Byłem na sali kiedy odbywała się debata na temat problemów pielęgniarstwa. Minister Radziwiłł zmusił pielęgniarki do obowiązkowych szkoleń z wykonywania zleceń lekarskich, a teraz pokłosiem debaty będą pielgrzymki pielęgniarek i położnych do urzędów gminnych, które wydały im akty urodzenia.

Pielęgniarstwo 2017.

       

Zapraszamy do lektury....


 

Minister Radziwiłł oraz wicepremier Gowin, przyznali podczas debaty o problemach współczesnego pielęgniarstwa, że nie jest znana faktyczna liczba pielęgniarek i położnych w Polsce.

Jest to sytuacja skandaliczna. Jak można wprowadzać reformę ochrony zdrowia kiedy "dobra zmiana" nie zna rzeczywistej liczby pielęgniarek i położnych?

Ministerstwo zdrowia w komunikacie z debaty zamieszczonym na stronie internetowej ministerstwa zdrowia napisało, że "podczas debaty minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział, że powstanie zespół ds. pielęgniarstwa, który opracuje rozwiązania, dzięki którym pielęgniarstwo będzie mogło się rozwijać. W skład zespołu wejdą przedstawiciele środowiska i organizacji pielęgniarek i położnych, przedstawiciele rządu, eksperci, prawnicy. Na czele zespołu stanie wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko".

Minister Radziwiłł mówił podczas debaty, że prace zespołu mają potrwać trzy miesiące. Czyli do lipca 2017 roku.

Logiczne jest, że pierwszym zadaniem zespołu będzie ustalenie faktycznej liczby pielęgniarek i położnych. Bez tego prace zespołu nie mogą zostać rozpoczęte. 

Jak to technicznie przeprowadzić. Dokładnie i szybko?

Dla ministra Radziwiłła nic trudnego, skoro był w stanie komunikatem (nie ustawą czy rozporządzeniem, czy zarządzeniem ministra) zmusić wszystkie polskie pielęgniarki i położne do odbycia obowiązkowych szkoleń z wykonywania zleceń lekarskich. I to w ciągu sześciu miesięcy!

Dlatego postanowiono, że każda pielęgniarka i położna będzie musiała wpisać się do rejestru "obecnych" pielęgniarek i położnych. Obecnych, czyli żyjących. Okazuje się bowiem, że w rejestrach pielęgniarek i położnych jest wiele "martwych dusz", czyli osób, które dawno zmarły. 

Po analizach ustalono także, że jedynym właściwym miejscem, w którym pielęgniarki i położne będą mogły wpisać się do "nowego" rejestru będą urządy gminy oraz dzielnicowe. Ale z jednym poważnym zastrzeżeniem: te urządy maja być właściwe ze względu na miejsce urodzenia danej pielęgniarki i położnej. Nie właściwe ze względu na obecne miejsce zamieszkania, ale miejsce urodzenia. Taki rozwiązanie jest przyjęte w Niemczech gdzie nie ma izb pielęgniarek i połoznych.

Tutaj nasuwa się pytanie dlaczego nowych rejstrów nie mają prowadzić izby pielęgniarek? Otóż minister Radziwiłł, stracił całkowicie zaufanie do samorządu zawodowego, który otrzymuje z budżetu państwa wielomilionowe dotacje, a nie potrafi ustalić faktycznej liczby pielęgniarek i położnych.

Obowiązek rejestracji ma dotyczyć wszystkich osób, którym wydano prawo wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej. Czyli nie tylko tych, które faktycznie wykonują zawód, ale także tych, które nie pracują w zawodzie, ale mają pracę w innych sektorach gospodarki. Dlaczego? Bowiem mninsterstwo zdrowia ma plany, aby tym osobom przedstawić dobre propozycje płacowe i ściągnąć je do pracy w obszarach ochrony zdrowia, w których szczególnie brakuje pielęgniarek np. w DPS.

Spis pielęgniarek i położnych ma się odbyć pomiędzy 10 kwietnia a 10 maja. Ministerstwo zdrowia ma nadzieję, że podróże pielęgniarek i położnych do urzędów właściwych ze względu na miejsce urodzenia, będą mogły zostać zrefundowane przez Państwowy Fundusz Gwarancyjny. Natomiast komórki organizacyjne spisujące pielęgniarki i położne, danych urzędów mają być czynne także w soboty i niedziele. 

