Naczelna Izba PiP wywołana do tablicy! Robi się ciekawie! Marszałek sejmu skierował projekt ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia autorstwa (nie)porozumienia zawodów medycznych do konsultacji. Do kogo? Do Naczelnej izby pip. Zatem poznamy stanowisko "przedstawicielek środowiska pielęgniarek i położnych", wobec projektu ustawy, która w sposób niesprawiedliwy traktuje naszą grupę zawodową. Brawo Marszałek!

(NIE)porozumienie Zawodów Medycznych, a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

       


Z informacji zamieszczonych na stronach internetowych sejmu wynika, że marszałek sejmu w dniu 6 czerwca 2017 roku skierował projekt ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, autorstwa (nie)porozumienia związków zawodowych, "do konsultacji". 

Do jakich instytucji?

Miedzy innymi do Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych! Może wreszcie poznamy stanowisko "przedstawicielek środowiska pielęgniarek i położnych", wobec projektu ustawy, która w sposób niesprawiedliwy traktuje naszą grupę zawodową.  

Konsultacje zostały także skierowane do: Krajowej Rady Radców Prawnych, Sądu Najwyższego, Naczelnej Rady Aptekarskiej, Naczelnej Rady Lekarskiej, Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, Krajowej Izby Gospodarczej, Państwowej Inspekcji Pracy, Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.

Mariusz Mielcarek

Zobacz także:

W dniu 1 czerwca 2017 roku projekt ustawy autorstwa (NIE)porozumienia zawodów medycznych, który płacowo robi pielęgniarki i położne: "w balona", "na szaro", "w konia", "w trąbę" został skierowany przez marszałka sejmu do dalszych prac sejmowych. Zobacz cały tekst projektu wraz uzasadnieniem.

Poznaj dwa projekty ustaw, które wpłynęły do sejmu. Dotyczą wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia. Pierwszy ministra Radziwiłła - nie daje praktycznie żadnych szans, na szybki wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. Drugi (NIE) porozumienia związków zawodowych - deprecjonuje rolę pielęgniarek i położnych względem innych zawodów medycznych. Czyli wybór między cholerą a zarazą!

Pielęgniarko i położno! Tego związkowcy z (NIE)porozumienia związków zawodowych tobie nie powiedzą. Jest rok 2018. Weszła w życie ustawa ich autorstwa. Na oddziale internistycznym pracuje pielęgniarka oraz ratownik medyczny. Jakie mają wynagrodzenie zasadnicze? CUDA. CUDA. CUDA!

(NIE)porozumienie związków zawodowych zdecydowanie postawiło na deprecjonowanie zawodu pielęgniarki i położnej. Nawet minister Radziwiłł nie pozwolił sobie na takie działanie wobec naszych zawodów. Przykład? Proszę bardzo...

(NIE)porozumienie związków zawodowych składa serdeczne podziękowania "Pani Lucynie...". Pielęgniarki i położne też dziękują tej pani.

Zobacz także:

Aktualności według działów - Podatek od "bezpłatnych szkoleń" izby pip

Komentarze użytkowników

#1  2017.06.06 17:18:13 ~pielehniar

Jeżeli izby dadzą ciała to musimy zrobić wszystko żeby zostały zlikwidowane nie mam zamiaru płacić na taki twór który szkodzi srodowisku

#2  2017.06.06 17:32:52 ~piel

Dla Izb Pielęgniarek i Położnych oznacza to jedno być albo nie być. Oznaczać to będzie czyje interesy reprezentują. Zaprzepaścili ostatnie ustawy o naszych godnych zarobkach. Teraz pielęgniarki to pamiętają i nie zapomną.

#3  2017.06.06 17:43:54 ~maja

Może zasypiemy e-mailami adres Naczelnej izby aby się wzięły do roboty? bo to czccze gadanie nic nie pomoże :)

#4  2017.06.06 17:43:55 ~maja

Może zasypiemy e-mailami adres Naczelnej izby aby się wzięły do roboty? bo to czccze gadanie nic nie pomoże :)

#5  2017.06.06 18:16:27 ~Do ~maja,

Chcesz zasypać e-mailami NIPiP. Napisz co chciałabyś im przekazać, jakie są Twoje propozycje do korekty ustawy - chyba nie tylko "aby się wzięły do roboty".

#6  2017.06.06 18:22:29 ~do "5

Ok, napiszę i sama wyślę, a wyślesz ze mną? bo dla mnie jest jasne, że to nasza wspólna sprawa, aby nie być nierówno traktowane. widziałaś widełki? dietetyka fizjoterapełty, a nasze? Właśnie o konkretne pytania i prorozycje odpowiedzi mi w tych e-mailach chodzi.

