Planowano zebrać MILION! Zebrano niespełna 240 tysięcy podpisów pod projektem ustawy, która płacowo robi pielęgniarki i położne: "w balona", "na szaro", "w konia", "w trąbę". Autorami ustawy są... ( o zgrozo) związki zawodowe. Ustawa trafi teraz do sejmu.

(NIE)porozumienie Zawodów Medycznych, a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

       


 

(NIE)porozumienie Zawodów Medycznych,

a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

 

Porozumienie Zawodów Medycznych zebrało prawie 240 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia.

Ustawa ta miała "określać sposób ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, uwzględniający rodzaj wykonywanej pracy oraz kwalifikacje wymagane przy jej wykonywaniu oraz tryb przyznania wynagrodzenia". 

Czy tak jest? Niestety nie!

Planowano zebrać MILION podpisów. Zebrano 240 tysięcy. Pracowników ochrony zdrowia jest w Polsce 600 tysięcy. Czyli gdyby przyjąć, że podpisy złożyli tylko pracownicy ochrony zdrowia to tylko niespełna połowa pracowników zatrudnionych w ochronie zdrowia złożyła podpisy pod projektem aurorstwa (NIE)porozumienia Zawodów Medycznych? Przypadek?

Jedym z czynników, które o tym zdecydowały jest fakt, że ta ustawa jest po prostu NIESPRAWIEDLIWA wobec najliczniejszej grupy zawodowej w ochronie zdrowia - pielęgniarek i położnych. 

Jaką krecią robotę zrobiono tym projektem naszej grupie zawodowej info wkrótce na portalu. Oczywiście wykorzystało to ministerstwo zdrowia(!?).  

Cały projekt przedmiotowej ustawy opublikowaliśmy w listopadowym wydaniu Ogólnopolskiego Miesięcznika Gazeta Pielęgniarki i PołożnejTekst projektu zobacz tutaj

Wiecej informacji w przedmiotowej sprawie znadziesz pod linkiem: (NIE)porozumienie Zawodów Medycznych, a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.

Autorzy ustawy zrobili pielęgniarki i położne: "w balona", "na szaro", "w konia",  "w trąbę". 

Przykład 1. 

(Proszę nie jarajcie się poniższymi liczbami! I tak na to nie ma środków finansowych. Liczby maja tyko pokazać w jaki sposób (NIE)porozumienie Zawodów Medycznych, sytuuje osoby wykonujące zawód pielęgniarki i położnej w stosunku do osób wykonujących inne zawody medyczne).

Pielęgniarka magister pielęgniarstwa. Posiada 20 letni staż pracy. Ma wynagrodzenie zasadnicze w wysokości - 5 850 zł;

Ratownik medyczny z wykształceniem wyższym. Posiada 6 letni staż pracy. Ma wynagrodzenie zasadnicze w wysokości - 7 800 zł.

Nie to nie pomyłka. Ratownik medyczny ma mieć wynagrodzenie zasadnicze wyższe od pielęgniarki o 2 000 złotych. Tak zdecydowało porozumienie zawodów medycznych!

Przykład 2. 

Pielęgniarka absolwentka liceum medycznego. Posiada 25 letni staż pracy. Ma wynagrodzenie zasadnicze w wysokości - 5 850 zł;

Ratownik medyczny absolwent studium medycznego ma wynagrodzenie zasadnicze w wysokości - 5 850 zł.

Ale to nie koniec... 

We wrześniu 2018 roku ratownik medyczny będzie posiadał staż pracy ponad pięć lat. Dlatego jego wynagrodzenie zostanie podniesione. Bo tak zdecydowno w ustawie autorstwa (NIE)porozumienia Zawodów Medycznych, a którą poparły panie w czepkach. 

Wobec powyższego wynagrodzenie tego ratownika medycznego absolwenta studium medycznego zostanie podwyższone do kwoty 6 825 złotych

UWAGA!!! (NIE)porozumienie Zawodów Medycznych nie obdarzyło grupy zawodowej pielęgniarek i położnych przywilejem w postaci wzrostu wynagrodzenia ze względu na staż pracy. 

