Zobacz jak ministerstwo zdrowia ustosunkowało się do uwagi, że "nie wydaje się właściwe przyrównanie pielęgniarek, które ukończyły studia wyższe licencjackie lub są magistrami pielęgniarstwa / położnictwa bez specjalizacji, do tych pielęgniarek, które mają wykształcenie średnie".

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

       


Zobacz także:

10 maja 2017 - Ustawa "o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych", która ma regulować także wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek i położnychprzyjęta na "obiegowym" posiedzeniu rządu. Do nowych przepisów będą musiały dostosować się wszystkie placówki medyczne – zarówno publiczne, jak i prywatne.

10 maja 2017 - Pielęgniarki i położne! Sposób wypłacania dodatków brutto brutto na dotychczasowych zasadach przechodzi do historii. Pieniądze obecnie przekazywane przez NFZ dla pielęgniarek i położnych, dyrektorzy szpitali będą mogli przeznaczyć na wzrost wynagrodzenia zasadniczego... do kwoty najniższego wynagrodzenia zasadniczego, określonego ustawą.

W załaczniku do projektu przedmiotowej ustawy (projekt z dnia 26 kwietnia 2017 roku) zapisano:

Do projektu ustawy zgłoszono poniżej cytowaną uwagę: 

W załączniku do projektu ustawy w poz. 7 - 8 pominięto pielęgniarki, które ukończyły studia wyższe licencjackie lub są magistrami pielęgniarstwa / położnictwa bez specjalizacji. W takim przypadku czytając literalnie pozostałe możliwości należałoby przyrównać takie pielęgniarki do tych, które mają wykształcenie średnie i nie mają specjalizacji (poz. 8), co nie wydaje się właściwe. 

Stanowisko ministerstwa zdrowia:

Proponuje się nie uwzględniać. Grupy zawodowe lp. 7 i lp. 8 obejmują wszystkie pielęgniarki - zarówno te, które uzyskały tytuł licencjata pielęgniarstwa jak i tytuł  magistra pielęgniarstwa i odpowiednio uzyskały tytuł specjalisty (lp. 7) albo nie mają specjalizacji (lp. 8). 

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Zobacz także:

Aktualności według działów: Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.

Komentarze użytkowników

#1  2017.05.11 20:18:59 ~pielegniar

Nic z tego nie rozumiem, gdzie są wykazane zarobki dla magister pielęgniarstwa bez specjalizacji? Czy muszę wyjechać za granicę?

#2  2017.05.11 20:29:46 ~alfa

Może dlatego, że pielęgniarka po 5 letnim LM ma dyplom z pielęgniarstwa ogólnego i po studiach 5 letnich również ma dyplom z pielęgniarstwa ogólnego. Nie rozdrapujmy tematu , bo znowu nas skłócą. Jeśli mamy taki sam zakres obowiązków to dlaczego ma być inna płaca. Zawinili ludzie, którzy wprowadzili takie systemy kształcenia. Pielęgniarki czy to po LM czy mgr mające specjalizację są specjalistkami a goły LM czy uniwerek to pielęgniarstwo ogóne.

#3  2017.05.11 20:38:49 ~stokrotka

Jest to prymitywne. Dlaczego w innych zawodach medycznych lp.6 są uwzględnione zawody medyczne -wykształcenie wyższe bez specjalizacji a pielęgniarstwo zostało podzielone w taki żenujący sposób?

#4  2017.05.11 20:41:53 ~Asdas

A co w przypadku jak ma lm i mgr ? Twoje spojrzenie jest ciekawe, bo w takim razie fizjoterapeuta pi lm i z mgr też powinno mieć taka samą stawkę

#5  2017.05.11 20:42:00 ~mm

Kluczowe jest stanowisko pracy jesli mgr czy piel po LM pracują na stanowisku pielęgniarki z tym samym zakresem obowiązków to czemu maja inaczej zarabiać? Czy kasjer w Biedronce czy Lidlu zarobi więcej bo ma tytuł mgr?

#6  2017.05.11 20:49:01 ~Angi

Porażka skoro specjalistki sa ujęte to czemu mgr nie :/ rozumiem ze chodzi o to ze te sa specjalistkami ale mgr tez trwa dwa lata i chyba osoba z mgr ma nieco większa wiedzę jak i kwalifikacje niż ta po lic świadczy o tym chociażby rozszerzony program nauczania o nowe przedmioty nauczania np hematologia której nie ma na lic. Taka prawda ze czy lic,mgr, spec każda robi to samo czyli karmi, zmienia pampersy podaje leki.chodzi o te podstawowe czynności to czemu jest taki podział czemu w najwyższej hierarchii jest mgr i spec skoro niżej o mgr nie ma ani słowa. To jest chore i kolezanki spec nie gadajcie głupot ze my mgr mamy siedzieć cicho bo jakby była sytuacja odwrotna nie taka byłaby afera. W koncu po cos sie robi tego mgr, to jest drugi stopień zawodowy a nie pierwszy wiec tez powinnysmy byc docenione za chęć rozwoju i podniesienie kwalifikacji. Tyle w temacie dla mnie sytuacja absuradalna i teraz totalnie nas podzieli.

#7  2017.05.11 20:51:29 ~Asia

Czyli co? Nieważne, czy masz doktorat czy czy licencjat- oby mieć specjalizację? A studia podyplomowe wyrzuciliśmy do kosza! Brawo my, sami siebie i swoich osiągnięć nie szanujemy i nie cenimy. Ręce opadają! Zobaczycie, za chwilę specjalizacje pójdą do kosza, a w modzie będzie kurs na wózek widłowy, dawajmy sobie dalej w kaszę dmuchać!

#8  2017.05.11 21:03:20 ~Pielegniar

Krzywdzace jest to ze pozostale zawody medyczne maja podzial na wyksztalcenie srednie i wyższe a pielegniarki nie. Pielegniarki ze srednim wykształceniem mialy i maja caly czas szanse na wyższe wyksztalcenie. Czasy sie zmienily i za wyksztalceniem powinny isc tez pieniadze

#9  2017.05.11 21:15:01 ~Ela

Nic z tego nie rozumiem, gdzie są wykazane najniższe zarobki dla magister pielęgniarstwa bez specjalizacji? Czy muszę wyjechać za granicę? To chyba już trzeba zacząć się pakować, za granicą naprawdę czekają na Nas z otwartymi rękoma. Ale najpierw Skrzykniemy się i Odejdziemy Wszyscy od łóżek. Inaczej nigdy nic nie osiągniemy. Pozdrawiam

#10  2017.05.11 21:15:19 ~Piel

Dokładnie tak. Już chyba nigdy się to nie zmieni. Szkoda, że Izby zignorowały ten temat, nie broniły tego żeby promować wyższe wykształcenie, tak jak to robią inne zawody medyczne np fizjoterapeuci. Im więcej pielęgniarek pójdzie na specjalizację tym więcej kasy wpłynie do kieszeni organizujących kursy. I o to chodzi.Pozostaje tym pielęgniarkom, które nie maja specjalizacji a posiadają tytuł mgr zrobić specjalizację aby więcej zarabiać. A przecież czy specjalistka, czy mgr czy licencjatka czy po Lm i tak będzie robiła to samo. Ale kogo to obchodzi? Niech tę tabelę pokazują na promocji naszego zawodu, już widzę tłumy chętnych do nauki zawodu.

#11  2017.05.11 21:19:36 ~do 4

Bez sensu było robić studia po LM po to, aby dostać drugi raz dyplom z pielęgniarstwa ogólnego. Trzeba było robić specjalizację.

