Najwyraźniej PiS wprowadza w życie plan"B" w zakresie ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych (w tym pielęgniarek i położnych). Można przypuszczać, że senat jednak wprowadzi poprawki do ustawy o wynagrodzeniach...

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych


8 czerwca 2017 - Spontaniczna akcja wysyłania przez pielęgniarki i położne pisma w sprawie "społecznego niezadowolenia" w związku z projektem ustawy autorstwa związków zawodowych. Zobacz propozycję pisma, które ma być wysyłane do izby pielęgniarek.

10 czerwca 2017 - Czarno na białym. Tak samorząd pip dzielił pielęgniarki i położne, w kontekście wysokości wynagrodzenia. Wczoraj zmienił zdanie! Dzień po uchwaleniu nowej ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych w ochronie zdrowia. Pomroczność jasna?

10 czerwca 2017 - Panie w czepkach doznały OLŚNIENIA! Napisały list do ministra Radziwiłła, dzień po uchwaleniu przez sejm ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych w ochronie zdrowia. Szkoda, że się nie zająknęły o projekcie ustawy autorstwa (nie)porozumienia związków zawodowych. Ale wezwał je do tego marszałek sejmu! Poczekamy...

10 czerwca 2017 - Izba naczelna pip wydała komunikat: "W związku z licznymi zapytaniami członków samorządu pielęgniarek i położnych...".


20 czerwca 2017 

Informacja z obrad senackiej komisji zdrowia - początek obrad 12.00 - dnia 20 czerwca 2017. Informacja uaktualniana na bieżąco. Ponad 90 KOMENTARZY!

Druga część informacji z obrad senackiej komisji zdrowia - początek obrad 16.00 - dnia 20 czerwca 2017. Informacja uaktualniana na bieżąco. Ponad 50 KOMENTARZY!

21 czerwca 2017 

Zobacz sprawozdanie senackiej komisji zdrowia w sprawie ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych w ochronie zdrowia. Podział pielęgniarek i położnych dokonany tą ustawą, jeden z senatorów określił jako "niesprawiedliwy na chłopski rozum".


21 czerwca 2017 roku - PIELĘGNIARKI I POŁOŻNE JESZCZE JEST CZAS... Senat na dzisiejszym posiedzeniu nie zajmie się ustawą o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia... a taki punkt był w porządku obrad.

22 czerwca 2017 roku - Projekt Radziwiłła o wynagrodzeniach spada z porządku obrad senatu, a marszałek sejmu kieruje do pierwszego czytania projekt (nie)porozumienia związków zawodowych, który w zdecydowanie uprzywilejowany sposób traktuje inne zawody medyczne, niż pielęgniarki i położne.

23 czerwca 2017 - na stronie sejmowej poinformowano, że kolejne posiedzenie sejmu, w dniach 5-7 lipca br.) może zawierać punkt porzadku obrad: Sprawozdanie Komisji Zdrowia o uchwale Senatu w sprawie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych (druki nr ).

                                                   żródło: zrzut strony internetowej sejmu - 22 czerwca 2017 roku 

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Zobacz także:

Aktualności według działów: Działalność wiceministra zdrowia (pielęgniarki). 

Komentarze użytkowników

#1  2017.06.22 18:58:34 ~mgr ze spe

Myślę iż, jest światełko w tunelu :-))) Będzie poprawka,że do gr.8 wejdą mgr bez specjalizacji.

#2  2017.06.22 19:18:41 ~mgr specj

To fakt wielkich rewolucji nie ma co się spodziewać ale byłby to sprawiedliwy krok, żeby mgr były w grupie ze specjalizacją.

#3  2017.06.22 19:23:14 ~piel spec

Też tak uważam, sam przewodniczący wyraźnie powiedział,że na chłopski rozum ta grupa jest pokrzywdzona, może dało im to coś do myślenia, po zgłoszeniach na komisji zdrowia.

#4  2017.06.22 19:31:50 ~###

Jakiś cel w tym jest, tylko jaki możemy sobie gdybać?

#5  2017.06.22 19:37:00 ~siwy

A co z pielęgniarkami z licencjatem i 30 letnim stażem pracy ? ma zarabiać 1939 zł netto?