Wobec tego wynagrodzenie pielęgniarki nie zostanie podwyższone jak w przypadku ratownika medycznego. 

Mariusz Mielcarek 

Zobacz także:

Aktualności według działów: NIE)porozumienie Zawodów Medycznych, a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

Komentarze użytkowników

#1  2017.05.15 17:00:47 ~piel

Przed chwilą przeczytałam artykuł pod linkiem- http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-05-15/trzy-srednie-krajowe-dla-lekarza-dwie-dla-pielegniarki-240-tys-podpisow-pod-projektem-wzrostu. -------ciekawe

#2  2017.05.15 17:05:52 ~piel

No i dzieje się, następny link----http://starogardgdanski.naszemiasto.pl/artykul/starogard-gdanski-pielegniarki-sa-rozchwytywane-przez,4116040,art,t,id,tm.html

#3  2017.05.15 17:22:41 ~Ja

Czlowieku rzygac sie chce na to twoje jatrzenie. Nie planowano milion tylko 100 tysiecy miernoto

#4  2017.05.15 17:37:47 ~funia

Sprzedawców nie brakuje i w naszej grupie.

#5  2017.05.15 17:54:51 ~Celina

Do Ja Pomijając fakt tego miliona, czy pozostałe informacje, które podał Pan Mariusz są zgodne z prawdą? Czy rzeczywiście taki był plan podwyżek, jak opisał? Poproszę o rzetelną odpowiedź.

#6  2017.05.15 18:07:55 ~piel

Oczywiście, że pan Mariusz miał i ma rację. Dzięki tej dyskusji na tym forum (czasami zbyt nerwowej) może dla pielęgniarek będą korzystne propozycje podwyżek. Myślę, że autor 3 wpisu nie jest pielęgniarką, pielęgniarzem i te propozycje były mu na rękę.

#7  2017.05.15 18:19:39 ~IDA

Tym razem pozwolę sobie na ironię,o co wam chodzi,czego chcecie i czego się spodziewacie.Głównie biadolimy ,obrzucamy się błotem itd.Chociaż też potrafimy obiecywać pomoc i obronę np.mlodszej koleżance z Chrzanowa (której trzeba bylo służyć pomocą przed wywiadem ,to do Pań z Izb ,które kolejny raz pokazały jak dbają o nas i nasz wizerunek ,wystarczyło być i wspierać trakcie realizacji wywiadu.Jeśli chodzi o projekt,mamy na co sobie zasłużyliśmy,patrząc krótkowzrocznie,lapczywie,myśląc że wreszcie ktoś będzie chciał spojrzeć na naszą grupę zawodową łaskawym okiem.(To było,SZKLANE DOMY:)Zero nauki i wniosków.PRZESTAŃMY, BIADOLIC ,ZACZNIJMY KONSTRUKTYWNIE MYŚLEĆ I DZIAŁAĆ.WYKORZYSTAJMY TEN PORTAL DO EFEKTYWNEGO DZIALANIA,A NIE DO PODSYCANIA ZŁYCH EMOCJI.POZDRAWIAM. Czekam na dobre pomysły do ralizacji,które przyniosą EFEKTY,a nie wylewnie swoich żali na forum. .

#8  2017.05.15 18:39:18 ~Ja

Autor 3 komentarza jest pielegniarka ale ma juz dosc jatrzenia i bezproduktywnej krytyki. Wole miec te 1,5 czy 1,75 sr krajowej niz prawie zero jak obecnie

#9  2017.05.15 19:22:42 ~Aqua

Jest grupa 50 pielęgniarek , jest pomysł , rozmowy , które toczą się przez 3 tygodnie , spotkanie z pracodawcą .wypowiadają się 2 pielęgniarki , reszta ogląda paznokcie . Kolejne dni - nie patrzą sobie w oczy , szybciej po pracy biegną do szatni . Inicjatywa wpada do kosza . Do 7 - jaki masz pomysł ?