#7  2017.06.06 18:41:17 ~maria

A ja nie spodziewam się niczego dobrego,przez tyle lat izby nie zadbały o nasze zarobki to co myślicie panie że teraz się coś zmieni,jak my się nie weźmiemy w garść i nie zrobimy strajku z odejściem od łóżek to nic si3 nie zmieni

#8  2017.06.06 19:15:24 ~Aqua

Do 7 - a porozumienie będą podpisywać JZBY I ZWIĄZKI .

#9  2017.06.06 19:30:40 ~Do #6

Czy wyślę z Tobą ? Przykro mi, ale nie "kupuję kota w worku". Należy opracować w wyniku dyskusji na Portalu konkretne propozycje dotyczące wszystkich grup ( podział na grupy i przynależne im współczynniki ) i przekazywać te informacje z odpowiednią argumentacją do NIPiP. Czytając dyskusje w różnych wątkach dotyczących tego tematu dochodzę niestety do wniosku , że jest to niemożliwe.

#10  2017.06.06 19:36:44 ~Bo

Panie z Izb latami biernie obserwowaly upadek naszej grupy zawodowej i nie kiwnęły palcem,a teraz ubolewają ze w najbliższych latach na emerytury pójdzie 30 procent pielegniarek i nagle zatroskały się o spadek swoich dochodów. One zwykłe pielegniarki i położne oraz pacjentów dalej mają w tyle,tylko tej straconej forsy im żal. A jak czytam na głównej stronie NIPiP czytam artykulik pt"Pielęgniarka ery cyfrowej"to mnie szlag trafia.Może Panie z samorządu powinny 1 tydzien w miesiącu powinny popracować na ciężkich oddziałach z pacjentami na pojedynczych dyżurach,to może wreszcie dotarło by do nich jakie są realne problemy pielegniarek.Co do maili do NIPiP piszmy-np:na jakiej podstawie prawnej pielegniarki/położne są gorzej traktowane niz inne grupy zawodowe z identycznym wykształceniem w projekcie o wynagrodzeniach autorstwa PZM? Proszę o odpowiedź w przewidzianym prawem terminie(przecież to instytucja,więc muszą odpowiedzieć do 30 dni). Można też żądać uzasadnienia dlaczego zgodziły się na tak duzy 43-procentowy rozdźwięk finansowy między grupą 7 a 9 w projekcie MZ,skoro różnica między grupą 8 a 9 to 13 procent.Prosić o odpowiedź w w/w terminie.Jak nie odpowiedzą- po 30 dniach ponowic te pytania.A jak taki liscik wyśle co 5-ta z nas,to wreszcie troszkę będą musiały popracować na swoje skandalicznie wysokie pensje.Pamietajcie-jest nas dużo więcej i tylko administracyjnie coś możemy zrobić. Mozna też te 50 tysięcy maili wysłać do Min.Zdrowia- oczywiscie zapytanie musi dotyczyc tego projektu MZ.Chyba każda/każdy chętny znajdzie chwilkę na e-maila.Jak ktoś ma jakiś pomysł na bardziej precyzyjny tekst -niech wrzuci.

#11  2017.06.06 19:39:42 ~Do 9 i 5 :

Ależ dlaczego niemożliwe? spróbujmy ja mam trochę koleżanek, Ty również. I masz rację trzeba opracować rzetelne propozycje, ale i pytania. Forum pubiczne jest chyba właściwe, aby nic nie było za plecami i może jak nas zobaczą to inne koleżani też się przyłączą, pomogą i ruszy lawina.

#12  2017.06.06 19:44:48 ~do 10!

Rewelacja! już coś mamy. dziewczyny dawajcie konkrety! popracujemy i się umówimy na konkretny dzień na wysyłkę :) i do MZ i do Izb. tylko zróbmy to RAZEM, stwóżmy poprawiony Projekt ustawy i wyślijmy im! TO SIĘ MOŻE UDAĆ! JEST NAS DUUUUŻO :)

