Jaka będzie odpowiedź PiS w senacie na wnioski izby i związku pielęgniarek i położnych w sprawie podziału pielęgniarek i położnych na grupy? Odpowiedzą: przecież tak chciała pani Lucyna...

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych


8 czerwca 2017 - Spontaniczna akcja wysyłania przez pielęgniarki i położne pisma w sprawie "społecznego niezadowolenia" w związku z projektem ustawy autorstwa związków zawodowych. Zobacz propozycję pisma, które ma być wysyłane do izby pielęgniarek.

10 czerwca 2017 - Czarno na białym. Tak samorząd pip dzielił pielęgniarki i położne, w kontekście wysokości wynagrodzenia. Wczoraj zmienił zdanie! Dzień po uchwaleniu nowej ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych w ochronie zdrowia. Pomroczność jasna?

10 czerwca 2017 - Panie w czepkach doznały OLŚNIENIA! Napisały list do ministra Radziwiłła, dzień po uchwaleniu przez sejm ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych w ochronie zdrowia. Szkoda, że się nie zająknęły o projekcie ustawy autorstwa (nie)porozumienia związków zawodowych. Ale wezwał je do tego marszałek sejmu! Poczekamy...

10 czerwca 2017 - Izba naczelna pip wydała komunikat: "W związku z licznymi zapytaniami członków samorządu pielęgniarek i położnych...".

19 czerwca 2017 - Związek pip zmienił zdanie: należy zrównać ze sobą dwa przypadki posiadanych kwalifikacji tj. wynagradzać na równym poziomie pielęgniarki i położne z tytułem magistra z pielęgniarkami i położnymi posiadającymi specjalizację i zarazem wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu zawodu.


Odpowiedź może być tylko jedna. Ona padała już wielokrotnie, zarówno w pisemnych odpowiedziach na uwagi do projektu ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych pracowników ochrony zdrowia oraz z sejmowej mównicy podczas debaty plenarnej i na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.

PiS utrzyma poniższy podział, zawarty w załączniku do ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych w ochronie zdrowia:

Argumentem nie do zbicia jest fakt, że za powyższym podziałem jest (nie)porozumienie związków zawodowych wraz ze związkiem zawodowym pielęgniarek i położnych, z panią Lucyną Dargiewicz na czele. Taki podział zamieścili oni w obywatelskim projekcie o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Dziękowano pani Lucynie za poparcie dla takiego podziału:

Znalezione na FB Porozumienia Zawodwó Medycznych:

Takie są fakty!

PiS powie: podział pielęgniarek i położnych zawarty w ustawie z dnia 8 czerwca 2017 roku jest zgodny z podziałem zaproponowanym przez tzw. stronę społeczną - (nie)porozumienie zawodwó medycznych, w skład którego wchodzi związek pielęgniarek i położnych.

Mariusz Mielcarek

Komentarze użytkowników

#1  2017.06.20 11:11:20 ~piel.

Poprawka odrzucona taka będzie odpowiedź! nie wierzycie w cuda, że na to pójdą.

#2  2017.06.20 11:15:59 ~piel.

Ja też uważam, że to musztarda po obiedzie, może zmienią gr.8 dla mgr ale współczynników nie, przecież była by wrzawa, po pierwsze inne grupy zawodowe z wyższym wykształceniem mają mieć 0,73 to pielęgniarkom nie dadzą 1,00

#3  2017.06.20 11:23:46 ~jes4

Moim zdaniem wystarczyło się skoncentrować na przeniesieniu pielęgniarek i położnych z tytułem magistra z pielęgniarstwa i położnictwa do grupy 8 . Podwyższanie wskaźników nie przejdzie bo pociągnie duże skutki finansowe dla państwa.

#4  2017.06.20 11:51:59 ~Gosc

Niech sie kierują kodeksem pracy o równości wynagradzania pracownikow na tym samym stanowisku. Pozycja18 .8.

#5  2017.06.20 13:26:12 ~5

Poprawkę do ustawy sejm odrzuci z prostej przyczyny , nowa propozycja dla rzadu będzie za droga .