#10  2017.05.15 19:54:42 ~jula

Jeny ludzie, zamiast cieszyc sie ze zamiast 2 tys zl dostaniemy wiecej to jest porownywanie sie. i juz proba skłócenia zawodów medycznych. I Panie MAriuszu bzdury Pan pisze, nie planowano 1 miliona a 100 tysiecy a mamy ponadto! to jest sukces. oczywiscie moglibysmy zebrac wiecej ale nam zalezało żeby dobic do 100 000. i niech Pan nie gada ze tylko 1/3 "medykow" i paramedykow to poparło, to bzdury jakies. nie do kazdego mozna było dotrzec najwyrazniej, bo kto nie chce aby w koncu sytuacja sie zmieniła? Nastepnym razem, prosze sie bardziej zastanowić zanim Pan znow zacznie skłócać srodowisko medyczne. A może Pan w ogole ma taką rolę? Żeby skłócić i osłabić to co udało juz nam się pojednać?

#11  2017.05.15 20:05:00 ~Aqua

Może zróbmy piknik na Błoniach UŻYTKOWNIKÓW PORTALU , tam na pewno się pojednamy 1

#12  2017.05.15 20:24:36 ~Pigułydoro

Bez piguł sobie poradzimy! Niech dalej gówno robią bo mają problem że nie mogą leczyć jak my lekarze. Na szczęście Wasze małe móżdżki nie diagnozują bo pogrzeby stałyby się najczęstszą usługa medyczną

#13  2017.05.15 21:59:34 ~do #12

Ja cię kręcę jak dobrze znany mi styl tej wypowiedzi! Ok. 2 lat wstecz krążyły podobne po pewnej instytucji a teraz.no właśnie TERAZ :( :( :(

#14  2017.05.15 22:21:35 ~IDA

Do12.Jeśli jesteś lekarzem to najwyższy czas zacząć pozyskiwać wiedzę teoretyczną,praktyczną oraz życiową ,a w szczególności kulturę osobistą,(niezbędną w pracy,bez pielęgniarek u boku).Natomiast co do małego móżdżku,widzę totalny brak wiedzy z anatomii i fizjologii człowieka.W jaki sposób zadałeś egzamin i ukończyłeś medycynę.Taki ,LEKARZ, stanowi ŚMIERTELNE ZAGROŻENIE. DO AQUA. Mam kilka pomysłów,propozycji,czekam na rozwój wydarzeń,zaangażowanie KOLEŻANEK PIELĘGNIAREK I POŁOŻONYCH. ,BURZA MÓZGÓW, POZDRAWIAM

#15  2017.05.15 22:26:33 ~aliquid

No oczywiście że lepiej jest zarabiać 2 000 zł zamiast 5 850 zł - byleby tylko nikt inny nie zarobił więcej niż my .

#16  2017.05.15 23:20:09 ~M2X

Jakość tego artykułu jest tak kiepska, że szkoda słów. Smutne jest to, że znajdą się ludzie którzy będą ciągle zazdrościli, że inni mają lepiej. Co więcej będą z ww. powodu jak pies ogrodnika.

#17  2017.05.16 01:43:28 ~Mariola

Zenujący artykuł, który ńie wnosi nic. Nie proponuje żadnych konkretnych rozwiązań aby było lepiej tylko nakłania do wiecznej nienawiści i trzymania się biedy. Tak jak ktoś napisał, wolę 5 tys i żeby inni mieli o 600 zł więcej niż męczyć się z obecnym 2 tys. Panie Mariuszu proszę zmienić melodię bo gdybyśmy miały liczyć na Pana to żyłybyśmy w wiecznej nędzy

#18  2017.05.16 05:37:59 ~Rege

I tak nie ma już pielęgniarek nie ma kto czarnej roboty odwalać dotej pory robili nas w balona teraz nie będzie kogo . nie ma kto walczyć . A związki zaw. Zginą śmiercią naturalną wkońcu kto ich utrzymuje? Pielęgniarki których już nie ma? Te z Ukrainy? Życzę powodzenia

#19  2017.05.16 07:08:23 ~Aqua

Do 14 - to co piszesz jest żałosne ! Gdzie TE Twoje pomysły ? Pustka ?