#12  2017.05.11 21:23:52 ~piel

To panie magisterki do pracy. Skoro takie wysokie różnice w płacy za te same czynności to oznacza tylko jedno-więcej pracujecie.

#13  2017.05.11 21:50:34 ~4

Ale gorycz poplynela to mgr i spec nie spadaja z niba to ciezka praca i wklad finansowy

#14  2017.05.11 22:12:19 ~#14

Kto komu broni pójść do szkoły? Szkoły są dla wszystkich chętnych.Zamiast pluć jadem na wykształcone koleżanki trzeba spiąć poślady, zskasać rękawy,zorganizować sobie kasę, zrezygnować z wielu przyjemności, przeorganizować życie rodzinne i tyle.Cztery lata i magister ze specjalizacją zrobiony.O co tyle szumu drogie koleżanki? Nauka jest dla wszystkich.Bez wyjątku.

#15  2017.05.11 22:12:54 ~Rozsądnie

W każdym zawodzie wykształcenie ma wpływ na zarobki i nie ma co porównywać pracowników Biedronki bo tam ono nie jest wymagane. Niezależnie od doświadczenia największą wiedzę będą miały osoby po LM i ukończonych po nim studiach i nikt tego nie zmieni bo w tym okresie otrzymują największy zasób informacji. W takim przypadku naturalne jest że te osoby powinny być lepiej wynagradzane, a jeżeli ktoś się z tym nie zgadza to znaczy że świadomie unika/unikał możliwości zwiększenia swoich kompetencji i nie zasługuje na takie samo uposażenie.

#16  2017.05.11 22:13:15 ~Mgr + 2 sp

Do 12 Aż się zdziwisz kochana! To tylko pobożne życzenia! Nie mam najmniejszego zamiaru pracować za dwie, bo ty tak chcesz. Zakres obowiązków mam taki sam jak ty, więc ani nie marz o tym, że będziesz się obijać, a ja odwalę twoją robotę. Super, bo wreszcie ktoś doceni mój kilkuletni wysiłek włożony w dokształcanie się.

#17  2017.05.11 22:14:52 ~pielęgniar

Wytłumaczy mi to ktoś logicznie bo jakoś to co mówi minister nie pokrywa mi się z tą tabelka

#18  2017.05.11 22:20:48 ~graza

Panie z licencjatem i majace tytul magistra sa uwzgledniane jednakowo Albo sa ze specjalizacja i współczynnik 1.05 lub bez specjalizacji i współczynnik 0.73, tak jak pielęgniarka ze srednim wyksztalceniem ze specjalizacją takie jest stanowisko ministra?

#19  2017.05.11 22:33:57 ~pielęgniar

To tabelka jest w takim razie beznadziejna i doprowadzi do kłótni miedzy nami a poza tym dyrektorzy będą ja interpretować na swój sposób czyli będziesz mieć mgr i spec to 1.05 nie będziesz mieć mgr ale spec to 0.73 a cała reszta 0.64 takie jest moje zdanie i analizując ta tabele tak wychodzi

#20  2017.05.11 22:35:44 ~Piel

Popieram 15 i 16. Jestem po LM, mam 25 lat stażu, mgr i 2 specjalizacje. Nie miałam ani dnia urlopu szkoleniowego, odmawiałam sobie wielu rzeczy, ucierpiała na tym moja rodzina i portfel, ale przy dużym wsparciu męża dałam radę. Ze strony moich koleżanek spotykały mnie tylko drwiny i głupie docinki. Teraz z satysfakcją patrzę, jak się miotają i rzucają wokół piorunami. Jedne nerwowo szukają miejsc na mgr czy na spec, a te najbardziej zacietrzewione próbują mi uświadomić, że będę musiała pracować za nie, jeśli ta ustawa wejdzie w życie. A ja ze stoickim spokojem odpowiadam - wasze niedoczekanie! Drogie koleżanki, to był wasz wybór.

#21  2017.05.11 22:37:04 ~pielęgniar

Wystarczy spojrzeć na fizjoterapeltow tam jest to przejrzyście zrobione a tak wogole to za wykształcenie powinny być dodatki a nie różnica w zasadniczych pensjach bo wszystkie wykonujemy taka samą pracę

#22  2017.05.11 22:37:12 ~dora

To co to jest ten współczynnik pracy,jak wykonujemy tę samą pracę a wzięto pod uwagę wykształcenie ,kto wymyśla takie rzeczy!

#23  2017.05.11 22:39:35 ~graza

Do 19 na dzien dzisiejszy tak wygladaja tzw, podwyzki.

#24  2017.05.11 22:41:50 ~Pielęg

Do 19 Rozumiem tą tabelkę dokładnie tak samo jak ty. Nie rozumiem tylko, dlaczego dyrektorzy mieliby ją interpretować na swój sposób. Przecież tam wszystko jest czarno na białym.

#25  2017.05.11 22:43:09 ~Julita

Żenada wszystkie te wpisy.- pielęgniarka to pielęgniarka żeby niewiem ile szkół kończyła i ile literek przed nazwiskiem miala to nadal pielęgniarka

#26  2017.05.11 22:46:06 ~pielęgniar

Jestem młodą pielęgniarka z mgr i powiem wam jedno popatrzcie na siebie kłócicie się między sobą jak przekupki na targu bo ja mam tyle lat pracy a ja tyle ja mam mgr a ja spec i co z tego każdy ma prawo podnosić swoje kwalifikacje ale WSZYSTKIE zmieniamy pampersy i robimy inne rzeczy bez względu na wykształcenie. Minister robi to po to by nas skrócić i jak widzę udaje mu się. Zamiast walczyć żeby godnie zarabiać min 3 tys dla młodych i oczywiście więcej zgodnie ze stażem to kłócimy się o nieistotne rzeczy. Ale zauważyłam jedno nie kłócą się młode tylko "stare "

#27  2017.05.11 22:48:52 ~aba

Jestem po LM ,licencjacie i mam specjalzacje w której grupie będę

#28  2017.05.11 22:49:59 ~do 24

Bo tam nie ma napisane licencjat i mgr jak wyjaśnia minister ze nas nie dzieli on może i nie ale dyrektorzy juz tak bo powiedzą ze np ma Pani mgr ale nie ma Pani spec a wg tabeli przelicznika dla samego mgr nie ma więc ma Pani przelicznik 0.64

#29  2017.05.11 22:51:55 ~pielęgniar

Moim zdaniem wg tabeli 0.73

#30  2017.05.11 22:52:08 ~graza

Do 27 Tak jak magister ze specjalizacja czyli 1.05

#31  2017.05.11 22:56:21 ~pielęgniar

Przeczytaj jeszcze raz tabele tam jest napisane mgr ze specjalizacja a pielęgniarka po licencjacie to zwykła pielęgniarka tylko czasy wymusiły żeby koleżanki po LM kończyły studia nie ma tam napisane z wykształceniem wyższym albo z licencjatem gdyby tak było to inna sprawa

#32  2017.05.11 22:59:02 ~pielęgniar

Ta ustawa nie ma racji bytu i musimy zrobić wszystko żeby nie weszła w życie

#33  2017.05.11 23:01:49 ~pielęgniar

Licencjat w obecnych czasach to kończy każda pielęgniarka która może zacząć prace w zawodzie a mgr to już stopien naukowy. Czyli obecny licencjat równa się stare LM itp

#34  2017.05.11 23:04:12 ~graza

Proszę czytac tabelkę i wyjasnienie ministra zdrowia odnosnie statusu pielegniarek z licencjatem które nie zostały uwzglednione w tabeli. Sa na równi z pielegniarkami z tytulem magistra. Współczynnik dotyczy specjalizacji. Jezeli ma to 1.05 jezeli nie to 0.73 tak jak pielęgn iarka z wyksztalceniem średnim ze specjalizacja. Pozostałe pielęgniarki współczynnik 0.64.

