Pielęgniarki i położne! Sposób wypłacania dodatków brutto brutto na dotychczasowych zasadach przechodzi do historii. Pieniądze obecnie przekazywane przez NFZ dla pielęgniarek i położnych, dyrektorzy szpitali będą mogli przeznaczyć na wzrost wynagrodzenia zasadniczego... do kwoty najniższego wynagrodzenia zasadniczego, określonego ustawą.

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

       


Zobacz także: Ustawa "o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych", która ma regulować także wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek i położnych, przyjęta na "obiegowym" posiedzeniu rządu. Do nowych przepisów będą musiały dostosować się wszystkie placówki medyczne – zarówno publiczne, jak i prywatne.

W uzasadnieniu do projektu przedmiotowej ustawy (projekt z dnia 26 kwietnia 2017 roku) czytamy:

Wybrał: Mariusz Mielcarek

P.S. Kolejne info wkrótce...

 

Komentarze użytkowników

#1  2017.05.10 21:10:57 ~piel

No normalnie nie wierzę, to przecież te złodzieje dostali zielone światło!

#2  2017.05.10 21:12:05 ~ona

Skoro brakuje pieniędzy na służbe zdrowia to czemu nie podniosą składek o 100%?

#3  2017.05.10 21:28:19 ~Rakieta

To jest poniżające!

#4  2017.05.10 21:52:07 ~pielęgniar

Zróbmy w końcu coś z tym bo będzie tak ze nasze pieniądze pójdą na podwyżki dla wszystkich tylko nie dla nas. Do jasnej ch. gdzie jest nasza minister gdzie Dargiewiczowa ze na to pozwalają. Dziewczyny zbierzmy się razem i pokażmy nasze niezadowolenie ile nas będą jeszcze robić w balona dla lekarzy na podwyżki to jest a dla nas jak zwykle nie ma. Skoro nasze przedstawicielki nie potrafią zareagować to proszę się podać do dymisji a nie udawać ze wszystko w porządku i żyć z naszych składek. Nie ma na co czekać skoro dodatek przepadnie w taki sposób to zerwijmy to beznadziejne porozumienie i walczym o godziwe podwyżki. No chyba że chcecie tyrac na 3 etatach żeby zarobić tyle żeby wystarczało od 1 do 1.

#5  2017.05.10 22:01:45 ~piel

Tego co robią z naszą grupą zawodową w kwestii podwyżek to woła o pomstę ,a my nadal będziemy biernie tego wysłuchiwać?

#6  2017.05.10 22:17:26 ~Piel

Czy ja dobrze zrozumialam najgorzej zarabiajacy. Maja tyllo dostac do pensji a reszta

#7  2017.05.10 22:21:04 ~Beti

Ratownicy mieli dzisiaj jaja i odrzucili ochlapy z ministerstwa. a my zamiast zaprotestować będziemy tyrac za jałmużnę. mialo byc gwarantowane a wyjdzie ze zamienił stryjek siekierke na kijek. nie ma jednosci. klocimy się o marne grosze. o wykształcenie. o staż. o jedną nocke więcej. brak słów.

#8  2017.05.10 22:39:34 ~funia

Rozumie ,że izbianki zadowolone? przecież tak bardzo się starały? POWIEM TYLKO -KU.WA MAĆ!

#9  2017.05.10 22:53:32 ~pielęgniar

I dzwic się ze młode uciekają z tego kraju w izbach słyszy się tylko trzeba płacić składki jak chce się kurs to trzeba samemu sobie opłacić i jeszcze czekać w kolejce skandal. Panie z Izb wypi. . ze stolkow i wziąć się do roboty bo juz niedługo wam podziękujemy. Stołki nie są wieczne i szybko możecie je stracić. Pamiętam ze jak dowiedziałam się o tresci podpisanego porozumienia przez nasze przedstawicielki w nocy nasz "kochany" dodatek to płakać mi się chciało bo to nie byl sukces to była porażka i to wtedy zawód pielęgniarki upadł na dno i do tej pory nic nie zrobiono żeby się podniósł

#10  2017.05.10 23:06:24 ~ja

I nas wyrolowali, jak zawsze, jak zwykle.Nie wierzę, że jesteśmy taką liczną grupą zawodową i nie potrafimy zadbać o siebie. Wkur.a mnie takie traktowanie nas jak idiotki.

