Wiceminister zdrowia (pielęgniarka) pisze do nas, że "charakter naszej pracy sprawia, że nie mamy do czynienia nie tyle z zawodem co właściwie z powołaniem" oraz życzy tego, aby "każdy dzień Państwa heroicznej pracy...".

Działalność wiceministra zdrowia (pielęgniarki)

       


Szanowne Panie Pielęgniarki, Panowie Pielęgniarze,

Szanowne Panie Położne, Panowie Położni,

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Dnia Położnej, składam Państwu, wyrazy najwyższego szacunku i uznania za codzienny trud wykonywania niełatwej pracy, wymagającej poświęcenia, odpowiedzialności i bez wątpienia, miłości do drugiego człowieka.

Dziękuję za Państwa serce, cierpliwość oraz profesjonalizm. Tylko Wy wiecie, jak połączyć fachową wiedzę i umiejętności z serdecznością i wsparciem. Jan Paweł II powiedział: „ (…) Charakter pomocy niesionej choremu, jego pielęgnacji sprawia, że mamy do czynienia nie tyle z zawodem, co właśnie z powołaniem”. To zawód obdarzany wielkim zaufaniem społecznym, który wymaga wyjątkowych predyspozycji oraz ogromnej wiedzy i umiejętności.

Proszę przyjąć życzenia dobrego zdrowia, szczęścia w życiu osobistym, zawodowym oraz życzenia tego, aby każdy dzień Państwa heroicznej pracy niósł ze sobą poczucie pełnienia wspaniałej służby drugiemu człowiekowi.

Józefa Szczurek-Żelazko

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia

11 maja 2017 roku

Tekst pochodzi ze strony internetowej szczurek-zelazko.pl

Zobacz także:

Co roku 12 maja szopka. Wmawia się pielęgniarkom i położnym w dniu ich święta, że osoby wykonujące te zawody "pełnią służbę" i mają "poczucie misji". To nie prawda. Nie pełnią żadnej służby i nie mają poczucia pełnienia żadnej misji. Po prostu, chcą pracować w normalnych warunkach i być wynagradzane jak profesjonaliści!

Komentarze użytkowników

#1  2017.05.12 11:28:36 ~infirmaria

Tylko ksiądz czy zakonnica powołaniem nie muszą nakarmić dzieci a ja niestety TAK! i to chyba zasadnicza różnica! czy inne służby też maja powołanie?

#2  2017.05.12 11:34:19 ~Renata

Po prostu brak słów, gdy mówi to niby nasza przedstawicielka w ministerstwie. Służba, heroizm - slogany i jeszcze raz slogany a gdzie gratyfikacja pieniężna aby można było godnie żyć i korzystać z piękna tego życia!

#3  2017.05.12 11:43:53 ~Pielęgniar

Jeszcze sobie z nas żartuję . Obraźliwe słowa. Myli słowa predyspozycje zawodowe a powołanie ( powołanie to ma ksiądz lub zakonica i nie zawsze w dzisiejszych czasach) . Jedyne wyjście z kryzysowej sytuacji to natychmiastowe podwyżki, aby zachęcić młode pielęgniarki. Mam pytanie jeszcze -ile lat będzie nas poniżać i okłamywać. Czy lepiej wydawać na cudze pielęgniarki? . ( chińskie czy ukraińskie ). Niech żyje patriotyzm .

#4  2017.05.12 11:56:21 ~pielęgniar

Pani minister niech sobie gdzieś wsadzi te życzenia my chcemy realnych podwyżek norm zatrudnienia i szacunku nie od ludzi bo ten już mamy tylko od was rządzących

#5  2017.05.12 12:03:40 ~Joanna

Ręce opadają. XXI wiek, środek europy, era komputeryzacji a tu słowa jak za czasów Florencji. Kiedy w końcu co niektórzy przestaną mylić powołanie ze zwyczajną kulturą, życzliwością i odpowiedzialnym wykonywaniem swoich obowiązków. Zawód pielęgniarki jest zawodem, za który należy się godziwe wynagrodzenie. Co mi z " poczucia pełnienia wspaniałej służby drugiemu człowiekowi" droga pani Józefo? Zapłacę za to rachunki, wyjadę na zasłużony urlop po tej jak pani pisze heroicznej pracy?

#6  2017.05.12 12:29:36 ~katarzyna

Zostawcie Jana Pawła II w spokoju, bo to bluźnierstwo używać jego słów w liście pełnym obłudy.