#35  2017.05.11 23:16:50 ~pielęgniar

Jeśli wyjaśnienie ministra zostanie ujęte w tabeli to uwierzę ze tak będzie ale patrząc z perspektywy czasu to to się nie stanie nawet patrząc na nasze dodatki które miały być nie do ruszenia a co się będzie działo z nich ma być wyrównywanie do pensji wiec jeśli naprawdę chcecie tej ustawy to nasza grupa powinna być moim zdaniem podzielona tak pielęgniarka z wykształceniem wyższym i spec 1.05 pielęgniarka z wykorzystaniem wyższym bez specjalizacji i pielęgniarki bez wykształcenia wyższego ale ze specjalizacja 0.73 i trzecia grupa pozostałe

#36  2017.05.11 23:18:32 NOWHERE MAN

Współczynniki mogą być choć jakie jak wychodzi 0,64 x 3900 = 2496 brutto totalne dno 0,73 x 3900 = 2847 brutto dno (chociaż przy dzisiejszych stawkach to mogłoby być minimum) tu gdzieś pomiędzy jestem obecnie 1,05 x 3900 = 4095 brutto - moim zdaniem od tego powinno się zaczynać minimalne wynagrodzeni pielęgniarki zaraz po szkole nie chce mi się czytać szczegółów może ktoś wie , ciekaw jestem czy wystarczy mieć specjalizację, czy jeszcze trzeba pracować zgodnie z tą specjalizacją i jak dyrektorzy będą uznawali specjalizacje, które będą potrzebne-preferowane na poszczególnych oddziałach; a może dyrektor uzna że mu nas stanowisku nie potrzebna specjalistka/specjalista - i mimo moich 2 specjalizacji + mgr zostanę przy współczynniku 0,64 - ŻENADA Pozdrawiam wszystkie pielęgniarki i ŻYCZĘ WSZYSTKIEGO DOBREGO - 12 maj :)

#37  2017.05.11 23:21:07 ~pielęgniar

Panie Mielcarek niech Pan ogłosi datę strajku i powinnyśmy wszystkie pokazać nasze niezadowolenie z tego jak się nas traktuje

#38  2017.05.11 23:22:20 ~Kas

Powinno byc Tak. Pani w biedronce 2.500 brutto. Pelegniarka LM/Licencjat - 3500brutto, mgr 4000k specjalizacja (oczywiscie dla pielegniarki pracujacej na odcinku ze specjalizacja) 4500k. Po 3 miesiacach pensja brutto powinna wzrosnąć o 200-500zł brutto. Po 9 miesiącach drugie tyle. Po 2 latach o 2 brutto. Tak to powinno funkcjonować. Jak w korporacjach :)

#39  2017.05.11 23:24:01 ~pielęgniar

Czyli z tego co Pan pokazał to nasze dodatki weźmie w całości sobie pan dyrektor bo większość z nas dodatkiem za noce święta i wysluga wyrabia te normy

#40  2017.05.11 23:25:09 ~do 38

Zgadzam się

#41  2017.05.11 23:28:27 ~pielęgniar

To jeśli ta ustawa wejdzie w życie to dostane niecałe 100 zł podwyżki oczywiście brutto żenada

#42  2017.05.11 23:30:10 ~MJ

Pielęgniarka z tytułem magistra nie ma wykształcenia z pielęgniarstwa ogólnego tylko z szeroko rozumianego pielęgniarstwa specjalistycznego oraz z zarządzania .Porównywanie pielęgniarski po szkole średniej zawodowej do studiów uniwersyteckich jest żenujące . A wszystkich którzy nie widza różnicy odsyłam do kompetencji licencjata pielęgniarstwa i magistra pielęgniarstwa które są opisane w suplementach do dyplomu na podstawie ustawy o szkolnictwie wyższym .A taki podział to wynik ułomnej nowelizacji ustawy o zawodzie w której to głupie izby zniosły tytuły zawodowe .Ja nigdy nie miałam tytułu pielęgniarki jedyne jakie posiadam to licencjat pielęgniarstwa i magister pielęgniarstwa.

#43  2017.05.11 23:32:02 ~kasia

To już widzę jak prywaciarze zatrudniają te z magistrem i specjalizacją!

#44  2017.05.11 23:38:03 ~graza

Do 42. Żeby miec współczynnik 1.05 do tytułu mgr. trzeba zrobic specjalizacje. W przeciwnym razie bedzie 0.73. Moje kolezanki specjalizacje robiły nie mając matury bo w latach 80 tych kończac LM nie była wymagana.

#45  2017.05.11 23:39:30 ~Dan

Prawda jest taka.Najwyższy stopień w pielęgniarstwie to SPECJALIZACJA! a jeżeli ktoś chce realizować się naukowo to robi Mgr itd.

#46  2017.05.11 23:40:37 ~MJ

Fizjoterapeuta, ratownik medyczny ze średnim i pielęgniarka ze średnim - 0,64 Fizjoterapeuta , ratownik medyczny z licencjatem 0,73 pielęgniarka 0,64 Brawo Fizjoterapeuta z licencjatem i specjalizacja 1,05 pielęgniarka 0,73 Brawo do tego doprowadziło zniżanie w dól w pielęgniarstwie brawo mam maturę< o ile mam < po LM i Kursa wszelakie czyli mam tyle co magister

#47  2017.05.11 23:43:03 NOWHERE MAN

Do #38 Kas --- z tymi podwyżkami po 2 latach o 2 tyś brutto . no nieźle wymyślone --- tylko przez ostatnie lata ciężko się doprosić o 200 zł podwyżki :)

#48  2017.05.11 23:43:13 ~pielęgniar

Powiem wam jedno że czy przed ustawa czy po będziecie zarabiać tyle samo marne grosze i będziecie pracować na dwóch czy trzech etatach a dyrektorzy i cala reszta będzie się z was śmiać bo nie potraficie się zjednoczyć i walczyć o podwyżkę zasadniczej pensji żeby była adekwatna do waszej pracy a wykształcenie powinno być tylko dodatkiem ale ja będę na to patrzeć juz z innego kraju i cieszyć się tym że nie straciłam w Polsce za duzo swojego cennego zdrowia i czasu

#49  2017.05.11 23:43:54 ~MJ

Najwyższy stopień to specjalizacja śmiech na sali specjalistka bez matury żenada ! Specjalizacja jest po to aby nabijać kasę izbom bo one na żenująco niskim poziomie nimi dowodzą.A studia to zupełnie inny poziom zrozumcie to wreszcie to tak jak przedszkole i szkoła średnia .

#50  2017.05.11 23:51:48 ~48

A co ze studiami podyplomowymi i tytuł magistra

#51  2017.05.11 23:54:05 ~graza

Do.49 Masz rację. Ja mialam ukończone 2 uczelnie Uniwersytet i Ak.Med. ale nie miałam specjalizacji [bo stwierdziłam ze nie jest mi potrzebna] i moja kolezanka ze srednim wykształceniem bez matury ale ze specjalizacja uwazała ze ma wieksza wiedze bo ma specjalizacje. Widziałam jak przygotowywała sie do egzaminu ze starych testów uczac sie odpowiedzi na pamiec. Zdała .