#11  2017.05.11 08:20:51 ~XL

No to teraz dopiero będą rządzić tym dodatkiem, tak jak zarządzają pieniędzmi wszystkimi. Jestem pewna, że może rząd spodziewać się strajków, bo pielęgniarki nie darują już okradania.

#12  2017.05.11 08:21:16 ~PiromaN

Piekny prezent na Dzien Pieleg. I Polozn.

#13  2017.05.11 08:23:48 ~piel

Lekarze robili jedno, składali wypowiedzenia.

#14  2017.05.11 08:28:41 ~pieleg

A majstruja przy tym brutto brutto aż przekombinuja i znów będziemy w tyle .

#15  2017.05.11 09:31:11 ~pielęgniar

To zróbmy coś żeby nas w końcu zaczęli szanować i brać pod uwagę a wystarczyłoby żeby nasze koleżanki chociaż przez miesiąc pracowały tylko na jednym etacie wtedy zobaczyliby jak nas jest mało, traktować wszystkich jednakowo niezależnie czy na naszym oddziale leży pan wojewoda starosta czy kto kolwiek inny z rządzących i wykonywać wszystko tak jak jest w procedurach nie spieszyć się pomału tak jak to powinno być.

#16  2017.05.11 09:39:31 ~pielęgniar

Zbierzmy się wszystkie nie patrzmy na izby bo im zawsze będzie dobrze zorganizujmy strajk ogólnopolski i doprowadzmy sprawę do końca nie w nocy jak to zrobiły nasze pseudo koleżanki ale w dzień przy kamerach w obstawie prawników zapewnijmy sobie przyszłość nie służących skamlacych o każdy grosz pracujących na kilku etatach żeby przeżyć ale dumnych wykształconych pielęgniarek które pracują na jednym etacie i są wstanie utrzymać rodzinę mają dla niej czas i stać je żeby wyjechać na wakacje a przede wszystkim ze będziemy szanowane i doceniane o to walczmy

#17  2017.05.11 10:06:28 ~piel

Czyli dla pielęgniarki bez tytułów ta nowa ustawa to żadna podwyżka. Po prostu zsumowanie tego co dostajemy. Gratuluje panie Ministrze wprowadzeniu kolejnego bubla typu ustawa i kolejne wprowadzenie opinii publicznej w błąd.

#18  2017.05.11 11:57:35 ~Pielęgniar

Tylko tak jest w naszym kraju ,pracownik zatrudniony na tym samym stanowisku, wykonujący te same zadania ma inne wynagrodzenie.Czy pielęgniarka z mgr karmiąc pajenta, podajac basen zrobi to lepiej? Taki podział zrobiony jest że by poroznic srodowisko! A oto naszemu ministrowi chodzi

#19  2017.05.11 12:04:36 ~walka

Do 16 świetnie - no a te z kielckiego narobiły bigosu bo walczyły same, nie było w ogóle info w ogólnopolskich mediach krecia przysługa ! Teraz się obudziły że tak mało zarabiały! A co robiły wcześniej - spały? Albo pracowały pazernie na 3etatach! NATYCHMIAST SZYBKO SIĘ ZJEDNOCZMY W TEJ SPRAWIE PRZED NAMI MIESIĄC GÓRA DWA TEGO DODATKU !

#20  2017.05.11 12:04:37 ~walka

Do 16 świetnie - no a te z kielckiego narobiły bigosu bo walczyły same, nie było w ogóle info w ogólnopolskich mediach krecia przysługa ! Teraz się obudziły że tak mało zarabiały! A co robiły wcześniej - spały? Albo pracowały pazernie na 3etatach! NATYCHMIAST SZYBKO SIĘ ZJEDNOCZMY W TEJ SPRAWIE PRZED NAMI MIESIĄC GÓRA DWA TEGO DODATKU !

#21  2017.05.11 12:06:19 ~my piel.

Do 18 skończ z tymi podziałami - to portal nielogowany, non-stop kłótnia o wykształcenie ! wstyd ! organizujmy szybko duży strajk !