#20  2017.05.16 08:08:43 ~Nati

Nie wiem skąd w ogóle takie kwoty 5000. ja mieszkam w małym mieście i mam 2000 brutto.

#21  2017.05.16 09:00:10 ~IDA

Do AQUA,może i żałosne, ale nikt jednym pstryknięciem nie zrobił cudów,jest to proces długofalowy i wymaga pracy ,zaangażowania i cierpliwości.Jedna ,osoba,czy mała grup a nic nie zrobi,trzeba dużego elektoratu.Propozycje:1)STWORZENIE PARTII PIELĘGNIAREK,POŁOŻNYCH I INNYCH ZAWODÓW MED,(LIDER,PREZES,M.MIELCAREK)2)Likwidacja,lub ograniczenie OIPIP(zaprzestanie płacenie składek, dobrowolne) NIC NIE DZIEJE SIĘ SAMO.

#22  2017.05.16 09:58:43 ~Pigułydoro

Do ida. Może weź się za robotę. Kolejna szczekająca, a tylko żre ciastko i pije kawę. Potem dupsko rośnie. Przemęczona jesteś bo ciężką dupę nie jesteś w stanie unieść. Powinni ordynatorzy Was ważyć co tydzień i o przytycie 2 kg na msc automatyczne wylanie z roboty

#23  2017.05.16 11:27:31 ~PielXX

Nawet gdyby nie planowano 1 miliona podpisów "tylko" 100 tysięcy, to nie uważam tych 240 tysięcy za sukces. Skoro samych pielęgniarek jest 3 razy więcej. Pomysły tych pseudozwiązków może i byłyby dobre, gdyby była kasa w Ministerstwie na te projekty. Ale z tą jest problem. Dopiero co czytaliśmy na tym portalu o zmianach od 1 lipca, iż rzekomo mamy mieć lepiej, ale to "lepiej" to było 10-20-30 złotych. Jednak był haczyk w postaci zabrania nam dodatku Min.Zembali (400-1600zł). Zatem naszym kosztem uzupełni się kasa w Ministerstwie, bo łatwo policzyć, iż nawet gdyby podwyżka lipcowa była dla każdej z pielęgniarek po 50zł to i tak 750zł na tę chwilę zostaje w kasie Ministerstwa (gdyż obecnie płacony jest dodatek w wys.800zł brutto). Czy nikt nie widzi tych oszukańczych propozycji? Zastanówmy się na kolejnym "kwiatkiem" - czy nagle pielęgniarce mającej 2500zł brutto rząd podniesie płacę do 5800zł ? Nie bądźmy wszyscy naiwni, bo to tylko takie mamienie nas obietnicami. Jak nie będzie ogólnopolskiego strajku to niestety nic nie wskóramy, bo z górnikami rząd się liczy, bo wyjdą na ulicą, spalą opony, zrobią rozróby. A pielęgniarki? Trochę pokrzyczą, lekarze pośmieją się, a i tak zostaniemy z niczym.

#24  2017.05.16 11:55:25 ~;;;

"Płaca minimalna od 1 stycznia 2018 r. będzie wyższa o co najmniej 49 zł - wynika z prognoz przedstawionych przez Pracodawców RP. W 2017 roku płaca minimalna wynosi 2 tys. zł brutto. "

#25  2017.05.16 12:33:42 ~IDA

Do 23 ,Kultury za grosz,może chociaż troszkę ogłady.Widzę że praktyki z oddziału chcesz propagować innym odnośnie spożywania,trybu życiaoraz kontroli wagi .Nic dodać,bez komentarza.

#26  2017.05.16 12:38:12 ~Aqua

Do IDY - kontroli masy ciała .