#6  2017.06.22 19:49:50 ~do5

Miała dyplom LM lub SM,więc po co jej był licencjat

#7  2017.06.22 19:54:35 ~ja

Najlepiej na tym wyszły specjalistki bez matury

#8  2017.06.22 20:14:00 ~do 5

Następny urwał się z choinki, jak się czyta te komentarze, to poziom daje wiele do życzenia. A gdzie ty w nowej siatce ma kwotę 1939zł. Ręce opadają :-((((

#9  2017.06.22 21:57:52 ~gość

Na Fb jest akcja i możliwość wysłania pisma zredagowanego przez Panią Kasię, do biura rzecznika praw obywatelskich z prośbą o wsparcie. do innych myślę że też będą, kto może niech wysyła. Nasz los w naszych rekach.

#10  2017.06.22 22:55:39 ~sprawiedli

Nie jest to sprawiedliwie, by pielegniarka ze srednim wyksztalceniem i specjalizacja miala grupe wyzsza niz mgr pielegniarstwa. Mgr pielegniarstwa powinien miec taki sam wspolczynnik jak mgr fizjoterapii bez specjalizacji

#11  2017.06.22 22:59:12 ~piel

A do jakiej grupy wejdzie licencjat ze specjalizacją ? w końcu to wyższe wykształcenie studia I stopnia -zostaniemy zdegradowane? o nas też zapomiano

#12  2017.06.22 23:02:24 ~L

Moim zdaniem jest zbyt duża różnica we wsółczynniku między grupą 7 a 8. W 2021 r. Będzie to 1600 zł w podstawie.

#13  2017.06.22 23:04:22 ~piel

Mam 25 lat stażu pracy podnosiłam swoje kwalifikacje na tyle ile mnie było stać fi ansowo.Zrobiłam studia pomostowe tzw I stopnia bez mgr ale wyższe wyksxtałcenie.Do tego zrobiłam specjalizację i co teraz ? degradacja? Więc jaka to jest zachęta do nauki

#14  2017.06.22 23:07:05 ~piel

A czy jest sprawiedliwe aby licencjat ze specjalizacją też był w 8 grupie? w końcu to wyższe wykształcenie !

#15  2017.06.23 05:58:35 ~:)

To zachęta dla was, abyście zrobiły magisterkę. Gdyby poprzenoszono was do wyższych grup mialybyscje w nosie dalsza naukę. Dalej rypalybyscie bez opamiętania trzy etaty robiąc krzywdę normalnym pielegniarkom

#16  2017.06.23 06:13:17 ~Go

Do 15-nie wypowiadaj się o sprawach,o których nic nie wiesz,a wrzucasz wszystkie do jednego worka.Wiele osób nie może kontynuować nauki z ważnych powodów życiowych.Zapominasz o ciągłym samoksztalceniu czy szkoleniach wewnętrznych. Ale poobrażać można,to czemu nie?

#17  2017.06.23 07:03:41 ~Do #13

Możliwość uzyskania wyższego wykształcenia na studiach pomostowych trwających w skrajnym przypadku 2 semestry to ewenement w skali kraju a być może nie tylko. Informacje przekazywane w mediach o możliwości uzyskania wyższego wykształcenia po rocznych studiach spowodowały, że społeczeństwo nie traktowało tego wykształcenia zbyt poważnie - i chyba słusznie. Ta opinia obejmowała często również licencjaty zdobyte w innym normalnym trybie i niestety w pewnym stopniu również studia magisterskie. Wprowadzenie tych studiów było oczywistym błędem polskiego systemu oświaty. Nie tylko obniżyło w opinii społecznej rangę wyższego wykształcenia, ale również stało się przyczyną nieuzasadnionych roszczeń płacowych.

#18  2017.06.23 09:07:20 ~zuzula

Do pani z "7" cos sie chyba pomylilo kolezance specjalistki to pielegniarki nie tylko bez matur .prawda jest ze specjalizacje robi sie na podstawie dyplomu ale czy do poglebiania wiedzy w zawodzie pielegniarstwa potrzebna jest tak bardzo matura? Czy na maturze miala pani jakis egzamin z ochrony zdrowia? :D Ja nie pamietam.a na obronie dyplomu i owszem byl egzamin z praktyki na oddziale i potem teoria pisemny i ustny . Wiec o co te pretensje? Jak ma pani mature i takie parcie na kase to moze AM i zmiana zawodu na P.lekarz ,tam bez matury wstep wzbronony :) wiec skoro pani czuje sie pokrzywdzona to nic innego nie pozostaje hehe . Zycze powodzenia .