#22  2017.05.11 12:16:53 ~ja

Do 20 prawda

#23  2017.05.11 12:22:01 ~DO 18

Karmić i podawać basen powinien opiekun medyczny o czym ty piszesz! a nie walczysz z koleżanką o wyższość świąt wielkanocnych nad świĘtami bożego narodzenia ! ZMIEŃMY MENTALNOŚĆ !

#24  2017.05.11 12:24:15 ~obserwator

Czy wy macie jeszcze rozum ? Pracujecie za siebie i za salową, brakuje was, zarabiacie marne grosze i jeszcze walczycie między sobą ?

#25  2017.05.11 12:43:45 ~Piel

Do 18 i do innych zakompleksionych idiotek w tym zawodzie! Przestańcie w końcu skamleć i sączyć na innych jad za wykształcenie, a skierujcie swoją energię na walkę o godne płacę za ciężką pracę wszystkich pielęgniarek! Dokąd będziecie sprowadzać ten zawód tylko do mycia, karmienia i wymiany pampersów? Przecież to powinna być rola opiekuna medycznego. Nic dziwnego, że wszyscy biorą nas za darmowe posługiwaczki od gównianej roboty, skoro takie zawistne, sfrustrowane i zacofane baby są wśród nas!

#26  2017.05.11 12:44:56 ~pielęgniar

Nie ważne ze mgr nie ważne ze po licencjacie nie ważne ze po studium itp WAŻNE ŻE PIELĘGNIARKA jesteśmy takie same bez wzgledu jakie mamy wykształcenie wykonujemy wszystkie taka sama prace za którą należy nam się odpowiednie wynagrodzenie a wykształcenie powinno być tylko dodatkiem

#27  2017.05.11 12:46:18 ~pielęgniar

Pan minister do Dymisji!

#28  2017.05.11 13:42:40 ~do #25

A tak a propos : wiesz,że w niektórych szpitalach dostają dodatek tzw. pampersowy?

#29  2017.05.11 13:56:17 ~do 16

Izbom nic do strajku, bo to związki są najważniejsze

#30  2017.05.11 14:22:19 ~Obserwator

Do 28 nie prowokuj co tu robisz? Tylko odważne, wytrwałe i merytoryczne działania przed nami załatwią sprawę. Po pierwsze ustalmy miejsce i datę dużego spotkania. P. Mielcarek prosimy o zamieszczenie apelu o organizację dużego ogólnopolskiego protestu - proszę koniecznie podać taką informację do mediów ogólnopolskich. Do 25 brawo ! Po mojej myśli i nie tylko po mojej za pewne.

#31  2017.05.11 14:24:33 ~Piel.

Jak zwykle kolejne upodlenie pielęgniarek ! Zabrano nam zembalowskie w ten sposób - salowe się cieszą, które nie pomagają pielęgniarkom ! skandal !

#32  2017.05.11 14:25:05 ~S

Przestańcie się wygłupiać, nikt nie zabierze żadnego dodatku bo jest na to porozumienie oraz gwarancja jego wypłacania nawet po roku 2019. Nie siejcie popeliny.

#33  2017.05.11 14:26:03 ~MY

Do 31 prawda sprawa do sądu ale przegramy tak jak było z 203 ! ŻADEN RZĄD ZA NAMI -BARDZO PRZYKRE !

#34  2017.05.11 14:28:44 ~MY TEŻ

DO 30 SUPER, BRAWO - SPOTKAJMYSIĘ NAWET JUTRO - 12 MAJA W NASZE ŚWIĘTO O KTÓRYM NIKT NIE PIŚNIE NAWET W MEDIACH TAK JAK OSTATNIO POKAZYWALI WIELKĄ FETĘ STRAŻAKÓW ZOKAZJI ICH ŚWIĘTA - BYŁ RZĄD, BYŁ PREZYDENT (TEN KTÓRY MYLI SALOWE Z PIELĘGNIARKAMI ! )

#35  2017.05.11 14:31:35 ~ja

Do każdej ustawy można dodać zmieniające rozporządzenie, tu nie ma popeliny - dlaczego nie walczymy o godne płace tak jak mają inni specjaliści - tym bardziej, że nas brakuje !