#52  2017.05.12 05:47:51 ~piel

26,37,48-Trzy mądre wpisy.Pozostałe "przekupki"czytajcie i uczcie się! Pozdrawiam

#53  2017.05.12 06:57:43 ~Piel

Czyli licencjat ze specjalizacją ma przelicznik 0.73?

#54  2017.05.12 07:28:48 ~basia

CO oni z Nami robią? Ta, która ma 1500 i tak nic nie dostanie, bo najniższa jest 2496!

#55  2017.05.12 07:53:46 ~Pieleg

Też uważam, że wg tej tabeli licencjat ze specjalizacją ma przelicznik 0,73, a nie 1.05. Przecież tam wyraźnie pisze, że chodzi o mgr ze specj. Gdyby mgr traktowali na równi z lic, to napisaliby, że chodzi o piel z wykształceniem wyższym ze specj. A w tym wyjaśnieniu ministra jest jakiś błąd, bo przecież w lp 8 tabeli jest mowa o piel ze spec, a oni wyjaśniają, że chodzi o piel bez spec. Groch z kapustą! Tak wyjaśniają, żeby jeszcze bardziej zamieszać.

#56  2017.05.12 08:44:03 ~gość

Chodzi o kasę,ale waszą do wydania na studia i specjalizacje,bo podwyżki na swoich kontach jeszcze długo nie ujrzycie.

#57  2017.05.12 09:11:45 ~Pl.

Uważam,że sam licencjat,liceum,studium muszą być traktowane na równi,ponieważ takie są zapisy w krajach unii europejskiej.W Polsce będą się różnić,a w unii nie,-nie może tak być.Mam np.po studium wg praw nabytych uznany dyplom przez ministerstwo innego europejskiego kraju,i w obcym kraju jestem pielęgniarką,a u siebie nie "gorszy sort". Obecnie pielęgniarki po licencjatach ,nie mają większej wiedzy,muszą się wiele uczyć,i doświadczać.Zdobywać umiejętności takie,które pielęgniarki po lic.stud.już mają,i to od nich licencjatki się uczą. Mgr,czy specjalista niech mają więcej,ale nie pozostałe niżej.Tak jak napisała 51,takie nauczanie jest normą,Ale na specjalizację mogę się zodzić,ale na różnicowanie lic.studium z samym licencjatem nie. Zgadzam się z wpisem 33.

#58  2017.05.12 09:16:04 ~do 14

A ja uważam, że nie warto dla 50 zł więcej do pensji i pracy w systemie równoważnym "spiąć poślady, zakasać rękawy,zorganizować sobie kasę, zrezygnować z wielu przyjemności, przeorganizować życie rodzinne". Jeśli masz ambicje na stanowisko kierownicze i szanse na nie, to owszem.

#59  2017.05.12 09:17:49 ~położna z

Dziękuję całemu środowisku ,że wykonując te same obowiązki na bloku porodowym , będziemy miały tak rózne zarobki .Jak zwykle zarządzanie przez konflikt .dlaczego musi być taka przepaść w zarobkach jednych względem drugich ,nie wystarczyłoby mniej .Nie możemy w przyszłości wszystkie ,po dyżurze,czuć się godnie,a nie rozgoryczone.

#60  2017.05.12 09:28:10 ~piel

Nie możemy się zgodzić żeby brali pod uwagę starą średnią krajową z 2015 r 3900 zł a podwyżki aż do 2021 r wyliczane na jej podstawie. Jak nauczycielom to biorą aktualną średnią a jest to ponad 4200. Dlaczego o tym się nie mówi. Czy dlatego, że nasze izbianki i związki znowu wdupiły?

#61  2017.05.12 09:34:02 ~też mariA

Każdy jeden kurs ,specjalizacja czy mgr wymaga poświecen nic nie przychodzi za frri . Za prace taką samą powinno być takie samo wynagrodzenie a za wszystko reszte to dodatki i nikt by nie miał pretensji i nie było by zwady .Dlaczego np. oddziałowe mają wyż sze pensje one też sa piel i powinny dostawać tyle co piel odcinkowa a potem dopiero dodatki za oddziałostwo itd. W Angli tak jest oddziałowa zasuwa a nie miesza powietrze przez cały dzień mówię tu o swojej oddzalowej której niby wszystko można .tylko nie pracować całą gębą menager tylko bardzo słaby ale take dobre są dla dyr. bo przytakują ,

#62  2017.05.12 09:34:03 ~też mariA

Każdy jeden kurs ,specjalizacja czy mgr wymaga poświecen nic nie przychodzi za frri . Za prace taką samą powinno być takie samo wynagrodzenie a za wszystko reszte to dodatki i nikt by nie miał pretensji i nie było by zwady .Dlaczego np. oddziałowe mają wyż sze pensje one też sa piel i powinny dostawać tyle co piel odcinkowa a potem dopiero dodatki za oddziałostwo itd. W Angli tak jest oddziałowa zasuwa a nie miesza powietrze przez cały dzień mówię tu o swojej oddzalowej której niby wszystko można .tylko nie pracować całą gębą menager tylko bardzo słaby ale take dobre są dla dyr. bo przytakują ,

#63  2017.05.12 09:56:34 ~Ela

Popieram 60 nie dajmy się wykukać

#64  2017.05.12 10:08:50 ~pielęgniar

Dziewczyny minister robi wszystko żeby nas sklocic i to mu się udaje nie dajmy się tak traktować mam mgr nie mam specj może kiedyś zrobię mam czas dopiero zaczynam kariere w tym zawodzie ale pracuje tak samo ciężko jak moje koleżanki bez mgr i spec i moje zdanie odkąd zaczęłam prace jest niezmienne za ta sama prace taka sama płaca godziwa i adekwatna do pracy jaką wykonuje a wykształcenie powinno być tylko dodatkiem do tego wszystkiego nie walczmy ze sobą walczmy z ministrem

#65  2017.05.12 10:10:33 ~aga

A co z pielęgniarkami z tytułem doktora bez specjalizacji?

#66  2017.05.12 10:17:09 ~pielęgniar

Dla koleżanek które kłócą się o to wykształcenie sprawdziłam na dyplomie po licencjacie pisze jasno i wyraznie tytuł zawodowy licencjat pielęgniarstwa kierunek pielęgniarstwo na magisterskim dyplomie również tytuł zawodowy magister pielęgniarstwa kierunek pielęgniarstwo. I tak jak kiedyś kończąc LM dostawało się prawo wykonywania zawodu tak teraz jest to licencjat pielęgniarstwa wiec jesteśmy równe a to ze ktoś po LM skończył licencjat to mu się chwali ale nie ma wyższego wykształcenia od dziewczyn które skończyły od razu licencjat różni nas to ze macie większe doświadczenie w pracy

#67  2017.05.12 10:23:02 ~pielęgniar

Czy te kłótnie tu na forum coś wam dadzą nie tylko tyle że obrazacie siebie nawzajem a minister sie tylko cieszy bo wprowadzi kolejnego bubla do systemu a czy ta czy tamta jest lepsza od innej NIE bo wszystkie jesteśmy PIELĘGNIARKAMI zrozumcie to w końcu

#68  2017.05.12 10:47:54 ~FABIAN

WYJASNIAM SPECJALIZACJE MUSZA MIEC TE MGR KTORE MAJA MGR NP Z PRAWA PEDAGOGIKI ITP A TAKIE SA NATOMIAST MGR Z PIELEGNIARSTWA NIE MUSI MIEC SPECJALIZACJI ZEBY ZAKWALIFIKOWAC SIE DO NAJWYZSZEJ STAWKI BO SA TAKIE PIELEGNIARKI KTORE MAJA MGR ALE MAJA EGO MGR W INNEJ DZIEDZINIE TO ONE ZEBY ZAKWALIFIKOWAC SIE DO NAJWYZSZEJ STAWKI MUSZA MIEC SPECJALIZACJE MGR PIELEGNIARSTWA NIE MUSI MIEC SPECJALIZACJI

#69  2017.05.12 11:30:40 ~Piel.