#13  2017.06.06 20:03:12 ~piel

Najwyższy czas na strajk naprawdę generalny-ODEJŚCIE OD IZB PIELĘGNIARSKICH. OBALENIE INSTYTUCJI KTÓRA ZAMIAST WSPIERAĆ DO CZEGO BYŁA POWOŁANA- SZKODZI, CORAZ BARDZIEJ DZIAŁA NA NIEKORZYŚĆ , O CZYM ŚWIADCZY DRAMATYCZNIE POGARSZAJĄCA SIĘ SYTUACJA PIELĘGNIAREK W POLSCE, NIE TYLKO FINANSOWA. IZBY WYRAŹNIE STOJĄ PO PRZECIWNEJ STRONIE BARYKADY CZYLI PRZESZŁY NA STRONĘ WROGA.TRZEBA ZROBIĆ WRESZCIE PRAWDZIWĄ REWOLUCJĘ PIELĘGNIARSKĄ W POLSCE I ZBURZĆ TĘ BASTYLIĘ ! WYPOWIEDZIEĆ WOJNĘ IZBOM,KTÓRE MIAŁY PODNIEŚĆ ZAWÓD PIELĘGNIARKI W POLSCE DO RANGI PROFESJONALIZMU A SWOIMI DZIŁANIAMI SPRAWIŁY ,ŻE OBECNIE PIELĘNIARKA W SZPITALU TO ABSOLUTNY , UNIŻONY SŁUŻĄCY.PACHOŁEK W POZYCJI NA KOLANACH I ZA NAJNIŻSZĄ KRAJOWĄ. W PERSPEKTYWIE POJAWIENIA SIĘ I ROSNĄCEJ ROLI INNYCH ZAWODÓW MEDYCZNYCH JAK NP RATOWNIK, ASYSTENT LEK, OPIEKUN MED- POZBYCIE SIĘ ETATÓW SALOWYCH , SANITARIUSZY I SPROWADZENIE PIELĘGNIARKI -MAGISTRA DO ROLI SŁUGI TOTALNEGO-DUPOMYJA OD CZARNEJ ROBOTY A PRZY TYM Z NAJWIĘKSZĄ ILOŚCIĄ ZADAŃ , OBOWIĄZKÓW I ODPOWIEDZIALNOŚCI JEST TYLKO KWESTIĄ CZASU. 14 LIPCA ! TO DOBRA DATA ŻEBY ZACZĄĆ ROZWALAĆ TEN SAMO-RZĄD !

#14  2017.06.06 20:07:15 ~Bo

Słuchajcie! Może na początek tylko zapytania dotyczące istniejacych już projektów, bo to wg mnie trzeba wysłać do 3 dni-w umówionym dniu do NIPiP i MZ.A w drugiej kolejności wypracowany przez nas projekt,bo to czasochlonne i padną setki pomysłów.Co do tej szybkiej akcji-może ktoś ma prawnika w rodzinie albo doskonale rozeznana w temacie redakcja portalu pomoże? W końcu jesteśmy Pielęgniarkami Ery Cyfrowej

#15  2017.06.06 20:18:57 ~Do #8

Po pierwsze jest to opiniowanie projektu ustawy a nie jakiegoś porozumienia. Po drugie 01-06-2017 skierowany do opinii do Biura Legislacyjnego Sejmu 01-06-2017 skierowany do opinii Biura Analiz Sejmowych - zgodność z prawem UE; 06-06-2017 skierowany do konsultacji (Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Radców Prawnych, Sądu Najwyższego, Naczelnej Rady Aptekarskiej, Naczelnej Rady Lekarskiej, Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, Krajowej Izby Gospodarczej, Państwowej Inspekcji Pracy, Krajowej Izby Fizjoterapeutów . Związki zawodowe nie będą opiniować jako współtwórca tego "dzieła".

#16  2017.06.06 20:26:58 ~Do #14

Ministerstwo Zdrowia nie jest stroną w przedmiotowej sprawie - pisanie do MZ jest pozbawione sensu. Pozostaje tylko NRPiP.

#17  2017.06.06 21:04:44 ~To teraz M

NA TYM SAMYM FORUM (wpiszcie do zakładek na kompie) niech każda z nas przygotuje merytoryczną listę pytań na początek i spróbujemy je zredagować do jednego listu . KROK drugi wkleimy ten list na forum kązda będzie miała go do skopiowania i w umówionym terminie zaczniemy wysyłać! CO wy na to?

#18  2017.06.06 21:30:32 ~Bo

Do 17-dobry pomysł, tylko nam za bardzo zejdzie czasowo.Trzeba teraz dobrze ułożyć 1-2 zapytania,a potem układać pozostałe. Do MZ każda z nas może napisać jako świadoma obywatelka i żądać odpowiedzi w trybie dostępu do informacji publicznej.W sumie do NIPiP też każda z nas może zadać swoje indywidualne pytanie/pytania,bo to instytucja współfinansowana/dotowana częściowo z budżetu. Jak Wam odpisza,że chcą adres zamieszkania-nie trzeba.Wystarcza ten z maila.Ma któraś kogoś kto fachowo pomoże z treścią? Część wpisów będzie przeciwko,ale nie ma się co zrażać.