#36  2017.05.11 14:59:28 ~Mgr spec.

No właśnie _ specjaliści

#37  2017.05.11 16:55:16 ~lula

Czas na strajk!

#38  2017.05.11 19:41:52 ~do 32

Jesteś niedoinformowana, właśnie od 1 lipca 2019 dodatek Zembali znika.

#39  2017.05.11 20:43:29 ~ppp

Dokładnie czytajcie ze zrozumieniem! Dodatek zostaje na każdą pielęgniarkę osobno, chodzi o to, ze jak komuś brakuje do minimalnego określonego ustawą, to ta część można zabrać z dodatku, czyli włączyć go do podstawy. Więc tak naprawdę żadnej podwyżki nie będzie;p

#40  2017.05.11 21:36:39 ~do 23

Może i powinien opiekun med podawać basen i karmić . Ale skąd go wziąć?

#41  2017.05.11 21:58:56 ~do 29

Jak to izbom nic do tego powinny sprzeciwić się tej ustawie ale po co skoro widzą w niej zysk teraz każda bedzie chciała mieć ten najwyższy przelicznik to poleci na specjalizacje a kto na tym zyska izby bo to one w większości je organizują a kto drugi zyska szpital bo będzie miał świetnie wyszkolona kadrę pielęgniarska za którą dostanie dodatkowe profity a my będziemy nadal tyrac za marne grosze OBUDZCIE SIĘ W KOŃCU tylko strajk generalny może nam pomóc

#42  2017.05.11 23:36:50 NOWHERE MAN

Czyli co z moją podwyżką? Bo obecnie i tak zarabiam więcej niż te ŚMIESZNE propozycje najniższego wynagrodzenia.

#43  2017.05.11 23:39:57 NOWHERE MAN

Do #39 ppp - ok komuś dodadzą do podstawy, a reszta nadal jako dodatek ? Czy nie można tego jakość uporządkować te dodatki uwzględnić w najniższym wynagrodzeniu, w tych współczynnikach ? Penie nie :) Pozdrawiam :)

#44  2017.05.12 15:54:06 ~mela

Czy dzis odbył sie protest pielęgniarek bo w mediach cisza. Jezeli nie to nic sie nie zmieni moze być tylko gorzej bo rzad rzuci ochłap z pańskiego stołu bo pieniadze i to duze potrzebne sa na wyposazenie armii i paru innych spraw o których wszyscy wiedza.

#45  2017.05.12 20:34:09 ~motyl

Zaskarżcie ten projekt bo W BIAŁY DZIEŃ JESTEŚCIE OKRADANE Z WASZYCH DODATKOW .Dostałyście je nie jako prezent ale podwyżkę WAM należną za ciężką pracę i TERAZ NIKT NIE MA PRAWA WAM JEJ ODEBRAĆ i tym bardziej zabrać PO TO ABY SPEŁNIĆ WYMAGANIA O NAJNIŻSZYM WYNAGRODZENIU . NIE POZWÓLCIE NA TO . NAPISZCIE PISMO DO NACZELNEJ RADY W WARSZAWIE . ( Naczelna Izba ) i protestujcie w tym piśmie . BO TYCH DODATKÓW KONOWAŁY NIE , wolno im ich WAM zabrać " . Dochody ich są na tyle duże że nie mają PRAWA tego zrobić .PRECZ ŁAPY KONOWALSKIE OD DODATKÓW PAŃ PIELĘGNIAREK , WARA !

#46  2017.05.12 23:30:52 ~Lavir

Skandal, jeden wielki skandal, okradanie pielęgniarek na każdym poziomie. To jest niepojęte jak pomiatają naszą grupą zawodową, czyżby brakowało na 500+? -no pewnie-komu zabrać: oczywiście pielęgniarkom. Okradli nas już dając dodatek jako:brutto, brutto-co to ma być. Społeczeństwo myśli , że dostajemy 800 zł, a w rzeczywistości jest to ok 450 zł na rękę.Nie ma na to przyzwolenia!