Do 26 i znowu dzielisz na stare i młode - co za bezsensowny podział ? Po co ? Komu to służy ? i ty będziesz stara też.

#70  2017.05.12 11:31:36 ~ja

Do 68 ech z tym twoim stylem !

#71  2017.05.12 11:35:08 ~lic.

Do 66 bzdury ! ale myślenie i kto to pisze ? jeśli pielęgniarka to wstyd że nie ma wiedzy na temat kwalifikacji pielęgniarek! licencjat jest jeden i jest to wyższe wykształcenie!

#72  2017.05.12 11:36:21 ~do 66

Nie ośmieszaj się ! DOŚĆ PODZIAŁÓW O WYKSZTAŁCENIE !

#73  2017.05.12 11:38:57 ~PIEL.

DZIŚ JEST NASZE ŚWIĘTO OSZCZĘDŻMY SOBIE PRZYNAJMNIEJ DZIŚ WSZELKICH ZŁOŚLIWOŚCI !

#74  2017.05.12 11:42:18 ~MP

Ok, to jeśli ja mam mgr położnictwa bez specjalizacji i zarabiam 1500 zł netto (bez dodatku) to co dla mnie oznacza współczynnik 1,05? pracuję w NZOZIE

#75  2017.05.12 12:19:14 ~młoda

Drogie koleżanki powiem wam jedno jestem PIELEGNIARKĄ i jestem z tego dumna i nie ważne czy mam mgr czy spec albo jaka szkole skończyłam ważne jest to kim jestem i co sobą reprezentuje a te wszystkie tytuły o które tu tyle kłótni są tylko dodatkiem który pozwala wykonywać nam lepiej Nasz Piękny Zawód wiec w dniu naszego święta pomyślmy co zrobić żeby żyło nam się lepiej a przy tym nie dzielić naszej grupy na mgr spec itp. bo to nic nie da wszystkie robimy to samo

#76  2017.05.12 12:33:32 ~Angi

38 brawo taki powinien byc główny postulat strajku

#77  2017.05.12 12:48:02 ~Piel.

Do 75 trele, morele - zostawmy pozory i piękne elaboraty na bok - pisz konkretnie co robić wiadomo wychodzimy z protestami na zewnątrz - cała Polska ( tzn. my piel), nie jak w Staszowie, w Jędrzejowie czy Starachowicach - NIE MA ŻE, KAŻDY SOBIE RZEPKĘ SKROBIE !

#78  2017.05.12 12:48:56 ~JA

DO 77 PRAWDA

#79  2017.05.12 13:20:03 ~mloda

Chcecie propozycji prosze bardzo przestancie pracowac na kilku etatach a jesli juz to stawki ustalajcie wysokie nie 20 zl bo to zenada przestancie klocic sie jakie kto ma wyksztalcenie i zacznijcie robic pozadek z izbami a i jeszcze jedno jak mlode wam cos proponuja to chociaz je wysluchajcie a nie mowcie ze mlode sie wymadrzaja i najwazniejsze badzcie solidarne wobec siebie

#80  2017.05.12 13:27:33 ~piel

A gdzie wy wszystkie bylyscie jak Staszów walczyl potraficie krytykowac ale jak trzeba bylo pomoc to przyjechalyscie jak porozumienie bylo podpisywane czemu u siebie nie zaczelyscie strajku jak Staszow zaczal

#81  2017.05.12 13:45:49 ~zzz

Dziewczyny zróbmy prezent władzy na nasze święto i wszystkie wyslijmy wypowiedzenia wtedy szybko sie znajdą pieniadze na pensje jakie sobie zazyczymy

#82  2017.05.12 13:52:49 ~Piel

Do 68 FABIAN Nie dość, że piszesz bzdury, to jeszcze bez ładu i składu. Wprowadzasz ludzi w błąd! Ile można to wałkować i zaklinać rzeczywistość? Najwyższy współczynnik 1,05 mają mieć te osoby, które mają jednocześnie i mgr z pielęgniarstwa i specjalizację. Jeśli ktoś ma mgr z prawa czy z pedagogiki i specjalizację, to ma współczynnik 0,73. Podobnie osoby z lic piel i specj. Natomiast jeśli masz tylko mgr pielęg, to masz najniższy współczynnik 0,64 i jesteś w tej samej grupie, co pielęgniarki po LM czy studium bez specjalizacji. Dobra zmiana wie co robi, bo pielęgniarek, które mają i mgr piel i specjalizację jest w Polsce najmniej, bo tylko ok 11tysięcy, a specjalistek jest 30 tys, więc te podwyżki nie będą zbyt kosztowne dla państwa. Pan Mielcarek przedstawiał wcześniej na tym forum te wszystkie szacunki dotyczące tego, ile pielęgniarek "załapie się" do poszczególnych współczynników. Gdyby było tak jak piszesz, tzn gdyby najwyższy współcz miały rownież te osoby, które mają samego mgr piel i te mające licencjata ze specjalizacją, to najwyższe podwyżki objęłyby dużo więcej piel, niż tylko 11tys. Proste i logiczne.

#83  2017.05.12 14:15:35 ~irena

Pielęgniarki ze średnim wykształceniem albo z niepełnym średnim i specjalizacją nie mogą się równać z wykształceniem uniwersyteckim - felczer jeżeli zrobi jakiś kurs nie stanie się lekarzem - proszę spojrzeć na ustawę o szkolnictwie wyższym, Izbom zabrakło wiedzy na interpretację ustawy o szkolnictwie wyższym, ponieważ gro z tych pań takowego nie posiada, stąd zawirowania i brak szacunku dla wykształconych pielęgniarek - co z kolei również z trudem przechodzi przez gardło niektórym paniom piszącym komentarze na tej stronie :(

#84  2017.05.12 15:35:36 ~do83

Zesraj się a nie daj się

#85  2017.05.12 15:41:14 ~Do irki

Zależy jaki uniwersytet skończyłaś bo po wypowiedzi czuć, że łopatologię:) SAMYCH MĄDRYCH DECYZJI W DNIU TAK PIĘKNEGO ZAWODU CZY TO PO uniwerku czy też NIE!

#86  2017.05.12 18:09:08 ~do 83

Felczer to ten, który ukończył studia a nie obronił dyplomu. Pielęgniarka ze średnim wykształceniem lub licencjackim bez zdanego dyplomu nie otrzyma uprawnień do wykonywania zawodu pielęgniarskiego.

#87  2017.05.12 18:10:23 ~do 81

Ja jestem gotowa na ten krok.

#88  2017.05.12 20:36:54 ~#88

Nie potrafię zrozumieć dlaczego ustawa o wynagrodzeniach zasadniczych nie jest spójna z rozporządzeniem o naszej samodzielności zawodowej z dnia 28 lutego 2017 r, z której wynika ,że wiele świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych można wykonywać samodzielnie bez zlecenia lekarskiego pod warunkiem posiadania specjalizacji lub tytułu magistra.Dlaczego tego nie widać w propozycjach wynagrodzeń zasadniczych?