#19  2017.06.06 21:33:46 ~Do #6 i d

Dlaczego rację ma #9 uważając wypracowanie wspólnego stanowiska za niemożliwe. To bardzo proste. - licencjatki uważają, że mają wyższe wykształcenie i powinny mieć wyższe wynagrodzenie niż pielęgniarki po LM czy Studium Medycznym ( po szkole średniej) : - pielęgniarki po LM czy Studium Medycznym ( po szkole średniej) uważają, że mają doświadczenie zrównujące je z licencjatkami : - co jest ważniejsze : specjalizacja czy magisterium ; - gdzie "zapisać" mgr innej specjalności niż pielęgniarstwo zarówno ze specjalizacją jak i bez : - jak uwzględniać staż pracy. Zacząć trzeba od osiągnięcia konsensusu w ww. tematach. Czy to jest jednak możliwe ? Myślę, że wątpię.

#20  2017.06.06 21:51:13 ~do 19

Ale przecież chodzi głównie o porównanie do dietetyków i fizjoterapełtów, ratownikow i caałą reszte! a nie o to co między nami.

#21  2017.06.06 22:00:19 ~piel.

Pisanie do Ministerstwa Zdrowia to "musztarda po obiedzie". Ustawa projektu MZ trafi jutro pod obrady sejmowej Komisji Zdrowia ( 37 posłów , w tym 19 z PIS-u ). Nie sądzę , aby przy takim składzie osobowym projekt uchwały, który będzie prezentowany przez Ministra Zdrowia nie został bez poprawek skierowany pod obrady plenarne . Spróbujmy zainteresować swoimi problemami "swoich" ( terytorialnie ) posłów. Reasumując - ustawa MZ w "rękach" parlamentarzystów, ustawa "obywatelska" między innymi w "rękach" NIPiP i to na dziś adresaci naszych uwag

#22  2017.06.06 22:14:08 ~Do #20

Jeżeli jest tak jak uważasz spróbuj wszystkie możliwe pielęgniarki, czyli te z wykształceniem średnim bez specjalizacji i ze specjalizacją, licencjatki bez specjalizacji i ze specjalizacją , mgr pielęgniarstwa bez specjalizacji i ze specjalizacją, mgr innego kierunku studiów bez specjalizacji i ze specjalizacją, uwzględnij podobnie jak w innych grupach zawodowych staż pracy - przypisz je do grup o wsp. 1,5 - 1, 75 i 2,0 i czekaj na komentarze.

#23  2017.06.06 22:29:55 ~Bo

Ale tu nie chodzi o pisanie projektu przez nas,tylko nasze indywidualne zapytania dlaczego Izby te oba projekty wynagrodzeń klepnęły-w zwiazku z tym,ze inne zawody medyczne z takim poziomem wyksztalcenia jak nasze mają w projekcie wyższe stawki.Kto chce niech pisze,kto nie chce nie musi.Ale tu chodzi o dyskryminację całej grupy zawodowej,a część ludzi już dzieli wlos na 4-ro.To ma byc forma masowej presji na Izby,jakiej dotychczas nie doświadczyły ze strony swoich członków. A właśnie dlatego tak nas lekceważą, bo przynależność do izb jest obligatoryjna.Tego nie wolno odpuszczać ,tylko pokazać że nie akceptujemy.I tak zrobią co chcą. Czy to takie trudne? Uff!

#24  2017.06.06 22:33:22 ~22 mam pom

Może tak : mgr + spec 2,0 mgr lub spec 1,75 licen + spec 1,75 (powyżej 10 lat pracy w zawodzie 2,0) licen lub spec 1,5 (powyżej 10 lat pracy w zawodzie 2,0) liceum medyczne + spec.+ 10 lat przy w zawodzie 1,75 liceum medyczne bez specjalizacji 1,5 pow 10 lat w zawodzie 1,75 dAWAĆ SWOJE NIE OCENIAĆ :)

#25  2017.06.06 22:35:57 ~DO BO

Dziękuję

#26  2017.06.06 22:53:02 ~awa

Panie z Izb zarabiają kilkakrotnie więcej niż pielęgniarki, więc ich problem zarobków nie dotyczy!

#27  2017.06.06 22:58:19 ~Bo

Koleżanki! Trzymajmy się tematu,a nie wymyślajmy w pośpiechu nowych stawek.Czy nikt nie zaproponuje tekstu o którym piszę w komentarzu nr 23? Podalam na szybko przykładową treść w komentarzu nr 10,ale liczę że znajdzie się spec i napisze to lepiej/precyzyjniej.To przecież działanie na korzyść całego środowiska pielegniarek.Żeby cokolwiek uzyskać trzeba zacząć działać oddolnie i to konsekwentnie.Chyba nie boicie się podpisać pod swoim mailem do w/w instytucji? Bo jeśli tak,to tracimy tutaj czas.Pozdrawiam !

#28  2017.06.07 06:27:01 ~piel.