#7  2017.05.12 12:30:45 ~PIELĘGNIAR

No nie ma co odważna jest ta nasza wiceministrowa pielęgniarka Szczurek-Żelazko - śmiechu warte! Pańszczyzna odwalona, u siebie w portaliku służbówkę wypociła i to jeszcze z odwołaniem się do Jana Pawła. Pewnie wiceministrowa pragnie z nas uczynić usłużne siostrzyczki za miseczkę ryżu. Kobieto czy tak trudno było by wczoraj, dziś pójść do telewizji polskiej - do waszego ulubionego pisowskiego programu INFO i złożyć po ludzku życzenia! I przede wszystkim zapowiedzieć bardzo ważną, otwartą debatę telewizyjną o przyszłości polskiego pielęgniarstwa, bo w takich warunkach jak obecnie pracować się nie da! Jest nas za mało, praca ciężka a pacjenci coraz częściej wyrażają się o nas negatywnie - szkoda tylko tych pacjentów ale - NIE NASZA TO WINA !

#8  2017.05.12 12:31:35 ~Piel.

Do 7 brawo !

#9  2017.05.12 12:33:26 ~My piel.

Słuchajcie czas najwyższy podjąć szybkie i skuteczne działania!

#10  2017.05.12 12:34:44 ~Piel.

Pani Józefo a dlaczego to pielęgniarce nie przystoi 13-ta pensja?

#11  2017.05.12 12:35:27 ~Erka

Do 10 mądre pytanie - pewnie retoryczne !

#12  2017.05.12 12:36:45 ~ja

Do 6-7 prawda

#13  2017.05.12 12:55:55 ~fox

To są prowokacje pisane z premedytacją. Wszyscy wiedzą , że wystarczy tak napisać i przez pół roku mają was z głowy, bo przeżywacie ten wpis jak stonka oprysk i jednocześnie zapominacie o protestach i strajkach. Wasza mentalność jest prosta jak sztacheta i wladze wykorzystują to do bólu . Wiedzą też, że drugie pół roku bedziecie skakać sobie do gardeł i licytować się na lic. spec. czy inny skrót przed nazwiskiem. DZIĘKUJĘ.

#14  2017.05.12 13:03:15 ~Piel.

Wczoraj info w super stacji w tvp : przeciętne wynagrodzenie w Polsce w pierwszym kwartale wyniosło 4,350 - może te drobne nie dokładnie piszę bo nie pamiętam tych groszy - no i co wy na to?

#15  2017.05.12 13:03:50 ~obserwator

Do 7 dobre!

#16  2017.05.12 13:19:52 ~assja

No cóż kochani nie od dziś wszak wiemy,że punkt widzenia zależy od siedzenia.

#17  2017.05.12 13:21:14 ~ja

Do 16 to i my wiemy, piszcie konkrety a ble, ble, ble to po co ?

#18  2017.05.12 13:21:58 ~piel.

Do 14 no proszę a my ubogie krewne murzyna !

#19  2017.05.12 13:23:09 ~Piel.

Do 10 słuszna uwaga ale pytanie pozostanie bez odpowiedzi, przykre i bardzo niesprawiedliwe!

#20  2017.05.12 13:37:36 ~20

Do wiceministra -proszę wrócić do powołania !

#21  2017.05.12 13:57:41 ~Majka

Przykre te wszystkie informacje . Projekty ustaw i inne propozycje bez pokrycia! Podziały dokonywane w środowisku piel. i poł są celowe! By tym haosem wewnątrz środowiska można żonglować i nadal nie czynić konkretnych kroków z jak najbardziej zasadnymi podwyżkami. Podwyższanie kwalifikacji nic nie zmienia w zakresie obowiązków, może tylko przybywa wiecej zadań? Rzadko wzrost wynagrodzenia. Błędem, nie od dziś, jest zarówno niedoprecyzowany system kształcenia, jak i dowolność pozostawiona pracodawcy w kwestii wynagrodzenia a obecne propozycje w obydwu kwestiach to zupełne nieporozumienie. Specjalizacje niestety też niewiele wnoszą zarówno w kwestii kompetencji jak i wynagrodzeń. Mnożenie kursów i specjalizacji,które spokojnie można zredukować do kilku to tylko kolejna metoda na uszczuplanie dochodów piel i poł,i dobry sposób na utrzymywanie organizatórw. A dofinansowanie do kształcenia na kier. pielęgniarskim ma rozwiązać problem z niedoborem ? A co dalej !

#22  2017.05.12 13:57:44 ~parafianka

Czy wie ktoś może skąd wyruszają pielgrzymki na czuwania modlitewne w intencji ks. Mateusza Urdzeli?

#23  2017.05.12 13:58:35 ~funia

Do 20-dobre i naszych pensji.

#24  2017.05.12 14:10:58 ~piel.

Do 22 pielęgniarki w Polsce to służbnice i dlatego jest jak jest!

#25  2017.05.12 14:11:27 ~MY

SKANDAL - ZERO ŻYCZEŃ W MEDIACH!