#89  2017.05.12 23:11:23 ~motyl

Ja dzisiaj już zwróciłem się w tej sprawie ( sprawie pominięcia magistra w tabeli współczynników pracy ) i tego im ( tym z ministerstwa ) nie popuszczę . Tym zajmą się prawnicy i NA PEWNO KONOWALSTWU TO NIE PRZEJDZIE tak jak TE WSZYSTKIE ICH PRZEKRĘTY PRZECHODZIŁY do tej pory . NIE TĘDY DROGA ministrze a cała grupa zawodowa będzie musiała się ,odchudzić " .TANIO < ZDROWO I DOBRZE BEZ SIŁKI . I druga kwestia TO ŻE NIE ZABIORĄ TYCH WASZYCH DODATKÓW - WARA I PRECZ ŁAPY OD DODATKÓW PAŃ - to nie przejdzie ! też interweniowałem i na pewno ze skutkiem . POZDRAWIAM .

#90  2017.05.12 23:52:23 ~Aaa

89 zróbmy jakaś petycje, napiszmy pisma, trzeba cos z tym zrobić bo to skandal

#91  2017.05.12 23:52:23 ~Aaa

89 zróbmy jakaś petycje, napiszmy pisma, trzeba cos z tym zrobić bo to skandal

#92  2017.05.13 08:56:09 ~pielęgniar

Pielęgniarstwo w Polsce to wymierający zawód i żeby go reanimować potrzebne są mądre decyzje i tego oczekujemy od ministerstwa. Najlepszą zachętą są finanse, no to przekonamy się niedługo na ile Radziwiłł wyceni naszą pracę ,a konsekwencje jego poczynań będą widoczne w najbliższym czasie.

#93  2017.05.14 08:40:15 ~pigulka

Drogi koleżanki jesli mam mgr (bez spec) to jaka mnie czeka podwyżka od lipca 2017?

#94  2017.05.14 21:20:58 ~Anna

Mam pytanie czy pielegniarki z mgr robimy coś z tym co nam zrobił pan minister ? Po co młode dziewczyny robią mgr? Powinien Pan minister to zlikwidować a w zamian wprowadzić specjalizację. Skoro okazuje się że pielegniarki z mgr nic nowego nie wnoszą wszystkiego się nauczyły w liceum

#95  2017.05.14 23:58:27 ~Piel

Trzeba walczyć o ogólną podwyżkę naszych pensji. Uważam za niesprawiedliwy proponowany podział zarobków. U mnie na odziale pielęgniarka po LM robi dokładnie to samo co doktor pielęgniarstwa ze specjalizacją. Dlaczego ma zarabiać prawie 2 x więcej jeśli jej tytuły nie obligują do innego zakresu obowiązków czy odpowiedzialności ? Niech ma dodatek do pensji za chęć podnoszenia kwalifikacji i tyle !

#96  2017.05.17 22:50:10 ~Aga

Wypowiadacie się drogie koleżanki różnie .Weźmy pod uwagę osoby,które mają ukończone LM ,co można im zarzucic brak wiedzy czy umiejętności bo nie są mgr.Posiadaja ogromną wiedzę sama od takich się uczyłam i coś o tym wiem.Wykonujemy jednakową pracę więc i płaca powinna być jednakową .Jedna z moich poprzedniczek mówiła o spięciu pośladków ,przeorganizowanie życia rodzinnego oraz zorganizowaniu sobie pieniędzy i jak powiedziała cztery lata i mgr i specjalizacja zrobiona .Chce powiedzieć ,że może jest jej łatwo zależy jakie kto ma priorytety .Cztery lata to może nie długo ,ale dla niektórych to szmat czasu mam dzieci i to one są najważniejsze.Owego czasu również inwestowałem w swoje wykształcenie ukończyłam na UW rehabilitację i edukację zdrowotną kosztowało mnie to wiele poświęceń i nakładu finansowego i nic mi to nie dało ani grosza więcej a zawód pokrewny medyczny poszłam na specjalizacje i też finansowe fiasko już teraz jestem coraz starsza i coraz bardziej zmęczona ,więc pytam czemu osoba przychodzącą tyle co do pracy ma zarabiać więcej ode mnie lub moich koleżanek? Nie powinno być żadnych różnic między nami w uposażeniu tym bardziej ,że w dzisiejszych czasach nie ma liceów tylko licencjaty i jak kto chce może dalej się dokształcać nikt nikomu tego nie zabrania,a i jeszcze jedno jesteśmy najbardziej skłóconym środowiskiem jakie znam same się nakręcamy ,a ktoś widzi okazję aby nas jeszcze bardziej poróżnić.

#97  2017.05.21 10:13:18 ~kh

Nikt tutaj nie wspomniał, że pielęgniarstwo z premedytacją nie zostało podzielone na staż pracy. Po pierwsze: biorąc pod uwagę średnią wieku w naszym zawodzie (ok.50 lat) musieliby zagwarantować zdecydowanie większe pieniądze-niezależnie od wykształcenia. Ale nie o to w tym wszystkim chodzi. Proszę Państwa nad takimi ustawami ze strony ministerstwa pracuje sztab ludzi ,między innymi psychologowie, którzy wiedzą jak "ustawić" zapisy żeby dane środowisko skoncentrowało się na utarczkach między sobą, a nie na działaniu przeciwko ustawodawcy np. w formie protestów, strajków itp. Jak patrzę na to forum i na różne inne, obserwuję sytuację w szpitalu gdzie pracuję to stwierdzam jedno: ministerstwo osiągnęło pożądany cel-środowisko pielęgniarek jest już totalnie skłócone i nie da rady skutecznie się zmobilizować!

#98  2017.05.25 14:07:28 ~Pielegniar

ZENADA NORMALNIE! PIELEGNIAREK BEZ SPECJALIZACJI I MGR JEST W POLSCE OK. 70 % CZYLI ZNACZNA WIEKSZOSC I TA ZNACZNA WIEKSZOSC MA KUZWA ZARABIAC TAKIE OCHŁAPY! WON, WINNY SA TEMU NASZE DEBILNE IZBY,KTÓRE W TRYBIE PILNYM NALEZY ZLIKWIDOWAC,BOWIEM ONE SA WSZYSTKIEMU TEMU WINNE TE BABY Z TYCH IZB-NIEROBY! POTEM POWINNY POLECIEC NA PYSK WSZYSTKIE NACZELNE-KOLEJNE NIEROBY,KTÓRE NIC NIE ROBIA! I TYLE W TEMACIE!

#99  2017.05.25 14:08:41 ~OIOM

IZBY ZLIKWIDOWAC NATYCHMIAST! WYNOCHA Z NIMI, BO NIC NIE POTRAFIA ZAŁATWIC, A TEN MINISTER TO TOTALNA PORAZKA JEST! ON MA NAS WSZYSTKICH GDZIES,TAK BYŁO ZAWSZE!

#100  2017.05.25 14:10:21 ~ 10 lat st

TE KTORE NIE MAJA MGR I SPECJALIZACJI -OK 70 % PONAD NAS W POLSCE NIE MA , I Z JEDNEJ STRONY DOBRZE, BO NABIJAMY KASE TYLKO PANIOM Z IZB, TO RAZ, A DWA, TA WIEKSZOSC ODEJDZIE OD ZAWODU ALBO WYJEDZIE ZAGRANICE I BEDZIE JESZCZE GORZEJ! CZYLI USTAWA DO DUPY!