W odpowiedzi na pismo, które wpłynęło do biura Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w dniu 6 października 2016 roku, znak: DSP.0212.3.2016.EK(10) w sprawie przedstawienia opinii do projektu ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych proponuje dalszą kontynuację prac nad ustawowym uregulowaniem wynagrodzeń pracowników medycznych, z uwzględnieniem przedkładanego niejednokrotnie stanowiska NRPiP, aby minimalne wynagrodzenie miesięczne pielęgniarki i położnej ustalane było na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, przy zastosowaniu następujących krotności: 1) pielęgniarki i położne – 1,50; 2) pielęgniarki i położne posiadające kurs kwalifikacyjny – 1,75; 3) pielęgniarki i położne posiadające specjalizację lub tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa albo tytuł zawodowy magistra położnictwa – 2,00. Jest to opinia, która nie została uwzględniona w ostatecznej wersji projektu Ministerstwa Zdrowia. Niestety nie udało mi się znaleźć informacji kto ustalił wsp. 0,64, 0,73 i 1,05 i przydzielił do nich grupy zawodowe jak w projekcie.

#29  2017.06.07 08:22:27 ~Bo

Do 28-dziękuję! Możemy więc m.in.zapytać dlaczego NIPiP zgodziła się na wprowadzone ostatecznie współczynniki,skoro sama wcześniej proponowała dużo korzystniejsze rozwiązania. I dodać, że inne grupy zawodowe mają po 5 latach podwyżki za wysluge,a piel.nie.Czyli gorsze traktowanie.

#30  2017.06.07 10:45:01 ~gość

Myślę że panie wezmą pod uwagę również studia mgr które mają zastosowanie w służbie zdrowia tak jak proponował na początku minister zdrowia, czemu nas dyskryminują skoro takie kierunki zostały uruchomione

#31  2017.06.07 10:46:40 ~Isia

Plpieram wasze propozycje ale ze smutkiem pytam potrzebne teraz wsparcie nieuków po lm?

#32  2017.06.07 11:14:57 ~mgr specja

Do#31 ty to jesteś wykształcona garkotłuku ale menda z ciebie przez takie małpy jak ty nasze srodowisko jest skłócone

#33  2017.06.07 11:15:29 ~do 20

Fizjoterapeuta, fizjoterapeutów

#34  2017.06.07 11:22:31 ~Isia

Wypowiedż godna magistra

#35  2017.06.07 11:27:48 ~mgr specja

Do#34 tak wypowiedz godna ciebie twojej inteligencji

#36  2017.06.07 11:33:27 ~mgr specja

Do#31 jakbyś się urodziła 40 lat temu to też byś była nieukiem po lm jak czytam takie komentarze jak twój to się nie dobrze robi

#37  2017.06.07 11:43:13 ~Aquan

Należałoby postulować o zmiany w ustawie o samorządzie pielęgniarek i położnych dotyczących wynagrodzenia pań zatrudnionych w naczelnej i okręgowych izbach . Zmniejszenie pensji o 50% może otworzy paniom szare komórki i pobudzi do uczciwego i SKUTECZNEGO działania na rzecz Naszego środowiska . Jeżeli NASZA ciężka praca jest tak wyceniona - to tych pań musi być znacznie obniżona !

#38  2017.06.07 11:46:06 ~Aqua

37 -oczywiście Aqua :) bez n

#39  2017.06.07 12:28:15 ~Do #37

Zgodnie z USTAWĄ z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych 5. 2. Krajowy Zjazd ustala wykaz funkcji w organach izby, których pełnienie może być wynagradzane. 3. Naczelna Rada ustala zasady wynagradzania osób pełniących obowiązki na stanowiskach określonych w ust. 2. 4. Wysokość wynagrodzenia dla członków organów Naczelnej Izby ustala Naczelna Rada, a dla członków organów okręgowej izby – okręgowa rada. Same sobie nie zmniejszą a nawet sukcesywnie podwyższają.

#40  2017.06.07 12:28:56 ~do32

Do mgr specj-Racja,brawo,popieram.

#41  2017.06.07 12:45:18 ~Aqua

Do 39 - brak pokory pań z izb wobec środowiska musi chyba prowadzić do inicjatywy obywatelskiej - likwidacji izb . Może jeszcze postulat o zabranie dotacji budżetowych DLA IZB !

#42  2017.06.07 12:45:24 ~piel.

WAŻNE ! https://www.termedia.pl/mz/Place-minimalne-zainteresowani-rozmawiaja-z-politykami,26387.html

#43  2017.06.07 13:20:21 ~mola

Do #31. żal mi ciebie kretynko! .Kończyłam LM, nie życzę sobie żeby ktoś taki, mówił o mnie w ten sposób!

#44  2017.06.07 13:59:07 ~Do #43

Popieram Twój komentarz. Nie wiem czy jest potrzebny - osoby takie jak #31 ~Isia z uwagi na jej zerowy poziom umysłowy należy ignorować. Niepotrzebnie zniżasz się do jej poziomu . Wprawdzie "jej" winno być pisane z dużej litery, ale ~Isia na to nie zasługuje.