#26  2017.05.12 14:17:47 ~eryka piel

Zaraz mnie cos trafi! Co za głupia baba. Niech nie pieprzy o powołaniu! ; to normalna ciezka harówka! Ksiądz ma powołanie i jest księdzem ale kasy ma jak lodu. Czyli jesli mylą oowolanie z zawodem to niech placa nam taka kasę jak maja np. Księża! My chcemy godnie zarabia ! ; aby godnie żyć!

#27  2017.05.12 14:29:01 ~Miriam

Szkoda ze tak to widzi dzisiaj Pani Minister. Coby nie doczekała się powiedzenia " Jaka płaca taka praca". Pielęgniarka to jest zawód a nie powołanie. Nie mam zamiaru nikomu służyć. W przeciwnym wypadku poszlabym do zakonu.

#28  2017.05.12 16:50:43 ~Ewa

Niech się w dupę pocałuje i nie składa żadnych życzeń.

#29  2017.05.12 17:22:40 ~alfa

Nie mogę tej Szczurek czytać! W dzień naszego święta jeszcze dokopała.

#30  2017.05.12 17:53:35 ~Fruzia

Za samo powołanie chleba nie kupię.

#31  2017.05.12 18:35:40 ~pielęgniar

Józefo,mogę tak napisać ,jesteśmy pielęgniarkami,wiek zbliżony,koleżankami nigdy nie będziemy,to jest żenujące,jak można pisać takie bzdury,jak można tak poniżać pielęgniarki,powołanie,misja? My ciężko pracujemy,na dyżur idziemy jak na wojnę,bo nie wiemy czy fizycznie będziemy w stanie podołać obowiązkom nie popełniając błędu,bo pacjent jest dla nas najważniejszy i oczekujemy za tą ciężką pracę godnego wynagrodzenia,a takowego nie mamy.Czekają nas głodowe emerytury po 40 latach pracy ponad siły.I co Ty na to?

#32  2017.05.12 18:53:40 ~anka

Pani Józefo- chyba jest pani zorientowana, a przynajmniej myślę, że powinna pani być i wiedzieć, że pielęgniarkami Florencji były prostytutki, ladacznice i kobiety z półświatka, które w ramach zadośćuczynienia za swoje postępy odbywały karną służbę przy chorych. Dzisiaj świat się zmienił i prostytutka zarabia po 100- kroć więcej od pielęgniarki. I proszę już nie wciskać kolejny raz kitu o służbie, powołaniu i miłości do bliźniego. Dzisiaj kobieta wstydzi się powiedzieć, że jest PIELĘGNIARKĄ, a nie prostytutką. Czy w końcu zajmie pani jakieś stanowisko będąc na "urzędzie", które pozwoli powiedzieć o pani za jakiś czas, że "ta KOBIETA" dowartościowała grupę z której sama się wywodzi, czy osoba pani pójdzie w niepamięć z łańcuszkiem niewybrednych słów. Pozdrawiam pielęgniarka- pielęgniarkę!

#33  2017.05.12 19:04:40 ~Ona

Tak bym chciała choć raz mieć ministra zdowia z powołania. No i z empatią do naszego zawodu :)

#34  2017.05.12 19:04:42 ~Ona

Tak bym chciała choć raz mieć ministra zdowia z powołania. No i z empatią do naszego zawodu :)

#35  2017.05.12 22:48:34 ~motyl

Czyżby szczurek nie czuła się pielęgniarką że życzenia składa na stronie szczurek .pl .Właśnie PIEPRZY TRZY PO TRZY PARA PIĘTNAŚCIE . Ależ kłamstwa tam nawciskała a najlepsze to z tym że ZAWÓD OBDARZONY ZAUFANIEM SPOŁECZNYM i ile jeszcze innych kłamstw .A to jak upokarza się MAGISTRÓW PIELĘGNIARSTWA POMIJAJĄC W TABELI WSPÓŁĆZYNNIKÓW PRACY to o TYM CISZA . A przecież jeszcze gorący projekt nowej ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia . MOŻE O TYM COŚ BY SIĘ WYPOWIEDZIAŁA . Ale ona nic nie ma do powiedzenia TAK NAPRAWDĘ . A te życzenia WSADŻ SOBIE NIE POWIEM GDZIE I NIE OBRAŻAJ PAŃ BOŚ ICH NIE GODNA .