#6  2017.06.20 13:27:45 ~kkk

Pomyślcie, jeżeli wystarczy mgr dla najwyższego współczynnika, to po co robić specjalizację, chyba dla samej siebie.

#7  2017.06.20 14:21:43 ~funia

Do #6 -specjalizacje będą służyć zarobkowi izbianek i dlatego tak lobbują{o te specjalizacje}

#8  2017.06.20 14:47:19 ~kkk

Moim zdaniem mgr powinien być ujęty w tabeli z nr.8 czyli potraktowany tak jak piel. ze specjalizacją- czy też tak uważacie.

#9  2017.06.20 14:54:48 ~Mar

A co z licencjatm pielęgniarstwa po kursie kwalifikacyjnym po co było to robić jak nie biorą pod uwagę.Proszę obudzić tych co jeszcze mogą coś zmienić. lW Biedrące mają lepsze zarobki.

#10  2017.06.20 16:13:16 ~pisze

0,73 i inne zawody wymagające wyższego wykształcenia inne to też pielęgniarki

#11  2017.06.20 16:13:17 ~pisze

0,73 i inne zawody wymagające wyższego wykształcenia inne to też pielęgniarki

#12  2017.06.20 16:13:18 ~pisze

0,73 i inne zawody wymagające wyższego wykształcenia inne to też pielęgniarki

#13  2017.06.20 16:13:57 ~co z izbam

Do likwidacji

#14  2017.06.20 16:56:10 ~Do 11

Nie pisz bzdur. Gdyby nagle okazało się, że wykonywanie zawodu pielęgniarki wymaga wyższego wykształcenia. to kim zostałyby pielęgniarki, które ukończyły tylko liceum czy studium medyczne? Sanitariuszkami? Takimi głupimi tekstami same kręcicie na siebie bat. Myślcie! Choć czasem, myślcie.

#15  2017.06.20 17:56:55 ~Do #14

Oczywiście masz rację. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych określa - Stanowisko: Pielęgniarka - tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo, - licencjat pielęgniarstwa, - średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka Niestety nie spełniamy warunku " zawód wymagający wyższego wykształcenia". Możliwość wykonywania zawodu przez pielęgniarki ze średnim wykształceniem skutecznie wyklucza możliwość zakwalifikowania nas do gr. 5 lub 6.

#16  2017.06.20 18:00:03 ~Do 15

Dokładnie, ale jak widać część z nas nie potrafi czytać ze zrozumieniem. Ani myśleć.

#17  2017.06.20 18:23:01 ~piel

Ale teraz wymaga wyższego wykształcenia, teraz młody człowiek nie może powiedzieć ja skończę szkołę średnią i zostanę piel. , będą czekać aż umrze ostatnia piel po LM i SM żeby zmienić prawo ? Do sądu tumanów !

#18  2017.06.20 18:33:07 ~piel

Dzisiaj widziałam plakat w LIDLU, poszukujemy pracowników , na cały etat podstawa 3600 zł. Jesteśmy nikim, wdrukowałyśmy sobie to co nam wmówili inni i tak się zachowujemy, postępowanie wobec nas jest lustrem tego co o sobie myślimy, a myślimy, że nie zasługujemy na poprawę warunków pracy. Pracujcie dalej za grosze na 5 etatów, żryjcie się między sobą o wykształcenie, głodujcie , żebrajcie o litość, a zastąpią nas opiekunkami po podstawówce.

#19  2017.06.20 20:03:15 ~Do #17

Nie wiem kogo chcesz pozwać, bo chyba "tumanów" się nie da. Sprawę masz przegraną, poniesiesz koszty sądowe.

#20  2017.06.20 21:01:54 ~jeszcze ra

Oczywiście masz rację. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych określa - Stanowisko: Pielęgniarka - tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo, - licencjat pielęgniarstwa, - średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka Niestety nie spełniamy warunku " zawód wymagający wyższego wykształcenia". Możliwość wykonywania zawodu przez pielęgniarki ze średnim wykształceniem skutecznie wyklucza możliwość zakwalifikowania nas do gr. 5 lub 6.

#21  2017.06.20 22:09:47 ~Doris

Panie ministrze,może dam panu te 2500 a Pan mi opowie jak minął miesiac