Przeprowadzenie spisu pielęgniarek to spore wyzwanie logistyczne oraz prawne. Dlatego niezbęde jest działanie nie tylko ministerstwa zdrowia ale także rządu. Stąd obecność wicepremiera Gwina podczas debaty.

Wszystkie informacje o spisie mają być na bieżąco publikowane na stronie ministerstwa zdrowia w zakładce pielęgniarki i położne/spis2017. Także wykaz urzędów.

Zoabacz także: aktualności według działów spis2017.

Mariusz Mielcarek

Komentarze użytkowników

#1  2017.04.01 16:12:15 ~Nick

Już pędzę 400 km do urzędu, żeby się dać spisać :D

#2  2017.04.01 16:12:36 ~MJ

Tak już lecą spocone zgłaszać się, zwłaszcza te które nie pracują w zawodzie.Niech co druga pielegniarka zrezygnuje z drugiej pracy to dopiero wyjdą braki w naszym zawodzie.Ciesze się ze tak się dzieje bo w końcu może przestaniemy zarabiać tyle co Panie w marketach.Pana Ministra posadzilabym dyskretnie ie na jakimś oddziale i przez 12 godzin proponuje przykazań się jak włada jeden z dyżurów to może w końcu zdejmie różowe okulary i zacznie poważnie zastanawiać sie nad rzwiazaniem problemów. Śmiechem było szkolenie ze zleceń lekarskich ha ha ha mogę chociażby z 1 dyżuru przytoczyć kilka przykładów kogo trzeba byłoby szkolic ze zleceń oraz znajomości leków i ich dawek.To jakąś masakra jakich czasów doczekalysmy.Ukrainki? Juz widzę jak znajdą 80 tys.bo tyle za 4 lata będzie tyle nas brakowac.Życzę powodzenia Panu Ministrowi. .

#3  2017.04.01 16:14:02 ~pielęGNIAR

Prima Aprilis, ale bez przesady, poniosła Pana fantazja, Panie Mielcarek

#4  2017.04.01 16:14:30 ~Jolka

Zenujace

#5  2017.04.01 16:16:53 ~kama

Pielęgniarki powinne być kolczykowane jak trzoda chlewna.

#6  2017.04.01 16:29:35 ~Piel

To chyba żart na pryma aprylirs

#7  2017.04.01 16:51:16 ~iwcia

Następny absurd czy prima a philips?

#8  2017.04.01 17:17:55 ~piel.5l

No niech puknie się w głowę. Nie dość że łysa to jeszcze pusta.

#9  2017.04.01 17:42:35 ~@!2

Zawsze wiedziałam,że część pielęgniarek jest od chwili urodzenia ale niestety tylko część:(:)

#10  2017.04.01 17:49:06 ~pie32

Chwilczkę.to za co w każdym miesiącu Izby zabierają nam 1% dochodòw? Może chociaż raz by się wykazały i zrobiły coś na naszą korzyść. Nawet nie wiedzą ile pielęgniarek im płaci? W dobie systemòw komputerowych nie mają jeszcze pożądnego rejestru! Nawet dowòd i paszport można wyrobić przez internet a spisu nie można? Odciski palcòw będą brać czy skan siatkòwek? ABSURD!

#11  2017.04.01 17:59:40 ~Pielęgniar

To prima aprilis!

#12  2017.04.01 18:01:07 ~Joanna

To żart?

#13  2017.04.01 19:17:34 ~ja

Myślę ,że pielęgniarki sklonują na papierze

#14  2017.04.01 19:25:35 ~Grazia 50+

Nie zauważyłam aby P.Mielcarek robił żarty primaaprilisowe,ale nie mogę uwierzyć w prawdziwość tej informacji.

#15  2017.04.01 19:32:59 ~Ania

Prima aprilis-)

#16  2017.04.01 19:40:18 ~Lusia

Fajny żart

#17  2017.04.01 19:42:38 ~funia

Jo .i tak nie pojadę -pra wo wykonywania zawodu mam ale tak mnie zezłościli ,że od roku pracuje w innej branży.niech zwerbują zakonnice .ja ani myślę wracać.

#18  2017.04.01 20:26:19 ~ana

TO CO MAJA TE, KTÓRE NIE CHCA PRACOWAĆ JAKO PIELĘGNIARKI ZMUSIĆ DO PRACY W ZAWODZIE ? TO ŻART?

#19  2017.04.01 20:44:48 ~ja

To tani żart

#20  2017.04.01 21:00:02 ~Marta Juru

Żenada, już lecę ✈ do rejestru. Będzie się łysy cieszył i Szczurek na dodatek Żelazko.

