Minister Radziwiłł Dzień Pielęgniarki - 12 maja - świętował w dniu 16 maja (?). Dzisiaj odbyło się także pierwsze posiedzenie ministerialnego zespołu ds. opracowania strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce.

Ministerialny zespół ds. opracowania strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce

       


Informacja ze strony ministerstwa zdrowia z dnia 16 maja 2017 roku 

 

Świętujemy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej
 

16 maja w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej z udziałem ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła i wiceminister Józefy Szczurek-Żelazko. Wzięły w nim udział posłanki pielęgniarki RP i przedstawiciele: samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, Polskiego Towarzystwa Położnych, konsultantów krajowych w dziedzinach pielęgniarstwa i położnictwa, laureatów Ogólnopolskiego Konkursu „Pielęgniarka Roku 2016” oraz konkursu „Położna na medal”.

Wyzwania współczesnego pielęgniarstwa

Minister zdrowia złożył najserdeczniejsze życzenia i podziękował za wszystkie działania dotychczas podejmowane na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa w naszym kraju.

W swoim wystąpieniu zauważył, że wyzwania dla służby zdrowia, w tym także dla pielęgniarstwa, są coraz większe. W ocenie ministra Radziwiłła najpoważniejszym wyzwaniem jest niedobór pielęgniarek i położnych.

Minister zwrócił uwagę, że należy na nowo zdefiniować kompetencje w systemie służby zdrowia, w tym kompetencje pielęgniarek i  położnych z wykształceniem wyższym. W ten sposób odniósł się do pomysłu utworzenia nowego zawodu medycznego, będącego zawodem pomocniczym dla zawodu pielęgniarki w systemie opieki zdrowotnej.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko wyraziła radość z okazji powołania Zespołu ds. opracowania strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa. „Mam nadzieję, że uda nam się wyznaczyć strategię, która będzie odpowiadać potrzebom społeczeństwa” – mówiła. Wiceminister nakreśliła najważniejsze cele pracy zespołu, którym ma kierować. Priorytetem jest wprowadzenie takich zmian, które poprawią sytuację zawodową pielęgniarek, stworzą warunki do rozwoju i zagwarantują wysoką jakość usług pielęgniarskich i położniczych.

Pierwsze posiedzenie Zespołu ds. opracowania strategii pielęgniarstwa

Po spotkaniu odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu ds. opracowania strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce.

„Mam nadzieję, że dzisiejsze rozpoczęcie prac nad Strategią na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce będzie rzeczywiście historycznym krokiem w kierunku rozwiązania różnych problemów, które towarzyszą wykonywaniu tych zawodów” – mówił minister zdrowia.

Zespół ma opracować Strategię działań na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce, która będzie wskazywała konkretne kroki, jak należy podjąć, aby poprawić kondycję polskiego pielęgniarstwa i położnictwa.

Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej ministerstwa zdrowia

Zobacz także:

Radziwiłł nic nie robi w sprawie pielęgniarek? To niesprawiedliwa opinia. Przecież powołał wiceministra pielęgniarkę a teraz... Zarządzeniem powołał Zespół do spraw "opracowania strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce".

Komentarze użytkowników

#1  2017.05.16 20:25:40 ~piel

Ja już tego nie ogarniam. W ocenie ministra Radziwiłła najpoważniejszym wyzwaniem jest niedobór pielęgniarek i położnych.

#2  2017.05.16 20:29:26 ~anka

Która pani to Józefa Szczurek?

#3  2017.05.16 20:58:43 ~Piel.

No cóż został wyzwany do odpowiedzi. Wczorajsza Gala w hotelu "Gromada" w Warszawie z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki wydała szybko owoce - powiedziano publicznie, że niestety ale w Gali nie bierze udziału nikt z ministerstwa jak również ministerstwo ograniczyło nam pieniądze na nagrody.Szkoda,że sobie wypłacają takie wysokie nagrody a my nawet 13-tek marnych nie mamy. Ale tylko bez uszczypliwości i sarkazmu proszę! Proszę dziś naszego święta cd a jutro panie ministrze w tvp będą dla nas życzenia w końcu, powiecie o naszym trudzie i brakach w zawodzie i inn. istotnych aspektach? O proszę Szczurek-Żelazko wiceministrowa pielęgniarska PISOWA i Krynicka Bernadetta posłanka PISOWA - wystraszone na fotografii - widok bezcenny !

#4  2017.05.16 21:09:00 ~piel.

Do 3 prawda!

#5  2017.05.16 21:11:55 ~obs.