#47  2017.05.20 10:05:28 ~47

Czytam tych komentarzy i jest mi was wszystkich żal. Nie umiecie się zorganizować, nie umiecie zawalczyć o swoje. Każdą złotówkę wyciągnełybyście sobie z gardła. Nigdy nic nie będziecie mieć, bo w życiu się nie dogadacie. Jeszcze tak niezgranej grupy zawodowej nie widziałam.

#48  2017.05.30 21:10:39 ~iza

Drogie Panie należałoby odejść od łóżek i niech jaśnie oświecony wielmożny pan sam zap.l.a za te nędzne grosze!

#49  2017.05.31 22:23:32 ~prawie eme

Czy jaka kolwiek grupa zawodowa otrzymała kiedyś podwyżkę w formie dodatku i to jeszcze brutto brutto ? Jest to zniewaga i bardzo poniżające . Jak długo będziemy tak dyskryminowane . Żadne ugrupowanie nie stoi za naszą grupą zawodową , czyżby byli aż tacy słabi ?

#50  2017.05.31 22:34:40 ~50

Popieram 49 , czas to przerwać , najwyższy czas .

#51  2017.06.05 10:25:16 ~Pytanie.

I po co ten szum? Niech wszystkie pielęgniarki przypomną sobie, że mają obowiązek ustawicznego kształcenia się. Proponuję wybrać się na studia, zrobić specjalizację, a nie tylko pluć na te, które zadbały o swoje wykształcenie i rozwój. Posiedzą przez kilka dni na uczelni, w każdy weekend, wydadzą wszystkie oszczędności na opłacenie nauki to nabiorą pokory wobec pielęgniarek, które mają tytuł magistra i specjalizację.

#52  2017.06.17 15:19:01 ~jola

A co z kolejnymi dodatkami 400 brutto brutto?

#53  2017.06.27 21:24:13 ~Glass

Jeśli dostanę gwarancję, że po zdobyciu specjalizacji moje zarobki realnie wzrosną, jestem gotowa na nią iść. Z przyjemnością. ALE chcę w końcu się dowiedzieć, jak to będzie przebiegało naprawdę. Jeśli zdobędę specjalizację pediatryczną pracując AKTUALNIE na oddziale pediatrycznym moja specjalizacja będzie uwzględniona w "wypłacie" jeśli zostanę "przesunięta" w grafiku (ponieważ jestem pracownikiem szpitala, nie oddziału), na chirurgię? Przykładowo. Uważam, że ustawa jast bardzo, ale to bardzo powierzchowna, i zostawia otwarte drzwi pracodawcy, a biznes to biznes. Prawda jest taka, że na dzień dzisiejszy ustawa gwarantuje nam masło maślane. Poczekajmy z decyzjami. Czy nikt nie widzi, że po raz kolejny mamy obiecane kolejne"nic"? Nie mam zamiaru rozwijać tego tematu, dla mnie jest oczywisty. Zrozumcie, że nikt nie będzie inwestował w całkowicie nieopłacalne przedsięwzięcia. A takim jest pielęgniarstwo. I pomimo faktu,że wszyscy rządzący chcą zachować "twarz"i przyciągnąć sympatię wyborców, na tym się zakończy. Naprawdę uważacie, że godność pacjenta (który i tak nie włoży w zasadzie nic do napiętego budżetu,a jeszcze będzie desperacko próbował jakoś żyć),jest priorytetem? Ja wiem swoje, niestety. Zbyt dużo widziałam i przeżyłam. Cała ustawa to śluz.

#54  2017.06.28 18:20:21 Izamarkiewicz

Witam a co z pielęgniarkami zatrudnionymi na umowę cywilno-prawną? Zabiorą dodatek zembali i co?

#55  2017.07.22 15:02:05 ~Brak slo

Po pierwsze .do negocjacji na poziomie rozmow w ministerstwie nalezy zatrudniac specjalistow .a nie panie pielegniarki biora sie za to same a potem dochodzi do sytuacji ze zamiast podwyzek beda obnizki ! Wspolczynnik 3900x0.6=2340czy wy wszystkie poglupualyscie przeciez macie teraz wiecej podstawy! Czekaja was obizki.nie chce was nazywac po imieniu siostry