDZĄCEGO I BYLE JAKIEGO ZAWODU PIELĘGNIARKI !

#25  2017.03.23 07:41:23 ~fakt

Zawód pielęgniarki w Polsce to smród,wstyd i obciach

#26  2017.03.23 08:30:20 ~Gosia

Jakie wykształcenie ma pan Radziwiłł - ogrodnik, murarz, szewc? Trzeba było wybrać na ministra zdrowia kogoś z wykształceniem medycznym . A tak wstyd i pośmiewisko! !

#27  2017.03.23 08:42:19 ~Tele

Może ministerstwo zajmie się innymi sprawami ,a ochrone zdrowia zostawi tak jak jest .Jak dotąd jeszcze wszystko w miarę funkcjonuje.

#28  2017.03.23 09:32:59 ~Jrka

Jakaś ustawa o urlopie rehabilitacyjnym dla pielęgniarek raz w roku ? Tak jak mają nauczyciele płatny.

#29  2017.03.23 11:09:36 ~ja

Zbankrutują na tych urlopach rehab. bo my wszystkie nadajemy się do rehabilitacji. Nasza praca przy pacjencie w szpitalu w systemie zmianowym powinna być uznana za pracę w warunkach szczególnych. Na oddziale na którym pracuję wszystkie cierpimy na bóle kręgosłupa. Niektóre są już po zabiegach oper. Ale dla ZUS-u są zdrowe bo choroba usunięta dzięki operacji. Niestety życie pokazuje co innego.

#30  2017.03.23 14:10:17 ~Obserwator

Odsyłam do dzisiejszego artykułu w termedii - podaję link : termedia.pl/mz/Powrót-do-kształcenia- pielęgniarek-w- liceach- medycznych i bardzo proszę komentujcie bo brak całkowicie w tym portalu w termedii - naszych postów.Dlaczego ? Milczenie to wyrażenie zgody na odbieranie nam wszystkiego ! Walczmy wszystkimi sposobami ! ! Niejaki pracodawcą tam się wypowiada Adam Fronczak wiadomo dla niego słabiej wykształcona pielęgniarka to tania pielęgniarka - mówi o misji, powołaniu normalnie chory człowiek a poza tym nie docenia naszej roli zawodowej. Inny Andrzej Mądrak właściciel Mavitu też przeciwny studiom pielęgniarskim bo chce mieć tanie i głupsze - te mądre wyłapią błędy i przekażą prawnikom medycznym! ZAPEWNIAMY PODSTARZALI PANOWIE A PONADTO FRONCZAK WYRZUCONY PRZEZ TUSKA BYŁ NA STANOWISKU WICEMINSTRA ZDROWIA ( Fronczak śledztwo CBA wpiszcie w gogle) że nie odbierzecie nam tego co NASZE ! Ten pomysł wyszedł od Radziwiłła i naszej wiceminister pielęgniarki Szczurek-Żelazko no i zwrócicie uwagę na jej oczy - daleko jej do szczerości !

#31  2017.03.23 15:07:49 ~pie-niarki

Do 30 dzięki czytaliśmy, skandal !

#32  2017.03.23 15:28:15 ~- mgr

Poprzednie rozporządzenie MZ dawało w tym zakresie już tzw. uprawnienia bez zlec. lekarskiego (.) e) wykonywanie testów diagnostycznych dla oznaczenia ciał ketonowych i glukozy we krwi i w moczu, f) oznaczanie glikemii za pomocą glukometru, Na mocy obecnego mogę zastosować paski do glukometra? Czegoś tu nie rozumiem. Może Ministerstwo da jakiś klucz do odczytania co autor ww. rozporządzenia ma na myśli. Pozdrawiam wszystkie pielęgniarki i pielęgniarzy.

#33  2017.03.23 15:58:28 ~Abc

Jak misja to na Marsa .Czyli ma sie rozumiec ze lekarze to tez misjonarze?

#34  2017.03.23 16:05:36 ~gall

Za 10 lat nie będzie miał kto kroplowki zrobic, wenflonu założyć .opiekunka tego nie zrobi.* .lepiej zapisać pielegniarkom ten urlop rehabilitacyjny , bo pampersa każdy zmieni ,szkolenie na to jest zbędne .

#35  2017.03.23 17:58:07 ~Ewa

Takie zalecenia tzw.ministra zdrowia są jasnym dowodem na to,że cały rząd koczuje jeszcze w średniowieczu i nie ma bladego pojęcia ani o pracy pielęgniarki,ani o niczym innym zresztą.

#36  2017.03.23 18:50:40 ~motyl

Może ja te głupie zapisy dla Pań przełożę na prosty język .Tutaj nie chodzi o ośmieszanie Pań ( chociaż tak jest ale o ZABEZPIECZENIE TYŁKÓW LEKARSKICH ( że dopuszczono stosowanie pasków przez Panie , które jak zauważyła jedna z Pań sam pacjent stosuje do pomiaru w domu .) Chodzi im o to aby każda czynność wykonana przez Panie była z uprawnieniami nadanymi z góry . Ale PARANOJA CO? NIE DOŚĆ że sami się ośmieszają razem z tą szczurek - to jeszcze Panie KALAJĄ . TO CHORY KRAJ ( a szczególnie ludzie zarządzający tacy jak wyżej podpisani ) . A MOŻE LEPIEJ DALI BY PANIOM POMOCE PIELĘGNIARKI ( bo jesteśmy w UNII a STANDARDY GDZIE? )

#37  2017.03.23 20:03:27 ~alfa

Nie, no szok! Jak oni sobie wyobrażają, że w ciągu dwóch lat nauki wyszkolą pielęgniarki? Tyle to powinni szkolić pomoc medyczną a nie pielęgniarki. Przez 5 lat uczono w liceach i uważam że tyle należałoby kształcić. Albo studia albo 5 letnie średnie. 2 lata to tylko liźnięcie wiedzy i praktyki. Jak zwykle j polski polityk jak coś wymyśli . !