#27  2017.05.16 12:55:29 ~alfa

Żenujący poziom dyskusji. Samo ubliżanie! Zróbcie sobie kursy ogłady i obycia z ludźmi. Już widzę Was w pracy przy pacjencie. Biedny pacjent. Aż nie chce się już zaglądać na te forum. ŻEGNAM

#28  2017.05.16 14:00:29 ~Idaida

Piguły są zawistne dlatego poziom dyskusji jest taki jak widzimy

#29  2017.05.16 19:26:32 ~ja

Do 22 cóż za ciemniacki rynsztokowy troll tu przylazł ? my z takimi śmieciami tu do czynienia nie mamy ! s.dziadu!

#30  2017.05.16 19:30:43 ~obserwując

Do 28 a ty kim jesteś ? podaj swoje namiary i sprawdzę twoją zawiść w twoim środowisku a na pewno zawistna jesteś jak tak piszesz! a jeśli piszesz piguły to jesteś zacofaną, wschodnią, buraczaną prostaczką - te określenia dawno wyszły z obiegu !

#31  2017.05.16 19:47:05 ~Aqua

Mam wrażenie , że ten portal to swoista psychoterapia !

#32  2017.05.16 23:54:23 ~Basia

Do każdej pani,która zieje ogniem i pluje jadem .Taka postawa niczego nie zmieni.#30.Ja jestem ze wschodu ale nigdy nie spotkałam się z taką obelgą.Słownictwo naprawdę czysto literackie.

#33  2017.05.17 00:04:03 ~Tragiczny

Najlepiej do konca zycia zarabiajmy 2 tys, niczego nie probujmy, nic nie podpisujmy, tylko nienawidzmy lekarzy i wszystkich innych. Bankowo nam sie od tego polepszy. Zal.pl

#34  2017.05.17 07:07:48 ~Bleh

Do 30. Obrażasz ludzi ze wschodniej Polski, a tam właśnie jest większa kultura. Przemądrzała z zachodniego miasta typu Wrocław bądź Poznań i już się wywyższa. Dno totalne

#35  2017.05.17 10:39:19 ~Aeq

Jako lekarz, nie wyobrażam sobie dobrego prowadzenia chorego bez opieki pielęgniarki. Doświadczona pielęgniarka czy położna to skarb, a chorego leczy się wspólnie, szczególnie tego w ciężkim stanie, leżącego na szpitalnym łóżku. Sam nie miałbym nic przeciwko, żeby pielęgniarka zarabiała więcej ode mnie, jeśli oboje będziemy zarabiać dobrze. Skupcie się na czymś innym niż ciągłe zaglądanie do portfela innych. Większość podpisów zbierali lekarze i studenci, wielokrotnie położne, pielęgniarki odmawiały nawet podpisywania projektów, twierdząc że jest niesprawiedliwy (czy obecne pensje są sprawiedliwe? ), że zebalow, że pip, że lekarze chcą coś ugrać ich kosztem. Były oczywiście pielęgniarki, które poświęciły siły i czas dla projektu, ale to nieduży odsetek wszystkich pielęgniarek w PL. Dodajmy do tego, że w małych miejscowościach i szpitalach te informacje często nie docierały. Dla osób mówiących, że proponowane pensje są nierealne odpowiadam: Trzeba zacząć z wysokiego pułapu, żeby w razie rozmów z rządem mieć z czego schodzić i to nie do poziomu podwyżki rzędu 100pln

#36  2017.05.17 11:52:09 ~Aqua

Do 35 jaka powinna być różnica w uposażeniu zasadniczym między początkującą pielęgniarką a początkującym lekarzem ?

#37  2017.05.21 17:53:04 ~Elmirka

Nikt za nas nie będzie dbał o nasze interesy! Ta propozycja to śmianie się w twarz doświadczonym, wykształconym pielęgniarkom i położnym. Aby coś osiągnąć trzeba czasem zaryzykować. Jest nas na tyle dużo, aby nasz głos został usłyszany. Ochłapy, przynajmniej mnie, nie satysfakcjonują.