#19  2017.06.23 09:12:21 ~Gość

A praca i obowiązki te same.

#20  2017.06.23 10:15:37 ~do #17

DO #17 Żal mi ciebie i twojej głupoty największą porażką jest twój komentarz

#21  2017.06.23 10:44:50 ~ja

Do 1 i jak zwykle myślenie tylko o sobie co za grupa zawodowa wstyd ! A licencjat to co zrównać z LM ?

#22  2017.06.23 10:45:45 ~B

Wstyd,wstyd,wstyd!

#23  2017.06.23 10:47:30 ~do 17

Do 17 nie dziel naszej grupy zawodowej publicznie i nie pisz bzdur licencjat w 2 semestry był bardzo bardzo intensywny kosztem naszym i rodzin ! A co ty masz ?

#24  2017.06.23 10:50:53 ~obserwator

Do 19 nie te same ! i w kółko powtarzacie to samo a rząd się cieszy z tych podziałów no proszę wytykajcie sobie najbardziej prymitywna grupa zawodowa !

#25  2017.06.23 11:02:25 ~ja

A ja uważam, że rozpiętość w grupach nie powinna być tak duża, bo to się obróci przeciw wysokiemu wykształceniu. Logiczne jest, że pracodawca wybierze tańszego pracownika, bo biznes niezależnie od wykształcenia będzie się kręcił. Powinny wejść wymogi co do wykształcenia dla stanowisk koordynujących i kierowniczych.

#26  2017.06.23 11:04:59 ~do 21

Licencjat ma gorsze wykształcenie, bo tylko 3-letnie a LM 5-letnie

#27  2017.06.23 11:38:47 ~Kinga

Siostra Magister za swoją kasę musi wykonywać inne czynności od siostry.tak cholota siostrzena podzieliła pielegniarki

#28  2017.06.23 12:26:18 ~mgr spec,

Do "pomostowych licencjatek", tych po "bardzo intensywnych rocznych studiach wyższych" - nie obrażajcie koleżanki , autorki komentarza #17. Prawda w oczy kole ( #23 ), czasem też budzi agresję ( #20 )

#29  2017.06.23 13:40:04 ~Majka

Pielegniarka ktora pracuje przy lozku chorego powinna miec taki samo wynagrodzenie Jezeli cos wiecej. to wtedy ma wieksza pensje

#30  2017.06.23 15:32:25 ~do 26

LM ma 5 letnie, a licencjat 3lata liceum + 3 lata studiów = 6. matematyka się kłania.

#31  2017.06.23 16:04:28 ~DO#28

Do#28 Bidulko z mgr spec agresję to ty budzisz masz niby mgr a nie wiesz że licencjat pomostowy trwał 4 semestry 2 lata dlaczego KŁAMIESZ ? publicznie biedna ,mgr"

#32  2017.06.23 16:13:13 ~Do #28

Studia licencjackie niestacjonarne tzw. „pomostowe” realizowane były w 4 ścieżkach kształcenia w zależności od wykształcenia : 2-semestralna ścieżka dla absolwentów liceum medycznego; 3-semestralna ścieżka dla absolwentów 2-letniego medycznego studium zawodowego; 2-semestralna ścieżka dla absolwentów 2,5-letniego medycznego studium zawodowego; 2-semestralna ścieżka dla absolwentów 3-letniego medycznego studium zawodowego. W żadnym przypadku nie było to 2 lata. Dlaczego kłamiesz publicznie ,niedoceniana licencjatko?