#45  2017.06.07 14:01:39 ~do wszystk

Wieczorem konkretne pytania proszę BĘDĘ JE REDAGOWAĆ W JEDEN LIST DO NRPIP

#46  2017.06.07 14:43:13 ~DO RED

Szanowny Panie, Pan od dawna się udziela w tej sprawie. wieczorem mamy nadzieję zredagować " List do NRPIP" z zapytaniami o ich poczynania niby w naszym imieniu. Czy zaoferuje nam Pan swą pomoc? Czy możemy Pana oczywiste pytania i przykłady umieścić w liście? Może ma Pan jakieś pomysły. Pozdrawiam

#47  2017.06.07 15:19:45 ~Aqua

DO 45 DLACZEGO MAMY ZADAWAĆ PYTANIA ! Mają być konkretne postulaty do IZB np. Brak zgody środowiska na finansowanie skutków wzrostu wynagrodzeń zasadniczych wynikających z projektowanej ustawy z dodatków brutto brutto "Zembali" !

#48  2017.06.07 16:27:48 ~funia

Projekt obywatelski odpadł w komisji-procedowany będzie zaje? projekt rządowy! cieszycie sie? pozdrawiam.

#49  2017.06.07 17:08:34 ~piel

Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła projekt rządowy.

#50  2017.06.07 17:19:05 ~Piel.

Do Aqua-możesz stworzyć swój indywidualny tekst i wysłać. Część koleżanek chce gotowego wzoru-koleżanka z komentarza 45 zadeklarowała pomoc,więc wpiszmy nasze propozycje.I tyle.Pan redaktor chyba nie pomoże

#51  2017.06.07 17:40:06 ~piel.

Zapis dzisiejszych obrad Komisji Zdrowia http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/PlanPosKom.xsp? view=1&unid=1241BA46E2139749C12581310035A06D

#52  2017.06.07 18:18:49 ~Aqua

Widzę , że burzy mózgu nie ma - zostają wyładowania atmosferyczne .

#53  2017.06.07 19:00:46 ~KOCHANE

Dziewczyny zaczęłam tak chcę uwzględnić więcej dawać PYTANIA RZECZOWE KONKRETNE SAMO SIĘ NIE NAPISZE! Do Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych W związku z „społecznym niezadowoleniem” z podjętych działań w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, ośmielamy się Szanowną Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych skonfrontować z rzeczywistością. Mianowicie : 1. Dlaczego o zmianach w projekcie ustawy obywatelskiej dotyczących zawodów pielęgniarki i położnej dowiadujemy się od osób trzecich (media, internet, prasa), a nie bezpośrednio ze strony( internetowej) , która to powinna rzetelnie informować swoich członków o wszystkim. 2. „Dużym osiągnięciem była dla nas marcowa debata, którą współorganizowaliśmy wraz z Ministerstwem Zdrowia. Doprowadziła do dyskusji wszystkich zaangażowanych stron oraz do uzyskania oficjalnego zapewnienia od Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła, iż słowa zostaną przekute w czyny – mówi Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych” . Dnia 07.06.2017 Odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Pytanie: Czy powinnyśmy się czuć oszukane, iż nie czytano NASZEGO projektu jednocześnie, przecież formalnie te projekty powinny być rozpatrywane jednocześnie. Prosimy o jasne stanowisko w tej sprawie. 3.

#54  2017.06.07 19:16:23 ~hello

I cisza? a takie rozgadane, roszczeniowe nio pomóżcie! Samo się nie napisze

#55  2017.06.07 19:17:01 ~do aqua

.

#56  2017.06.07 19:17:15 ~DO BO

.

#57  2017.06.07 19:22:39 ~Aqua

Do 53 napisz to co zawarłam w 47

#58  2017.06.07 19:28:24 ~motyl

Ja do tych z naczelnej izby - mam nadzieję że po waszych konsultacjach - Tabela wskaźników pracy powiększy się o 1 wiersz a mianowicie O MGR PIELĘGNIARSTWA ( bez specjalizacji ) .Bo mamy demokrację a nie komunizm i NIKT ALE TO NIKT NIE BĘDZIE ZMUSZAŁ DO ROBIENIA SPECJALIZACJI .Te czasy już wam się skończyły kiedy to lekką ręką ZGARNIAŁYŚCIE KASĘ PĘDZĄC do robienia kursów i teraz też byście tak chciały ale NIE NADA .Jak potrzebujecie KASY to na oddział do chorych , do roboty - tak się zarabia będąc pielęgniarką . A czasy , spijania miodku " z czyjejś ciężkiej pracy kończy się . TYLE I AŻ TYLE DO was . Bo nie zasługujecie nawet na to aby pisać o was z dużej litery . Przyzwalałyście i nadal to robicie na HAŃBĘ I PONIŻENIE - A TERAZ PRZYSZEDŁ CZAS NA TO ABYŚCIE wy były poniżone do spodu , ile się da . BRAWO DLA MĄDROŚCI I ROZTROPNOŚCI PANA MARSZAŁKA KUCHCIŃSKIEGO ( tak trzymać Panie Marszałku. A okaże się - czy są za PANIAMI ?