#38  2017.03.23 21:14:26 ~Iza

Do mari Masz rację moim zdaniem wystarczy tydzień bez dodatkowej roboty i nas docenią

#39  2017.03.23 21:20:27 ~Piel

Czesc, czy sa szpitale w Polsce gdzie wlaczono ten dodatek 400 zl brutto brutto do podstawy wynagrodenia?

#40  2017.03.23 22:30:48 ~11

Ukrainki rozmawialamz nimi to tranzyt do lepszego życia wyszkola się w polsce nabiora doswiadczenia i pojadą dalej naiwny kraj daje pieniądze nie tam gdzie potrzeba

#41  2017.03.24 09:42:40 ~iwa

Ludzie nie emocjonujcie się tak! Paski do glukometru, materac przeciwodleżynowy, cewniki, zestawy do pomp infuzyjnych wynikają z faktu, że pielęgniarka może je zapisać na recepcie, jeżeli posiada uprawnienie do wystawiania recept oraz wynika z faktu,że pielęgniarka już wcześniej mogła kontynuować wypisane wcześniej przez lekarza niektóre środki pomocnicze np worki stomijne, cewniki, zestawy do pomp infuzyjnych (wynika to z rozporządzenia w sprawie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie z dn. 6.12.2013 roku. Nie mniej ten akt prawny opisany w artykule jest co najmniej niekonkretny. Tytuł załącznika nr 4 powinien raczej brzmieć: wykaz środków pomocniczych, które pielęgniarka może zapisać pacjentowi bez zlecenia lekarza. Ale teraz nie wiadomo, który akt prawny jest ważniejszy (ich ranga jest taka sama - rozporządzenie)- ten z 6.12.2013 roku, gdzie pielęgniarka może zapisać (powtórzyć) pacjentowi np. zestawy do pomp infuzyjnych, jeżeli lekarz wcześniej je zapisał, czy to obecne rozporządzenie z 28.02.2017 roku, które mówi, że zestawy do pomp infuzyjnych może pielęgniarka zapisać samodzielnie? Więc, który zapis jest obecnie do przestrzegania? Mamy bałagan dotyczący przepisów regulujących zawód pielęgniarki i to jest do dopracowania.

#42  2017.03.24 11:27:17 ~do iwa

Reasumując-każda pielęgniarka powinna mieć swojego prawnika,bo stworzone prawo to taki bajzel,że wykonywanie zawodu to bezpośrednie zagrożenie dla wolności pielęgniarki

#43  2017.03.24 18:11:03 ~Gosia

Obawiam się ze tylko 10 % lekarzy potrafi obsługiwać glukometry ( z mojego oddziału ) , a materaca przeciwodlezynowego- żaden. Jak może dawać zlecenia jak się nie wie o co chodzi ? U mnie przynajmniej się nie czepiają i zostawiają nam pielęgniarkom swobodę działania.

#44  2017.03.24 18:17:45 ~Gosia

U mnie dodatku brutto brutto nie dodano do grupy. Nie ma go nawet na pasku z wypłaty. W zaden sposób w formie papierowej nie jest udokumentowany. Jedynie z banku dostaję powiadomienie o wpływie na konto .17 marca dostałam 800 brutto brutto za LUTY 2017.

#45  2017.03.24 19:50:15 ~Zosia

Nie stresujcie się koleżanki, możemy bez zlecenia zakładać pampersy a nawet pieluchomajtki więc z racji wieku,czy też z powodu dżwigania szczupłych inaczej pacjentów, bez przekraczania uprawnień możemy sobie zakładać.Minister tego przez fartuch nie zauważy,a nawet może myśleć że nam dobrze bo nam d.y urosły.

#46  2017.03.24 20:04:00 ~piel

Czesc, czy sa szpitale w Polsce gdzie wlaczono ten dodatek 400 zl brutto brutto do podstawy wynagrodenia?

#47  2017.03.24 23:07:27 ~do45

No! a tyle było krzyku o powrót do kształcenia w formie licealnej-pytam po co wam te fakultety za które jeszcze trzeba było wybulić kase zamiast leżeć na plaży? księciunio Was wydudkał na cacy no ale jak ma takich" ministra"to trudno mówić o kulturze nie wspomnę o aktualnej wiedzy medycznej:)

#48  2017.03.24 23:37:23 ~piel

Ze to mały kutas jest to nie jestem zaskoczona bo to widac i tytuły szlacheckie mu nie pomogą. Mały to mały .

#49  2017.03.25 13:00:09 ~soledad

Mały to mały,ale zamiast byk to świnia

#50  2017.04.09 20:22:37 ~Piel

Jak zwykle udawanie ze robią coś dobrego,że wogole coś robią, mają papier to piszą, kasa za będzie.

#51  2017.05.01 12:28:39 ~Anna

Zamiast tak się podniecać może byście Panie zainteresowały się co tak właściwie to uprawnie oznacza. Możesz zastosować u pacjenta samodzielnie to znaczy wypisać mu receptę na paski bez wcześniejszej wizyty u lekarza. Nie będzie to więc recepta powtórkowa, tylko Twoja własną diagnoza i zalecenia dla pacjenta. Glukometry. problem żaden. Często mamy do rozdania w Poz nawet po kilka modeli za darmo. Kwestia dobrania odpowiedniego do pacjenta.