#33  2017.06.23 16:33:34 ~do #32

Do# 32 Dlatego żebyś mogła swoje wypociny pisać nie jestem licencjatką nawet pielęgniarką weszłam na to forum przypadkiem i jak czytam te wasze komentarze te wzajemne obrażanie się ,poniżanie koleżanek bez mgr i odwrotnie to nie dobrze się robi kulturę osobistą i wynosi się z domu i żadne studia nawet mgr nie nauczą kultury i poszanowania innego człowieka jesteście najbardziej same się nie szanujecie to nie dziwcie się że żaden rząd i społeczeństwo was nie szanuje i nie bierze was na poważnie a w szczególności ten rząd

#34  2017.06.23 16:53:45 ~Ania

Masz rację tylko narzekają mam dwadzieścia pięć lat pracy. Też mam tyle i 15 lat temu skończyłam magistra i specjalizacje. Koleżanki się ze mnie śmiały dlaczego dziś mają mieć takie same podstawy jak były leniwe do nauki.

#35  2017.06.23 17:00:59 ~Piotr

Wielką wadą systemu kształcenia i kompetencji w Polsce jest brak gradacji obowiązków i zakresu odpowiedzialności w pracy na podstawie wykształcenia. Efektem tego i piel.po LM, i te po mgr robią to samo, a zarabiać chcą więcej.

#36  2017.06.23 17:59:14 ~elka

Należałoby zacząć od opracowania zakresów obowiązków,kompetencji i odpowiedzialności pielęgniarek w poszczególnych grupach a później ustalać wynagrodzenia (w myśl zasady - jaka praca-taka płaca).

#37  2017.06.23 21:36:37 ~Ina

Nauczyciel stażysta też robi to samo co nauczyciel kontraktowy, a jaka różnica w zarobkach. Tylko w oświacie jest to jasno sklasyfikowane i nikt nie ma pretensji o wysokość zarobków za tą samą pracę, nie ma też takiej nienawiści. Grupa trzyma się razem mimo, że ich nie brakuje, i dlatego ma taką pozycję. Jesteśmy zgrupowane w samorządach, fizjoterapeuci, dietetycy, ratownicy itd nie, a mimo to w proponowanej ustawie wyszli lepiej niż my pielęgniarki. Pytanie: po co w takim razie Izby? Pozdrawiam

#38  2017.06.23 22:14:58 ~Laura

Pielęgniarki to jednak puste Panie w czepkach.Kłutnie tak naprawdę o nic.Wykłucanie się,poniżanie wzajemne.Nie wspomnę o przechwałkami o mega prestiżowych studiach.Wstyd,wstyd.wstyd i odraza.

#39  2017.06.24 14:40:58 ~Meadow Dew

Do 38 wstyd to ,kłótnia, pisać przez u.

#40  2017.06.24 17:29:57 ~Aqua

Licytacji ciąg dalszy. Może niektórym pomoże" dr PROZAC ".

#41  2017.06.25 11:59:51 ~do 23

Ukończyłam te "studia pomostowe" w Z.Górze. Każdy idiota kończy! Studia! W niecały rok, dwa razy w miesiącu! Śmiech na sali!

#42  2017.06.25 20:32:56 ~Elżbieta

Pracuję w zawodzie pielęgniarki ponad 40 lat z różnych powodów nie ukończyłam studiów.a jeśli bym zrobiła to dla siebie.Praca pielęgniarki to praca z chorym , nie ma to znaczenie czy ona ma studia czy też nie, bo liczy się człowiek.Prawdą jest że dzieje się nie dobrze kłótnie, sprawdzanie która ile zarabia i wystarczy jedna czarna owca która skłóci zespół. Drogie moje koleżanki z tytułem mgr. zastanówcie się czy naprawdę chcecie pracować przy łóżku chorego bo niestety często jest tak że wykorzystywana jest stara kadra bo młoda z tytułami twierdzi że nie po to się uczyła (niestety rządzących jest wiele ale do pracy ? ). Kiedyś był zespół wszystkie pracowały i szanowały się a teraz. Pozdrwam 0

#43  2017.06.25 22:43:39 ~piel

O i to jest cała prawda o pielęgniarkach skakać sobie do oczu i kłócić się.Jak to czytam to niedobrze mi się robi.Zawsze są Te lepsze i najlepsze acha i najmądrzejsze.Żadnej jedności.Nigdy nic nie osiągniemy,bo kłócimy się między sobą.Dobrze że niedługo odchodzę na emerytur bo żal na to patrzeć co dzieje się w naszym środowisku.A przecież każdy wie,e skłóconym środowiskiem łatwiej żądzić.