#101  2017.05.27 03:26:07 ~Do #96

Nie przesadzaj :) Sama wiele lat temu kończyłam liceum medyczne. Mam wieloletnie doświadczenie zawodowe, które jest bezcenne. Ale nie spoczęłam na laurach. Mając dzieci, rodzinę - zdecydowałam się na dalszą edukację. Skończyłam studia pierwszego i drugiego stopnia. Mam specjalizację. Kosztowało mnie to sporo wysiłku, z wielu spraw musiałam zrezygnować. Wszystko to odbywało się kosztem nie tylko czasu i mojej pracy, ale też kosztem dziecka, męża i domu. Za swoją edukację zapłaciłam sporo kasy. Za samą specjalizację wydałam 45oo zł, za studia II stopnia 1o ooo zł. To kwota podstawowa, dolicz do tego dojazdy, książki, kserówki, drukowanie pracy licencjackiej i magisterskiej czy opracowanie statystyczne badań przeprowadzonych do obrony pracy mgr. Samo i łatwo to nie przyszło, ale od lat były przesłanki, że wreszcie ktoś doceni i, że warto podnosić swoje kwalifikacje. Uczyłam się, inwestowałam w swój rozwój, a inne pielęgniarki w tym czasie prowadziły sielski żywot albo pracowały na 3 etatach jak szalone. Każda z nas miała wybór :) pamiętajcie o tym.

#102  2017.05.27 03:27:49 ~:)

- Pielęgniarki zmuszane są do podpisywania dokumentu, z którego wynika, iż od 2016 roku zostaną zdegradowane, jeśli nie podniosą kwalifikacji – poinformowała nas czytelniczka. - Uczyć się jednak muszą za własne pieniądze. Wymagania to skutki ministerialnych zmian, które podzieliły personel w ostrołęckim szpitalu. - Nikt nikogo nie zmusza do kształcenia się, jednak od stopnia ukończonych studiów zależą zarobki – komentuje Barbara Baczewska, Przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Dotychczas obowiązywały inne zasady naliczania wynagrodzenia w zależności od stopnia ukończonych studiów lub kursów. Zmiany wymusiło rozporządzenie z 20 lipca 2011 roku o kwalifikacjach zawodowych. Przewodnicząca zaznacza przy tym, że pielęgniarki nie są zmuszane do podpisywania wspomnianego dokumentu, a jest on jedynie informacją dla pracownika. Przekształcenia, które rozpoczęły się w sektorze ochrony zdrowia stawiają przed pielęgniarkami coraz wyższe wymagania kwalifikacyjne. Zmiany ministerialne wymuszające podwyższanie kwalifikacji są korzystne zarówno dla pacjentów jak dla szpitala. Za dobrze wyszkolonym personelem ma iść jakość świadczonych przez placówkę usług. Obecnie na oddziale dziecięcym ostrołęckiego szpitala dokształca się 10-12 pielęgniarek. – Duża część pielęgniarek zaczęła studia licencjackie. Dojeżdżają do Białegostoku, Suwałk. Wymagana jest wówczas zgoda dyrektora na urlop szkoleniowy – wyjaśnia Barbara Baczewska. Otrzymanie urlopu szkoleniowego, zdaniem naszej czytelniczki, która zainteresowała nas sprawą, nie jest ani oczywiste, ani proste. (Nie)równe szanse na większą kasę - Pielęgniarki muszą kształcić się w czasie własnego urlopu wypoczynkowego. Urlopy szkoleniowe oraz szkolne dostają zazwyczaj tylko oddziałowe, ich zastępczynie i "wyjątkowe" pielęgniarki odcinkowe. Młode dziewczyny pracujące poniżej 10 lat nie mają absolutnie szans na pomoc w tym zakresie, ponieważ nie ma opracowanych konkretnych kryteriów przyznawania tego typu urlopów –informuje pielęgniarka. Zarzuty te odpiera przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. – Nie wiem, skąd takie zarzuty. Nie jest to prawdą. Być może osoba, która ma takie zastrzeżenia jest młodym pracownikiem i do końca nie wie, gdzie szukać pomocy w danej sprawie. Oczywiste jest, że urlopy muszą być tak rozdysponowane, by nie zabrakło personelu do pracy – komentuje Barbara Barczewska. - Zgoda dyrekcji jest potrzebna, by dostać urlop szkoleniowy, ale nic mi nie wiadomo o trudnościach w tej sprawie. Wiele osób uczy się, by więcej zarabiać - dodaje. Zgodnie z nowym rozporządzeniem pielęgniarka z dyplomem licencjata może liczyć na podwyżkę 300 zł do pensji zasadniczej. Kolejne podwyżki w zależności od podnoszonych kwalifikacji regulują przepisy. Problemem jednak dla młodych pielęgniarek są finanse. By kwalifikacje podnieść trzeba średnio wydać kilka tysięcy zł. Dwuletnia specjalizacja to koszt ok. 5-6 tys. zł. Kurs kwalifikacyjny – 1000 zł. Studia magisterskie to już wydatek ok. 10 tys. zł. Degradacja za brak dyplomu - Z pensji pielęgniarki z wykształceniem licencjackim, która ma 5-letni staż pracy trudno odłożyć na studia magisterskie – komentuje czytelniczka. Jest to jednak niezbędne, żeby zgodnie z zapowiedzią, którą podpisują pielęgniarki, "nie spaść" w hierarchii. Degradacja w przypadku przeciętnej pielęgniarki z wykształceniem licencjackim, pracującej około 5 lat, to zmniejszenie pensji o 300 zł. Różnica ta wynika dokładnie z nowego rozporządzenia o kwalifikacjach zawodowych. Zostanie bowiem zdegradowana ze stanowiska młodszego asystenta do starszej pielęgniarki. Ratunkiem są więc jedy

#103  2017.05.27 22:53:18 ~on

BZDURY ! NA BANK WIEKSZOSC PIELEGNIAREK I TAK UCIEKNIE OD ZAWODU! A DRUGA CZESC ZWOLNI SIE SAMA! TO JEST DOPIERO POCZATEK WIELKIEGO KRACHU PIELEGNIARSTWA!

#104  2017.05.27 22:55:12 ~Irka-Piel/

Zgadzam sie! Ten krach jest nieunikniony, i to jest wina izb naszych ,nikogo wiecej, nic nie potrafia te baby załatwic, maja nas za NIC! tylko kawusie-srusie, durne konfernecje,bzdety ucza itd,

#105  2017.05.27 22:58:48 ~piel.

Niestety, szkoda,ze tak sie dzieje, ja nic nie mam do nauki bo czasem to fajne jest, ale nie za taką cene wlasnego zycia osobistego! To jest prawo w całej Europie, na Zachodzie nie ma,ze pracownik rujnuje swoj własny czas prywatny itd tak jak to jest u nas niestety , a potem wszystkie jestesmy przemeczone na maxa-az mozna bład w pracy nawet popełni! eh, szkoda gadac, jestem za likwidacja izb i to szybko!

#106  2017.05.27 23:00:16 ~on

IZBY ZLIKWIDOWAC JAK NAJSZYBCIEJ! PO CHOLERE ONE SA!

#107  2017.05.27 23:03:52 ~Siostra z

MUSIMY SIE WSZYSTKIE W KONCU ZJEDNOCZYC I NIE PATRZEC NA IZBY! NIECH BEDZIE TAK NP. OBOJETNIE CZY MGR CZY LICENCJAT- NIECH ZARABIAJA OK 4500 PODSTAWY,NALEZY IM SIE, SPOKO PANIE ZE SPECJALIZACJĄ NIECH ZAROBIA PODSTAWY NP. 3600, A PANIE PIELEGNIARKI( BEZ SPECJALIZACJI)- OK. 3000 BRUTTO i BEDZIE GITES! Ale nie takie ochłapy jak tutaj powyzej nam podali cwaniaczki.