Obok ministra w okularach ma wredne oczy akurat ich tutaj nie widać ale wredność bije nawet nie była gali z życzeniami - po co nam ona " wstyd środowisko nie zna swojego przełożonego! Co bała się przybyć na Galę 15.05. ?

#6  2017.05.16 21:13:39 ~Magda

Do 2 anka ta wredna w środku! kiedy kobieto debata otwarta w telewizji? - przygotuj pacjentów co ich czeka !

#7  2017.05.16 22:03:37 ~ja

Do 6 prawda

#8  2017.05.16 22:04:00 ~nurse

Do 3 zgadzam się

#9  2017.05.16 22:13:01 ~Winter

Dość gledzenia chcemy kasy i większej obsady na dyżurach amen

#10  2017.05.16 23:06:28 ~nurse

On i tak nic nie zrozumie. Mamy ministra idiotę.

#11  2017.05.16 23:17:43 ~anka

Do 6- dziękuję- widok Józefy bezcenny. Nigdy nie uświetniała ekranu swoją personą, więc TERO JUS WIEM Z KIEM MAM DO CYNIENIA.

#12  2017.05.16 23:21:27 ~funia

Nie widzę trzeciej posłanki J.Szczypińskiej,zajęta kotem? nie słyszałam aby któraś z pan zrobiła coś dobrego.Pozdrawiam.

#13  2017.05.17 07:20:41 ~Aqua

Czy jest dostępny imienny skład całego "Zespołu " z pełnioną funkcją ?

#14  2017.05.17 07:30:28 ~Aqua

"STRATEGIA" powinna wprowadzić min. 2 tygodniowy urlop zdrowotny dla pracowników medycznych średniego szczebla . Opracować rzetelny , obligatoryjny plan awansu poziomego - nie uznaniowy !

#15  2017.05.17 09:45:26 ~mm

Żadna z moich znajomych pielęgniarek które zrezygnowały z zawodu nie żałuje. Teraz wszyscy się budza z reka w nocniku a przez tyle lat szmacono ten zawód konsekwentnie.Kiedy 27 lat temu zaczynałam pracę byłam pielęgniarką, teraz jestem rejestratorką, transportem medycznym, dietetyczka, szatniarką i salową. Kiedys miałam wpisane zapalanie i gaszenie swiatla na podwórzu szpitala.

#16  2017.05.17 10:15:13 ~Piel.

Do 15 jak można się na coś podobnego godzić ?

#17  2017.05.17 11:32:22 ~mm

To też sie nie zgodzilysmy . Groźba wypowiedzeń podziałała .Ale moim zdaniem obrazuje to stosunek naszych pracodawców do pielęgniarstwa.Pielegniarka jako osoba do wszystkiego

#18  2017.05.17 15:04:48 ~piel-ka

Kaporyje

#19  2017.05.18 10:28:41 ~Piel.

Skandal ! Dlaczego nie przyszli na Galę ? za co książę się ma ? wczoraj w tvp był reportaż - promocja zawodu kierowca autobusów - kobieta coraz więcej chętnych a z jakim szacunkiem się wypowiadano! A gdzie ta nasza promocja zawodu? Nawet najlepsza nie pomoże - bo dzieweczyny, kobiety nie chcą pracować w smrodliwych i zeszmaconych zawodach za jałmużnę !

#20  2017.05.18 10:29:40 ~monia

Do 20 brawo ! i nasza w tym wina,że tak jesteśmy postrzegane!

#21  2017.05.18 10:30:19 ~od 20

Miało być do 19

#22  2017.05.18 17:36:38 ~piel

Czy to są gęby przychylne pielęgniarkom ? .Wierzycie, że chcą nam zrobić lepiej ? Popatrzcie na nich. Nie będę już słuchać co mają do powiedzenia w naszych sprawach. Patrzę i wiem.

#23  2017.05.18 19:36:21 ~Aqua

" Absurdem jest żądać szacunku od głupiego , dobra od wroga , dobrej rady od zawistnego". Niektóre wpisy nie dają Nam dobrego świadectwa ,

#24  2017.05.20 11:08:27 ~Obserwator

Do 23 - jakoś ta sentencja nie pasuje mi do powyższego? No cóż emocje robią swoje, zaczyna wrzeć, to dekady niesprawiedliwości wobec pielęgniarek, komentarze zawierają prawdę.

#25  2017.05.20 13:45:13 ~do obserwa

Do 24 wielka prawda

#26  2017.05.21 09:40:19 ~Aqua

Do 24 trudno , nie zrozumiałeś . To , że kierują nami emocje to nic nie stosownego , ale język wypowiedzi , niewybredne epitety - już tak .