#36  2017.05.13 08:28:17 ~pielęgniar

Nasze panie z Izb nic nie zrobią bo taki podział jest im na rękę więcej kasy z nas wyciągną bo będziemy się doksztalcac za własne pieniądze a nasza pani Lucyna niedługo odchodzi zapytajcie jej jaka ma pensje i z jaką odprawa odchodzi bo mi się nogi ugiely ile ma za to jak nas sprzedała. W izbach siedzą te którym pracować się nie chce tylko kasę ciagnac z koleżanek wymienić je wszystkie na madre młode które mają coś do powiedzenia i coś sobą reprezentują

#37  2017.05.13 09:19:22 ~Aqua

Do 36 nie wymienić tylko zlikwidować twór , który w większości markuje działania na rzecz NASZEGO środowiska.

#38  2017.05.13 11:28:06 ~pielęgniar

Pielęgniarka ma powołanie a wiecie do czego DO KLEPANIA BIEDY

#39  2017.05.13 11:47:09 ~do # 36

Błyśnij wreszcie czynem a nie językiem i szkalowaniem ludzi, którzy mimo zaszłości wiekowych próbowały coś zdziałać bez pomocy tych którzy jątrzą; bo boją się tak na prawdę własnego cienia!

#40  2017.05.13 11:52:09 ~Inka

Od tego powołania to pani Żelazko aż wice miniatrem została i bierze tęgą kasę.Na powołaniu to nawet ksiądz zarabia.

#41  2017.05.13 12:07:03 ~pielęgniar

Do 39 dwa lata temu była ogromna szansa żeby w końcu postawić nasz zawód na nogi wynegocjować takie podwyżki żebyśmy byly zadowolone była zgoda ze związków i z Izb i byłyśmy gotowe na wszystko i co w nocy nas sprzedały i żebyśmy nie zdarzyly zareagować porozumienie zostało ujawnione jak nic się nie dało zrobić wiec nie pisz o jatrzeniu i skalowaniu ludzi bo to porozumienie nie podpisywał byle kto tylko nasze przedstawicielki z samej góry które później obwiescily zwycięstwo i pojechały na wycieczkę żeby uniknąć niewygodnych pytan to o czym to świadczy wybralysmy je po to żeby nas godnie reprezentowały a co zrobiły i jeśli chodzi o wiek to nikomu go nie wypominam ale znam takie pielęgniarki które pomimo wieku emerytalnego nie jednej młodej dały by rade a o tym porozumieniu mówiły hańba

#42  2017.05.13 12:09:53 ~Aqua

41- prawda.

#43  2017.05.13 12:17:43 ~mgr piel.

Ja Pielęgniarka: 1) chcę być traktowana jak profesjonalistka, kobieta, człowiek; 2) chcę aby moja ciężka i odpowiedzialna praca była doceniana i godziwie opłacana- na jednym etacie! ; 3) chcę mieć czas na wypoczynek, relaks i życie rodzinne ; 4) mam dosyć zakłamania i obłudy o etyce zawodu, normach zatrudnienia i prestiżu zawodu ; 5) mam dosyć wmawiania nam, że nasz zawód to powołanie, a praca to służba drugiemu człowiekowi; 6) mam dosyć zastraszania nas, rosnących wymagań, niekończących się kursów, szkoleń, bez względu na poziom wykształcenia i nic nie wnoszacych, a zabierających nam resztę wolnego czasu i nierzadko płatnych ; 7) mam dosyć ignorancji naszego samorządu, NFZ-tu i PIP, i mydlenia nam oczu na przestrzeni lat o pracach nad dobrymi zmianami; 8) chcę być traktowana jak wartościowy pracownik, a nie jak siostra zakonna na misji ; 9) chce mieć prawa w pracy, a nie tylko obowiązki, -teraz mamy prawo milczeć, bo wszystko, co powiemy może być użyte przeciwko nam; 10) nie mam chęci wysłuchania życzeń 12 maja od kolejnych decydentów, którzy przez te wszystkie moje lata pracy (ponad 30), zrobili wszystko żeby mi ten zawód obrzydzic, i pozbawić energii i możliwości satysfakcji z wykonywanej pracy.

#44  2017.05.13 20:13:22 ~do #41

Skoro wybrałaś takie a nie inne przedstawicielki no to masz co masz! ale chwała Ci za to, że w ogóle wzięłaś udział w wyborze bo znam takie baby które nie ruszą d.y a gdaczą jak kury tylko nie tu gdzie trzeba; teraz trzeba spijać tą wybraną śmietankę:)

#45  2017.05.14 10:53:23 ~Też piel

Moje drogie koleżanki!Chcecie uznania i pieniędzy?to przestańcie pracować na dwa i więcej etatów!Prezesów spółek i szpitali jak psów jest pełno, nie chcąc stracić intratnych stanowisk będą musieli zatrudnić pielęgniarki walcząc między sobą o nas, uważam, że stawki mogą zacząć się od np. 50 zł za godzine lub 4500 zł netto, ale to już zależy tylko od NAS!