#108  2017.05.27 23:05:37 ~michał

NA ZACHODZIE SA 4 STOPNIE PIELEGNIARSTWA, ALE TAM NIE MA AZ TAKICH WIEKSZYCH RÓZNIC W WYNAGRODZENIU I JEST OK.

#109  2017.05.27 23:06:35 ~on

No własnie! zgadzam sie na Zachodzie to tam kazdy stopien pielegniarki zarabia GODNIE!

#110  2017.05.27 23:10:33 ~Wojtek

Ja pracuje w chwili obecnej w ANGLII! he i nie mam ani zadnej tam specjalizacji ani mgr ani lStudu=ium itd, mam LICEUM MEDYCZNE ukonczone, pracuje w miejscowosci w ANGLII ok. 50 tys. mieszkanców tutaj, tu biorą wszystkie pielegniarki -bez wzgledu na stopien,wykształcenie i inne tego typu rzeczy, LICZY SIE TYLKO DOBRA ZNAJOMOSC ANGIELSKIEGO! Reszta nie ma tutaj znaczenia! Bo laca tu bardzo dobrze i jest super1 OLewam pielegniarstwo w Plsce ,bo to widze idzie ku gorszemu niestety! Niedługo bedzie echo w szpitalach polskich po pielegniarkach he he, SEE YOU! :)

#111  2017.05.27 23:19:48 ~PIEL

NIKT TERAZ NIE ZAMIERZA ROBIC MGR ALBO SPECJALIZACJI,Z KTÓREJ I TAK NIC NIE WYNIKA,BO TO TYLKO POWIELANIE I POWTARZANIE TEGO CO BYŁO JUZ I CO JEST- TZW. UCZENIE SIE BZDET I NABIJANIE TYLKO KASY PANIOM Z IZB ! WYNOCHA! POŁOWA PIELEGNIAREK POZWALNIA SIE NA BANK HE HE I BARDZO DOBRZE :)

#112  2017.05.27 23:22:02 ~MGR

W ANGLII I RLANDII, ORAZ W AUSTRALII PRZYJMUJA TERAZ BEZ MGR I LICENCJATU, A SPECJALIZACJA WOGÓLE NIE JEST BRANA POD UWAGE BO ONI MAJA SWOJE ZASADY I TAK, MOJ KOLEGA JEST ODDZIAŁOWYM W NIEMCZECH PO LICEUM MEDYCZNYM I MA DUZY SZACUNEK TAM I SMIEJE SIE Z NASZEGO SYSTEMU TERAZ.

#113  2017.05.28 16:13:44 ~wszystkie

Magisterki bez specjalizacji powinny być zwolnione z płacenia składek na Okręgową izbę Pielęgniarek i Położnych ,bo izby nie wywalczyły im podwyżek ,bo może panie z Izb nie mają magistra pielęgniarstwa

#114  2017.06.01 16:03:44 ~też pielęg

Te wpisy są żenujące, nic dziwnego że tak źle jesteśmy postrzegane przez naszych pacjentów. Prestiżu dla naszego zawodu tym jadem nie zdobędziemy.

#115  2017.06.02 15:21:35 ~motyl

Odnosząc się do postanowienia ministerstwa zdrowia o zrównaniu mgr z piel . ( 0.64 ) to HAŃBA W BIAŁY DZIEŃ I W NAJCZYSTSZYM WYDANIU KPINY robi sobie ministerstwo przy aprobacie , wiadomo czyjej " .Ale to nie przejdzie bo ja zwracałem się z tym problemem do Prezydenta , który podpisuje wszystkie ustawy i poruszałem problem TEGO BUBLA W NAJGORSZYM WYDANIU . I to jest przykład na TO ŻE POMIMO IŻ UKOŃCZYŁYŚCIE WYŻSZĄ UCZELNIĘ ( Wasi pseudo razem z ministrem WYSTAWILI DO WAS ZA TO CO ? CZTERY LITERY ) i tak też będzie po zrobieniu przez WAS SPECJALIZACJI . Ja za to ręczę bo konowalstwo się o to postara . Powinien więc też ZNIKNĄC PKT 3 ( lekarz bez specjalizacji ) . TO NIE PRZEJDZIE BO PREZYDENT TEGO BUBLA NIE PODPISZE ( BO to wbrew konstytucji Art .32 pkt1 : wszyscy są wobec prawa równi . Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne .Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym ,społecznym ,lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny . Chociażby z przyczyny takiej że ( konowały chcą nadal wyzyskiwać Panie i czerpać z tego profity ) To nie może stać się za panowania obecnego Prezydenta .Art 126 konstytucji pkt1: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jest najwyższym przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej i gwarantem władzy państwowej .Pkt 2 mówi : Prezydent czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji , stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium .

#116  2017.06.02 15:30:34 ~motyl

Panie z IZB , pierdzą w stołek i nic ale to kompletnie nic nie robią i nie robiły na rzecz poprawy PAŃ SYTUACJI , TE IZBY POWINNY ZNIKNĄĆ RAZ NA ZAWSZE ABY ŚLAD PO NICH ZAGINĄŁ .Bo jaki jest sens utrzymywania ,tworu , który WAM NIE SŁUŻY A WRĘCZ PRZECIWNIE - SZKODZI a Wy musicie płacić haracz w postaci składek na tych , OSZOŁOMÓW " Widzicie przecież to na każdym kroku CO DLA WAS ROBIĄ ? BOKAMI i tyle . Piszcie pisma do IZB z WETEM ( że nie chcecie płacić na nich składek bo nic dla Was nie robią DOBREGO ) . Bo jak można płacić składki na ,TWÓR " który jest przeciwko WAM - to nawet jest nielogiczne .

#117  2017.07.20 08:19:20 ~ao

Tytuł magistra PIELĘGNIARSTWA - to nie wykształcenie ogólne jak ktoś pisze , program studiów pielęgniarskich magisterskich mówi o modułach kształcenia tj. moduł kliniczny, moduł zarządzający- czyli zawiera specjalizację.

#118  2017.08.20 18:18:11 ~Odp dla An

Problem w tym ze pielegniarki nie poszly na lic mgr z checi rozwoju i podniesienia swoich kwalifikacji tylko z checi pokazania jadna przed druga ze ma lepsze wyksztalcenie ( do zmiany pampersow) chcialy podniesc swoje ego, lepiej sie poczuc majac tych kilka literek przed nazwiskiem Jestem ciekawa czy na nagrobkach tez kaza sobie pisac po smierci tych kilka literek, jak to robia niektorzy dr ( dr n m hab itd Henryk Bulecka ) ha ha ha

#119  2017.09.03 09:17:45 ~Ukaramy za

Jest jeszcze kategoria mgr piel. ze studiami podyplomowymi i nie sądzę, aby te podyplomówki były mniej warte od specjalizacji. Niekompetencja czy brak wyobraźni osób układających tą tabelkę poraża. PROJEKT MUSI ZOSTAĆ DOPRACOWANY, NIE MOŻNA POZWOLIĆ NA TAKĄ CHAŁĘ

#120  2017.09.27 09:36:11 ~Zosia

U mnie w szpitalu związki zawodowe dogadały się z dyrekcją i studia podyplomowe uznano za specjalizacje. Atak swoją drogą żal mi że tak jedna drugiej podcina skrzydła. Jesteśmy jedną grupą zawodową jesteśmy PIELĘGNIARKAMI nie ważne z jakimi kompetencjami a jedna drugą by utopiła w łyżce wody.