#21  2017.04.01 21:26:10 ~Ola

Hahaha - Prima aprilis - dzień żartów – obyczaj obchodzony pierwszego dnia kwietnia. Polega on na robieniu żartów, celowym wprowadzaniu w błąd, nabierania kogoś, konkurowaniu w próbach sprawienia, by inni uwierzyli w coś nieprawdziwego. Jak czytam te komentarze-to widzę, że panie pielęgniarki dały się nabrać, hahaha.

#22  2017.04.01 21:29:35 ~Nobody

Ale jaja-prawie się nabrałam brawo za fantazję

#23  2017.04.01 22:30:14 ~55

KPINA CYRK 4 OSOBY I WIELKA DEBATA I CO MINISTERSTWO ZGUBILO PIELEGNIARKI ZACZYNAMY OD ZERA WSTYD NA CALY KRAJ I DALEJ TO TYLKO W TYM KRAJU TAK JEST

#24  2017.04.01 22:32:07 ~11

DEBATA ANI SLOWA W MEDJACH FARSA

#25  2017.04.02 02:54:29 ~Pielęgniar

Ha,ha,ha.

#26  2017.04.02 06:35:38 ~AGNIESZKA

A mnie zaciekawiło stwierdzenie, na które chyba nikt nie zwrócił uwagi. Panie z izb otrzymują wielomilionowe dotacje z ministerstwa! I gdzie jest ta kasa, nie dość, że z nas ściągają to jeszcze na nasze niby wspólne potrzeby wyciągają kasę z góry! Niech Radziwiłł rozpieprzy te izby - to będzie najlepsza rzecz jaka mógłby zrobić. Wtedy te wielomilionowe dotacje może przeznaczyć faktycznie na pielęgniarstwo, a nie na te hieny.

#27  2017.04.02 09:14:03 ~Pieleg

Tak jak w Niemczech i prawidłowo.Pieniądze faktycznie będą trafiały do indywidualnych pielegniarek .Ponoc w izbach z tego co wyżej napisane mają bałagan.Dobry pomysł.taka zmiana dawno powinna nastąpić .w Niemczech nie mają izb.

#28  2017.04.02 10:10:05 ~KasiaM

Trzeba się udać na spis do Betlejem ;-)

#29  2017.04.02 10:25:28 ~Gosia

1 kwietnia

#30  2017.04.02 17:04:43 ~piguła

To cofnęliśmy się w czasie 2000 lat . Św Józef z Maryją szli do Betlejem aby tam dać się zapisać do miasta Dawidowego gdzie pochodził Józef. Polskie pielęgniarki będą też pielgrzymować tylko do swoich miejsc urodzenia

#31  2017.04.02 22:42:39 ~stanislaw.

Spis jest , czy jakaś lista pielęgniarek jest najmniej ważną sprawą. Najważniejsze jest to by podjąć zdecydowane działania do podniesienie rangi zawodu pielęgniarki wraz z doszacowaniem finansowym.

#32  2017.04.03 12:21:59 ~majlo

Popieram 10, 17 i26 super wypowiedzi jestem za likwidacją izb nie wiedzą ile w swoim rejonie maja pielegniarek i położnych może jeszcze ministerstwo za mało milionów na nich wydaje darmozjadów.Chciałabym brac ich pobory a one niech wezmą moje.

#33  2017.04.03 15:32:10 ~Małgorzata

Dwa razy przeczytałam artykuł z niedowierzaniem, zanim do mnie dotarło że to żart Prima-Aprilis .

#34  2017.04.03 19:16:14 ~EW

Szanowni Państwo czy ktoś pomyślał, że rejestr w Izbie jest niewygodny bo pokazuje braki pielęgniarek a izba jest może podejrzewana o manipulacje statystyką. A rejestry są takie jak skrupulatnie Panie Pielęgniarki zgłaszają zmiany. Gdy czytam te wpisy o izbach i o tym jak należy je "rozp."myślę, że to o co walczą inne zawody my przekąsek słów siostry będzie my likwidować. I może dobrze bo jak czytam to wszystko to myślę, że powinien nas ćwiczyć kto się na winie bo do samorządności chyba nie dorosła część środowiska.

#35  2017.04.04 07:07:46 ~alfa

W rejestrach izb na pewno widnieje większa ilość pielęgniarek niż jest rzeczywiście, bo nie wszystkie wiedzą, że odchodząc na rentę lub emeryturę lub porzucając zawód trzeba w izbach wyrejestrować się. Stąd te martwe dusze.