#59  2017.06.07 19:28:52 ~Aqua

Do 53 - Nie wyrażamy zgody na deprecjonowanie magistrów pielęgniarstwa .

#60  2017.06.07 19:30:33 ~Bo

Projekt pytania:proszę o podanie podstawy prawnej wyrazenia zgody przez Izby Pielegniarskie na umieszczenie nizszego-dyskryminującego- wskaźnika wartości pracy pielęgniarki z wyksztalceniem wyższym medycznym (bez specjalizacji)-na poziomie 0,64 w stosunku do innych pracownikow medycznych z wyższym wykształceniem medycznym bez specjalizacji,nie wymienionych w pkt 1-5,gdzie w/w czynnik jest wyższy i wynosi 0,74.Dlaczego samorzad zawodowy wyrazil zgodę na tak dyskryminacyjny zapis w projekcie ustawy i tym samym zdeprecjonował wartość wyższego wykształcenia medycznego pielegniarek? Jest to tym bardziej kuriozalne,ze to właśnie pielęgniarki ze wzgledu na specyfikę swojej pracy są dużo bardziej narażone chociażby na zagrożenia biologiczne,urazy fizyczne czy agresję,niż wyzej wspomniane inne zawody medyczne(np:dietetyk,fizjoterapeuta-itp).A może jest to ze strony Izb Pielegniarskich kompletna negacja i lekceważenie wyższych studiów pielegniarskich? Dlaczego dopuszczono do opisanej wyżej sytuacji? Czy dlatego,ze pielegniarki to w 99 procentach kobiety? Informuję, że w/w sprawę przedstawię Rzecznikowi Praw Obywatelskich i stosownym organom miedzynarodowymProszę o odpowiedź na zamieszczony wyzej adres e-mail w ramach przepisów o dostępie do informacji publicznej.Z powazaniem- pielegniarka.tu imię i nazwisko.

#61  2017.06.07 19:31:36 ~motyl

I jeszcze jedno - mam nadzieję że i Pan Prezydent ,bubla "nie podpisze jak go znam z dobrych zasad i manier oraz dobrego wychowania .

#62  2017.06.07 19:36:20 ~do bo

Rewelka

#63  2017.06.07 19:49:37 ~mam

Witam, mam w sumie gotowy list z tym co z oddziału ustaliłyśmy z dziewczynami i oczywiście z tobą bo i aqua i inne które dziś rano pozbierałam. mam go zredagowanego i teraz go trzeba rozprzestrzenić to nasz zbiorczy e-mail pielegniarkicyfrowe@wp.pl niech wszystkie chętne do zobaczenia go w oryginale wysyłają swojego e-maila a ja go roześlę

#64  2017.06.07 19:50:36 ~;)

Zobaczymy czy w kupie siła

#65  2017.06.07 19:52:25 ~Bo

Do motyl-dobrze,że masz nadzieję, bo ja już zbyt długo pracuję żeby uwierzyć w taki cud,że Pan Prezydent nie podpisze tej ustawy.Nie wiesz jak Go nazywają?

#66  2017.06.07 19:59:27 ~hello

MAMY LIST DAWAC SWOJE MAILE NA pielegniarkicyfrowe@wp.pl

#67  2017.06.07 19:59:58 ~hello

To rozsyłam

#68  2017.06.07 20:09:17 ~Bo

Super-już tam wchodze.

#69  2017.06.07 20:27:26 ~do bo

Musisz mi maila wysłać choćby pustego to oryginał wyślę potem musiumy zorganizować koleżanki żeby też wszystkie chętne go miały i zaczęłu wysyłać np od niedzieli!

#70  2017.06.07 20:36:42 ~piel

Do hello - Ja przed chwilą wysłałam swój e-mial. Podaj adres e-mail na który go wysłać.

#71  2017.06.07 20:55:20 ~70

Pielegniarkicyfrowe@wp.pl

#72  2017.06.07 20:56:03 ~70

Z pielegniarkicyfrowe@wp.pl z ,małej litery p

#73  2017.06.07 21:02:43 ~KOCHANE

Wszystko z małej pielegniarkicyfrowe@wp.pl

#74  2017.06.07 21:03:20 ~Bo

Sorry za nieuwagę! Mam teraz kumulację zdarzeń i ona chyba mnie już dziś wyprzedziła

#75  2017.06.07 21:21:59 ~piel

Jeśli płacić pielęgniarce za wykształcenie , rzetelne a nie pozorne, to najwięcej powinna zarabiać pielęgniarka która skończyła LM, następnie ukończyła pielęgniarstwo(najlepiej dzienne) na Akademii Medycznej( tak , tak dawnej Akademii a nie obecnym,szymnie zwanym Uniwersytecie Medycznym ) oraz posiada specjalizację. I to jest grupa pielęgniarek najlepiej wykształconych i solidnie przygotowanych do zawodu.

#76  2017.06.07 21:40:23 ~Pielęg

Do 75 Twoja mądrość zwala z nóg.

#77  2017.06.07 22:18:59 ~szkoda cza

Gadacie, krytykujecie, obrażacie się na wzajem i żadna nie podejmnie próby walki aby nas zauważono?

#78  2017.06.08 06:18:38 ~Do #60

Pytanie do NRPiP dlaczego wraziła zgodę na wskaźniki wpisane w projekcie ustawy jest pozbawione sensu z uwagi na to, że w opiniowanie projektu NRPiP nie wyraziła takiej zgody - https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12290402/katalog/12381484#12381484 Propozycje Rady ,które zostały odrzucone przez MZ to: 1) pielęgniarki i położne – 1,50; 2) pielęgniarki i położne posiadające kurs kwalifikacyjny – 1,75; 3) pielęgniarki i położne posiadające specjalizację lub tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa albo tytuł zawodowy magistra położnictwa – 2,00.

#79  2017.06.08 06:30:58 ~Do #63

Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie proponowanego tekstu na portalu - w porozumieniu z Redakcją Portalu jako nowy temat do dyskusji. Wówczas można liczyć na konstruktywne uwagi.Obecnie na portalu jest kilka wątków dotyczących tego samego tematu. "Na początku był chaos" i czas go zlikwidować.

#80  2017.06.08 07:32:13 ~do 79

W forum zapytano czy mógłby Pan redaktor pomóc lecz niestety odzewy nie było. daj meila bo już mamy z 100 koleżanek nastawionych na wysyłkę. to dostaniesz wzór gotowego pisma

#81  2017.06.08 07:33:05 ~do 79

A e- mail na który trzeba wysłać swój to pielegniarkicyfrowe@wp.pl

#82  2017.06.08 11:54:47 ~HELLO!!!

Jest was już sporo ale porzebujemy więcej! wysyłajcie puste mejle pod adres wyrzej wymieniony to odeślemy wzór pisma!

#83  2017.06.09 22:20:01 ~do 78

Chodzi o to, że NIPiP nie sprzeciwiła się temu podziałowi na 10 grup zawodowych. Ustawodawca pisze w uzasadnieniu do projektu, że: Projekt ustawy przyporządkowuje pracowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych do 10 grup zawodowych.Przy opracowywaniu podziału pracowników wykonujących zawody medyczne na grupy zawodowe brane były pod uwagę stanowiska prezentowane przez partnerów społecznych reprezentujących poszczególne zawody medyczne (związki zawodowe i samorządy zawodów medycznych). Poza tym w NIPiP uważają, że licencjat to teraz podstawowe wykształcenie w zawodzie pielęgniarki i dlatego uważają, że jest równe wykształceniu na poziomie średnim. Tak tłumaczył nam pan wiceprezes na zjeździe pip! Gdyby ten podział na grupy zaopiniowali negatywnie to wszystko byłoby ok. Podobnie jeśli chodzi o związki zawodowe. To jest podstawowa rzecz, którą powinni zrobić, ponieważ te zapisy są sprzeczne z prawem.

#84  2017.06.10 06:44:45 ~Do #83

Co wg Ciebie jest niezgodne z prawem ?

#85  2017.06.10 08:29:25 ~do 84

Licencjat pielęgiarstwa- nie można go zrobić bez matury! tzn to nie jest wtkształcenie ŚREDNIE!

#86  2017.06.10 08:30:05 ~DO 84

O TO CHODZIŁO KOLEŻANCE Z 83

#87  2017.06.10 09:56:19 ~Do #85 i #

W stwierdzeniu" w NIPiP uważają, że licencjat to teraz podstawowe wykształcenie w zawodzie pielęgniarki i dlatego uważają, że jest równe wykształceniu na poziomie średnim" ( zresztą całkowicie słusznym ) nie jest zapisane, że licencjat to wykształcenie średnie.

#88  2017.06.10 10:35:43 ~do87

A czarny to kolor czarny. skoro piel, z licencjatem jest w grupie z wyk. średnim (niekóre szkoły o profilu medycznym nie potrzebują nawet matury) to chyba jednoznaczne.